İçerik değiştir

- - - - -

İlahi Adalet Var Mıdır?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 26 yanıt verildi

#1 dora

dora

made by f"ebru"ary 8

• Cadı
  • 4.623 Mesaj
  • İlgi Alanları:ilgisiz alakasiz..

Gönderim zamanı 08.01.2010 - 14:59

ilahi adalet nedir?
hak eden olsan da sana hakkının verilmemesi ilahi adaletin olmadıgının kanıtı mıdır?
allahın adaletini kimler hak eder?
hak etmeyenler allahın sevgisiz kulu mudur?

ciddi yanıtlarınız var mı bunlara?
“Sen; onun sorduklarına cevap vermeye bile tenezzül etmezsin, o seni susturduğunu sanar. Hayat işte.”

#2 epru'

epru'

coupling uk gacısı

• Üyeler
  • 6.579 Mesaj

Gönderim zamanı 08.01.2010 - 15:08

tam bilgim yok ama şöyle düşündüklerimi yazayım ben ya..

ilahi adalet Allah' a can-ı gönülden inanmakdan geçiyo sanırım.. ee iyi de ben Allah' a inanıyorum ama o bana inanmıyo gibime geliyo benim..
galiba verdiklerimizle beklediklerimizin birbirini karşılaması gerekiyo, inanıyorum deyip de ondan bişeyler beklemek kafi değil gibi..
bir de her duanın bu dünya da kabul olmayacağını, ilahi adaletin bu dünya ile kısıtlı olmadığını okumuştum bi yerlerde..
vardır mutlaka eksik yanlarımız, ne yaşıyosak da, yaşadıklarımızın sebebidir bu eksikliklerimiz.. öyle işte

#3 madworLd

madworLd

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 447 Mesaj

Gönderim zamanı 08.01.2010 - 15:32

ilahi adalet muhakkak var.. Bu hem iki taraflı gerçekleşebilir yani hem bu dünya da hem diğer tarafta ya da sadece diğer tarafa kalabilir.. konuyla ilgili olduğunu düşündüğüm ayet:
(Zerre kadar hayır yapan sevabını, zerre kadar şer yapan cezasını görür.) [Zilzal 7, 8]
hazineler harabelerin arasından çıkıyorsa ve bende harabedeysem şuan, hazine benmi oluyorum :eyvah:

#4 pac

pac

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 13.198 Mesaj
  • İlgi Alanları:Güzel olan herşey =)

Gönderim zamanı 08.01.2010 - 15:33

bir de her duanın bu dünya da kabul olmayacağını, ilahi adaletin bu dünya ile kısıtlı olmadığını okumuştum bi yerlerde..

bu cümle güzel özetlemiş. asıl amacın öteki dünyamızı kurtarmak olduğuna göre bu dünyada bazı şeylerin gerçekleşmemesi umutsuzluğa sebep olmasın, dini açıdan bu dünya bi sınav olduğuna göre, herkeste bu sınavı 100 ile geçmeyeceğine göre bazen aksama olması çok normal..

selam ve dua ile *öberah
YAŞAMAK BİR UMUTTUR...

#5 ebarah

ebarah

Onun için takıntı haline geldik

• Dokunulmazlar
  • 2.132 Mesaj

Gönderim zamanı 08.01.2010 - 16:59

İlahi adaletin tecellisini beklemek için,insani adalet adına yapılması gerekenler var diye düşünüyorum.

Önce tedbir sonra tevekkül.Ben soruna dünyevi olarak bakmak istiyorum.Dünyadaki,yaşantımızdaki adaletin gerçekleşmesi için üzerimize düşenleri yapmadan,ilahi adaletin bu dünyada tecelli etmesini beklemek,adaletsiz olanların her daim sığındıkları maneviyatı sömürmelerine yardımcı olmaktan başka bir şeye yaramaz.

Bir haksızlığa,adaletsizliğe uğradığımızda işi ilahi adaletin tecellisine bırakmak kolaycılık olur.Elbette hukuk kurallarını kendimiz sağlayalım,kendi eylemlerimizle bunu sağlamaya çalışalım demiyorum.Hukuk kuralları çerçevesinde,bizlere tanınan hakları zerresine kadar kullanalım.Bu bilinç ülkemizde yerleşmiş değildir.Başa gelene karşın,Allahından bulsun,ahirette cezasını görecek elbet diyerek susmak neye çare getirecektir?

Şahit olmayla yaşandığından,aradan geçen çok uzun süreler sonra başımıza bir illet geldiğinde bunun sebebini anlamakta zorlanırsak,yine çok uzun sürelerin başına düşün yolculuğu yapılmasının faydalı olacağını garanti edebilirm. Buradan duyulacak tatminin,başa gelenlerin,buna sebep olanların bu çok uzun süreler sonunda ettiğini bulacağı düşüncesinin yol açacağı vurdumduymazlığa,miskinliğe dönüşmemesi gerekiyor.

580023663830.jpg

#6 dora

dora

made by f"ebru"ary 8

• Cadı
  • 4.623 Mesaj
  • İlgi Alanları:ilgisiz alakasiz..

Gönderim zamanı 09.01.2010 - 18:42

öncelikle ciddiye aldıgınız için yanıtlarınıza teşekkür ederim.

benim başıma birşey gelmedi cok şükür.
ama cevremi gözlemledigimde ilahi adaletle karşılaşmanın cok güç oldugunu görebiliyorum.

- varlıklı bir cocukla fakir bir cocuk..
- savaş içinde yaşamak zorunda kalan masum halkla lay lay yapan yapay halk (bkn. us...)
- ya da kacırılan masum cocukların organlarının alınması vs..

ben allahın sopası olduguna inanıyorum. mutlaka bir gün iyilik ya da kötülügün karşılıgı alınıyor ama İLAHİ ADALET YOK.
fark etmiyor musunuz?
acaba böyle demem allaha karsı gelmem anlamına mı gelir? cunku ben allahın varlıgına ve birligine inanıyorum.

(bunu tartışmak da günah olacak degil..)
“Sen; onun sorduklarına cevap vermeye bile tenezzül etmezsin, o seni susturduğunu sanar. Hayat işte.”

#7 gözün mü kaldı

gözün mü kaldı

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 271 Mesaj

Gönderim zamanı 09.01.2010 - 19:02

ilahi adalet , ya da gavurun dediği gibi "karma" denen olguya inanıyorum.
"ne ekersen onu biçersin"

hiç şüphesiz bu dünyayı algılamakla da alakalı. siz bir kediye tepik sallayıp gecer 2 adım sonra tökezlerseniz bunu ilahi adalet olarak görebilirsiniz de görmeyebilirsiniz de..
genelde bakış açısıyla alakalı bir durum.

bir de ayrıca bu "ilahi adalet" meselesinin bir intikam mercii gibi çalıştıgına inanmıyorum.
yani düşmüşü ezersen , biri de gelir seni ezer degil bana kalırsa bunun mantıgı.
sen zaten düşmüşü ezerken en önemli şeyinden yitiriyorsun : merhametinden , vicdanından ayrılıyorsun. insanlıgından sıyrılıyorsun.

dünyada atılmış minicik bir adımın bile bir etkisi olduguna inanırım. yine gavurun dedigi gibi : butterfly effect
neden-sonuç ilişkisinden kopmuş tek bir hücre tek bir atom tek bir duygu yok yeryüzünde.
1 menekşe bile 2 ayrı kişinin elinde 2 ayrı renge bürünür, 2 ayrı şevkle açar.
kişilerin içdünyalarının cevrelerini katii suretle etkiledigin yürekten inananlardanım.

:blowdown:
a perfect Lie...

#8 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 09.01.2010 - 19:12

Ne ekersen onu biçersin :)
demeye geliodum konuyu gördüümde üstümdeki sölemiş geç kaldım
dur gidip onu beğenim

gaçmaa gel burayaaa gmk :blowdown:

smiley-sport036.gif  

#9 gözün mü kaldı

gözün mü kaldı

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 271 Mesaj

Gönderim zamanı 09.01.2010 - 19:28

telepatik fikir hırsızıyım.. kabl ediyorum. cezama razıyım :blowdown:
a perfect Lie...

#10 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 09.01.2010 - 19:37

şimdi gidiyorum telapi polisine şikayette buluniciğim :D
sürüm sürüm sürücem aklını kafandan pislikkk *lan
:buttrock:

smiley-sport036.gif  

#11 REBEL

REBEL

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 6.906 Mesaj

Gönderim zamanı 09.01.2010 - 21:18

İlahi adaletin varlığına en az Allah'a inandığım kadar inanıyorum. Özellikle de deneyimlerimle sabit.
İlahi adalet vardır da, ne zaman tecelli edeceği belli değildir.
Ben şu an ekiyorum ve bir gün biçeceğime inanıyorum. Bir gün herşeyin güzel olacağını, hakettiğim herşeyin gerçekleşeceğini biliyorum.
Allah'ın adaletinden şüphe etmek bir nevi şirke girer diye düşünüyorum ama fetva vermek haddim değil, naçizane fikrim..

...

#12 Rose&Rain

Rose&Rain

Kayıp

• Dokunulmazlar
  • 5.735 Mesaj
  • İlgi Alanları:çok geniş

Gönderim zamanı 09.01.2010 - 22:42

Yazılanları okudum da herkez söylenmesi gerekenleri söylemiş. Katılıyorum arkadaşlarıma.

Allah'a inanmak demek, yalnızca varlığına birliğine inanmakla sınırlı kalmıyor. Eğer Allah'a inanıyorum diyorsan o zaman kayıtsız şartsız onun meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, kadere, hayır ve şerrin Allah'tan geldiğine inanmak gerekir.
Amentü billahi :buttrock:

İlahi adalet yok demekle büyük bir günaha giriyorsun sevgili Dora. Allah'ın adaletinden şüphe edilmez. Kimini varlıklı-kimini yoksul, kimini kel-kimini sırma saçlı, kimini güzel -kimini çirkin, kimini zenci- kimini beyaz yarattıysa bu onun adaletsiz olduğunu göstermez. Herkez aynı olsaydı nasıl bir hayat olurdu düşünsenize. Herkez zengin olsaydı kimse çalışmaz herkez yan gelip yatardı. O zaman işler nasıl yürürdü acaba? Bu sadece basit bir örnek. Düşünülürse daha bunun gibi bir çok olumsuzluk bulunabilir. Allah'ın her işinde bir incelik, bir neden vardır. Hiçbir şey nedensiz yaratılmamıştır. Burası imtihan dünyası ve herkez bir şekilde imtihandan geçiriliyor. Bu güne kadar hayatın güllük gülüstanlık geçmiş olabilir ve Allah'a inanıyorum iyi ki var demiş olabilirsin ama bugünden sonra başına bir bela, bir ölümcül hAStalık gelmeyeceğinin bir garantisi var mı? Allah korusun ama diyelim ki ölümcül bir hastalığa yakalandın bunu hemen Allah'ın adaletsizliğine mi yormak gerekir.Hastalıklara sabretmek ve Allaha sürekli şükretmek cenneti kazandırabilirken hem de.
Gönderilen Resim

Tecrübe çok zalim bir öğretmendir. İnsanı önce sınavdan geçirir, sonra dersini öğretir. - Spuitems

#13 Amelie

Amelie

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 325 Mesaj

Gönderim zamanı 09.01.2010 - 23:09

hayat,bir imtihan degil miydi?
imanli olup / olmayisimizla da ilgili degildir bu ödülendirme. her sey insanda bitiyor. kalbinde bitiyor.

Bu mesaj Amelie tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 09.01.2010 - 23:10

#14 Arjantin Cad.-ANKARA

Arjantin Cad.-ANKARA

Sırdan öte ne var ki

• Üyeler
  • 18.713 Mesaj

Gönderim zamanı 09.01.2010 - 23:11

İlahi adalet ödülmüdür ki ? bence siz ilahi adaleti iyi veya kötü yaşayarak kendisinizi matrixde sanıyorsunuz.

İlahi adaletin yanında takdiri ilahi varsa ne olacak ?

Her yanda güz sancısı öpüşmeler var ama nedense hepsi yarım...

#15 Amelie

Amelie

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 325 Mesaj

Gönderim zamanı 09.01.2010 - 23:24

takdiri ilah ne demektir?

her seyin bir karsiligi varken yasamda, zulm edenlere diye söylemedim ya bu ödülü.

insanin binbir sıkıntısı aninda,yasamda farkli bir kapi acilmasiyla,hayatin tamamen degismesi gibi örnek ödül degil midir?

#16 Arjantin Cad.-ANKARA

Arjantin Cad.-ANKARA

Sırdan öte ne var ki

• Üyeler
  • 18.713 Mesaj

Gönderim zamanı 09.01.2010 - 23:27

Sana tavsiyem kendine bir ödül ver ki o zaman bir şeyleri yaşabilesin sonra ödül alamazsan üzülürsün.

ben seni çok iyi anladım 2 üste ilk başta bir şey yazmıştın kimse görmeden sonra düzeltin oradaki ilk yazdığını silmeseydin o mesajın o şekilde daha anlamlıydı.

#17 Amelie

Amelie

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 325 Mesaj

Gönderim zamanı 09.01.2010 - 23:32

ysf;yazilarin,sözlerin,tavsiyelerin,beklentilerin,algilayisin,basitligin inan umurumda degil. bilirsin hic sevmem ben seni.

#18 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 09.01.2010 - 23:35

amelie sana anne diebilirmiyim ?
:)

smiley-sport036.gif  

#19 Arjantin Cad.-ANKARA

Arjantin Cad.-ANKARA

Sırdan öte ne var ki

• Üyeler
  • 18.713 Mesaj

Gönderim zamanı 09.01.2010 - 23:36

ben öldüm sen sevmiyorsun diye ama bak konu ne sen ne yazıyorsun.

konu ne sen neler saymışsın ödül mü istiyorsun :)

Ysf ben seni sevmiyorum inan üzülürüm ne olur sev valla sev.

aslında bende hata sizin gibileri çok şımartım neyse takdiri ilahi diyorum sana, ha birde sen çok üye adı değiştirdiğinden dolayı senin o olduğunu bilemedim yoksa benim alfabemde sana yer yok. seni ancak tiye alırım ama bu konuda ciddi ciddi yazmıştım.

neyse sana bu gecenin ödülünü verdim artık ilahi adaleti anlamışsındır :D

#20 Amelie

Amelie

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 325 Mesaj

Gönderim zamanı 09.01.2010 - 23:39

kölke,sorman hata :)