İçerik değiştir

- - - - -

Karneler Tehlikeye Mi Girdi?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 25 yanıt verildi

#1 _RomantizmA_

_RomantizmA_

Pembeler içinde uçuk MAVİ

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj
  • İlgi Alanları:sonsuzluk; ölüm...

Gönderim zamanı 21.01.2010 - 19:14

15 milyona yakın ilk ve ortaöğretim okulu öğrencisi ve onbinlerce öğretmen yarın başlayacak yarıyıl tatilinin heyecanını yaşarken, teknik bir arızadan dolayı e-okul sistemine girilemiyor.

Ders notlarını sisteme aktaramayan çok sayıda okul olduğu belirtilirken, okul müdürleri, “Sistem açılsa bile yarına karnelerin yetişmesi zor” dedi.

2009/2010 öğretim yılının ilk dönemi yarın sona eriyor. Ancak öğrencilere karne dağıtılamayacağı öne sürüldü. Milli Eğitim Bakanlığı'nın kısa adı MEBSİS olan Bilişim Sistemi'ne girilemediği için hiçbir okulda tek bir öğrenci için dahi karne hazırlanamadığı saptandı. Bakanlığın tüm okulları kendi e-okul sistemine girmeyi zorunlu hale getirdiğini belirten okul yetkilileri, şöyle konuştu:

“Eskiden her okul özel firmalardan yazılım programı satın alıp, karnelerini basardı. Ama Bakanlık her okulun kendi sistemine girmesini zorunlu kıldı. Dolayısıyle bizim de elimiz kolumuz bağlı kaldı. Sisteme dünden bu yana girilemiyor. Öğrenci notları ve diğer bilgiler, başka bir yolla kaydedilmediğinden e-okul sistemi açılmadan kanre düzenlenmesi mümkün değil. Henüz tüm notları sisteme aktaramayan okullar var. Oysa en geç dünden itibaren karnelerin çıktısının alınması gerekiyordu. Çünkü sınıf öğretmenlerinin öğrencilerle ilgili değerlendirme yapıp, imzalaması gerekiyordu. Dün bütün gün sistemin açılmasını bekledik. Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden de bilgi alamadık. Bakanlığa ait hiç bir siteye giriş mümkün olmadı. Bu sabah Bakanlıktan kısa bir açıklama yapıldığını memurlar.net'ten öğrendik. MEBSİS'te meydana gelen bir arızadan dolayı e-okul sisteminin hizmet veremediği, sorunun giderilmesiyle ilgili çalışmaların sürdüğü ve en kısa zamanda sonuçlandırılacağı bildirilmiş. Öğrencilerin tatili çıkacakları kesin ama karne alıp alamayacakları içn aynı şeyi söylemek mümkün değil.”

Öte yandan eğitimciler, internet kullanan velilerin çocuklarının TC kimlik numaralarıyla sisteme girdiğinde notları, devam durumu gibi konularda bilgi sahibi olduğunu hatırlattı, “Ama internet şansı olmayan milyonlarca veli var. Üstelik karne tüm öğrenci ve velilerin heyecanla beklediği bir şey, bir gelenek. Bu yıl karneleri gününde vermek mümkün olmayacak, karneler teknik arıza kurbanı” dedi.

Eğitim- İş Sendikası Konya Şube Başkanı Veli Demir, sömestr tatili nedeniyle yarın ilk ve orta dereceli okullarda karne dağıtılacağını, karnelerin Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesindeki ‘e-okul’ adlı bölüm kanalıyla hazırlandığını fakat iki gündür sisteme giriş yapılamadığını belirtti. Demir, birçok okulun karnelerini henüz hazırlamadığını söyledi.

Demir, “Öğrencilerin not, devamsızlık ve adres bilgileri teknolojik olarak artık merkezi sistemde toplanıyor. Okul idarecileri öğrenci ile ilgili bilgileri, ‘e-okul’ adlı bölüme kaydediyor. Bu bölüme öğrenci velileri de verilen şifreler kanalıyla girerek, öğrencilerini sürekli kontrol altında tutabiliyor. Ayrıca bu bölümde, öğrencilere dağıtılan karnelerin şablonu var. Okul idarecileri ve öğretmenler, bu şablon aracılığıyla karneleri hazırlıyor” dedi.

Bu bölüme kaydedilen notların karneye de yazıldığını belirten Demir, “Fakat son iki gündür bu sisteme giremiyoruz. Aldığımız bilgilere göre birçok okul sisteme giriş yapamadığı için karnelerini hazırlayamadı. Eğer yarın öğle saatlerine kadar sistem çalışmazsa birçok okul karne dağıtamayacak” diye konuştu.

Veli Demir, öğrenciler için karne günlerinin çok önemli olduğunu ifade etti. Demir, “Öğrenciler bir dönemlik çalışmanın sonucunda karnelerini alacaklar. Fakat karneler hazırlanmadığı için karnelerine kavuşamayacaklar. Hayal kırıklığı ve psikolojik sorun yaşayacaklar. O yüzden sistemdeki sorunun giderilmesi gerekir” dedi.

MEB'DEN AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), karne için yoğun giriş olması nedeniyle kilitlenen e-Okul Sistemi’ndeki sorunun giderilmesi yönünde çalışıyor. MEB yetkilileri, e-Okul Sistemi’ne okul yöneticilerince karne basımı, veliler ve öğrenciler tarafından da ders notlarının görülebilmesi için yoğun giriş yapıldığını bildirdi. Bu nedenle sistemin kilitlendiğini belirten yetkililer, sorununun giderilmesi yönünde çalışma yapıldığını kaydetti.

//Mynet
------------------------------------------------

e-rezalet :)
İnşallah yarın açılır ve yarın imzalamadan, görüş yazmadan veririz :P

Bu mesaj _RomantizmA_ tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 21.01.2010 - 19:19

[Bebeğim Öldü]

Hayatımın gerçek öykülerine ayrılan bir filmin soundtrack’ındayım
Bir yazar mıyım yoksa tek şiirlik şair mi?
Notumu verdi hocalarım nasihati koydum cebime
Ve zorda kalana dek çıkarmadım..
Ve ben bozuk paraydım anlaşılamadan çiklet oldum
Ve ben bütündüm yaramı sevgilimde bırakıp yarımı sokağa attım
Canımı yolda buldum canıma teslim ettim; canına okudum
Canıma kastım…

#2 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 21.01.2010 - 19:19

Giriş yaparken girilmesi gereken görsel kodlar çıkmıyordu, görsel kodun ne olduğunu dinleyerek açıyorduk, şimdi ise hiç birşey yapamıyoruz.
Ne güzel, e-rezalet. :)

Değişiklikler Kaydedildi...

#3 AtamÇepni

AtamÇepni

Türkiye Sevdalısı

• Üyeler
  • 5.693 Mesaj

Gönderim zamanı 21.01.2010 - 19:23

E-okul sistemi açılmış. Bizim öğretmenler harıl harıl bu saatte karne yetiştirmek için uğraşıyorlar.

AKP olmadan Dinimi,
MHP olmadan Ülkemi,
CHP olmadan ATATÜRK’Ü sevebilirim...

#4 _RomantizmA_

_RomantizmA_

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj

Gönderim zamanı 21.01.2010 - 19:24

Valla dedimde yiğiti öldür hakkını yeme felefesi gereğince söylemek lazım ki gerçekten güzel bir uygulama oldu... MEB e-devlette öncülük etti bu ülkede...

istemdir aksarda, sekerde... adamlar taaaaa aralık sonunda işlemlerinizi bitirin demişlerdi...

Ha buna rağmen gelinen durum:

e-rezalet :)

Ha birde redhacten şüphelenmiyor değilim :P

Bu mesaj _RomantizmA_ tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 21.01.2010 - 19:28

[Bebeğim Öldü]

Canıma kastım…

#5 _RomantizmA_

_RomantizmA_

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj

Gönderim zamanı 21.01.2010 - 19:24

Yok açılmadı :) Açıldı gitti... Şuanda yok :P

Bu mesaj _RomantizmA_ tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 21.01.2010 - 19:29

[Bebeğim Öldü]

Canıma kastım…

#6 Rose&Rain

Rose&Rain

Kayıp

• Dokunulmazlar
  • 5.735 Mesaj
  • İlgi Alanları:çok geniş

Gönderim zamanı 21.01.2010 - 19:52

Dünden beri ne çekiyoruz e-rezelate girebilmek için. Ha açıldı ha açılıcak ahanda açılmak üzere gibi kısa süreli heyecanlar yaşadık ama çabuk söndü :) Bugün öğlen arası ölesine giriyim bakalım belki gelmiştir diye bi girdim anında açıldı işimi hallettim kaydettim sonra not fişlerini aldım, ardından diğer öğretmen arkadaşlarım sıraya girdi kiiii gene koptuu:) yahu gece üçte bile kalkıp denedim, sabahın köründe tekrar kalktım olmadı. Yazık bize de dimiii . Karneleri biz de henüz çıkaramadık yarın öğrencileri ikiye kadar bekletip sonra karneleri veremeden göndericez bu gidişle.

Bu arada akşam giriliyordu e okula. hep bana denk geliyor galiba :P
Gönderilen Resim

Tecrübe çok zalim bir öğretmendir. İnsanı önce sınavdan geçirir, sonra dersini öğretir. - Spuitems

#7 _RomantizmA_

_RomantizmA_

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj

Gönderim zamanı 21.01.2010 - 19:59

Bugün sabah 4 civarı açıldı biraz sonra tekrar gitti :)
Öğlen vakti geldi azıcık sonra tekrar kaçtı... :P

Ben halen KızılHackerlerden şüpheliyim halen, epeydir ortalarda değillerdi :P

[Bebeğim Öldü]

Canıma kastım…

#8 YıldızTozu

YıldızTozu

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 471 Mesaj

Gönderim zamanı 21.01.2010 - 19:59

ben çok akıllı olduğumdan o işi gece 3-4 sıralarında hallettim... :P ben akıllıyım ama müdürüm için aynı şeyi söyleyemeyeceğim, söyleyebilsem de söylemek istemiyorum...:) adama bir haftadır şunların çıktısını al diyoruz, son güne bıraktı şimdi ağlıyor, "aman ben ne ettim, meğer sen ne bümarek, ne akıllı bi elemanmışın" diye..sürünsün gıcık!... :P

Bu mesaj YıldızTozu tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 21.01.2010 - 20:00

Bir ömür benimle kal demiyorum ki sana!..
Sadece son nefesimiz aynı olsun...
Hayat yolculuğuma son noktayı koyarken...
Gönül rızasıyla son bir kez bakıp şu ***** dünyaya...
Son bir derin nefes çekip ciğerlerine
benimle ölebilir misin?../Ölünmez..Bir kişi yalnızdır, İki kişi iki yalnız..

#9 AtamÇepni

AtamÇepni

Türkiye Sevdalısı

• Üyeler
  • 5.693 Mesaj

Gönderim zamanı 21.01.2010 - 20:03

Okulun ışıkları hala açık. Sabahlayacak gibiler birer tost ayran söyleyeyim iyisimi !

:)

AKP olmadan Dinimi,
MHP olmadan Ülkemi,
CHP olmadan ATATÜRK’Ü sevebilirim...

#10 Rose&Rain

Rose&Rain

Kayıp

• Dokunulmazlar
  • 5.735 Mesaj
  • İlgi Alanları:çok geniş

Gönderim zamanı 21.01.2010 - 20:05

Bütün müdürler höttür kafalarının dikine giderler hep :)

e rezalet yarın düzelmezse napıcaz biz. Erkenden evime dönmek istiyordum karne krizi yüzünden akşama kalıcam :P
Gönderilen Resim

Tecrübe çok zalim bir öğretmendir. İnsanı önce sınavdan geçirir, sonra dersini öğretir. - Spuitems

#11 YıldızTozu

YıldızTozu

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 471 Mesaj

Gönderim zamanı 21.01.2010 - 20:08

o fıkrayı bilmeyenler için anlatır mısın Roooosee...lütfeeenn, çok ihtiyacımız var sitecek...:)

not: yukarıda geçen "sitecek" gelecek zamanlı bir küfür fiili değildir, sadece site olarak'ın kısalmaya çalışan halidir...:P

#12 quStah

quStah

Camel Soft

• Yöneticiler
  • 5.617 Mesaj
  • İlgi Alanları:kandırmak..

Gönderim zamanı 21.01.2010 - 20:20

Öğrencilerinize bi kıyak yapıp a4 lere karne bassaydınız ya :)
Nerede benim yaratıcı öğretmen neslim
Atam neredeler!

:P

#13 YıldızTozu

YıldızTozu

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 471 Mesaj

Gönderim zamanı 21.01.2010 - 20:26

sisteme giremeyince A4e neremizi basıcez küstah? sinirlerimi hoplattın bak şimdi..müdür müsün yoksa sen de? :)

#14 quStah

quStah

Camel Soft

• Yöneticiler
  • 5.617 Mesaj
  • İlgi Alanları:kandırmak..

Gönderim zamanı 21.01.2010 - 20:38

İlla karneyi çıkarın mı dedik size
Atam görüyorsun bi de cevap veriyolar
İnsan şiir koyar, rezim çizer, çiçek yapar öğrencilerine..
Ah bunlarıda mı görecektik yeaarabbim

concept: e-karne sine bakana bi de kağıt müsrifliği ne diye yapılıyo ki madem?
herkes ee- sinden baksın öğrensin notunu
en azından ilk etapta liseler

#15 YıldızTozu

YıldızTozu

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 471 Mesaj

Gönderim zamanı 21.01.2010 - 20:45

valla ben de senin gibi çılgınca düşünüp müdüre karneleri elle yazmayı teklif ettim, bi höykürdü ne diyeceğimi de unuttum kaldı öyle...:) yassahh hemşerim yassaahh!

#16 _RomantizmA_

_RomantizmA_

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj

Gönderim zamanı 21.01.2010 - 20:47

:)

Gece açılııırr, relax olmak lazım :P

Bugün benim bu relaxlığım yüzünden az daha dayak yicektim ama olsun, relax olmak iyidir... :P

No Panik :P Herşey kontrolüm altında gece açacaklar, söz verdiler bana :P

[Bebeğim Öldü]

Canıma kastım…

#17 _RomantizmA_

_RomantizmA_

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj

Gönderim zamanı 21.01.2010 - 21:15

MEB: Yarın karneler dağıtılacak
Milli Eğitim Bakanlığı, karnelerin verilemeyeceğine ilişkin haberlerin doğruyu yansıtmadığını bildirdi.

ANKARA (ANKA) - Milli Eğitim Bakanlığı, ‘e-okul siteminin çökmesinden dolayı karnelerin dağıtılmayacağına’ ilişkin haberler üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

Şimdiye kadar e-okul sistemi üzerinden milyonlarca raporun üretildiği ve karne verildiği belirtilen açıklamada, ancak 20 Ocak 2010 Çarşamba günü saat 17.00 itibariyle teknik düzeyde bir sorunla karşılaşıldığı kaydedildi.

Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün çalışmaları sonrasında sorunun çözülmesine yönelik senaryolar oluşturulduğu ve sistemin bugün saat 11.00 itibariyle yeniden hizmet vermeye başladığı belirtilen açıklamada, “e-okul sisteminin hacklendiği, sistemin çöktüğü veya karnelerin verilmeyeceğin’ ilişkin haberler gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

//Mynet
--------------------------------------

Demiş MEB :)

[Bebeğim Öldü]

Canıma kastım…

#18 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 21.01.2010 - 21:33

Yaff o kadar da canınızı sıkmayın düzelir.Şimdi yarına felan olmasa bile seneye sonraki seneye düzeltirler rahat olun hem öğrencilerde karne karne diye ölmüyolardır.Ne olur üç beş gün daha orada kalsanız karne yetiştirseniz felam.Hem ne demiş atalarımız işleyen demir pırıl pırıl olur.Hee bu arada calgon un adı değişmiş finish mi ne öle bişey olmuş.

Bi de bir anımı anlatayım beklerken çay içerken okur neşelenirsiniz. :P Şİmdi yıllar yıllar önce üç kişi doğuya doğru :)

Yok o öle değildi ... :P

Biz üniversetede ders kaydı yaptırırken eskiler kağıtlara dersleri kodlar bunu hem ders hocasına hem de danışmana onaylatır bu kağıtları da öğrenci işlerine verirlermiş.Tabii bazı derslerin seçiminde öğretmenin yolunu gözlemek için kuyruklar olur hatta yurtta kalan öğrencilerin geceden binanın önünde kuyruğa girdikleri anlatılırdı.Yıl sanırım M.Ö 79 felam :P derken bi girişimci neden bu işleri net üzerinden halletmiyoruz demiş deyiş o deyiş :P

Her zaman olduğu gibi plan programın mükemmeliğini işin fiili çalışmasında görerek yapmanın önemli olduğunu bilen büyüklerimiz nasılsa çözeriz biz zekiyiz düşüncesi ile yola çıkmışlar :P

Derken kayıt zamanı gelmiş ama sistem ülkedeilk kimse neyin nasıl olduğunu bilmez bilgi işlemciler bayağı bilgi işlemci olduklarından :P bilgiyi işlemeye devam etmişler.Öğrenciler kayıt için nete hücüm edince ne olsun sistem çökmüş :P Bu tüm önlemlerin alınmasına rağmen ortaya çıkan talihsiz sorunu kısa sürede çözmüşler diyeceğimi sandınızsa feci yanıldınız :P sabahın erken saatlerinde malum daha kolay yüksek not getirilecek seçmeli dersleri seçmek için nete hücüm edileceğini göremeyen ileri görüşlü kişiler - hatta belki neden ilk gün sabah erkenden geliyorlar diye - kızmış bile olabilirler biilemiyoruz :P o gün pc labların önünde kuyrukların teeee nerelere uzandığı hakkında zamanla abartılan hikayeler ağızdan ağıza yayılır olmuş :mad1: tabii bu sorunun add-drop ( ders ekleme bırakma ) döneminde kesinlikle çözüldüğü ve herkesin neşe içinde güle oynaya dersliklere yol aldığı şeklinde anılara artık sadece masallarda rastlıyoruz :mad1: normalde add-droplar iki hafta kadar sonradır, o süre zarfında hala seçmeli derslerini tamamlayamamış kişiler kampüste kendilerinden geçmiş adeta birar zombi gibi dolandıkları rivayet edilir...

Ama sonunda mutlu sona ulaştık artık bu tip hikayelere sadece geçmişte yaşanmış hoş birer anı olarak bakılıyor.Bir de kuyrukta beklerken üst sınıfların anlattıklarından öğrendiklerini diğer nesil öğrencilerin asla duyamayacak olmalarına insan içten içten üzülürken nerde o eski bayramlar diyorlar...

Biri konu dışı diye bu yazıya dokunsun dokundursun da bakalım görelim neler oluyor :mad1:
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim

#19 _RomantizmA_

_RomantizmA_

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj

Gönderim zamanı 21.01.2010 - 23:44

Heheeee Bir yer buldum ve karnelerimi aldım *öberah

Fazla yayılmasın.... Forumda öğretmen arkadaşlar Ö.M atsınlar adresi vereyim :P

[Bebeğim Öldü]

Canıma kastım…

#20 cipidi_cipidi_yuzen_balik

cipidi_cipidi_yuzen_balik

Sadık bir ziyaretçidir

• Dokunulmazlar
  • 1.445 Mesaj

Gönderim zamanı 21.01.2010 - 23:54

körolmayasıca meb.....Birileri Aralık sonuna kadar işlemlerinizi halledin mi dedi?Kim o çabuk getirin bana..E be eşşoğlu eşşek 3 sınavı hangi arada yapayım..Okul açılmak bilmedi...Kurban Bayramı'na domuz gribi ekledin bi de ordan arada 15 günü kaynattın..Davranış notlarını önceden giriyorsun..Sonra puffff karne zamanı hiç bir not görünmüyor...Çocuklarım köyden geliyor...Bilgisayar yok..Olsa da internetleri yok..Okulda internet zar zor kullanılıyor..Ne e karnesi..Neden bahsediyorsunuz siz?Kütüphanesi olmayan yere kütüphane müdürü atamaya benzemez bu işler..Eğitim ciddi iştir!Bööööööööööööööööööööööööööö....Not defterli,dönem ödevli günleri özledim ben..Ama olsun önemli olan yıllık plan..zümre toplantısı...önemli olan çizelgeler yazışmalar kriterler..Eğitim-Öğretim'i de hallediverin artık canım..O kadar internet programları dynedler kaktırdık iki şeyi!!! de öğretemiyorsanız nasıl öğretmensiniz siz yahu!Zaten kaç kurum vardır ki personeline bu kadar az güvenen...Artık KPSS'den 1938245376547 puan bile alsan taayinim,,,,tayınım,,,,tahinim-pekmezim çıkmaz herhalde...Ama olsun ohh rahatladım...
Bana saygı gösterenin kuluyum..Göstermeyenin sultanı...
<º))))><><((((º>