İçerik değiştir

" Hayır " Diyebilmek Niçin Bu Kadar Zor?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 12 yanıt verildi

#1 Sultanım

Sultanım

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.113 Mesaj

Gönderim zamanı 04.08.2009 - 09:09

Birçok insan 'hayır' diyemediği için zor duruma düşüyor. Halbuki 'hayır diyebilmek' de bir erdemdir. İstismara uğramamak için insan iyilik meleği de olsa hayır demeyi bilmeli

Psikolog Çiğdem Alparslan Karakuş'un makalesi

Birçok insan 'hayır' diyemediği için zor duruma düşüyor. Halbuki 'hayır diyebilmek' de bir erdemdir. 'Hayır' diyemediğimiz için çoğu zaman kendimize olan güvenimizi yitirir, istismara açık bir insan oluveririz. Bunun için hoşlanmadığımız, istemediğimiz ya da suistimale açık şeylere 'hayır' diyebilmeliyiz.

Arkadaşınız sizden borç istiyor fakat biliyorsunuz ki geçmişte de birkaç kez borç istemişti ve ne yazık ki arkadaşınız borcunu geri ödeme hususunda iyi bir sicile sahip değil. Ve siz aslında kendinizi fazlasıyla kullanılmış hissettiğiniz halde ona 'hayır' demekte zorlanıyor musunuz? Ya da 'hayır' demeyi başardınız fakat kendinizi suçlu ve kötü mü hissediyorsunuz?

Neden "hayır" demek bu kadar zor?

Doğumumuzdan itibaren onay almak, varlığımızın kabul görmesi sağlıklı ve mutlu bir yaşam için temel gereksinimlerimizden biridir. Bizler yetişirken çeşitli şekillerde onay almayı öğreniriz, mesela başkalarına 'evet' dediğimizde bizi daha çok sevdiklerini, başkalarıyla aynı fikirde olmadığımız zamanlarda, kendi fikrimizi ifade etmenin gruptan dışlanmamıza sebep olacağını düşünüyor olabiliriz. Çünkü, bizler beğenilmek ve sevilmek isteriz ve birinin isteğini reddettiğimizde sevilmeyeceğimizi, onay almayacağımızı düşünürüz.

Niçin "hayır" demeliyiz?

Yeterince vaktimiz ve kaynağımız olmadığında, değerlerimizle düşüncelerimizle çelişen isteklerle karşılaştığımızda, kişisel ihtiyaç ve isteklerimizle çakışan durumlarda veya kendimizce reddetmek için sebeplerimizin olduğu durumlarda 'hayır' diyebilmeliyiz. Aksi halde her şeyden önce kendimize olan saygımızı kaybederiz, başkalarının bizi sömürmesine izin vererek, kendi kendimizi de sömürmüş oluruz. İstemediğimiz halde 'evet' dersek, neticesinde hissedeceğimiz hisler; kızgınlık, kullanılmışlık hissi, utanç, mutsuzluk, düşük öz değer olacaktır.

Çocuk ve gençler için negatif akran baskısı tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. 'hayır' deme becerisi gelişmemiş çocuk ve gençler akran baskısına daha kolay boyun eğerler. Genç, bağımlılık yapan maddeye, arkadaş grubuna ayak uydurma, dışlanmama isteği adına 'hayır' diyemeyebilir. Ya da bir çocuk, art niyetli bir kimsenin istismarına, 'hayır' demeyi bilmediği için daha açık hale gelir.

Nasıl "hayır" demeli?

'HayIr' cevabını almak pek çok kişi için tatsız bir durumdur. Bunun için "hayır"ı karşımızdakinin duygularını incitmeyecek bir tarzda fakat aynı zamanda kendinden emin ve kesin bir şekilde dile getirmemiz önemlidir.

Beden dilinizin ve ses tonunuzun söylediklerimizle uyumlu olmasına dikkat edin. Karşımızdakiyle göz kontağı kurarak, gündelik sakin bir konuşma tonu kullanın.

'HayIr' dedikten sonra kısa ve net şekilde sebebini belirtin: "Sana ödevinde yardım edemeyeceğim, çünkü öğretmen herkesin ödevi yardım almadan yapması gerektiğini söyledi."

"Şu anda seninle konuşamayacağım, yarın erken kalkmam lazım ve kendimi çok yorgun hissediyorum."

Uygun durumlarda isteği başka bir zamana erteleyin: "Bugün müsait değilim fakat önümüzdeki hafta görüşebiliriz."

Uygun durumlarda farklı bir şekilde yardımcı olabileceğinizi belirtin: "Senin için bu raporu yazamam fakat istersen sen yazarken sana okuyabilirim."

BazI durumlarda düşünmek için süre isteyebilir ve düşündükten sonra karar verebilirsiniz: "Sana borç verip veremeyeceğimi, bu ayki harcamalarıma bir göz attıktan sonra söyleyebilirim."

Dürüst ve açık olun: "Seninle vakit geçirmek hoşuma gidiyor fakat gideceğimiz yerlere hep sen karar veriyorsun. Aslına bakarsan, oraya gitmek istemiyorum."

(Zaman)

SULAK TOPRAKLARDA ÜMİTLER YEŞERİR

KANIN DÖKÜLDÜÐÜ TOPRAKLARDA İNSANLIK ÖLÜR

YAŞANMAZ BİR DÜNYA İÇİN TÜM VAHŞİLİÐİNİ GÖSTEREN İSRAİL'İ KINIYOR VE LANETLİYORUM

KAHROLSUN İSRAİL!!

#2 REBEL

REBEL

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 6.906 Mesaj

Gönderim zamanı 04.08.2009 - 10:50

Niye bütün mesajı alıntı yaptın ki *böö

Hayır demek gerek demeyince üzülüyo insan :P

...

#3 pac

pac

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 13.198 Mesaj
  • İlgi Alanları:Güzel olan herşey =)

Gönderim zamanı 04.08.2009 - 11:19

hayır diyemediklerim bana çok kolay hayır diyolar ya bu daha da kötü bi durum :P
YAŞAMAK BİR UMUTTUR...

#4 Sultanım

Sultanım

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.113 Mesaj

Gönderim zamanı 04.08.2009 - 17:16

Rahmetli Barış Manço'nun hayır parçası aklıma geldi nedense,

Bir kere ağzımızdan çıksın hayır kelimesi (zor olsa da demek lazım bir yerde) gerisi gelir :P

Bu mesaj Sultanım tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 04.08.2009 - 17:18

SULAK TOPRAKLARDA ÜMİTLER YEŞERİR

KANIN DÖKÜLDÜÐÜ TOPRAKLARDA İNSANLIK ÖLÜR

YAŞANMAZ BİR DÜNYA İÇİN TÜM VAHŞİLİÐİNİ GÖSTEREN İSRAİL'İ KINIYOR VE LANETLİYORUM

KAHROLSUN İSRAİL!!

#5 Lamos

Lamos

Kelyu

• Dokunulmazlar
  • 7.490 Mesaj

Gönderim zamanı 10.08.2009 - 17:51

Benimde aklıma Jim Carrey'nin oynadığı Bay Evet geldi.

(konuyuda okumadım bu arada *zong )

#6 REBEL

REBEL

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 6.906 Mesaj

Gönderim zamanı 10.08.2009 - 18:02

Lamos güzel filmdi ama haa *zong

...

#7 pürt

pürt

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 88 Mesaj

Gönderim zamanı 10.08.2009 - 18:11

hayır. konuşarak da söyledim. iki hece abi. neresi zor bunun. senden "beyhude geçen yılları yad ettikçe, zemheri bir şems ışığı aydınlatır istikbali" demeni istemiyorlar ki.
zor kelimeler kullancam diye ayaküstü saçmalamışım, doğuştan o :blush:

#8 epru'

epru'

coupling uk gacısı

• Üyeler
  • 6.579 Mesaj

Gönderim zamanı 10.08.2009 - 18:20

- beni sevmiyo musun ?

- hayır.

nesi kötü ki bunun, isteyince evet anlamında dahi kullanılabiliyoken..:blush: bi daha yazamam ben bu kullanılabiliyoken'i .. aa yazdım.. *bira

#9 ecehan

ecehan

çok da fifi *böö

• Dokunulmazlar
  • 13.431 Mesaj

Gönderim zamanı 10.08.2009 - 22:57

hayır. konuşarak da söyledim. iki hece abi. neresi zor bunun. senden "beyhude geçen yılları yad ettikçe, zemheri bir şems ışığı aydınlatır istikbali" demeni istemiyorlar ki.
zor kelimeler kullancam diye ayaküstü saçmalamışım, doğuştan o ::

:) :: koptum ( :P )

hayır demeyi 2 sene önce öğrendim. biraz dozunu kaçırdım.
patronum :" bu senin görevin değil biliyorum ama yapabilir misin ?
HAYIR !!

patronum: biraz erken çıkmamız gerekiyor, sen gelenlerle ilgilenir misin ?
HAYIR !!

şu an işsizim :P
Gönderilen Resim asaletini sevdiğim

#10 epru'

epru'

coupling uk gacısı

• Üyeler
  • 6.579 Mesaj

Gönderim zamanı 10.08.2009 - 23:01

::

- anne ben bu yaz antalya'ya gidebilir miyim ?

hayır.

- baba ben bu yaz antalya'ya gidebilir miyim ?

hayır.

- abii, ben bu yaz antalya'ya gidebilir miyim ?

hayır..

- şş ebru, bu yaz evden kaçabilir misin ?

tabii ki evet...

hala öğrenemedim şu işi :)

#11 ecehan

ecehan

çok da fifi *böö

• Dokunulmazlar
  • 13.431 Mesaj

Gönderim zamanı 10.08.2009 - 23:03

aaaaaaaaaaaaahahahah :)

üstünü çıkarsana
HAYIR
altını çıkarsana