İçerik değiştir

- - - - -

Engelliler Kısırlaştırılsın

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 13 yanıt verildi

#1 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 10.12.2010 - 21:43

İl Sosyal Hizmetler Kurulu’nun dünkü toplantısında engellilerin sorunları masaya yatırıldı ve tecavüz vakalarının sona erdirilmesi noktasında gereken çalışmaların yapılması kararı alındı. Diş Hekimi Sevil Çağlar’ın engellilerin kısırlaştırılması önerisi dikkat çekti.

İl Sosyal Hizmet Kurulu’nun 6 ayda bir yapılan toplantısı dün Valilik 100. Yıl Salonu’nda, Vali Ercan Topaca yönetiminde gerçekleşti. Vali Topaca toplantıya ilk kez başkanlık yaptı. Toplantıya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın, KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevim Gökalp, İl Sosyal Hizmetler Müdürü Hamdi Kadıoğlu, Defterdar Süleyman Dal, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık, İl Bayındırlık Müdürü Burhan Eres, KOTO Başkanı İbrahim Keleş, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KOTO Genel Sekreteri Ercan Ertoptamış, İl Tarım Müdür Yardımcısı Mustafa Demirtaş, Dr. Şefik Postalcıoğlu, Dr. Ömer Erdal, Dr. Turgay Aslan, Diş Hekimi Sevim Çağlar, Av. Serpil Özok, İş Adamı Alparslan Seymen, iş adamı Mustafa Pehlivan ve iş adamı İbrahim Aracı katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Topaca “Sosyal hizmetler konusunda Türkiye ortalamasının üzerinde bulunuyoruz. İnsanların gelecek kaygısı duymaması gerekiyor. Kimsesiz çocuklar için gereken güvence devlet tarafından sağlanmaktadır. Yaşlılarımız için gereken imkanlar sağlanmıştır” dedi.

ÇAÐRI MERKEZİ
Kadıoğlu tarafından çalışmalar hakkında katılımcılara sunum yapıldı. Ardından görüş ve öneriler alındı. Gökalp, “Sosyal Hizmetler Yüksel Okulu hizmete açıldı. Güzel bir ekip kuruldu. Sosyal hizmetler uzmanı yetiştirilmektedir. Çocuk Koruma Merkezi kuruldu Yabancı dil eğitimleri veriliyor” diye konuştu. Dr.Şefik Postalcıoğlu, “Ülkemizde yüzde 40 oranı ile engelli olunabiliyor. Yüzde 39 kabul edilmiyor. Yüzde 15 ile gençler işsiz kalmaktadır. Bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Engelliler için gereken düzenlemenin yapılması lazım” şeklinde konuştu. Zeytinoğlu ise, “Engellilerin belirlenmesi 2 yıl önce gündeme gelmiştir. Bizimköy Vakfı için bu durum önemlidir. Ayrıca Bizimköy Çağrı Merkezi kurmayı planlıyoruz. 50 kişi istihdam edilecektir. Bunun içinde ALO 183’e talibiz. Bununla ilgili gereken başvuruları yapmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

KISIRLAŞTIRMA
Diş Hekimi Sevil Çağlar, “Engelli kadınlara yönelik olarak tecavüz vakaları yaşanmaktadır. Bunların önüne geçilemiyor. Bunun için engelli kadın veya erkeklerin kısırlaştırılması uygun olacaktır. Engelli kadın hamile kaldığında dünyaya yine engelli bir çocuk getirmektedir. Bunun önüne geçilmesi gerekiyor” derken, Gökalp, “Etik kurulu bu durumu tartışmaktadır. Bazı ülkelerde bu uygulama yapılmaktadır” ifadesini kullandı. Konuya değinen Vali Topaca “Gereken araştırma yapılması sonrasında genel merkeze düşüncemiz bildirilmelidir. Hukuken cezasının ağırlaşması gerekiyor. Bu yönde de araştırma yapılmalıdır. Diğer konularla ilgili kurul tavsiyeleri olarak gereken araştırma yapıldıktan sonra genel merkeze bildirilecektir” dedi. Konun hukuki boyutunu araştırmak üzere Av. Özok görevlendirildi. Serkan BORLAK

http://www.kocaeliga...ler-ksrlatrlsnq

bunu söyleyen cahil bir insan olsa he deyip geçersin de koskoca diş hekimi bunu tavsiye ediyor. üstelik diğer okumuş yazmış adamlar da bu teklifi tartışılır buluyorlar. hitler ölmüş ama fikirleri hala yaşıyor hem de içimizde anasını satayım.

hem de bu teklifi verme sebebi de çok ilginç; madem engellilere tecavüze engel olamıyoruz o zaman engellileri kısırlaştıralım diyor hanımefendi. allah belasını versin.

#2 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 10.12.2010 - 21:54

Şerefsiz!

Değişiklikler Kaydedildi...

#3 Lamos

Lamos

Kelyu

• Dokunulmazlar
  • 7.490 Mesaj

Gönderim zamanı 10.12.2010 - 23:04

Sktrsin gitsin ya. Bi' kelleciye gitsin de kendine biraz beyin alsın <_<

#4 hüfyaa

hüfyaa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 6.884 Mesaj
  • İlgi Alanları:binkelam.com,birkizbirana.blogspot.com,sadecegelinlik.blogspot.com,erkekgiyimkusam.blogspot.com,sadeceelbise.blogspot.com,bakimveguzelliksirlari.blogspot.com

Gönderim zamanı 11.12.2010 - 02:18

püü..! <_<

ayrıca bu,'sosyal hizmetlerde aşmış durumdayız' ayakları falan var ya,fasarya..
biliyorum da söylüyorum,valla bak..=)

ne giderim peşlerinden..ne ardımda devam olsun..
ne uyarım,ne hükmeder..kalanlara selam olsun...

#5 REBEL

REBEL

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 6.906 Mesaj

Gönderim zamanı 11.12.2010 - 09:50

Önce engellilere tecavüz edenlerin Allah belasını versin, sonra da bunun önüne geçemeyen ve kendilerine en kolay gelen yöntemi seçilebilir bulanların.. <_<
Engellilere tecavüz edenleri bu toplantıya davet ediyorum. Belki kendilerini de kısırlaştırırlar tecavüzden sonra..

...

#6 AtamÇepni

AtamÇepni

Türkiye Sevdalısı

• Üyeler
  • 5.693 Mesaj

Gönderim zamanı 11.12.2010 - 11:15

Şerefsiz ki ne şerefsiz...

AKP olmadan Dinimi,
MHP olmadan Ülkemi,
CHP olmadan ATATÜRK’Ü sevebilirim...

#7 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 11.12.2010 - 12:59

Engelli derken genel bir anlamda tüm engelli bireyleri kapsamıyor tartışma.

Zihinsel engelli olanlar üzerinde böyle bir tartışma yürütülüyor.

Bence tartışılması gereken bir konu ve bırakın işin uzmanları tartışsın.

Sabah gazetesinin haberi verme şeklini kınıyorum.

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#8 quStah

quStah

Camel Soft

• Yöneticiler
  • 5.617 Mesaj
  • İlgi Alanları:kandırmak..

Gönderim zamanı 11.12.2010 - 13:59

Nası bi haysiyetsizlik bu
engelli çöpçatan proğramları yapalım onlarda kendi çocuklarını doğursun ve tüm engellere rağmen yetiştirsin.
Sonrada tüm diş hekimlerini dövelim falan <_<

#9 REBEL

REBEL

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 6.906 Mesaj

Gönderim zamanı 11.12.2010 - 14:22

Zihinsel engelli ya da bedensel engelli bi fark var mı wale? Neden 'onlar için bir yer yapalım, sahip çıkalım' değil de ''kısırlaştıralım'' ?
İşi uzmanlarına bırakalım diyosun da, uzman dediklerin insan haklarını ihlal eden ve böyle bir kararı tartışmaya açanlar değil mi?
Ne güzel memleket ya! engellileri kısırlaştıralım, sonra da çocuk bakmaya gücü olmadığı halde çocuk yapan fakirleri de kısırlaştıralım,
Aslında önce; parası olduğu halde çocuklarına işkence edenleri onları pazarlayanları, kendi çocuğuna tecavüz edenleri kısırlaştıralım hı?
Bu fikri tuttum ben. Önce pedofililerle sorumsuz ebeveynler kısırlaştırılsın, engelliler için sonra mantıklı bir karar verilebilir <_<

...

#10 AtamÇepni

AtamÇepni

Türkiye Sevdalısı

• Üyeler
  • 5.693 Mesaj

Gönderim zamanı 11.12.2010 - 14:40

Hüseyin Üzmezleri kısırlaştırmaktan bahsedin önce..

AKP olmadan Dinimi,
MHP olmadan Ülkemi,
CHP olmadan ATATÜRK’Ü sevebilirim...

#11 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 11.12.2010 - 15:39

Zihinsel engelli ya da bedensel engelli bi fark var mı wale?

Büyük bir fark var. : )

Öncelikli fikrim tecavüz edenlerin veya yeltenenlerin hadım edilmeleri ile ilgili bir kanun çıkarılması taraftarıyım.

Kısırlaştırmak kötü bir tabir.

Zihinsel engelli birinin hamile kalmak isteğinin olamayacağı düşüncesinden haraketle böyle bir durumla karşı karşıya kalması gibi bir risk var ise konu tartışılmalıdır.

Ben konu ilgili nötr konumundayım.

Devletin elinden zihinsel engelli bireyler için böyle bir uygulama yapılması düşünülemez.

Ancak zihinsel engelli bireylerin aileleri konu ile ilgili bilinçlendirilir ve aile çocuklarını korumak adına böyle bir uygulama ister ise de kanunen bir engeli olmamalı ve devlet desteği almalı diye düşünüyorum.

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#12 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 11.12.2010 - 15:40

abi ben mi yanlış okudum ya da bir şey mi kaçırdım anlamadım; kadın resmen madem ki tecavüz olaylarının önüne geçemiyoruz o zaman engellileri kısırlaştıralım demiş. zihinseli mihinseli farketmez bu söz nasıl bir sözdür. tartışılacak bir söz değil bence. tecavüzden bahsediyoruz. tecavüzün önüne geçemeyince çözüm olarak kısırlaştırmaktan bahsediyoruz. ne bileyim bu çok sakat bunu tartışmak nasıl bir şey.

aynı mantığı başka şeylere de uygulayabiliriz. ne bileyim aklıma gelmedi de olabilir yani.

#13 hüfyaa

hüfyaa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 6.884 Mesaj
  • İlgi Alanları:binkelam.com,birkizbirana.blogspot.com,sadecegelinlik.blogspot.com,erkekgiyimkusam.blogspot.com,sadeceelbise.blogspot.com,bakimveguzelliksirlari.blogspot.com

Gönderim zamanı 15.12.2010 - 21:21

o kadar uzmansa daha düzgün cümle kursun..'engelli kadın hamile kaldığında
dünyaya yine engelli bir çocuk getirmektedir' cümlesi o kadar batmıyo mesela,
buna yönelik bişeyler önerse bu kadar zıplamaz insan..ama 'engellilere tecavüze
engel olamadığımız için kısırlaştıralım' dersen böyle de itici durur..

tecavüz/taciz davalarına ayrıcalık tanıyabilirsin,öncelik verebilirsin,çok
çabuk sonuçlanmaları için bişeyler yapabilirsin,cezalarını daha da ağırlaştırabilirsin
mesela..? *ne..daha çok engelli kadınlara mı yönelik bu,ki öyledir;hastanelerin
böyle bölümlerinde veya bu tür hastanelerde,o hastayla karşı cinsten bi görevlinin,
özellikle öyle yerlerin tenha saatlerinde yalnız kalmamalarının bi yolunu
bulabilirsin..? *ne..uzman aklınla,benim 3 paralık sivil aklımın üretebildiğinden
daha iyi bişeyler üretebilirsin..üretebilmelisin..? *ne

ne giderim peşlerinden..ne ardımda devam olsun..
ne uyarım,ne hükmeder..kalanlara selam olsun...

#14 pac

pac

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 13.198 Mesaj
  • İlgi Alanları:Güzel olan herşey =)

Gönderim zamanı 15.12.2010 - 21:24

okullar olmasa maarif ne güzel idare olurdu diyen bakan gibi olmuş ama onun gene mizah yanı vardı <_<
YAŞAMAK BİR UMUTTUR...