İçerik değiştir

- - - - -

Flash Bellekten Xp Yükleme...

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 6 yanıt verildi

#1 _RomantizmA_

_RomantizmA_

Pembeler içinde uçuk MAVİ

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj
  • İlgi Alanları:sonsuzluk; ölüm...

Gönderim zamanı 11.11.2009 - 01:58

Öylece merak mıdır zır delilik mi ne derseniz deyin, geziniyordum bir kaç sitede yararlı gördüm ve işe yarar diye düşündüğüm (ki düşündüm denemedim) bir kaç bilgiyi burda toplayayım dedim...

------------------------------------------------------------------------------------------------
Önce UFDUtility programını indiriyoruz

Burdan indirin...

programı indirdikten sonra hangi xp yi kuracaksak nero veya benzeri programlarla imajını alın.Ama iso uzantılı olarak alacaksınız.Eğer nrg uzantılı olarak alırsanız UFDUtility kabul etmez

Şimdi elinizdeki flash disk bi güzel biçimlendirin.Şimdi artık herşey hazır.
UFDUtility yi açıp autorun manageri tıklıyoruz.Karşımıza çıkan pencereden altta iso file bölümünden xp imajımızı nereye kaydettiysek onu gösteriyoruz.
Son işlem olarakta burn u tıkladıktan sonra imajımız flash diske ayrı bir cd rom gibi yüklenmeye başlıyor.Yalnız şunu hatırlatmak ta fayda var.Flash diskiniz imajın boyutu kadar ayrı bir bölüm daha oluşturuyor ve açılıştada flash diski yine 2 parça halinde görüyor.Kurulumu yapmak için xp imajının yüklendiği bölümü göstermeniz lazım.

Ayrıca kuracağınız xp nin boyutu ne kadarsa flash dikinde onun boyutunda veya daha büyük olması lazım.Benim kendim hazırlamış olduğum xp tamamen modifiyeli ve wpi entegreli olduğu için 3.4 gb kadar tutuyordu 4 gb lik flash diske yükledim.Ve ayrıca bu şekilde cd de çalışan xp,vista kurulumu, pardus kurulumunuda bu şekilde flash diskte çalıştırabilirsiniz.

Bu arada başka bi başlık altında açmış olduğum bi konuda bi arkadaş sorun yaşadığını yazmıştı.Arkadaşım her flash diskte olmuyor.

Biz u3 özelliği olup olmadığından şüpheleniyoruz ama ondan olduğundan tam eminde değiliz.
Bende 3 tane flash disk var onların 2 tanesinde kabul ediyor fakat bir tanesinde kabul etmiyor.

Ayrıca bazen programı winrardan çıkarıp bi defa kullanıp ondan sonra başka bi flash disk için çalıştırdığımızda da kabul etmediğini gördük.her işlem için winrar dan tekrar yenisini çıkarıp yapııyoruz.galiba tek kullanımdan sonra program özelliğini kaybediyor.

Şunuda hatırlatmakta fayda var ben tek bir flash diskte farklı işletim sistemlerini gerektiğinde kurmak istiyorum diyorsanız easyboot vb. programlarla multiboot olarak hazırlamanız gerekir çünkü bir flashdisk sadece bitane imajı kabul ediyor

//Kaynak: Uzamanim.net

Bu mesaj _RomantizmA_ tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 11.11.2009 - 01:59

[Bebeğim Öldü]

Hayatımın gerçek öykülerine ayrılan bir filmin soundtrack’ındayım
Bir yazar mıyım yoksa tek şiirlik şair mi?
Notumu verdi hocalarım nasihati koydum cebime
Ve zorda kalana dek çıkarmadım..
Ve ben bozuk paraydım anlaşılamadan çiklet oldum
Ve ben bütündüm yaramı sevgilimde bırakıp yarımı sokağa attım
Canımı yolda buldum canıma teslim ettim; canına okudum
Canıma kastım…

#2 _RomantizmA_

_RomantizmA_

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj

Gönderim zamanı 11.11.2009 - 02:14

Çözüm 2
-----------------------------------------------
Ihtiyaciniz olanlar : Burdan indirin...
rar şifresi: uzmanim.net

Kullanilanlar:
1. Kingston 2 GB DataTraveler
2. Windows XP SP3 CD
3. Asus eee PC
4. PeToUSB

1. Masa ustune XP adında bir klasor açın.

2. WinXP_USB_uzmanim.net.zip dosyasını XP klasoruna kaydedin.

3. WinXP_USB_uzmanim.net.zip dosyasini sag tuşla tiklayip "Extract to Here" secenegini secin.
Böylelikle zip dosyasinin icerigini "WinXP_USB_uzmanim.net" adli klasoru çıkartmış olduk.

4. USB diskinini bilgisayariniza baglayin. Başka USB disk sistemde takılı olmasın.

5. WinXP_USB_uzmanim.net klasorundeki "usb_prep8.cmd" dosyasını iki kere tıklayıp çalıştırın.

6. Komut isteminde bazi yazilar gelecektir. Enter tuşuna basın.

7. Önceden ayarli PeToUSB programi calisacaktir. USB diskinizin adini "Desination Drive" bölümünde gördügünüzden emin olun.
Herhangi bir degisiklik yapmayın, Diskinizdeki tum veriler silinecektir. Önemliyse yedeklemeyi unutmayin. "Start"'i tiklayın.

8. Uyari mesajı gelecektir. "Yes"'i tiklayin. Gelen ikinci emin misiniz uyarisinada "Yes" diyerek devam edin.
PeToUSB diskinizi formatlamya başlayacaktır. Bekleyin.

9. "Operation Completed Succesfully!" mesaji ile işlem bitmiş olacaktır. "OK" tıklayın.
PeToUSB nin açmış oldugu hic bir ekranı kapatmayın.

10. WinXP_USB_uzmanim.net klasorundeki "Komutistemi.bat" dosyasini tiklayin.
"Desktop\XP\WinXP_USB_uzmanim.net" klasorunu goruntuleyen bir komut istemi penceresi acilacaktir.

11. "WinXP_USB_uzmanim.net" klasorunde oldugunuzdan emin olun ve komut istemine şu komutu girip entera basın.
bootsect.exe /nt52 I: (Buradaki I harfi usb sürücünüze atanan harftir.)
"Bootcode was successfully updated on all targeted volumes" mesajıni göreceksiniz.

12. bu ekranda Exit yazip entera basarak bu pencereyi kapatin.

13. PeToUSB nin ekranina gecin ve Close butonunu tiklayin.
Ilk acilan komut istemi açık kalsin.

14. Ilk açılan komut isteminde 8 secenekten olusan bir menu goreceksiniz. (0)'dan Q)) yadar giden).

15. XP Cd sini Cd/DVD sürücünüze takın.

16. Önce 1'e basın("Change XP Setup Source Path") sonra Entera basın. Browse Folder açılacaktir XP CD nizin oldugu surucuyu secin.

17. 2'ye ("Change Virtual TempDrive") basın sonra Entera basın. Bilgisayarınızda kullanılmayan bir sürücü harfi girin.
Örnegin T harfini girin ve entere basın.

18. 3'e ("Change Target USB-Drive Letter") basın ve USB sürünüze atanmış harfi girin. Entere basın.
Örnegimizde sürücümüz I harfiyle temsil ediliyordu.

19. 4'e basın ("Make New Tempimage with XP LocalSource and Copy to USB-Drive")
Entera basın

işlem başlayacaktır.
-------------------------------------------

WARNING, ALL DATA ON NON-REMOVABLE DISK
DRIVE T: WILL BE LOST!
Proceed with Format (Y/N)?

Ekranında "Y" basın ardından entera basın

"Press any key to continue . . . " ekranında herhangi bir tuşa basın ve kopyalama başlasın.

ikinci kez
"Press any key to continue . . . " ekranında herhangi bir tuşa basın ve kopyalama başlasın.

"Copy TempDrive files to USB ... " ekrani gelecektir "Yes" tiklayin.
Bundan sonra karşınıza gelecek 2 soruyada YES 'i tiklayarak cevap verin.

Tebrikler, USB açılış diskinizi yarattınız. Sırada Windows Kurulumu,
-------------------------------------------

Setupdan USB diskinizi açılış diski yapin.
Bilgisayariniz başladiginda

2. GUI MOde Setup
1. TXT MOde Setup

menusu gelecek ilk seferde 1.TXT Mode Setup secin.
Bu onemlidir yoksa "hal.dll" hatası alabilirsiniz.
USB diskinizi asla çıkartmayın.

Normal Windows kurulum ekrani gelecektir.

Daha sonra window XP diskinizi formatladiktan ve dosyalari kopyaladiktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatacaktır.

Bu sefer açılış menusunde 2. GUI MOde Setup Secin. Entera basın.

USB diskinizi asla çıkartmayın. USB diskinizi yanlış zamanda sistemden ayırırsanız başlangışta "hal.dll" ile ilgili hata alırsınız.

Windows Setup sisteminizi tekrar yeniden başlatacaktır. Aynı şekilde 2. GUI Mode Setup Secin Entera basın.

Bu sefer windows normal şekilde başlayacaktır. Windows masaüstü karşınıza gelecektir.

Başlattan oturumu kapata gelin bilgisayarınızı kapatın.
Şimdi USB diski çıkarttın. Bilgisayarınızı açın.
Windows normal bir şekilde başlayacaktır.

Tebrikler !

//Kaynak: Uzmanim.net

[Bebeğim Öldü]

Canıma kastım…

#3 _RomantizmA_

_RomantizmA_

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj

Gönderim zamanı 11.11.2009 - 02:21

Önce BU DOSYAYI indiriniz;

Dosyaları indirdikten sonra, Flash Belleğinizi MS-DOS ile açmak için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz:

1) PC'nizi MS-DOS Sisteminde başlatabilmeniz için önce USB Flash Belleğinizi FAT yada FAT32 dosya sistemi ile biçimlendirmeniz gerekiyor.

2) İndirdiğiniz Winİmage dosyasını açınız.

3) Sonra Win98.exe dosyasını bu pencereye bırakınız.
Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

4) Daha sonra resimde görülen ayarları yapınız. Ve tıklayınız.
Gönderilen Resim

5) İşlem bitince programı kapatıp, USB Flash belleğinizi açınız.
6) USB Flash belleğinizde aşağıdaki dosyalar görünecektir.
Gönderilen Resim

7) Şimdi belleğinize yeni bir klasör açıp "AA" ismi veriniz.(Arzunuza bağlı olarak siz başka isimde verebilirsiniz, ancak MS-DOS'ta çağrı yaparken fazla yazmayalım diye ben bunu örnek verdim.)
Gönderilen Resim

8) "AA" isimli klasörün içine, WinXP CD' sinde bulunan tüm dosyaları kopyalayınız. (Tabiiki CD Rom'unuz bozuk olduğundan bu işlemi başka bir bilgisayarda yapmak zorundasınız. )
Gönderilen Resim

9) Bu işlemlerden sonra da PC'nizi USB Flash Bellekten başlatınız

PC'niz en sonunda MDOS'ta;
A://
şeklinde görünecektir. Bundan sonra aşağıdaki işlemleri yapınız:

A://D: (USB Flash bellek Sürücü harfiniz) yazıp Enter'a
basınız.

D:/Cd AA (Yaratıp ta ismini AA koyduğumuz klasör)

D:/AA>Cd i386 yazıp, Enter'a basınız.( "i" harfine dikkat:
Büyük harf yazıyorsanız "I" olmalıdır.)

E:/AA/I386>WINNT yada "winnt" yazın ve Enter'a basınız.
En sonunda Kurulum başlayacak ve bildiğiniz CD kurulumu gibi yükleme devam edecektir.

//Kaynak: frmtr.com

[Bebeğim Öldü]

Canıma kastım…

#4 _RomantizmA_

_RomantizmA_

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj

Gönderim zamanı 11.11.2009 - 02:36

Yeni Windows'u USB bellek üzerinden kurmak

USB bellek üzerinden Win 7 ve Vista kurmanız mümkün.

Windows işletim sistemleri genellikle optik bir medya üzerinden kurulur. Vista'ya kadar tüm Windows sürümlerinin kurulum dosyalarının bir CD'ye sığdırmak mümkündü. Fakat NT 6.0 çekirdek yapısını temsil eden Windows Vista ile kurulum dosyası boyutu bir DVD'ye kadar yükseldi. Keza çoktandır Windows dışında da birçok işletim sistemi DVD imajları şeklinde sunuluyor.

Windows 7'nin halka açık beta sürecinin başlamasıyla birlikte herkes yeni işletim sistemiyle muhatap olma imkânı kazandı. Yeni işletim sistemiyle beraber anılan sistemler arasında netbook'lar da var. Hatta Microsoft bu cihazlara has bir Windows 7 sürümü çıkarmayı bile planlıyor.

İşte tam bu noktada ufak bir pürüz oluşuyor zira bazı netbook'lar optik sürücü olmadan geliyor. Peki, optik sürücü olmadan bu sistemlere nasıl Windows 7'yi kurup deneyebilirsiniz? İşte CHIP Online'ın rehberi size tam bu konuda yardımcı olacak.

Bu yöntemi denemek için ille de netbook sahibi olmanıza gerek yok. Yanınızda DVD taşımayı sevmeyebilir ve gittiğiniz bir yerde işletim sistemi kurulumu yapmak için bir USB belleğe başvurmak isteyebilirsiniz. Ya da kendi PC'nize sıfırdan Windows kurulum yapmak için okuma hızları bir DVD sürücüye göre çok daha hızlı olan USB belleklerden faydalanabilirsiniz. Her halükarda USB bellekler size bir avantaj sağlayacaktır.

Temelde yazımız Windows 7 Beta (build 7000) sürümünü baz alsa da farklı işletim sistemi sürümleriyle de deneme yaptık. Anlatacağımız prosedürü Windows 7 Beta x86, Windows Vista SP1 x86 ve Windows Vista SP1 x64 ile denedik ve hepsinde başarıyla kurulumu tamamladık. Fakat Windows 7 x64 ile yaptığımız her deneme girişiminde başarısız olduk. Kurulum dosyalarını USB belleğe kopyalamayı başarsak da sistemi USB bellek ile açarak kurulumu başlattığımızda anlam veremediğimiz bir hatayla karşılaştık ve kurulum tamamlanamadı. Durumu Windows 7'nin beta aşamasında olmasına verdik ve üzerinde durmadık. Saydığımız diğer işletim sistemi sürümlerinde ise herhangi bir sorun ile karşılaşmadık.

Windows 7 Beta'yı ve saydığımız diğer işletim sistemlerinin kurulum medyalarını elinizde bulundurduğunuzu varsayarak anlatıma başlıyoruz

Öncelikle elinizdeki işletim sistemi imajını DVD'ye basın ve sürücünüze yerleştirin. Eğer DVD harcamak istemiyorsanız Daemon Tools Lite gibi bir sanal sürücü programı ile imajı yerleştirin.

Uygun USB bellekler:
Windows 7'nin kurulum dosyası gereği en az 3 GB'lık bir USB belleğe ihtiyacınız var. Testimizde 4 GB'lık bir bellek kullandık. Kuracağınız sürümün kurulum dosyası boyutuna göre uygun miktarda depolama alanı sunan bir USB bellek edinin. Ayrıca uyaralım: Yapacağınız işlemler sırasında USB belleğinizdeki tüm veriler silinecektir, bu yüzden farklı bir diske yedekleme yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Başlat menüsünden "Komut İstemi" ni açın ve çıkan penceredeki satıra "diskpart" komutunu girin (her komut sonrasında "Enter" tuşuna basmayı unutmayın). Sonrasında ise "list disk" komutunu verin. Bunu yaptığınızda sisteminize bağlı tüm diskler gösterilecektir. Tam bu sırada USB belleğinizi PC'ye bağlayın ve "list disk" komutunu tekrar girin. USB belleğinize verilen rakamı (0, 1, 2, ...) bir köşeye not edin. Şimdiyse "select disk 1" komutunu (1'i USB belleğinizi temsil eden rakam ile değiştirin) girin ve sonrasında temizleme işlemi için "clean" komutunu verin.

Sırada belleği birincil sürücü olarak etkinleştirmek var. Bunun için sırayla "create partition primary", "active" ve "format fs=fat32 quick" komutlarını girin. Eğer USB diskinize yeni bir sürücü harfi atanmasını istiyorsanız son olarak "assign" komutunu da girebilirsiniz.

USB bellek uygun konuma geldi. Artık Windows 7 DVD'sinin içeriğini USB belleğe kopyalayabilirsiniz. DVD'deki tüm dosyaları seçin ve kopyala/yapıştır ile USB belleğe aktarın. İşlem bittiğinde kurulum medyanız hazır demektir.

Şimdiyse sisteminizi USB bellekle açılacak (boot) şekilde yapılandırmalısınız. Çok eski bir PC'ye ve notebook'a sahip değilseniz bu özellik BIOS ayarlarında mevcut olacaktır. BIOS ayarlarına girin ve "USB Legacy Support" veya "Legacy support for USB" şeklinde bir girdiye göz atın. Bulduğunuzda bunu "Enabled" konumuna getirin. Bazı sistemlerde boot sırasını da ayarlamak gerekebilir. Bunun için BIOS'ta "Boot" sekmesine geçin ve USB diskinizin ilk sırada olmasını sağlayın. Son olarak yaptığınız ayarları kaydedin ve çıkın. DVD sürücünüzde Windows kurulum DVD'si bırakmadığınıza emin olun.

Sisteminiz yeniden başladığında USB belleği algılayacak ve doğrudan kurulum arayüzüne geçecektir. Tüm açılma ve dosya kopyalama sürecinin daha hızlı gerçekleştiğiniz hissedeceksiniz. Gerisi ise alışık olduğunuz kurulum rutini.

Not: Windows kurulumu sırasında sistem birkaç defa yeniden başlatılabilir. Her sistem açışlında USB bellekle önyükleme yapılmaması için belleği yuvasından çıkarmanız gerekebilir.

//Kaynak :ChipOnline

[Bebeğim Öldü]

Canıma kastım…

#5 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 11.11.2009 - 02:51

baya uzun bir anlatım olmuş ama gayet güzel.

#6 _RomantizmA_

_RomantizmA_

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj

Gönderim zamanı 11.11.2009 - 13:45

dört tane farklı çözüm var edy's :)

İşe yarar diye düşündüm dursun burda... *fiuv

[Bebeğim Öldü]

Canıma kastım…

#7 _RomantizmA_

_RomantizmA_

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj

Gönderim zamanı 20.12.2010 - 01:22

USB Bellekten XP Kurmak

shiftdelete.net'ten

[Bebeğim Öldü]

Canıma kastım…