İçerik değiştir

- - - - -

Ruh Adam - Hüseyin Nihal Atsız

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 5 yanıt verildi

#1 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 07.10.2010 - 22:47

Gönderilen Resim

«RUH ADAM», Türk edebiyatında pek alışılmamış çeşitte bir romandır. Müellifin tarihî romanlarını okumuş olanlar, tarihî bir roman gibi başlayan bu eserin öyle olmadığını görecek, sayfalar ilerledikçe kendilerini aşırı bir sembolizmin içinde bulacaklardır. Bir tarih çeşnisinin de yer aldığı roman, yaşamanın gayesini yalnızca askerlikte bulan bir subayın hayatıdır. Tabiatüstü olaylarla anlatılan bir hayat hikâyesinin, dikkatle bakıldığı zaman, gerçeklerin sembollerle çerçevelenmiş ifadesinden başka bir şey olmadığı görülecektir. «Ruh Adam», kendi nefsi ile mücadele eden bir insanın macerasıdır. Edebî-ruhî tahlilini yapanlar, eserin hakikaten bir roman mı, yoksa yaşanmış bir hayat mı olduğunu kestirmekte hayli tereddüde düşeceklerdir.

Ötüken Neşriyat

''Ruh Adam'' en sevdiğim romandır. Bu romanı başka bir yayınevinin baskısından birkaç defa okumuştum. Romanın baskısı, dizgisi berbattı. Bir sürü de yazım hatası vardı. Şimdi Ötüken Neşriyat yayınlayacakmış. Alıp tekrardan sindire sindire okumak lazım. Mükemmel bir romandır, okumayanlara şiddetle tavsiye edilir. Hatta tavsiye falan da edilmez ''Mutlaka okuyun'' denir. Beğenmeyen olursa ben buradayım.

#2 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 07.10.2010 - 22:57

Bak sonra olmazsan :P
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim

#3 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 09.10.2010 - 22:08

Olurum ya olmazsam sen varsın. Okudun dimi romanı bak okumadım deme sakın yapma bana bunu. :P

#4 suheda

suheda

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 410 Mesaj

Gönderim zamanı 12.10.2010 - 22:52

Yüzbaşım! Aşkı neden bu kadar küçük ve alay konusu olarak görüyorsunuz? Gerçi o bir hastalıktır,ama bazı çocuk hastalıkları gibi herkesin başına gelen cinstendir. Şunu da unutmayın ki,evlilik aşısı olmadığı gibi onun yaşı ve zamanı da yoktur. Büyük Alman şair Goethe,torunu yerindeki Margeritte’ye,büyük şair Abdülhak Hamid torunu yerindeki Lüsyen’e aşık olmadı mı? Esrar Dede’nin “Aşk olmasa ey dil seni biz neylerdik?” demesi ne kadar yerindedir. Siz asker olduğunuz için aşkınızı da askerce,yani çok sert ve kuvvetli olacaktır ve bu asker aşkı…

Uzun yıllar önce okuduğum dimağımda yer edinmiş bir kitaptır.
Enfes bir edebi dille yazılmış,bazen gerçek mi hayal mi karmaşasına düşüren 2 bin yıllık geçmişe yolculukla aşkın çıkmazında ki bir adam bir yüzbaşı,ruh adam..

Tvasiye edilir.

Gönderilen Resim

#5 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 16.10.2010 - 13:25

Emine deminden beri işittikleriyle Ülker'e derin bir sempati duymuştu:

- Ülker kardeşim, dedi. Bu soykütüğünde kaç atan yazılı?

- Yirmi kadar. Ondan sonrasını aile rivayetleri ve mezar kitabeleriyle biliyoruz.

Emine'nin aklı yine Uygur masalına gitti. Orada da bir Yüzbaşı Burkay vardı ve öldükten sonra ruhu, sevgilisine hala aşkını söylüyor, o da "Sus, sus" diye cevap veriyordu.

Emine'de korkuya benzer bir hal peyda olmuştu:

- Duyduğun seslerin bunlarla bir ilgisi var mı?

- Hayır.

- Demin, biz gelmeden önce ne duyuyordun?

Ülker, işittiklerini eksiksiz hatırlamak için bir ara düşündü. Sonra Emine'ye dehşet veren şu sözleri söyledi:

- Bir erkek, "Iztırap çekiyorum, sen de beni seviyor musun?, diye ağlıyor, bir kadın da buna "Sus, sus, ben de ıstırap çekiyorum" diye cevap veriyordu.

#6 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 16.10.2010 - 13:59

antiqa, az önce konuda olduğunu gördüm. Mükemmel bir roman. Çekinme, ver kitapyurdu'ndan siparişini. Üç günde geliyor. Ben çarşamba gecesi verdim siparişi, cuma sabahı elimdeydi roman. Hem de 22 puan ekliyorlar bak ona göre. :D