İçerik değiştir

- - - - -

Köpeklerde bulunan 10 güzel ahlak.

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 48 yanıt verildi

#1 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 11.03.2006 - 15:28

KÖPEKLERDE BULUNAN 10 GÜZEL AHLÂK

1-Sadâkat: Köpek sahibini terk etmez. Kovsa da bırakmaz, küsmez. Hizmet eder.

2- Kanâat: Ne verilirse razı olur. Sofraya sokulmaz, bulduğu ile iktifâ eder. Yerine biri gelse onu oradan kovmaz.

3- Tevâzu: Yattığı ve gezdiği yer, alelâde yerlerdir. Kendi için yüksek yer aramaz. Ne yedirilirse yer.

4- Tevekkül: Yarını düşünmez, yerini yermez, erzak biriktirmez.

5- Teslimiyet: Sahibini bırakmaz. Dövse de, ayağını kırsa da yine çağırınca gelir (kuyruğunu sallayarak) teslimiyyet gösterir. İyilik edeni bilir ve unutmaz.

6- Zühd: Kendisini umûmî zuhûrâta bırakmıştır. Gelecek için bir düşüncesi ve hazırlığı ve esaslı bir bakımı yoktur.

7- Miskinlik: Her yeri dolaşır. Bir şey verilirse alır, vermezlerse bakar geçer. Kendini dokunmazlarsa, bir şey yapmaz; yoluna gider.

8- Uyanıklık: Çok az uyur. Şehirlerin, köylerin sokakların da gece bekçisidir. Hırsızları tanır, haber verir. Evleri, bağları, bahçeleri, sürüleri korur.

9- İstiğnâ: Çekingendir. Başkalarının nasîbine tecavuz etmez. (Kedi gibi sofralara sokulmaz) kabları bulaşdırmaz.

10- Edeb: Köpek, haddini bilir. İnsanlar arasında ve hayvan cinsleri içinde, insanlara en çok hizmet edenlerdendir. Emredilen işi tutar. Terbiyeyi kabul eder, terbiye edildiği zaman, tam bir liyakatla, çok büyük işler görür. Sürü, kızak, ev, harb, bekçilik, keşif ve yitik bulma... işlerinde hizmetleri çoktur.

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#2 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 11.03.2006 - 16:09

6- Zühd: Kendisini umûmî zuhûrâta bırakmıştır.

2. cümle olmasa bundan bi halt anlamazdım..
Gönderilen Resim

#3 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj
  • İlgi Alanları:müzik kitap din, astroloji astronomi

Gönderim zamanı 11.03.2006 - 16:10

Belki yeri burası değil ama, Vale arkadaşım bu topic'i açınca bende kediler hakkında bilgi vereyim dedim

Kur'anı Kerim'de: At. Aslan. Deve. Karga. Kırlangıç. Yılan. Karınca. Yunus
balığı. Köpek. Fil. Arı. örümcek birçok hayvanların isimleri geçmektedir.
Bazıları methedilir. Bazıları misal olarak gösterilir. Bazıları da konu
icabı isim halinde geçer.
"Kedi" Kur'anı Kerim'de geçmez. Hır = Kedi Hırra Dişi kedi Hüreyre
Küçük kedi
Fakat Kur'anda gecenler hakkında bazı hadisler söylenmiş fakat misal ve tarif olarak...

Kedide: Büyük sır vardır.
Kedi: Nankör değildir.
Kedi: Hürriyetine çok düşkündür.
Kedi: Kulaklarıyla da görür, radarı vardır.
Kedi çok sabırlıdır.
Kefli abdest edeceği zaman yeri kazar, yapar örter.
Niçin. Sebep, insan da dahil hiçbir hayvan yoktur böyle hareket eden.
"Kedi, ayaklarının üzerine düşer. Fizyolojik sebebini ilim bir türlü
söyleyememiştir. Manevi sebebi çok büyüktür. kediye eziyet etmeyiniz. Kedi öldürenin sonu harapdır. Evlâtlarına bile intikal eder.
Kedilere iyilik eden onlan besleyen insanlara gıbta ederim-. Kedi edep vesabır timsalidir.
Kediye Hak'kın bir mahlûku olarak bakarsanız, onun nankör olmadığını
anlar, çok şeyler öğrenirsiniz."
Kedi, aslan ve kaplan cinsinden bir hayvandır, insanlarla birlikte
yaşarlar... Muhtelif cinsleri vardır. Yabani kediler de vardır.
Kediler hürriyetlerine çok düşkün hayvanlardır. Bu düşkünlük kedileri
nankör olarak tanıtmıştır. Halbuki nankör değildirler. Evinden günlerce
uzağa bıraksan, tekrar evlerine dönerler. Bu hal nankör olmadıklarını ifade
eder. Eski Roma imparatorlarının heykelleri dibinde kedi vardır. Bu hürlük
timsalidir.
Resulü Ekrem, kedi kimi severse o imanlıdır buyurmuştur. Hakiki kedi
öleceğine yakın sahibinin evini terkeder. ölüsünü sahibine göstermez. Burada
Kediye eziyet etmeyiniz. Onu kollayınız, seviniz. O da sizi muhakkak sevecektir. Kedi kimi severse iman ondadır.Hübbül hırratı mincl iman. Kedi öldürmek doğru değildir. Öldürene dünyada iken Hak bir belâ verir. Bütün ömrünce çeker bunu. Kedi sahibinin parmaklarına tırnaklarını batırırsa bunda bîr hikmet olduğunu unutmayınız.
Kedi daima dört ayağı üzerine düşer. Bu büyük bir şeyi ifade
eder.

Bu mesaj cengiz tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 11.03.2006 - 16:12

"Sen"im ben!... Sen, diye bakma bana. A.H.

#4 duygusuz

duygusuz

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 8.004 Mesaj
  • İlgi Alanları:güzel ve iyi olan her şey

Gönderim zamanı 11.03.2006 - 21:25

kedi mevzusunun üzerine çok ilginç bir anımı paylaşmak istiyorum...
bir sabah saat 6 gibi...yaylada tatil yapıyorum...babanem sabah inekleri ahırdan çıkarıp nahıra götürdü...(nahır: çobakların beklediği inek sürüsü)...eve geri döndü içeri girdi...ben uyku ile uyanıklık arasında dolaşıyordum..bir kedi sesi geldi tavandan...nasıl miyavlıyor anlatamam..öyle acı mivaylıyor, öyle yalvararak miyavlıyor bunu tarif edemem...ben hemen uyandım...koridora çıktım babanem de koridora geldi...kedinin tavana nasıl çıkmış olduğunu bir türlü anlayamadık...hatta bir kedinin mevcut olması imkansızdı, çünkü yaylada kedi besleyen kimse yoktu, herkes ahır hayvanlarıyla meşgul yaylada...
babanem tavana çıktı, (avana çıkış evin içerisinden bir merdivenle yapılıyordu)
kediyi alıp aşağıya indirdi..ve dışarı attı...ben gerçekten çok şaşkındım...o kedi nereden ve nasıl gelmişti, üstelik öyle garip öyle feryatlı ve öyle tılsımlı bir miyavlaması vardı ki hala o ses kulaklarımdadır...babaneme ona bir şeyler verelim dedim yemesi için, babanem çeşitli bahaneler öne sürerek kediyi kovaladı..kedi aldı başını gitti, ve bir daha göremedim o kediyi.. (pek kedileri sevmez de)..

o akşam inekler geri dönmeye başladı yaylaya...bizim bütün hayvanlar eve geldi, yalnız, gelişmiş bir buzağımız vardı, o dönmedi...babanem ve yaylanın çobanı onu aramaya çıktılar, ben de tabi hemen peşlerinden gittim, henüz yayladan çıkmamıştık ki ki bizim buzağı göründü uzaktan..ama yürüyemiyordu..ön ayaklarıyla yürüyor arkadakileri resmen sürüklüyordu..yanına yaklaştık...arka bacaklarının kan içerisinde olduğunu gördük...yanına geldiğimizde ise mastarının yani karın altının tamamen parçalanmış olduğunu bgördük derisi sarkıyordu, tam bir felaketti. arka bacak derilerinin soyulmuş olduğunu gördük, hayvan kan içerisindeydi, tirtirtitriyordu, kurt onu çok fena yaralamıştı..ama ayvan o haliyle hala ayakta duruyordu...gözyaşlarımı tutamadığımı anımsıyorum..babanem de ağlamaya başladı..gitti buzağıya sarıldı, zavallı buzağının gözlerinin feri gttikçe gidiyordu...havyan ayakta duramadı ve yere serildi...çoban yaylaya dönüp bıçağı alana kadar ölmüştü....

babanem çok iyi hatırlıyorum o akşam pişmanlık içerisindeydi...sabah nereden geldiği bilinmeyen o kediye sadaka vermediği için çok ağladı, çok üzüldü...hayvana ne olursa olsun özellikle kedilere sadaka vermenin yani yiyecek bir şeyler vermenin ne kadar sevap olduğunu belaları insanın başından savdığını falan söyledi..çok üzüldü ya , çok pişman oldu...

hülasa asıl anlatmak istediğim şu: hayvanlara sadaka vermek, onları doyuracak birkaç lokma veremek hakikaten çok sevap...ve kazaları belaları insanın başından def eden çok büyük bir nimet...

............................şşşşt sessiz ol!.................................

#5 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 12.03.2006 - 11:15

Sürünün o güne kadar kurt saldırısına uğrayan tek hayvanı bu buzağı mıydı? Başka hiç kurt saldırısı olmadı mı? Her kurt saldırısı bir günahın cezası mıydı? Dünyada olan her kötü şey bir günahın cezası mıdır? O halde geçtiğimiz Hac mevsimi sırasında Mekke'de çöken otelde ve Şeytan taşlama sırasındaki izdihamda ölen onlarca Müslüman niçin ölmüştür? Bunların Hac'ca gitmesi günah mı teşkil etmiştir? Allah kendine ibadet edenleri öldürmekte midir?

#6 duygusuz

duygusuz

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 8.004 Mesaj

Gönderim zamanı 12.03.2006 - 11:30

saldıracak yer bulamadın galiba...geldin de ban çattın gene....

bir kere benim orada anlattığım şey senin dediğin şey değil...olayı çarpıttın sen...ben hayvanlara sadaka vermenin kazaları belaları hakikaten insanın başından savacağını söyledim...
haa ama babanem o kediyi yedirmş olsaydı, bizim buzağı kurtulacak mıydı? Allah bilir...Bunu kurtulacaktı diye iddia edemeyiz....Bu ayrı bir konu...
ben orada bir insanın inancını ve pişmanlığını paylaştım...
ve hayvanları doyurmanın ne kadar sevap olduğunu...kaza ve belalara karşı bir def edici olduğunu...bu böyledir...
bu konuda senle tartışmaya niyetim yok..ama adam gibi sorarsan soru, yanıt verebilirim...hadi görüşürüz....

#7 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 12.03.2006 - 11:46

Allah haraç mı kesmektedir? Mafya misali "korunma ücreti" ödeyenlere saldırı düzenlememekte, diğerlerine saldırı mı düzenlemektedir?

Hac'ca giden Müslümanlar'ın yanlışı ne olmuştur? Hac'ca gitmek yetmemiş midir? Bir de üstüne haraç ödemek mi gerekmektedir?

Basit bir rastlantıya anlam yüklemeye kalkarsan böyle çelişkilere saplanırsın ve çıkamaz hale gelirsin.

#8 duygusuz

duygusuz

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 8.004 Mesaj

Gönderim zamanı 12.03.2006 - 18:30

ben ne diyorum...sen ne diyosun...ooohoooooo!
ne haracı be...şaşırdın mı....koruma ücreti de nerden çıktı....!

hayvanlara sadaka vermek,daha doğrusu "sadaka vermek" ne demektir ve bunun hikmeti nedir, sadaka niçin verilir, tek maksat her canlının doyrulması korunup kollanması mıdır, sadaka veren açısından bunun hikmeti ve önemi nedir, sadece sevap kazanmak mıdır yoksa başka faydaları da varmıdır, önce öğren lütfen...sonra çık karşıma...

öyle bilmeden lafı sallamak kolay sana..

#9 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 12.03.2006 - 18:43

10- Edeb: Köpek, haddini bilir. İnsanlar arasında ve hayvan cinsleri içinde, insanlara en çok hizmet edenlerdendir. Emredilen işi tutar. Terbiyeyi kabul eder, terbiye edildiği zaman, tam bir liyakatla, çok büyük işler görür. Sürü, kızak, ev, harb, bekçilik, keşif ve yitik bulma... işlerinde hizmetleri çoktur.

;)

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#10 yok

yok

DuyguSuz!

• Üyeler
  • 1.406 Mesaj
  • İlgi Alanları:* Yalnızlık<br>* Başka hayatları yaşamak<br>* Kendinden vazgecmek<br>* Başarısızlık<br>vs.......................

Gönderim zamanı 12.03.2006 - 18:47

Bende bir kız annesiyim size birde kızım fotosunu ve gecen seneki torunumun fotosunu koyuyorum. Bir köpek diye onu nitelendirmek istemiyorum bir canlı olmasının yanında hayatımdaki umudum , aşkım , sevdiğim, alışkanlığım herşeyim diyebilirim. Ve biraz kötü karşılansada benim hayatımdaki birincilik verip sahip olduğum tek canlı. Önce odur yaşamımda sonra geri kalanlar yer alır. Bunu nedenlerini anlatmak isterdim ama ne ben anlatabilirim nede kelimeler yeterli olabilir bu bağı bu bağlılığı anlatmaya.
Gönderilen Resim

Bu mesaj Complexivy tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 12.03.2006 - 18:54

Okyanusların uçsuz bucaksız erilşilmezliğini mavi sanırdım. O erişilmez derinlikler Yeşilmiş! tıpkı gözlerim gibi...
O diplerde saklıymış duygular, o sonsuzlukta saklıymış umutlar, sonlarda saklı kalmış varoluşlar...

#11 LeATiTiLA

LeATiTiLA

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 14 Mesaj

Gönderim zamanı 12.03.2006 - 19:18

Bundan bır sene kadar once gazetede kopeklerle ılgılı okudugum haber oldukca dıkkatımı cekmıstı...ve belkıde o zaman gercekten anlamıstım kopeklerın ne kadar sadık oldugunu...kopek besleyen yaslı bır cıft gelırlerı kalmayınca ıhtıyaclarını karsılayamaz hale gelmısler.onurlarının zedelenecegını dusunerek kımseden yardın ıstememısler ve kendılerını olume terketmısler.durum ıyıce kotulesıp yıyecek alacak kadar dahı paraları kalmayınca kopegı salmak ıstemısler.kopegı ne kadar kovsalarda sahıplerını bırakmamıs ve herseferde eve donmus.yaslı cıftı aclıktan olmek uzereyken bulduklarında kopekte aclıktan arka ayaklarını yemiş fakat yınede sahıplerını bırakmamıstı...

#12 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 12.03.2006 - 22:35

ben ne diyorum...sen ne diyosun...ooohoooooo!
ne haracı be...şaşırdın mı....koruma ücreti de nerden çıktı....!

hayvanlara sadaka vermek,daha doğrusu "sadaka vermek" ne demektir ve bunun hikmeti nedir, sadaka niçin verilir, tek maksat her canlının doyrulması korunup kollanması mıdır, sadaka veren açısından bunun hikmeti ve önemi nedir, sadece sevap kazanmak mıdır yoksa başka faydaları da varmıdır, önce öğren lütfen...sonra çık karşıma...

öyle bilmeden lafı sallamak kolay sana..

Sadaka vermeyenin başına kaza bela geliyorsa ve bu kaza beladan korunmanın tek yolu sadaka vermekse, sadaka vermek haraç vermeye eşdeğerdir. Böyle bir inanç sisteminde de Allah mafyaya eşdeğerdir.

Ayrıca Hac'da Allah'a ibadet ederken kazalara kurban giderek ölen onlarca Müslüman'ın ölümünün bu inanç sisteminde nasıl açıklanabileceği de bir muammadır.

#13 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 12.03.2006 - 22:36

:P

Köpekliğe özenenlere duyurulur.

#14 duygusuz

duygusuz

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 8.004 Mesaj

Gönderim zamanı 12.03.2006 - 22:42

Ayrıca Hac'da Allah'a ibadet ederken kazalara kurban giderek ölen onlarca Müslüman'ın ölümünün bu inanç sisteminde nasıl açıklanabileceği de bir muammadır.

Bu inanç sistemi niye açıklasın onu spark...Sorarım, nesini açıklasın o kazaların bu inanç sistemi....Anlat bakalım....Bu inanç sistemi mi sorumlu o kazalardan...ha?
cevap bekliyorum....

#15 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 12.03.2006 - 23:14

Bu inanç sistemi niye açıklasın onu spark...Sorarım, nesini açıklasın o kazaların bu inanç sistemi....Anlat bakalım....Bu inanç sistemi mi sorumlu o kazalardan...ha?
cevap bekliyorum....

Kuran "tam ve doğru" olduğunu iddia etmektedir.

Tam bir kitap herşeyi açıklayabilmelidir.

Açıklayamıyorsa tam değildir, ve tam olduğu hakkındaki iddiası ile çelişiyorsa geçersizdir.

#16 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 12.03.2006 - 23:17

Tam olmadığını sadece sen söylüyorsun.

Değişiklikler Kaydedildi...

#17 duygusuz

duygusuz

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 8.004 Mesaj

Gönderim zamanı 12.03.2006 - 23:22

cevap bekliyorum....

Kuran "tam ve doğru" olduğunu iddia etmektedir.

Tam bir kitap herşeyi açıklayabilmelidir.

Açıklayamıyorsa tam değildir, ve tam olduğu hakkındaki iddiası ile çelişiyorsa geçersizdir.

Yani bu Kitap günümüzde hacda olan izdihamı açıklayacak öyle mi...
Çok komiksin çoook...

Demek hacda olan felaketi açıklamaması bir muamma ve bu muamma Kur'an'ın geçersiz olduğunu gösteriyor...

ha ha....olum git showmen ol sen ...valla.....heba olma buralarda...git diyorum sana...adamı iyi güldürüyorsun...

#18 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 12.03.2006 - 23:52

Kuran'ın herşeyi açıklamasının beklenemeyeceğini söyleyen sensin.

Bunu söyleyerek Kuran'ın çelişkili olduğunu kabullenmiş oluyorsun. Çünkü Kuran "tam ve doğru" olduğunu iddia etmektedir.

Yok eğer Kuran tamsa elbette herşeyi açıklayabilmelidir. O halde Hac ibadetlerini görürken bir kaza aracılığı ile öldürülen Müslümanlar'ın kaderi açıklanmalıdır. Allah kendisine ibadet etmekte olan müminlerini kazadan beladan korumaktan aciz midir? Ya da onları kendi eliyle mi öldürmüştür?

#19 duygusuz

duygusuz

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 8.004 Mesaj

Gönderim zamanı 13.03.2006 - 00:18

kısır döngüsün spark...kendi çevrende sürekli dönüyorsun, ve sürekli aynı yere geliyorsun...ilerlemek adına tık yok sende...kendi kuyruğunu kovalayan bir kedi gibisin, o kuyruğa hiçbir zaman ulaşamayacığını bilmene rağmen peşinde durmadan bıkmadan dönüyorsun...bir gün yorulacak, ve o kuyruğun cazibesine kapılıp peşindenden gitmekle uğraşırken neleri kaybetiğini, hayattan nelerin geçip gittiğini neleri yitirdiğini fark edeceksin...ama geç olacak....

ayrıca....
artık iyice saçmalamaya başladın...gecenin bu saatinde beynin sulandı her halde...
gerçi senin normal halini de hiç görmedik ama....

#20 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 13.03.2006 - 00:24

Kişisel saldırılarını muhatap almıyorum.

Bir önceki iletime birebir yanıt verebileceksen ver. Yoksa bu tartışmayı da hükmen kaybetmiş sayılacaksın.