İçerik değiştir

- - - - -

Dos Ortamında F Veya Q Klavye Ye Geçiş Ayarı

• Yanıtlamak için giriş yapın
Bu konuya yanıt verilmedi

#1 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 06.09.2009 - 22:59

bahsedeceğim ayar dos tabanlı çalışan yazışma programlarında veya herhangi bir programda klavyenizi f klavye veya q klavye olarak kullanmanızı sağlar

XP F klavye ayarını kullanıcı giriş ekranında aktif etmek

Xp işletim sisteminde klavye düzeninizi F olarak kullanmak için Denetim masasında yapacağını F klavye ayarı sadece İşletim sisteminiz tam açılıp masaüstü simgeleriniz yüklendiği zaman çalışır. Standart ayarlarda klavye düzeniniz Q klavye olarak çalışır. Sıklıkla yaşanılan sorun Windows kullanıcı girişi ekranında klavye düzeninizi F olarak seçmiş olmanıza rağmen Q klavye düzeninde karakterlerin basmasıdır. Bu sorunu gidermek ve Hem Dos tabanlı programlarda hem de XP giriş ekranında F klavye sorununu düzeltmek için aşağıdaki kayıt defteri ayarını bilgisayarınızda yapabilirsiniz.

Not: İşlemi başlatmadan önce Kayır defteri yedeğinizi almayı unutmayın!

Başlat-Çalıştır kısmına gelin regedit yazıp tamamı tıklayın.

HKEY_CURRENT_USER\Keyboard Layout\Preload kısmına gelin sağ tarafta

1 değerin karşında 0000041F yazan bir kısım göreceksiniz göreceksiniz. Bu

değeri 0001041f olarak değiştirin.

HKEY_USERS\.DEFAULT\Keyboard Layout\Preload kısmındaki

1 değerinide yine 0001041f olarak değiştirin. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Dos ortamında klavyeniz F klavye olacaktır.

Q klavyeye tekrar dönmek için

her iki anahtara yine 0000041F yazmalısınız.

bu ayarlar sadece dos ortamındaki klavye ayarlarınızı değiştirir. windows için denetim masasından giriş yaparak değişiminizi yapabilirsiniz !!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Windows 98 için

Yapacağınız şey basit. Windows 98'i çalıştırın. BAŞLAT menüsünden ÇALIŞTIR komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde SYSEDIT yazıp ENTER tuşuna basın. Sistem dosyaları düzenleyebileceğiniz bir şekilde ekrana gelecektir. Bu ekranda AUTOEXEC.BAT dosyasına geçin ve KEYB ile başlayan satırda id:179 yazan satırı id:440 olacak şekilde değiştirin. Bu satır aşağıdaki gibi görülmelidir:

keyb tr,,C:\WINDOWS\COMMAND\keybrd2.

sys /id:440

Bu ayarı yaptıktan sonra SYSEDIT programını kapatın, sistem dosyalarını kayıt etmek isteyip istemediğiniz sorulduğunda EVET düğmesine basın. Bilgisayarı kapatıp açın, artık DOS ortamında F klavye kullanabilirsiniz.