İçerik değiştir

- - - - -

çıkış yolu nedir?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 12 yanıt verildi

#1 sonkale30

sonkale30

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 230 Mesaj
  • İlgi Alanları:fikir, siyaset, harp

Gönderim zamanı 28.02.2006 - 23:08

arkadaşlar; niyetim kahveden devlet yönetmeye kalkmak değil... fakat ben gerek siyasi gerek ekonomik gerekse askeri ve ahlaki yönden derin bir bunalım yaşadığımızı, çıkış yolu bulamazsak, bizi şöyle veya böyle bu topraklardan çıkaracaklarını düşünüyorum.
kimler mi? belki dış düşmanlar belki iç düşmanlar... veya en önemlisi ve en acı olanı kendi evlatlarımız... yarın öbür gün öz evlatlarımız, "mekanda varolma hakkını neyle gösterdin." diye sorduklarında medeniyet yerine hantal pis cesetlerimizi gösterdiğimizi düşünün...
evet... mekanda var olma hakkı medeniyet inşasıyla mümkün... işkembesini doldurmaktan başka halta yaramayan insanların hakkı olamaz.
uydurma senaryolar değil niyetim. gerçekten bu işin ızdırabını duyanlar var mı? onlarla düşünce paylaşımında bulunmak. unutmayın; fazla değil on sene sonra işbaşında belki de bizler olacağız. şimdiden düşündüklerimiz, o zaman işe yarayabilir.[/COLOR][/FONT]

#2 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj
  • İlgi Alanları:Futbol

Gönderim zamanı 28.02.2006 - 23:41

- eğitim sistemi reformu
- devlet yatırımlarının adil dağıtımı
- kayıt dışının önüne geçilmesi
Sana Bitti Diyen Kim ? Ben Sadece Git Demiştim!!!

#3 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 28.02.2006 - 23:46

Tek Kanal
Tek Gazete
Tek Radyo
Tek Banka
Tek Parti
Tek Lider
Tek ideoloji
B)

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#4 Roland

Roland

I Love My Frog :)

• Üyeler
  • 4.729 Mesaj

Gönderim zamanı 01.03.2006 - 00:04

- Eğitim-Öğretimin ücretsiz olması ve eşitlik sağlanması.

- Herkese ücretsiz sağlık hizmeti verilmesi.

- Ülke içinde dönen yabancı sermayenin biraz azaltılması.

- Bilime ve üretime önem verilmesi.

- Bi de şu istanbul trafiğine çare getirdimmiydi war yaa :mad1: 30 km yolu 1 saatte gidemedim lan
Kandırdım, kandırdıım, gemi memi yoktu

#5 sonkale30

sonkale30

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 230 Mesaj

Gönderim zamanı 01.03.2006 - 00:44

eğitim sisteminde reformu gerçekleştiren insanın önce reformdan geçmesi lazım... reform, reform da o ne... neye nisbetle reform yapacağız. müfredatı değiştirmek reform olamaz değil mi? öyle sadece “reform istiyoruz” da diyemeyiz. neye göre reform; ilk başta onun cevabı... bırakın teori olmayı, hipotez çapında bile savunduğumuz evrensel bir düşünce yokken “reform” ne ola ki!!! prozag kardeş; hakikaten en önemli yara eğitim fakat bunlarında izahı lazım...

#6 sonkale30

sonkale30

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 230 Mesaj

Gönderim zamanı 01.03.2006 - 00:47

devlet yatırımlarının adil dağıtımı, kayıt dışının önüne geçilmesi eğitim probleminin hallinden geçer. yanlışsam düzeltin...

#7 sonkale30

sonkale30

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 230 Mesaj

Gönderim zamanı 01.03.2006 - 00:54

wale’nin “tek”li çözümleri, medeniyetin inşasına değil imhasına yönelik bir düşünce... robotlar topluluğu, fildişi kaldırımlar yapabilir; ulaşım süper, bilişim inanılmaz, resmi kurumlar tıkır tıkır işleyebilir... fakat ortada insan olmaz robot olur. dikkat; medeniyetin muhatabı insan![/FONT]

#8 sonkale30

sonkale30

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 230 Mesaj

Gönderim zamanı 01.03.2006 - 01:02

Eğitim-öğretim nasıl parasız ve eşit olacak
Sağlık sistemini ücretsiz hale getirecek çözüm teklifin nedir. (mesela mali döngüyü nasıl sağlayacaksın.)
Ülke içinde dönen yabancı sermayeden önce, paraya ağzı sulanarak bakan politikacı tipi var önce onların imhası.(ya da azaltılması)
“Bilime ve üretime önem” hangi teorinle; veya hiç olmazsa hipotezinle...
[/FONT]

#9 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj
  • İlgi Alanları:Futbol

Gönderim zamanı 02.03.2006 - 09:35

eğitim ve öğretimin eşit ve parasız olma durumu zor gibi gözüksede, devletin okul yaptırım unuttuğu binalar vesaire gibi bir çok gereksiz harcama kalemleri var. bunların yarında çoğu ilçemizde peş peşe okullar görüyorum. bunlar toplarlanırsa daha az harcamalar olur ve eğitim için doğru zamanda,gereken yerlere yatırımlar yapılırsa daha güzel olur.
walenin tekli başlayan çözüm sistemlerini mümkün kılan tek şey şu an için askeri bir darbe sanırım. inşallah bir darbe olmaz. sivil insiyatifkötü bile olsa bir askeri darbe bizi uluslarası platformda dahada güçsüz kılar.
Sana Bitti Diyen Kim ? Ben Sadece Git Demiştim!!!

#10 labada

labada

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 24 Mesaj

Gönderim zamanı 03.03.2006 - 05:34

Rüşvet, kayıt dışı ekonomi, kapkaç, ahlaki çöküş gibi sorunların hepsinin sebebi fakirliktir.

Türkiye fakir bir ülkedir.

Fakir her ülkede benzeri sorunlar yaşanmaktadır. Standart geliri ile geçinemeyen ya da haksızlığa uğradığını hisseden insanlar, yasa veya ahlak dışı ek gelir kaynakları arayışında olacaklardır. Bundan doğal bir şey olamaz.

Bu sorunların çözülmesi için Türkiye'de genel çapta refah yaratılması gerekecektir. Bu da iki yönlü bir yaklaşımla sağlanır: Bir yandan yabancı sermayenin, dolayısı ile iş olanaklarının yurda girişi sağlanmalı, öte yandan devlet KOBİ'lerin kurulmasını ve dış ticarete yönelik çalışmasını özendirici kanuni düzenlemeler yapmalıdır.

#11 sonkale30

sonkale30

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 230 Mesaj

Gönderim zamanı 03.03.2006 - 19:25

Rüşvet, kayıt dışı ekonomi, kapkaç, ahlaki çöküş gibi sorunların hepsinin sebebi fakirliktir.
(...)
Bir yandan yabancı sermayenin, dolayısı ile iş olanaklarının yurda girişi sağlanmalı, öte yandan devlet KOBİ'lerin kurulmasını ve dış ticarete yönelik çalışmasını özendirici kanuni düzenlemeler yapmalıdır.

labada, rüşvet- kayıtdışı vs.nin sebebinin fakirlik olduğunu söylüyor. her defasında -kaynak itibariyle- zengin olduğunu söylenen (sadece söylenmek değil, birileri milyarları götürüyorsa isbatlı zenginsin işte) bir ülkede fakirlik de izaha muhtaçtır.
mesela "niçin fakiriz? hırsız çok... niçin hırsız çok? çünkü fakiriz?" demek gibi bir kısır döngüye girmemek lazım.
yabancı sermayeni ve iş olanaklarının ülke piyasasına girişi, dengeler problemini ortaya çıkarır.
1- güçler dengesi içinde yerini alma
2- güçler dengesinde diğer güçler üzerinde inisiyatif sahibi olma
3- güçler dengesinde ağırlık merkezi olma (öyle ki seni hesaba katmadan alakasız iki ülke bile ticari anlaşma yapamasın)
yabancı sermayenin ülke içinde RİSKSİZ deveranı ancak 3. durumda mümkünken aksi durumun kölelik olduğu gözükmüyor mu?

#12 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 04.03.2006 - 03:23

wale’nin “tek”li çözümleri, medeniyetin inşasına değil imhasına yönelik bir düşünce...

wale bunları niye yazdı ? Şikayet ettiğimiz bu duruma benim tek olması gerektiğini düşündüğüm olguların birden fazla olması sebebiyle vardık. Bu anlamda basit mantıkla düşünürsek çözüm hepsinin tek olmasıdır :)

Saygılar !!

WaLe Not : ben buna inanıyormuyum ? Hayır !! Tabiki İroni !!!!!

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#13 sonkale30

sonkale30

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 230 Mesaj

Gönderim zamanı 04.03.2006 - 10:14

problem çözelim diye düşünürken akıp giden hadiselerin sürekli problem çıkarması, rayında "doğru" giden tek şeyin bile tesbitinin mümkün olamayışı umut kırıyor.
problem çözmekten vazgeçelim derim şimdilik.
daha doğrusu vazgeçer gibi yapalım; doğru giden bir şey var mı, ona bakalım. belki oradan bir ipucu bulur çözüm varsa dalarız.
kafayı yiycem ya!
yeni bir başlıkla bu bölümde...