İçerik değiştir

- - - - -

Türk Malına Soruşturma

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 8 yanıt verildi

#1 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 11.08.2010 - 15:00

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Türk Malı adlı dizide, Abiye ve Erman Kuzu karakterlerinin kullandığı bozuk Türkçe nedeniyle Show TV'den savunma istedi.

RTÜK uzmanlarının listeledikleri bazı yanlış ifadeler şunlar:

“Aritmatik (aritmetik), aşortman (eşofman), bu kadan (bu kadar), cöle (jöle), derişiklik (değişiklik), ezelfektan (dezenfektan), guzu (kuzu), hakketten (hakikaten), ivet (evet), kopek (köpek), laylon (naylon), lehavilite (rehabilite), liften (lütfen), mikemmel (mükemmel), ne kadan (ne kadar), ötüd odası (etüd odası), ruhsal burhan (ruhsal buhran), tebrik koyuyorum (tebrik ediyorum), tezcüraat (tezahürat), tijene (hijyen), tikkat (dikkat), tonurcuk (tomurcuk), yiter (yeter), yürüşen merdiven (yürüyen merdiven), zaman hışımı (zaman aşımı), şah mart oldu (şah mat oldu), uzun lafın sopası (uzun lafın kısası), ağaç yaşken emilir (ağaç yaşken eğilir), ödüm cörtledi (ödüm koptu), ayağını organına göre uzatmak (ayağını yorganına göre uzatmak), komşu komşunun gülüne muhtaçtır (komşu komşunun külüne muhtaçtır), misafir girmeyen eve doktor girer (güneş girmeyen eve doktor girer), temizlik İran'dan gelir (temizlik imandan gelir), istemek başarmanın karısıdır (istemek başarmanın yarısıdır), kitap en iyi tosttur (kitap en iyi dosttur), laf olsun torba kopsun (laf olsun torba dolsun), yalancının mumu yansıyana kadar yanar (yalancının mumu yatsıya kadar yanar), her koyun kendi bacanağıylan basılır (her koyun kendi bacağından asılır), Saval (Seval), Gokan (Gökhan), Hollanda'nın başkenti Paris (Hollanda;nın başkenti Amsterdam), logoritma (logaritma), aynobik (aerobik), esperesko (espresso), Aykut testi (IQ testi), boy Frenk (boy friend).”

http://www.hurriyet....em/15530433.asp

#2 pac

pac

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 13.198 Mesaj
  • İlgi Alanları:Güzel olan herşey =)

Gönderim zamanı 11.08.2010 - 15:02

rtük uzmanları komediden falan anlamıyo sanırım ne oldu onlar öye konuşunca bizde etkilenip dilde bozulcazmı hadi biz dilde bozulduk hollandanın başkenti değişecekmi *ihi
YAŞAMAK BİR UMUTTUR...

#3 Do'Urden

Do'Urden

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 649 Mesaj

Gönderim zamanı 11.08.2010 - 18:02

Aptal herıfler ugrastıkları seye bak..

Sankı turkıyede herkes ıstanbul turkcesı kullanıyorda.

Show tv soyle bır acıklama yapmalı-savunma;

Erman kuzu Bır turkıyelıdır. Ve her turkıyelı gıbı egıtım sıstemının felaket otesı egıtıcılıgınden faydalanamamıs dıl bılgısı derslerınden gecer not almıs,ve koyden dısarı parası olmadıgı ıcın hıc adım atamamıs bır vatandastır. Sanatcı-oyuncu olmanın bılmedııgmız bır kıstası mı vardır tarzında bır laf ebelıgı yapmalı. hepımız yerel dıl kullanmıyor muyuz? sankı tum turkıye turkceyı dogru kullanıyor. aptal herıfler madem dılımızı dogru kullanmaya bukadar meraklısınız once kurt yayınları kapatın. ivet demekten hıcdegılse evet oldugunu anlıyorum
"Partimizin güttüğü bütün bu esaslar, Kamâlizm prensipleridir" M.Kemal

"En iyi kuram 'Zamana bağlı olarak yanlışlanabilir" Karl Popper

"Düşünce özgürlüğü lehindeki temel sav, bütün inançlarımızın kuşku götürür olmasıdır Bertrand Russel

"Soyut ve Somut kavramlar hiçbirşekilde İlişkilendirilemez ve Örneklendirilemezler" Mw

#4 ebarah

ebarah

Onun için takıntı haline geldik

• Dokunulmazlar
  • 2.132 Mesaj

Gönderim zamanı 11.08.2010 - 19:46

RTÜK: Hakikaten saf TÜRK MALI.

Bu mesaj ebarah tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 11.08.2010 - 19:47

580023663830.jpg

#5 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 12.08.2010 - 10:33

o değil de ben bu türk malını beğenemedim bir türlü. evdekiler yarılıyor ama bana hiç komik gelmiyor nedense. keşke kaldırılsa :P

#6 Lamos

Lamos

Kelyu

• Dokunulmazlar
  • 7.490 Mesaj

Gönderim zamanı 12.08.2010 - 10:39

Bir kere izledim yaklaşık yarım saat kadar. O da mecburen, misafirliğe gitmiştim orda denk geldim. Harbiden Mal gibi bir dizi. Kaldırılsın tabi :D

#7 REBEL

REBEL

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 6.906 Mesaj

Gönderim zamanı 12.08.2010 - 11:18

antiqa ve Lamosa katılıyorum kesinlikle. Herkes yarılıyor bense geriliyorum o diziyi görünce :D

...

#8 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 12.08.2010 - 16:32

Türkiye Büyük Millet Meclisinde Türkçe konuşmayı bilmeyenler var onları kim soruşturacak acaba merak ettim şimdi.

bu rtükte ki elemanları bir soruştursak bakalım ne kadar türkçe biliyorlar :)

#9 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 12.08.2010 - 22:41

Herkes yarılıyorken, gülüyorken ben de erekte oluyorum o diziyi izleyince ama normal mi bilmiyorum.