İçerik değiştir

- - - - -

İsa Karikatürleri

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 55 yanıt verildi

#1 mylittlepony

mylittlepony

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Yasaklılar
  • 27 Mesaj

Gönderim zamanı 28.02.2006 - 22:46

İsa'ya hakaret eden karikatürler yayınlanmıştır.

Bu karikatürlerin yayınlanması, Hıristiyanlar'a, camileri ve Müslüman ülkelerin konsolosluklarını yağmalama hakkını vermekte midir?

Müslümanlar Muhammed karikatürlerinin yayınlanması sonucu kendilerinde bu hakkı gördüklerine göre, kısasa kısas adil değil midir?

Düzenleme: Resim kaldırıldı.

Bu mesaj Mel G. tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 01.03.2006 - 10:55

#2 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj
  • İlgi Alanları:Futbol

Gönderim zamanı 28.02.2006 - 23:18

Bu karikatürlerin yayınlanması, Hıristiyanlar'a, camileri ve Müslüman ülkelerin konsolosluklarını yağmalama hakkını vermekte midir?

Müslümanlar Muhammed karikatürlerinin yayınlanması sonucu kendilerinde bu hakkı gördüklerine göre, kısasa kısas adil değil midir?

bence bu düşüncedeki müslümanlar ve hristiyanlar için büyük bir alan bulunmalıdır. ya da belirli gün ve saatlere bölünerek teke tek karşılaşmalılar ve hepsi birbirini öldürmeli. böylece daha yaşanabilir, daha özgür bir dünya olacağı kanısındayım. ayrıca bu karikatürleri hazırlayanlar müslüman olamaz. müslümanlr nasıl h.z muhammedle dalga geçmiyor ise hz.isa ile de dalga geçemezler. kuran ikisininde peygamber,allahın ve kulu elçisi olduğunu belirtmiş zaten.
Sana Bitti Diyen Kim ? Ben Sadece Git Demiştim!!!

#3 Bulutsuzluk

Bulutsuzluk

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.309 Mesaj
  • İlgi Alanları:Olmak istediği...

Gönderim zamanı 01.03.2006 - 00:12

Ya neden bu tür olaylar beni şaşırtmıyor. H.z Muhammed'in karikatür ile ilgili kaostan sonra,alın bakın biz H.Z. İsa'nın da karikatürlerini yayınlıyoruz'lu komplimayı düşünen benmiyim ki bu tür olaylara sessiz kalmaktayım.

Biz birçok şeyi iyi anlamda hakediyoruz,kendimizden başka. Ve kahretsin ki bu rezilliğimiz yüzünden tüketmekteyiz birbirimizi. En azından ne olduğumuza karar vererek yaşamakla başlayabiliriz bu dünyaya.

Bu mesaj bulutsuzluk tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 01.03.2006 - 00:13

Asrın yeni bir umdesi var, hak kapanındır.
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Neyzen'im...

#4 mylittlepony

mylittlepony

• Yasaklılar
  • 27 Mesaj

Gönderim zamanı 01.03.2006 - 00:55

ayrıca bu karikatürleri hazırlayanlar müslüman olamaz.

Muhammed karikatürlerini çizen 12 Danimarkalı karikatüristin dinleri hiç sorgulanmamış, hatta sözkonusu bile edilmemiştir. Hıristiyan oldukları varsayılmıştır. Halbuki hangi dine mensup oldukları bilinmemektedir. Hıristiyan olduklarına dair hiçbir kanıt yoktur. Musevi, Budist, Taoist, Sih, Şintoist, Satanist, Pagan, Wiccan, ateist, agnostik, hatta Müslüman olmaları mümkündür, ama çizdikleri karikatürler Müslümanlar tarafından kanıtsız ve sebepsiz bir Hıristiyan düşmanlığına vesile olarak kullanılmıştır.

Kısasa kısas olarak İsa karikatürleri de Müslüman düşmanlığına vesile olarak kullanılabilmelidir.

#5 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 01.03.2006 - 09:55

Kısasa kısas olarak İsa karikatürleri de Müslüman düşmanlığına vesile olarak kullanılabilmelidir.

Tamam kullansınlar o halde.Sen niye bu kadar çok geriliyorsun ki? Bi müslüman olarak bu tür karikatürlerin hepsine karşıyım..Peygamberlerin böyle alaycı bir şekilde resmedilmesi bence hiç hoş değil.Ortamı germekten başka hiç bi işe yaramaz.

Kısasa kısasmı olması lazım diye homurdanıp duruyorsun sevgili arkadaşım ama şu an seninde yaptığın farklı birşey değil....
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#6 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 01.03.2006 - 10:45

Nasıl ki Hz. Muhammet karikatürlerinin yayınlanmasına izin verilmedi , bunun yayınlanmasına da izin verilmemeli..

Değişiklikler Kaydedildi...

#7 mylittlepony

mylittlepony

• Yasaklılar
  • 27 Mesaj

Gönderim zamanı 01.03.2006 - 10:49

Benim yaptığım Müslümanlar'ın ikiyüzlülüğünü ortaya koymaktır.

Müslümanlar, Muhammed karikatürlerinin yayınlanmasını (karikatürlerin kim tarafından ve hangi amaçla yayınlandığına bakmaksızın) kilise ve Hıristiyan ülke konsolosluklarının yağmalanması için meşru sebep olarak görüyorlarsa, İsa karikatürlerinin yayınlanmasını da (yine karikatürlerin kim tarafından ve hangi amaçla yayınlandığına bakmaksızın) cami ve Müslüman ülke konsolosluklarının yağmalanması için meşru sebep olarak görmelidirler.

Aksi yönde bir tavır çifte standarttır, ikiyüzlülüktür, riyakarlıktır.

Ayrıca bu forumda İsa karikatürlerinin alıntılanması hoşgörülürken Muhammed karikatürlerinin sansürlenmesi ikiyüzlülüktür. Din kayırmadır. Ayrımcılıktır. Anayasa'nın laiklik maddesini ve Atatürk'ün laiklik ilkesini ihlaldir. Bilahare yüce önderin mirasına hakarettir.

#8 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Gönderim zamanı 01.03.2006 - 10:54

Bunu bildiğim için sana izin verdim spark :msn51:

Rezil bir insanmışsın :wub:
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#9 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj

Gönderim zamanı 01.03.2006 - 10:56

Ayrıca benimle veya bir başkasıyla aşık atmaya kalkışma bu konuda.
Şuna inan ki sen zekiysen on kat daha zekiyimdir senden..
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#10 elma

elma

venus at her mirror

• Kurucular
  • 6.785 Mesaj

Gönderim zamanı 01.03.2006 - 11:48

Benim yaptığım Müslümanlar'ın ikiyüzlülüğünü ortaya koymaktır.

Müslümanlar, Muhammed karikatürlerinin yayınlanmasını (karikatürlerin kim tarafından ve hangi amaçla yayınlandığına bakmaksızın) kilise ve Hıristiyan ülke konsolosluklarının yağmalanması için meşru sebep olarak görüyorlarsa, İsa karikatürlerinin yayınlanmasını da (yine karikatürlerin kim tarafından ve hangi amaçla yayınlandığına bakmaksızın) cami ve Müslüman ülke konsolosluklarının yağmalanması için meşru sebep olarak görmelidirler.

1.Müslümanların iki yüzlü olduğunu ortaya koyunca madalya mı alacaksınız?

2.Dünya üzerinde ikiyüzlü olan hristiyan, yahudi,musevi yokmu dur?

3.ikiyüzlü, ahlaksız, yalancı vb. insanlar için bir dil yada din ayrımı yapılmış
değildir. Her millette böyle insanlara rastlanabilir.

4.Ayrıca Hz. İsa karikatürlerinin yayınlanmasının, müslümanlara ait binaların yağmalanması için meşru bir sebep olabileceğini söylemişsiniz. Ne yani, o zaman herkes birbirini öldürsün mü? Savaş mı istiyorsunuz? ya da dünya üzerindeki tüm müslümanların öldürülüp ortadan temizlenmesini mi?

5.Dünya hiç kimsenin tapulu arazisi değildir. Yaşama gözünü açan her bebek, dili ve dini ne olursa olsun bir diğeri gibi yaşama hakkına sahiptir, inandığı din sadece kendisini ilgilendirir, inandığı şey her ne ise tüm sorumluluğunu kendisi çeker ve inançlarını kimseye anlatmak ya da ispatlamak zorunda değildir. ben müslümansam ya da bir başkası hristiyan ise kimse "Sen bu dine neden inandın, bu din çelişkiler ve saçmalıklarla doludur" deme hakkına sahip değildir.

6. diğer karikatürlerin eklenmesini tasvip etmediğim gibi( ki bunun nedenini kimseye açıklamaka zorunda değilim) bu karikatürlerinde eklenmesini kendimce etik bulmuyorum.

Çünkü benim için önemli olan, karikatürlerin Hz. İsa ve ya Hz. Muhammed'e ait olması değil, sadece insanların inançlarına saygısızlık edilmesidir. Bu karikatürleri bir müslüman da çizmiş olsa benim gözümde bir başka din mensubu ile aynı kefededir.

Bu da benim görüşümdü. ;)

"Gel, gel, ne olursan ol yine gel. İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel. Bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir. Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel..."
"This desert flower
No sweet perfume that would torture you more than this..."

#11 mylittlepony

mylittlepony

• Yasaklılar
  • 27 Mesaj

Gönderim zamanı 01.03.2006 - 11:48

Yetkini sömürmek zeka belirtisi değildir.

İkiyüzlülüğün yüzüne vurulduğunda çark etmek de onur değildir.

Çevir kazı yanmasın mantığıdır.

#12 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj

Gönderim zamanı 01.03.2006 - 11:52

Bunu kastetmedim zaten. Ama anlamazsın sen boşver ;)
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#13 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj

Gönderim zamanı 01.03.2006 - 11:54

elma..

Yazdıklarının altına imza atıp çekilmek istiyorum müsaadenle ;)
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#14 mylittlepony

mylittlepony

• Yasaklılar
  • 27 Mesaj

Gönderim zamanı 01.03.2006 - 11:55

Ayrıca Hz. İsa karikatürlerinin yayınlanmasının, müslümanlara ait binaların yağmalanması için meşru bir sebep olabileceğini söylemişsiniz. Ne yani, o zaman herkes birbirini öldürsün mü? Savaş mı istiyorsunuz? ya da dünya üzerindeki tüm müslümanların öldürülüp ortadan temizlenmesini mi?

Savaş isteyen Müslümanlar'dır. Bir peygamberi konu alan karikatürlerin yayınlanmasının, o peygamberin dinine mensup insanların en çon nefret ettiği dine (karikatürleri kimlerin ve hangi amaçla çizdiğine bakılmaksızın) savaş açılmasını meşrulaştırdığı fikri, sadece ve tamamı ile Müslümanlar'a aittir. Bu fikir doğrultusunda hareket edenler Müslümanlar'dır. Bu fikri mantıklı gören Müslümanlar'dır. Dolayısı ile, aynı fikir doğrultusunda, İsa karikatürlerinin yayımlanmasının Müslümanlar'a savaş açılmasını meşrulaştırdığı fikrini Müslümanlar'ın gayet doğal karşılamaları gerekmektedir.

#15 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 01.03.2006 - 11:57

sparkplug hoşgeldin ;)
özlemiştik seni..
bakıyorum bohçan dolu gelmişsin..
kaldığın yerden saçmalamaya devam :P

#16 mylittlepony

mylittlepony

• Yasaklılar
  • 27 Mesaj

Gönderim zamanı 01.03.2006 - 11:58

Bunu kastetmedim zaten. Ama anlamazsın sen boşver ;)

Ne kastettiğin ya da ne söylediğin önemli değildir. Davranışların asıl niyetini belli etmektedir. Daha açık konuşmak gerekirse, ikiyüzlülüğün yüzüne vurulana kadar İsa karikatürlerinin alıntılanmasını hoşgörmen, fakat Muhammed karikatürlerinin alıntılanmasını kesin tavırla ve şiddetle engellemen, din ayrımcılığını açıkça ortaya koymaktadır. İş işten geçtikten sonra, asıl niyetin ayyuka çıktıktan sonra, İsa karikatürlerini de sansürlemen, kimseyi kandıramamaktadır.

#17 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 01.03.2006 - 12:02

sen yanlış düşünüyosun , belkiş Mel G.'nin yerine cevap vermek olacak ama , büyük ihtimalle mesajın yayınlandığını ilk kez bu sabah gördü .. zaten o yüzdende hemen editledi mesajı.. hangi dinin yada hangi peygamberin karikatürü yayınlansa farketmez editlerdi. O ve hepimizin düşüncesi bütün dinlere saygı. sen bunu anlayamadığın için bilemezsin ;)

#18 mylittlepony

mylittlepony

• Yasaklılar
  • 27 Mesaj

Gönderim zamanı 01.03.2006 - 12:03

ben müslümansam ya da bir başkası hristiyan ise kimse "Sen bu dine neden inandın, bu din çelişkiler ve saçmalıklarla doludur" deme hakkına sahip değildir.

Önerdiğin de ayrımcılıktır. İslam yanlısı söylemleri hoşgörürsen, ama İslam'ı eleştiren söylemleri sansürlersen, bu kez de İslam'ın çelişkili veya yanlış olduğuna inanan insanların inançlarına saygısızlık etmiş olursun. Bir tarafı korumaya çalışırken diğer tarafın haklarını ihlal etmiş olursun. Dolayısı ile inanca saygısızlığı yasaklamak mantıken mümkün değildir. Tek çıkar yol ifade özgürlüğüdür.

#19 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj

Gönderim zamanı 01.03.2006 - 12:25

büyük ihtimalle mesajın yayınlandığını ilk kez bu sabah gördü ..

ı ıh gördüm karikatürleri gece.

sparkımızın buraya koyma sebebini de biliyordum. Kendisinin söylemesini bekledim. düzenlemem de bunu kendisi ortaya koyduktan hemen sonraya rastgelir zaten farkındaysanız :P

Yahu ben ne konuşuyorum, bu beyefendinin (hanımefendi mi demeliydim acaba?!) amacı belli işte..
Sustum.
Söz ;)
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#20 elma

elma

venus at her mirror

• Kurucular
  • 6.785 Mesaj

Gönderim zamanı 01.03.2006 - 12:35

Önerdiğin de ayrımcılıktır. İslam yanlısı söylemleri hoşgörürsen, ama İslam'ı eleştiren söylemleri sansürlersen, bu kez de İslam'ın çelişkili veya yanlış olduğuna inanan insanların inançlarına saygısızlık etmiş olursun. Bir tarafı korumaya çalışırken diğer tarafın haklarını ihlal etmiş olursun. Dolayısı ile inanca saygısızlığı yasaklamak mantıken mümkün değildir. Tek çıkar yol ifade özgürlüğüdür.

İslam ya da başka bir din adına yapılan leh de yada aleyhde söylemlerin hiçbirinin
saygısızlık sınırını aşmadığı süresince sansürlendiğini hatırlamıyorum.

Önerdiğim şeyin ayrımcılık olduğunu düşündüysen bu senin problemin.

Senin için mümkün olmayan bir çok şey benim için makuldur, umarım bir sakıncası yoktur. ;)

Çıkar yol ifade özgürlüğüdür diyorsun, ifade özgürlüğünü kullanıyor ve müslümanların yağmalanması gerektiğinin meşru olduğunu söylüyorsun. ifade özgürlüğü insanlığı nefrete ve intikama yönlendiriyorsa ifade özgürlüğünün olmaması da benim için makuldur.

Savaşı müslümanlar istiyor demişsin, ben de müslümanım ama savaş istemiyorum, o zaman "...savaş açılmasını meşrulaştırdığı fikri, sadece ve tamamı ile Müslümanlar'a aittir." diye başlayan tezin çürümüş oluyor.

Ortak bir noktada buluşmamız gerekmiyor sonuçta..Ben sana inanmak zorunda değilim sen de bana...

Birbirlerimizin mesajlarını alıntı yaparak konuyu anlamsız laf kalabalığına dönüştürmeyi de kendimce "şık" bulmuyorum. Çünkü bu gibi başlıklarda olay bir yerden sonra konu dışı oluyor ve" kim kimi alt edecek bakalım" mantığıyla devam ediyor.

hoşçakalın.

"Gel, gel, ne olursan ol yine gel. İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel. Bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir. Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel..."
"This desert flower
No sweet perfume that would torture you more than this..."