İçerik değiştir

- - - - -

Tanrıdan ALLAH'a!!!

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 30 yanıt verildi

#1 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj
  • İlgi Alanları:müzik kitap din, astroloji astronomi

Gönderim zamanı 02.03.2006 - 11:03

Hazreti Muhammed Aleyhisselâm’a «ALLAH nedir?» diye soranlara cevap bizzat «ALLAH» tarafından veriliyor Kurân-ı Kerîmde, "İHLÂS" Sûresinde:
«De ki, O ALLAH AHADdır;
ALLAH SAMEDdir;
LEM YELİD ve LEM YÛLEDdir; ve
LEM YEKÛN LEHU KÜFUVEN AHADdır!.”
ALLAH AHAD»dır... Yani, sınırsız, sonsuz, cüzlere ve zerrelere bölünmesi sözkonusu olmayan TEKdir...
Şu dünya üzerinde normal şartlarda yaşayan her insan, algıladığı mevcûdâtı beş duyu ile değerlendirir. Bu yüzden de bütün insanlar arasında ölçütaşı beş duyudur!.. Bunun sonucu olarak en-boy-derinlik ölçüleri ile kabul ettiğimiz bir evrende yaşadığımızı düşünürüz...
Bu yüzden de genelde, kafamızdaki «TANRI» her ne kadar «her yerde mevcut» ise de, fiiliyatta, belli boyutları ve mekânı olan bir «TANRI»dır!
Oysa...
Bize târif edilen «ALLAH»; bölünmesi parçalanması, cüzlere ayrılması mümkün olmayan, «BİKÜLLİ ŞEYİN MUHÎT» yani «şeyin kendisi olarak şeyi ihâta eden», sonsuz, sınırsızdır!..
Şimdi bu tanımlamayı iyi düşünelim!..
Cüzlere, zerrelere bölünüp parçalanması mümkün olmayan «AHAD», ya sonlu sınırlı bir Birdir; ki bu takdirde evrenin herhangi bir yerinde oturmaktadır (!); ya da sonsuz, sınırsız, cüzlere ayrılmaz TEKtir ki, bu takdirde de ancak ve sadece, tekrar ediyorum ancak ve sadece "KENDİSİ" mevcuttur!.
Düşünelim...
Şayet “ALLAH” İsmiyle İşaret Edilen’den ayrı, “ALLAH”ın dışında bir varlık var ise... Bu varlık ile “ALLAH” arasındaki sınır nerededir?... Bu sınırı nerede çizeceksiniz?...
Ya var olan, mevcut, sınırsız-sonsuz TEKtir, ikinci bir varlık yoktur!..
Ya da sınırlı sonlu, evrenin içinde bir yerde, veya evrenin dışında MEKÂNI OLAN bir TANRI mevcuttur (!)..?
Burada idrâk edilmesi en önemli olan şey «SINIRSIZLIK-SONSUZLUK» kavramıdır...
Şimdi bu "sınırsızlık-sonsuzluk" kavramını en-boy-derinlik olarak değil, boyutsal olarak kavramaya çalışalım...
ALLAH”, sonsuz - sınırsızdır, dedik..
“ALLAH”ın sınırsız-sonsuz oluşu dolayısıyla bir MERKEZİ olması da muhâldir !.
Bir şeyin merkezi olması için, onun sınırları olması, bu sınırların köşelerinin kesiştiği noktanında merkez kabul edilmesi gerekir...
Halbuki, “ALLAH”ın sınırı yoktur..
Sınırı olmayan şeyin, merkezi de olmaz!.. Merkezi olmayan şeyin özü, içi ve dışı da olmaz!..
Bizim beş duyusal yaşamımıza ve beş duyudan ileri gelen madde kabulümüze göre, bir nesnenin içi ve dışı vardır; özü vardır kabuğu vardır!. Oysa, merkezi olmayan şeyin özü ve kabuğundan, içi ve dışından sözedilemez!.
Nitekim bu manâ Kurân-ı Kerîmde bir âyette şöyle vurgulanmaktadır:
«HU vel evvelü vel âhiru ve zâhiru vel bâtın»
«O, evvel, âhır, zâhir, bâtındır»
Yani, Zâhir, Bâtın, Evvel ve Âhir diye bildiğin hep "O"dur!.. Bunlar, gerçekte, TEK aynı şeydir!.. Yani, zâhir ve bâtın diye iki ayrı şey yoktur; bu ayrılığı sen uyduruyorsun!.
Evvel, Âhir, Zâhir, Bâtın kelimeleriyle işaret ettiğin şey hep "O"dur!..
Sen, "O"na, ister "Zâhir" de, ister "Bâtın" de, ister "Âhir" de, ister "Evvel" de; dediğin, işaret ettiğin, târif ettiğin hep "O"dur!.
Zirâ, "zâhir-bâtın" ayırımı senin beş duyundan kaynaklanmaktadır!.. Beş duyu ile algılayabildiğine "zâhir" diyorsun, algılayamadığına "bâtın"!..
Oysa altı, yedi, oniki duyuyla algılama durumunda olsaydın, senin için zâhirler de değişecekti, bâtınlar da!.. Ve sen, bugün zâhir dediğine, bâtın; bâtın dediğine de zâhir, demek durumunda olacaktın.
"ALLAH" ismi ile işaret edilen ise sınırsız-sonsuz TEK olması hasebiyle, "ZÂHİR" - "BÂTIN" kavramlarından beridir, münezzehtir!.
Evet, merkezi, içi-dışı, zâhiri-bâtını, başı-sonu olmayan; bu gibi anlamlardan ve oluşlardan beri olan varlığın, bir yerde son bulup, o noktadan sonra ikinci bir varlığın başlamasından sözedebilir misiniz?..
Elbette hayır!.
İşte, bu yüzden farkederiz ki, düşünülebilen, hayâl edilebilen her noktada, tüm özellikleriyle; ve «ZÂT»ıyla ve dolayısıyla tüm özellikleriyle ancak ve ancak, sadece ve sadece KENDİSİ, yani, "AHAD" olan “ALLAH” mevcuttur!..
"O"nun dışında, ikinci bir varlığın vücudundan sözeden ise, tümüyle derin düşünce yetersizliğinden doğan yanılgı içerisindedir!.. Ki bu durumun dindeki adı da «ŞİRK»tir!.

Geniş bilgi almak isterseniz: Hz. Muhammedin açıkladığı Allah kitabı ve Hamdi Yazır ın hazırladığı "HAK DİNİ KUR’ÂN DİLİ" isimli 9 ciltlik eserin 1. cilt 42 ve 43. sayfalarında bulabilirsiniz
"Sen"im ben!... Sen, diye bakma bana. A.H.

#2 mylittlepony

mylittlepony

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Yasaklılar
  • 27 Mesaj

Gönderim zamanı 02.03.2006 - 15:29

Evrendeki tek varlık Allah'sa tüm günahları işleten de işleyen de kendisidir.

Bu da tüm tek tanrılı dinleri çöktüren bir sonuçtur.

#3 duygusuz

duygusuz

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 8.004 Mesaj
  • İlgi Alanları:güzel ve iyi olan her şey

Gönderim zamanı 08.03.2006 - 14:25

"Evrendeki tek varlık Allah'sa tüm günahları işleten de işleyen de kendisidir.

Bu da tüm tek tanrılı dinleri çöktüren bir sonuçtur. "

Yok yaa....Ciddi mi....Bak işte bu beni çok etkiledi, Aman Allah'ım, makus talihimiz...öhö öhööööö :blowdown:

Sırf farklı olmak uğruna zırvalayanlardan biri daha....Konuş dur dostum...Kendin konuş, kendin dinle....

............................şşşşt sessiz ol!.................................

#4 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 08.03.2006 - 14:34

sparkplugtan başkası değil.
başka nicklerle girince banı açıldı.yada böyle birşey.

Değişiklikler Kaydedildi...

#5 duygusuz

duygusuz

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 8.004 Mesaj
  • İlgi Alanları:güzel ve iyi olan her şey

Gönderim zamanı 08.03.2006 - 15:04

çok zavallı bu spark...
öyle zavallı ki acıyorum ona...

............................şşşşt sessiz ol!.................................

#6 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 08.03.2006 - 15:24

sparkplugtan başkası değil.
başka nicklerle girince banı açıldı.yada böyle birşey.

Yasaklanmama itiraz etmek için başka rumuzlar kullanmak zorunda bırakıldım çünkü sparkplug rumuzumun özel ileti yollama hakkı da kısıtlanmıştı.

Yöneticilerle görüşmelerim sonucu verilen kararı temyiz ettirdim ve yasak kaldırıldı.

#7 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 08.03.2006 - 15:26

Yöneticileri banının açılmasından dolayı kınamıştım zaten bir başka mesajımda.
Saçma sapan iletileriniz yüzünden diğer üyelerde uyarı alıyorlar. Sırf sizin iletilerinizin saçma olduğunu söyledikleri için. Siz tartışmayı bilmiyorsunuz , karşı taraf size cevap verdiğinde siz " Konu Kapanmıştır " sözüyle kesip atıyorsunuz. Buna karşın sorun sadece sizin aklınızda çözülüyor. İnsanlar size anlatmaya çalışıyor ama siz anlamıyor , anlamak istemiyorsunuz. Sizden bıkıldığını anlamadınız mı hala ?

#8 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 08.03.2006 - 15:27

çok zavallı bu spark...
öyle zavallı ki acıyorum ona...

Kişilere değil, fikirlere saldırmayı dene.

Burası bir tartışma forumu, Taksim'in arka sokakları değil.

Sunduğum fikirlere karşılık söyleyeceğin bir şeyler yoksa sus.

#9 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 08.03.2006 - 15:29

Yöneticileri banının açılmasından dolayı kınamıştım zaten bir başka mesajımda.

Çok umurlarındadır eminim.

#10 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 08.03.2006 - 15:30

İnsanlar size anlatmaya çalışıyor ama siz anlamıyor , anlamak istemiyorsunuz.

Öne sürülen herhangi bir savı kabul etmemişsem, bunun bir sebebi vardır. Mantıksal tutarsızlık, gerçeklerle uyumsuzluk, İslami konulara gelince Kuran tarafından desteklenmeme ya da Kuran'a aykırı düşme gibi sebepler sözkonusu olabilir. Savın geçersizliği her ne sebebe dayanıyorsa bunu açıkça ortaya koyuyorum. İddia ettiğin gibi öne sürülen savı anlamıyor değilim -- ayrıntıları ile anlıyorum ve bu sayede ne yönde geçersiz olduğu belirleyebiliyorum. Anlatılanı anlamasaydım bu şekilde yanıt veremezdim.

Sizden bıkıldığını anlamadınız mı hala ?

Haddini bil. Başkaları adına konuşamazsın. Sadece kendi adına konuşabilirsin. Şayet benden bıktıysan benim iletilerime yanıt vermek zorunda değilsin.

Bu mesaj sparkplug tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 08.03.2006 - 15:36

#11 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 08.03.2006 - 15:31

Yine aynı şeyi yapıyorsunuz.
Muhattabınızı bu şekilde susturmaya çalıştığınızda karşı tarafta doğal olarak sinirlerine hakim olamayabiliyor. Bunun sonucunda iş çıkılmaz hale geliyor. Buna bir son vermenizi talep ediyorum.

#12 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 08.03.2006 - 15:34

Haddini bil. Başkaları adına konuşamazsın. Sadece kendi adına konuşabilirsin. Şayet benden bıktıysan benim iletilerime yanıt vermek zorunda değilsin.

Başkalarını da iletilerinle üzüyor ve bıktırıyorsun.
At gözlüğüylemi bakıyorsun etrafına ?

#13 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 08.03.2006 - 15:40

Yine aynı şeyi yapıyorsunuz.
Muhattabınızı bu şekilde susturmaya çalıştığınızda karşı tarafta doğal olarak sinirlerine hakim olamayabiliyor. Bunun sonucunda iş çıkılmaz hale geliyor. Buna bir son vermenizi talep ediyorum.

Kişiliğime saldırarak konuyu dağıtmaya çalışan bir kabadayıyı uyarmak ve medeni davranış sınırları içerisine davet etmek en doğal hakkımdır.

Kabadayıya arka çıkarak sen de bana hakaret etmiş oluyorsun. Bunlar bir tartışma forumuna yakışır davranışlar değildir.

#14 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 08.03.2006 - 15:43

Çok umurlarındadır eminim.

Umurlarında olsun yada olmasın ben sizin banınızın açılmasının forum kurallarıyla çeliştiğini söylüyorum.

Uyarı veriliyor bu forumda..Uyarı neden veriliyor ? Uyarı bir üye diğer insanları rahatsız ettiği yada forum kurallarına uymadığı için verilir. Bu uyarı verilmesi sonucunda uyarı kutunuz dolduysa bir yaptırım uygulanıyor. Ama size bu uyarı kutunuz dolmadan bir yaptırım uygulandı. Banlı olan birisinin banı hangi koşullarda açılıyor ? Bu banı açılan kişi hala banlanmış olduğu konuda ısrar ediyorsa hala neden sitede tutuluyor ? Bunları merak ediyorum. Buna sizin cevap vermenizi istemiyorum. Bu mesaja yönetimden birisi beni muhattap olarak görürse buradan cevap vermesini istiyorum.

#15 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 08.03.2006 - 15:43

Başkalarını da iletilerinle üzüyor ve bıktırıyorsun.
At gözlüğüylemi bakıyorsun etrafına ?

Çoğu insanın, medeni bir iletişim şekli olan tartışmaya rahatlıkla iştirak edebildiğini, fikirlerini başka fikirlerle karşılaştırmayı olgunlukla başarabildiğini düşünüyor, bu etkileşimden senin kadar duygulandığını, içlendiğini, hislendiğini hiç ama hiç sanmıyorum.

Daha önce de dediğim gibi, sadece kendi adına konuşabilirsin. Kimse seni forumun sözcüsü olarak atamadı. Haddini bil!

#16 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 08.03.2006 - 15:44

Kişiliğime saldırarak konuyu dağıtmaya çalışan bir kabadayıyı uyarmak ve medeni davranış sınırları içerisine davet etmek en doğal hakkımdır.

Kabadayıya arka çıkarak sen de bana hakaret etmiş oluyorsun. Bunlar bir tartışma forumuna yakışır davranışlar değildir.

Kabadayı demek size yakışıyor o zaman ?

#17 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 08.03.2006 - 15:47

Banlı olan birisinin banı hangi koşullarda açılıyor ?

Bana uygulana yasak haksızdı, cezam bu yüzden kaldırıldı.

Benim ettiğim ve cezaya layık görülen hakaret, kelimesi kelimesine Prens/WaLe'in ettiği hakaretin kendisine iadesiydi. Prens/WaLe %10'luk bir uyarı ile kurtulurken bana forumdan yasaklanma layık görüldü. Buna haklı şekilde itiraz ettim, ayrımcılığın sözkonusu olduğunu savundum, ve sağduyu sonunda galip geldi.

#18 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 08.03.2006 - 15:48

Daha önce de dediğim gibi, sadece kendi adına konuşabilirsin. Kimse seni forumun sözcüsü olarak atamadı. Haddini bil!

Görünen köy klavuz istemez.
Kimsenin sözcüsü değilim.
Forumda sana ithafen yazılan yazıları okuman yeterli.

#19 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 08.03.2006 - 15:51

Kabadayı demek size yakışıyor o zaman ?

"Kabadayı" bana karşı uygulanan medeniyet dışı ve ifade hakkımı sindirmeye dayalı davranışları, yani kişiliğime hakareti ve saldırıyı, alışkanlık edinmiş bir şahsı tanımlamak için gayet uygun bir sözcüktür. Sözcük seçiminde özellikle "kabalık" ve "saldırı" etkenleri gözönünde bulundurulmuştur.

Sözcüğün yerinde kullanıldığını ve dayanağı olduğu için hakaret kapsamına girmediğini savunuyorum. Gerekirse konuyu mahkemeye kadar götürür orada da savunurum.

#20 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 08.03.2006 - 15:54

Kimsenin sözcüsü değilim.

O halde uzatma.

Benden bıktıysan benimle konuşma.

Bundan öte bir hakkın yoktur.