İçerik değiştir

- - - - -

Trt Denetimine Takılan Şarkılar...

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 2 yanıt verildi

#1 _RomantizmA_

_RomantizmA_

Pembeler içinde uçuk MAVİ

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj
  • İlgi Alanları:sonsuzluk; ölüm...

Gönderim zamanı 18.04.2010 - 13:28

LEMAN SAM
Leman Sam’ın “Anladım” şarkısı, içinde geçen “Dün gece hiç tanımadığım bir erkeğe/ sırf sana benziyor diye/ usulca sokulup/ ‘Merhaba’ dedim”. sözleri nedeniyle TRT denetimi tarafından onay görmedi. Gerekçesi olarak ise “Türk kadının tanımadığı hiçbir erkeğe selam vermeyeceği, şarkının Türk kadının ahlakını bozduğu" gösterildi.

“Ada sahillerinde bekliyorum” şarkısı, “Menderes ve DP’lilerin yargılandığı Yassıada’yı akla getiriyor” gerekçesi ile yasaklanmış.

MUSA EROÐLU
Musa Eroğlu’nun “Yolun Sonu Görünüyor” türküsü “intiharı özendirdiği” gerekçesiyle yasaklanmış.

ADNAN ŞENSES
Adnan Şenses’in ‘’Doldur Meyhaneci” şarkısı “Halkı içmeye teşvik ediyor” diye denetime takılmış.

Sözleri “Ormancı da gelir gelmez yıkar masayı/ söz dinlemez ormancı, çekmiş kafayı/ aman ormancı, canım ormancı/ Köyümüze bıraktın yoktan bir acı...” şeklinde olan 'Ormancı' türküsü “Ormancıların devletin memuru oldukları ve türküde ormancılara, dolayısıyla da devlete yergi ve sitem yapıldığı gerekçesiyle... TRT denetimine takılmış

BARIŞ MANÇO
TRT Denetimi, Barış Manço'nun “Arkadaşım Eşşek” şarkısının, kuzuların daha sevimli olduğu gerekçesi ilen “Arkadaşım Kuzu” olarak değiştirilmesini önermiş. :ceee:

Barış Manço
“Lambaya Püf De”de ise “erotik öğeler” bulmuş.“Ölüm Allah’ın Emri”nin yasaklanma gerekçesi, girişinde zurna çalması... “Bir halk müziği enstrümanı, pop şarkısında ne arıyor” gerekçesi ile denetime takılmış.“Bir Bahar Akşamı”na da “Olmaz” demişler; “Çünkü bir pop müzik şarkıcısı, klasik Türk müziği söyleyemez.

SEZEN AKSU
Sezen Aksu’nun “Gel Gel Sarışınım Gel” şarkısının Aysel Gürel imzalı sözleri “ahlaka aykırı bulunduğu için”, TRT'den onay alamadı.

CEM KARACA
Cem Karaca’nın “Emrah”ı, şarkı sözlerinde geçen “ak memeler“ yüzünden reddedildi.

ÖZDEMİR ERDOÐAN
Özdemir Erdoğan’ın “İkinci Bahar”ı, “ahlaka aykırı sözler barındırdığı için” TRT tarafından yasaklanan şarkılar arasına girdi.

BULUTSUZLUK ÖZLEMİ
Bulutsuzluk Özlemi’nin, “Güneye Giderken“i; ‘’solda güneş yükseliyordu’’ cümlesinde solculuk iması sezildiği için onay görmedi.

BERGEN
Bergen’in “Acıların Kadını“ şarkısı “insanların ruh halini kötü yönde etkilediği için” TRT denetimine takıldı

ŞENAY
Şenay’ın “İnsanlar el ele tutuşsa/ Hayat bayram olsa“ dediği şarkı, komünist propagandası yaptığı gerekçesi ile onay görmedi. *mad

İBRAHİM TATLISES
İbrahim Tatlıses’in, “Güneş Doğmayacak Üstüme” şarkısı “intiharı özendirdiği gerekçesiyle” TRT tarafından reddedildi.

AYLA ALGAN
Ayla Algan’ın Fikret Şeneş imzalı “Bak Şu Adama Âşık Oldu” şarkısı “evli bir erkeğe âşık genç bir kadının hikâyesini anlattığı” için, TRT'den onay görmedi.

Sorumlu yayıncılık anlayışı :yawn: Barış Manço'nun sarkılarına verdikleri cevaplar güzelmiş ama *yiğit

[Bebeğim Öldü]

Hayatımın gerçek öykülerine ayrılan bir filmin soundtrack’ındayım
Bir yazar mıyım yoksa tek şiirlik şair mi?
Notumu verdi hocalarım nasihati koydum cebime
Ve zorda kalana dek çıkarmadım..
Ve ben bozuk paraydım anlaşılamadan çiklet oldum
Ve ben bütündüm yaramı sevgilimde bırakıp yarımı sokağa attım
Canımı yolda buldum canıma teslim ettim; canına okudum
Canıma kastım…

#2 ebarah

ebarah

Onun için takıntı haline geldik

• Dokunulmazlar
  • 2.132 Mesaj

Gönderim zamanı 18.04.2010 - 14:49

Öküzü altında buzağı aramak, kelimelerin anlamlarından ödü bokuna karışmak bu olsa gerek. Bunlar değilmiydi, demokratik açılım, farklılıklara saygı düşüncelere özgürlük teraneleri okuyanlar? Başları, sanatçılara sağdan soldan şiirler okuyup vecizeler yumurtlar, böylece ben demokratım, özgürlükçüyüm der. Emrindeki baş altılar maskenin arkasındaki icraatları uygulamaktan çekinmez. Kimse de, bu ne söylem bu ne icraat diye sormaz.

Bir buzağı da ben arayayım bari;

Kayada gezen oğlan
Edası güzel oğlan
Beni sana vermezler
Sarı altın kazan oğlan

Aman şeker oğlan
Yandım şeker oğlan
Anasına küsmüş
Damda yatar oğlan

Kayadan bakan oğlan
Kakülü sarkan oğlan
Gece gelme gündüz gel
Horozdan korkan oğlan

Aman şeker oğlan
Yandım şeker oğlan
Anasına küsmüş
Damda yatar oğlan

Kayaya koydum kutu
Herkes yarine muti (mutu)
Gelinler tatlı yesin
Kaynanalar semizotu

Aman şeker oğlan
Yandım şeker oğlan
Anasına küsmüş
Damda yatar oğlan

Ayağında yemeni
Yedi dağın çimeni
Oğlan sıkma sinemi
Çağırırım ninemi

Aman şeker oğlan
Yandım şeker oğlan
Anasına küsmüş
Damda yatar oğlan

Bu türkünün TRT'de, erkek sanatçılar tarafından seslendirilmesi, erkeklerin birbirlerine "şeker oğlan", "beni sana vermezler", "edası güzel oğlan", "gece gelme gündüz gel", "oğlan sıkma sinemi" şeklinde hitaplarını özendirmek suretiyle, ileride erkekler arasında oluşabilecek uygun olmayan ilişkilere zemin hazırlayacağı gerekçesiyle yasaklanmıştır. *mad

580023663830.jpg

#3 pac

pac

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 13.198 Mesaj
  • İlgi Alanları:Güzel olan herşey =)

Gönderim zamanı 18.04.2010 - 16:05

arkadaşım kuzu *mad
YAŞAMAK BİR UMUTTUR...