İçerik değiştir

- - - - -

Fantezi, Bilimkurgu / Dune, Dragonlance, Lotr

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 21 yanıt verildi

#1 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 10.12.2003 - 12:34

bu bölümü frp ve bilimkurgu üzerine şeey edelim diye açmıştım..elime yüzüme bulaştırmam umarım.. ööhömnn.. ilk kitap dragonlance olsun.. raistlin.. caramon.. sturm.. tartışalım eleştirelim kendimizden geçelim
Gönderilen Resim

#2 Myth

Myth

Moscom Technologies

• Dokunulmazlar
  • 544 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sinema

Gönderim zamanı 10.12.2003 - 15:26

Genelde başarısız.. taklit.. özenti olarak nitelendiriliyor Dragonlance.. Tabii saygılıyız herkesin görüşüne..

Bestseller olmuştur efenim kendileri :)

E hadi buyrun.. :)

http://www.dragonlance.com/

Türkçe bir şeyler arayanlara;

http://www.geocities...iksith/kryn.htm
iwakura lain
Boa - Duvet

fish doesn't think because fish knows everything

Arizona Dream

#3 seneper

seneper

Amele

• Üyeler
  • 27 Mesaj

Gönderim zamanı 12.12.2003 - 11:11

dragonlance'da kilitlenip kalcak bir sure gibi görünüyor
konuyu biraz daha genisletsek mi
örnegin 'otostopcunun galaksi rehberi' ve dune serilerini de ortaya koyalim
yine son zamanlarda filmlerinden dolayi gündemden inmeyen 'yüzüklerin efendisi' ve 'harry potter' serileri de var
frp baglantili konular var
malzeme bol yani
ben oyumu douglas adams'tan yana kullaniyorum :)

otostopcu serisi bir nefeste bütün kitaplari okunabilen, mizah yani cok güclü..anlatim tarzi bilimkurgu edebiyatinin pek cok ürününe göre epey farkli
özellikle su anki dünya düzenine ve sistemlere karsi dokundurmalar cok yerinde ve basarili

kitabi okumamis (ve belki bir gün okuyacak) olanlara biraz ayip olsa da bir bölümünü anlatmadan gecmiycem
hayata evrene yasama suna buna dair her türlü gizemin sirri bu kitapta cözülmüs durumda
ve bu sir : 42
:)

#4 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Gönderim zamanı 12.12.2003 - 11:14

Dune, bir kitaptı sanırım di mi? İlk filmi izlemiştim, ben normalde uzun bir film izlerken feci sıkılırım. Ama o film 4-4.5 saat sürdü ve her saniyesini aynı heyecanla izlemiştim. Oyununu sevdiğim için miydi acaba :huh:
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#5 seneper

seneper

Amele

• Üyeler
  • 27 Mesaj

Gönderim zamanı 12.12.2003 - 12:01

dune un filmini kitabi okuduktan sonra izledim
acikcasi ilk once filmi izlemis olsam dune dan nefret bile edebilirdim
asiri bir fark var aralarinda
frank herbert'in dili de cok güclü ayrica
film cogu seyi vermekte yetersiz kalmis, biraz farkli yorumlanmis
(gerci filmin tamamini bile seyredemedim)
kisilikler cok iyi oturtulmus kitapta
(hatun olsam muaddib e asik olur muydum ki :))

ilginc yanlari da var kitabin
ornegin muaddib sadece ilk iki kitapta olmasina ragmen en guclu karakter olarak ortaya cikiyor
leto ise buyuk bir degisim sonucu abarti bir guce sahip olmasina ragmen muaddib kadar etkileyici olamiyor
kitap boyunca muaddib tekrar ciksa ortaliga beklentisi oldu bende :)

oyununu ise hic oynamadim zaten

okumaya basladigimda sadece ilk kitap vardi
kitap hemen biter.. diger kitaplarin basilmasini beklerdik aylarca
simdi serinin tamami var

#6 seneper

seneper

Amele

• Üyeler
  • 27 Mesaj

Gönderim zamanı 12.12.2003 - 12:05

ayrica tam emin olmamakla birlikte film sadece ilk kitabi iceriyor diye biliyorum
oysa diger kitaplarla birlikte pek bolunemeyecek, tamaminin ele alinmasi gereken bir seri dune

bir de david lynch faktörünü gözönüne almak lazim tabi filminden bahsederken

sinema iyidir
ama kitap kadar degil :)

#7 Elric

Elric

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 17.12.2003 - 14:15

Dragonlance in taklit olduğunu ilk defa duyuyorum ama taklit olsa bile bence çok başarılı olmuş..Dune a gelince.. adam yazmış helal olsun tebrik ederim.. bu hafta sonu filmini alıp izledim.. filmde gayet başarılıydı ama bi yerde Paul ve Jessica'nın kum solucanından koşarak kaçma sahnesi çok komik olmuştu
Gönderilen Resim

#8 Zetro

Zetro

<3 Death Wish

• Üyeler
  • 1.108 Mesaj
  • İlgi Alanları:FRP, Rock Müzik, Bilim Kurgu, PC Games....

Gönderim zamanı 11.05.2004 - 11:28

Otostopçunu Galaksi Rehberi

Mükemmel bi kitap serisidir 2 defa okuyabildim sonra kitaplar kayboldu gitti..

Satmak istiyen arkadaşlar varsa yada bulabileceğim bir yer önerisi varsa çok sevinirim..

Amber Yıllıkları hakkında görüşlerinizi de merak ediyorum seriyi bir solukta okumuştum... ve bence en iyi fantezi romanları sıralamasında çok üst sıralarda.

Don't worry about tomorrow
Take it today
Forget about the tip
We'll get hell to pay

#9 kyha

kyha

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 47 Mesaj
  • Konum:Deathstar 2.güverte Darth kyha diye kime sorsan gösterirler olmadı güvertedeki çocuklara dahiliden kantini aratıverirsiniz
  • İlgi Alanları:Frp,rpg, gene frp,rock&amp;metal özellikle doom usülü musiki eserleri(ama illede pink floyd),star wars ve bilimum cedaycılık müessesi,geyik,giger,edebiyat özellikle bilimkurgu asimov p.k. dick vs.sinema<br>frp demişmiydim?

Gönderim zamanı 25.05.2004 - 03:31

p. k. dick
kendi romanlarındaki gibi bir hayatı olduğunu söyleyen ileri görüşlü ve derin yazardır severim hatta o olmasaydı holivud bilimkurgu sineması aç kalırdı..

douglas adamsında kutsal dedektiflik bürosu isimli nacizane eseri vardırki hem kubla khan denilen şiirin ahngi şartlarda yazıldığı hem dünyada hayatın başını hemde sonunu abaküle kontrol edilen bir zaman makinesi ve ingiliz akademik çevrelerin eleştirisi eşliğinde okuyucuya verirki evler şenlik...

birde drizzit d'ourden (sav) abimimizin anayurt,sürgün,göç şeklkinde başlayıp artından önce hafiften sonra alenen ticarileşen ilk 3 salvatore abünün başyapıtlarından seride vardır (forgotten realms nerdeyse bilg frplerinde enfazla kullanılan seting) okunası

asimov oda allah için sağlam yazar betona mermer... B)
end of transmission
zetrocum!!saygılar köfte nasıldı?exodusda gene toparlanmış cümlemize hayırlı olsun! :tth:

#10 Zetro

Zetro

<3 Death Wish

• Üyeler
  • 1.108 Mesaj
  • İlgi Alanları:FRP, Rock Müzik, Bilim Kurgu, PC Games....

Gönderim zamanı 25.05.2004 - 19:52

birde drizzit d'ourden (sav) abimimizin anayurt,sürgün,göç şeklkinde başlayıp artından önce hafiften sonra alenen ticarileşen ilk 3 salvatore abünün başyapıtlarından seride vardır

İlk üç kitap harikadır ama sonrasında seri uzadıkca zorlama olmaya başlamış yeni bir üretim değilde insalar sevdi okuyo hadi satalım paraya para demiyelim gibi olmuş...

En azından benim düşüncem bıu yönde genede Drizzit D'ourden (sav) en büyük hayal kahramanlarından biridir...

Olum köftenin içi pişmemiş gibiydi, midem bi tuhaf oldu bide fritözdeki yağı bi değiştirsen diyorum 6 ay oldu bea... :)

EXODUS hehehe :) ;)

Don't worry about tomorrow
Take it today
Forget about the tip
We'll get hell to pay

#11 kyha

kyha

• Üyeler
  • 47 Mesaj
  • Konum:Deathstar 2.güverte Darth kyha diye kime sorsan gösterirler olmadı güvertedeki çocuklara dahiliden kantini aratıverirsiniz
  • İlgi Alanları:Frp,rpg, gene frp,rock&amp;metal özellikle doom usülü musiki eserleri(ama illede pink floyd),star wars ve bilimum cedaycılık müessesi,geyik,giger,edebiyat özellikle bilimkurgu asimov p.k. dick vs.sinema<br>frp demişmiydim?

Gönderim zamanı 26.05.2004 - 01:23

benim naciz fikrime göre türkiyenin ise en sağlam fantezi yazarı ihsan oktay anar
çok farklı ve sürükleyici bir anlatımı var..karakterleri etkileyici..
puslu kıtalar atlası,kitab-ül hıyel,efsariyabın hikayeleri okunası eserler yeni kitabını şiddet ve merakla bekliyorum :) ;) :)

#12 kyha

kyha

• Üyeler
  • 47 Mesaj

Gönderim zamanı 26.05.2004 - 01:29

ara robert zelanynin amber yıllıkları da takdire şayan okunası bir eser serisi paralel evler teorisine farklı ve ilginç bir bakışı var... :) ;)
kapaktaki kılıçlı abilere fln aldanmayın kitapta makineli tüfekli tüylü şeytanlar jazz bateristi bir kral gibi atraktif öğeler içeriyor :cry: :cry: B)
seri bitince bitti diye çok üzülmüştüm :)

#13 TcShark

TcShark

• Yeni Üyeler
  • 2 Mesaj

Gönderim zamanı 07.04.2005 - 00:25

Walla... arkadaşlar...
Ben Fantastikleri tercih ediyorum...
Bilim Kurguları bir süredir okumuyorum...
"I Robot" bence o seri için bir başlangıç ve bitiş kitabı...
Asimow amca olayı bitirmiş...

Fantastik için...
Doğal olarak...
Yüssük Kardeşliği ile başladım...
Ejder Mızrağı Serisini hatmederken...
Yanında çerez olarak Vern serisi gitti... 4 kitap çıktı sanırım o seriden hepsi ardı ardına 1 haftada bitti... Daha yokmu gönderi iki porsyon daha... çok lezzetli idiler yarn serisi...
Ejder mızrağı serisi başta çok iyi idi sonra artık sıkmaya başladı...
Ardından;
Amber yıllıkları... ancak Amber Kanı'nı bitti, kaldım...
Ölüm Kapısında ise Yılan Büyücüsü'nde kaldım... halen onu bitimeye çalışıyorum..
Bu ara sıkı çalışıyorum...
Çok vaktim yok...
Ancak Amberin veya Ölüm kapısının kalan kitaplarının e-book ları varmı bilen varsa yazsın çok sevinirim..
artık ayda 8-10 kitap almak mümkün değil... :)

#14 Elric

Elric

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 07.04.2005 - 10:54

dragonlance serisinde "hickman ve weis" ikilisinin yazdığı kitaplar bence çok başarılı.. gerçi diğerlerini alıp okumadım ama.. abim öyle tavsiye etmişti.. hickman-weis yazmadıysa okuma..
Gönderilen Resim

#15 Roland

Roland

I Love My Frog :)

• Üyeler
  • 4.729 Mesaj

Gönderim zamanı 15.07.2005 - 12:10

Sislerin vampiri (Ravenloft)
Ben Strahd, bir vampirin anıları (yine Ravenloft)
ve
Ben Strahd, Azalinle savaş

daha sonraki kitapları kasış gibi geldi

ama bu üç Ravenloft kitabı önereceğim kitaplardır, yazım tekniği güzeldir Strahd amcamız ayrı bir karizmadır.

David Eddings (umarım doğru yazmışımdır) Elenium ve Tamuli üçlemeleri
ayrı iki üçleme olarak görünse de konular aynı kişi üzerinde geçiyor, çok harika iki üçleme tavsiye ederim.

ve Salvatore'un ilk 3 kitaptan sonra kötü yazdığını söyleyenlere silent blade ve servant of the shard ı okumalarını öneriyorum, bence bu iki kitap the dark elf üçlemesinden daha başarılı. :D
Kandırdım, kandırdıım, gemi memi yoktu

#16 Elric

Elric

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 15.07.2005 - 22:13

eddings için benim yorumum şudur:

evet 2 üçleme de bence gayet güzel ama olaylar sürekli aynı.. şurdan bilgi aldık.. o bilgiyle şuraya gidelim.. şurdan da bilgiyi aldık şimdi oraya gidip ordan bilgi alabiliriz..

yani demek istediğim şudur ki: yazar biraz yetersiz kalmış.. çıkış yolları sürekli aynı..

haa ama sorarsanız ki okumaya değer mi? yanıtım evet olur.
Gönderilen Resim

#17 Roland

Roland

• Üyeler
  • 4.729 Mesaj

Gönderim zamanı 16.07.2005 - 01:06

Israrla söylemek istiyorum ki David Eddings'in yazdığı bu 6 lamadaki (Oldu mu RAMSES :( ) zalasta'nın entrikaları üstüne Dragonlace yazarları 10 kitap yazarlardı

bence başarılı kitaplar ayrıca ehlana ya tapıyorum :D

#18 Elric

Elric

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 16.07.2005 - 01:22

zalasta kim? weis & hickman ikilisinin yazdığının haricinde bişey okumadım ben dragonlance serisinden
Gönderilen Resim

#19 Roland

Roland

• Üyeler
  • 4.729 Mesaj

Gönderim zamanı 16.07.2005 - 01:48

Zalasta (Dragon Lance den değil eleniumdan) aşmış büyücü vardı ya hani, sonra godoşlukları ortaya çıkıyordu :( en sonda da Sparhawk arkadaşı troll tanrılarına emanet ediyordu :D

#20 Elric

Elric

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 16.07.2005 - 01:51

haaa şimdi hatırladım..
Gönderilen Resim