Jump to content

- - - - -

Kürtaj Bir Hak Mı, Yoksa Suç Mu ?

• Please log in to reply
24 replies to this topic

#1 maviergün

maviergün

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 322 posts

Posted 26.01.2006 - 12:43

Kürtaj konusundaki yaklaşımların sadece dünya görüşüne bağlı
olarak değişmediğini, insanların aynı zamanda yaşadıkları olaylara
göre bu konuda farklı tutumlar benimsediklerini gözlemledim.

Size göre kürtaj nasıl değerlendirilmelidir?

Edited by maviergün, 26.01.2006 - 12:43.

Bu Dünyada Çok Güzel Yaşanabilir Yeterki İsteyelim

#2 şans

şans

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 62 posts
  • İlgi Alanları:sinema müzik ebru sanatı

Posted 26.01.2006 - 12:52

Bir canlının yaşama hakkının elinden alınması benim vicdanımı titretiyor.Bence önceden önlem alınmalı.Ama bir yandanda kimsenin isteyerek kürtaj yaptıracağını sanmıyorum.Ama birden fazla kürtaj yapanlarıda anlıyamıyorum.Hadi bir kez hata yaptın ders almadın mı ki ikincisi üçüncüsü ...tabiki insafsızlık

#3 tylol hot

tylol hot

Harabecilerin Korumasındadır!

• Üyeler
  • 650 posts
  • İlgi Alanları:keyifli olan herşey ilgi alanıma girer..

Posted 26.01.2006 - 13:19

Bi çok nedenden dolayı insan kürtaj yaptırır yada yaptırmak zorunda kalır.Öncelikle bir insan,özellikle vicdan sahibi olan bi insan isteyerek kürtaj yaptırmaz..Yasak ilişki sonucu hamile kalınmıştır kürtaj yaptırılır,ekonomik durumu iyi deildir ailenin yeni bi bebege bakacak gücü yoktur kürtaj yaptırılır,ana rahmindeki bebek sakattır sakat bebege bakmakatan korkar yada o gücü kendinde bulamaz vs.vs. Gerçi bütün bu olaylarda kendi içersinde ayrı bir tartışma konusudur..Fakat bir insan daha doğrusu bir anne adayı isteyerek doğmamış bir canlının yaşam hakkını elinden almak istemez belki istemeye istemeye bunu yapar yapmak zorunda kalır ama bunun bedeli kendi içersinde çok ağır öder herhalde..Bilmiyorum eger benim başıma böle bir olay gelseydi ne olursa olsun ben bebegimi dünyaya getirir onun için kul köle olurdum..Buda bekara karı başamak kolay gelirmiş sözünü doğrular nitelikte bişey oldu ama ben çocukları çok seven biri olaraktan ve hayatta en çok istediğim şeylerden biride çocuk sahibi olmak olduğu için asla kürtaj yaptırmazdım...Fakat dediğim gibi insan bi çok nedenden dolayı kürtaj yaptırmak zorunda kalabilir..
Oysa bir umuttu hep gönlü besleyen dayan yüreğim diyen...

#4 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7,870 posts

Posted 26.01.2006 - 14:40

bence gereksizdir...şu önemli benim için ''Allah'ın verdiği canı Allah'tan başka kimse alamaz''...bu iş için insanları görevlendirdiğine inanmak biraz saçmalık olur..ama hak mı suçmu ona karar verecek ben değilim...
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

• Ziyaretçiler

Posted 26.01.2006 - 14:57

Hak ya da suç demek zor..
novalgin arkadaşın bahsettiği geçerli sebepler olurda kürtaj gerçekleşirse bir hak oluyor. Ama duygusal davranıp bir cana kıymak düşünülürse bu bir suç oluyor.
Toplum görüşü önemini yitirir ve bireyin yaşadığı olaylara göre tutumudur önemli olan. Buna da ancak o an, o birey karar verebilir, suç mu, yoksa hak mı?...

#6 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15,435 posts

Posted 26.01.2006 - 15:02

Buna da ancak o an, o birey karar verebilir, suç mu, yoksa hak mı?...

Bu üye size teşekür eddi yazılmasını düşündüğünü yazdığınız için.. :)

smiley-sport036.gif  

#7 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6,432 posts

Posted 26.01.2006 - 15:05

tamam itiraf ediyorum.. ben kürtaj oldum
Posted Image

#8 Roland

Roland

I Love My Frog :)

• Üyeler
  • 4,729 posts

Posted 26.01.2006 - 15:45

Bi gün gelin de çocuk esirgeme kurumundaki kimsesizleri görün, sonra kürtaj hakkında düşünceleriniz değişir eminim
Kandırdım, kandırdıım, gemi memi yoktu

#9 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6,730 posts

Posted 26.01.2006 - 17:54

Kürtaj

Sual: Kadın doğum hekimiyim. Kürtaj yapmanın doktor açısından dinimizdeki yeri nedir?

CEVAP
Bazı doktorlara göre kürtaj cinayettir. Kürtaj yapan idamla yargılanmalıdır. Ama dinimizde öyle değildir.

Doktorlar, dini bir kaygı duymadan rahatça dinden bahsedebiliyorlar. Biz de tıbbi kaygı duyarak tıptan bahsedelim.

Kürtaj [curretage], kazımak demektir. Diş etlerindeki lezyonarı temizlemeye de kürtaj denir. Jinekolojide kürtaj, rahimdeki bir dokuyu kazıyarak almak demektir. Bu dokular gebelik ürünü veya tedavi maksatlı olabilir. Kanama bozukluklarında teşhis maksadı ile kısırlık araştırmaları için de kürtaj yapılabilir. Genel olarak, istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması maksadı ile yapılır. Ama kürtaj, bir doğum kontrol metodu değildir

Kürtajın riskleri gebelik büyüdükçe artar. Özellikle büyük gebeliklerde kürtaj esnasında çok kanama olabilir. Kanama durdurulamaz ise tehlike arz edebilir. Onun için kürtaj ilk aylarda yapılmalıdır. Kürtajın yasal sınırı 10 hafta, yani 2.5 aydır. Bundan sonra kürtaj olmak illegaldir.O halde kürtaj için gecikmemeli, 2.5 ayı aşmamaya gayret etmelidir. Kürtaj imkanına ulaşmamış binlerce kadının gayri sıhhî metotlarla gebeliğini kendi kendine sonlandırmasında meydana gelen ağır hastalıkla hayatını kaybettiği acı bir gerçektir. O halde kürtaj meşru yollarla yapılmalıdır.

Yasaya göre 18 yaşından büyük ve evli olan kadınlar hem kendi hem de eşlerinin rızası ile kürtaj olabilir. Resmen evli görülmeyen kadınlarda eş rızası aranmaz. 18 yaşından küçükler ise ancak veli veya vasilerinin onayı ile kürtaj olabilirler.

Dinimizde ise, özürsüz çocuk aldırmak haramdır, yasaktır. Hele fakirlikten korkarak, rahmindeki çocuğu öldürmek, haksız yere cana kıymak, yani cinayet olduğu gibi, evlat hakkını da tanımamaktır, büyük günahtır. Ananın veya süt emen diğer çocuğun ölümüne sebep olan bir özür varsa, uzuvları teşekkül etmeden çocuk aldırmak caiz olur. Kütüb-i sittedeki, (İnsan, anne karnında nutfe olarak 40, kan pıhtısı olarak 40, et parçası olarak da 40 gün kalır. Bundan sonra ruh verilir) mealindeki hadis-i şerifini de esas alan âlimler, bir özürden dolayı, 1 aydan 4 aya kadar kürtaja izin vermişlerdir. (Redd-ül Muhtar)

Dinimizde fakirlikten dolayı iyi bakamamak, besleyememek korkusu, kürtaj için özür olmaz. Din bilgilerinin öğrenilmesinin yasaklanması sebebiyle o ülkelerde yaşayan Müslümanların çocuklarına din bilgisi öğretememek, İslam terbiyesi ile yetiştirememek korkusu kürtaj için özür olur.

Sual: Hanımım saf, çocuk da saf olur düşüncesiyle 5 aylık çocuğu aldırmak günah mı?

CEVAP

Beş aylık çocuk saf veya sakat olacağı sanılsa da aldırılmaz. Aldırılması haram olur. 4 aydan küçük olursa, islam terbiyesi verememek niyetiyle çocuk aldırmak caizdir. 4 aydan sonra niyet ne olursa olsun aldırmak haramdır, büyük günahtır.

Sual: Ananın ölümüne sebepse, 5 aylık çocuğu kürtaj caiz mi?

CEVAP

Caiz olmaz. Annenin ölümü kesin değil ama, kesin olsa bile, ötekini öldürmek caiz olmaz. İkisi de canlıdır. Canlının biri diğerine tercih edilmez. Yani çocuğu kurtarmak için anne öldürülemez, anneyi kurtarmak için çocuk öldürülemez.

Sual: (Sağlık, estetik, ekonomik ve sosyolojik gibi bir sebeple dört ayı da geçse kürtaj caizdir) diyen oluyor. Caiz midir?

CEVAP
Hayır, saymadığı başka bir sebep kalmamış. Yani her sebeple çocuk aldırılır diyor. Halbuki uzuvları teşekkül ettikten sonra, yani dört ayı geçtikten sonra çocuk aldırmanın caiz olmadığı bütün fıkıh kitaplarında yazılıdır.

Kaynak.
http://www.dinibilgi...i/12-Kurtaj.htm

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Posted Image

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#10 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11,433 posts

Posted 26.01.2006 - 17:56

Kürtaj mecburi koşullar (hastalık,ölüm) hariç , kesinlikle vahşettir.Bu durumlar dışında olmuşsa zevkten olmuştur.Yada bişey bilinmediğinden,cehaletten..Korunma denen bişey var,anlık zevklere yenilip,o çocuğun günahına girip,yaşam hakkını elinden almak bencillikten başka bir şey olamaz.
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#11 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6,432 posts

Posted 26.01.2006 - 18:13

bi anlık hatadan dolayı oluşan bi çocuğu istemiyorsa iki taraf da, eğer bu çocuğun doğup da sokaklarda kalmasındansa hiç doğmaması daha iyi bence..
Posted Image

#12 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16,109 posts
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Posted 26.01.2006 - 19:40

kürtaj bence suç

şöylede bişi var çocuğun sağlık gelişimi yerinde değilse belki o zaman kürtaj olabilir bilemiyorum.. ya da evlat evlattır deyip doğurup bakmak gerekir...

korunma yöntemi denen bişi var sen herşeyi yap hamile kal sonra kürtaj yap.. önce çocuk istiyormusun ona bakacaksın kesin kararını verip yapacaksın çocuğu..

kaza sonucu hamile kalıp sonra hadi kürtaj yaptırayım demek bence adilik...

not: eğer işin içinde tecavüzden kaynaklanan bir durum varsa o zaman kürtaj kaçınılmaz olabilir...

saygılar.....

Edited by Komik_Man, 26.01.2006 - 19:41.

#13 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6,730 posts

Posted 26.01.2006 - 19:53

Makbule'nin kara kaderi

İZMİR - Torbalı ilçesinde yaşayan sekiz aylık Makbule Başboğa'nın kangren olan iki kolu ve iki ayağı bugün kesilecek. Makbule, savcılık talimatıyla jandarma tarafından ailesinden alınarak yatırıldığı hastanede her şeyden habersiz ameliyata hazırlanıyor. Baba Kadri Başboğa ise "Ameliyat iznini vermezsem suçlu olacağım söylendi. Hapse girersem altı çocuğuma kim bakacak? Tamam doktorlar gereğini yapsın. Ama kolu bacağı olmayacak kızım için Sağlık Bakanlığı'ndan protez dahil her türlü yardımı bekliyorum" diyor.
Makbule, çocuk felci yüzünden ortopedik engelli olan 35 yaşındaki Kadri Başboğa ile 25 yaşındaki eşi Kudret'in altıncı çocuğu. Çift çocukları 15'indeki Özkan, 13 yaşındaki Şiar, 11 yaşındaki Ruken, 4 yaşındaki Rüzgar, 3 yaşındaki Diyar ve sekiz aylık Makbule'yi dede ve amcalarının yardımıyla büyütüyor.
Baba Başboğa, hiçbir şeyi yokken iki ay önce aniden ateşlenen Makbule'yi, Torbalı Devlet Hastanesi'ne kaldırdıklarını belirtiyor. İddiaya göre, birkaç saat gözetim altında tutulan Makbule, ateş düşürücü iğne yapıldıktan sonra evine gönderildi. Ancak durumu kötüleşen Makbule, yeniden hastaneye getirildi. Menenjit şüphesi üzerine bebek, İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'ne nakledildi.

Teşhis: Kangren

Burada İntaniye Servisi'ne yatırılan Makbule bebek, 32 gün tedavi gördü. 'Menengokoksemi menenjit ve septik ekstremite (kol ve bacaklar) nekrozu (kanlanamama)' teşhisi konulan bebeğin kol ve bacaklarında kangren gelişti. Doktorlar bebeğin yaşatılması için dört uzvun kesilmesine karar verdi.
Hem mesleki hem de vicdani sorumluluk taşıyan karar üzerine, Ege Üniversitesi ile Atatürk Eğitim Hastanelerinde ortopedi, intaniye ve hematoloji uzmanlarının yer aldığı iki ayrı kurul oluşturuldu. İki kurul da Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi hekimlerinin kararını destekledi.
Aile ise buna izin vermedi ve tedavi için memleketleri Diyarbakır'a gideceklerini belirterek bebeği aldı. Ancak Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'ndeki doktorlar durumun 'hayati' olduğunu söyleyerek derhal harekete geçti.

Savcılığa suç duyurusu
Torbalı Sağlık Grup Başkanlığı uyarıldı. Üç ayrı kurulun verdiği karar eklenerek tedaviyi engelleyen baba hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Savcılık da, hem Medeni Kanun'un ilgili maddesi hem de Hasta Hakları Yönetmeliği'nin 24'üncü maddesinin, 'hastanın tedavisinden kaçınılması halinde, tedavisinin anne baba ya da vasisinin izni aranmaksızın yerine getirilebileceği' hükmüne göre, devreye girdi.

Jandarma aileden aldı
İki hafta önce Başboğa ailesinin Subaşı beldesindeki evine giden jandarma bebeği alarak ambulansla Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi İntaniye Servisi'ne yatırıldı. Ameliyat konusunda tekrar kararları sorulan Başboğa çifti de zor kararı verdi, Makbule, ameliyat için Atatürk Eğitim Hastanesi'ne yatırıldı. Baba Başboğa, "Buna nasıl karar verilir? Kolu bacağı olmayan bir çocuğun hayatı ne olur? Eğer kızımın tedavisini yaptırmazsam hapse gireceğim söylendi. Altı çocuk babasıyım. Hapse girersem çocuklarıma kim bakacak? Tehditlerle bu kararı verdim. Protez takılması gerek, ben zaten çalışamayan bir insanım. Yeşil kartlıyız, bu desteği Bakanlıktan bekliyorum" dedi.

Ölümle pençeleşti
Makbule'nin doktoru, Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi İntaniye Kliniği Şef Yardımcısı Tülay Kavaklı ise hastalığın bulaşıcı ve ölüm riski yüksek olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:
"Makbule'de görülen yaygın damar içi pıhtılaşma her hastada görülmez. Makbule bir hafta ölüm kalım savaşı verdi. İyileşti ama kangren gelişti. Tüm hekim heyetlerinin kararı, hayatını kurtarmak için kangrenli ekstremitelerin kesilmesiydi. Ama aile kocakarı ilaçları kullanıp bebeklerini iyileştirmeye çalışacaklarını söyledi. Biz İl Sağlık Müdürlüğü'ne durumu bildirip hukuki görüş istedik. Hukuk bürosu bu konuda savcılıkla birlikte çalışma içerisine girdi."

Uzman görüşü
Ankara Üniversitesi Deontoloji Anabilimdalı Başkanı Prof. Dr. Berna Arda: Söz konusu 20 yaşındaki bir çocuk olsa ve 'Kol ve bacaksız olacağıma ölmeyi tercih ederim' dese doktorların yapacağı bir şey yok. Ama devletin göz göre göre ölüme izin vermemesi gerekiyor.
Marmara Üniversitesi Deontoloji Anabilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şefik Görkey: Çocuğu korumak adına doktorlar suç duyurusunda bulunma hakkına sahip.
İstanbul Kültür Üniversitesi Mukayeseli Hukuk Profesörü ve Avrupa Konseyi Biyoetik Yürütme Komitesi Türk Delegesi Ergun Özsunay: Sağlık durumu için müdahale tıbben zorunlu ise ve aile rıza vermiyorsa, mahkeme çocuk için bir kayyum tayin eder. Çocuk için kararı kayyum verir. Anne-baba kayyumun kararına da direniyorsa Medeni Kanun'a göre, velayet hakkı aileden alınabilir.

Posted Image

Paul Valéry

#14 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6,730 posts

Posted 26.01.2006 - 19:54

Haberi Radikal gazetesi manşetten vermişti. İlk hissettiğim duygu Makbulenin ailesine duyduğum öfke ve kızgınlık oldu sonrasıda yavruya acımak. Engelli bir çocuğun sorumluluğunu kaldırayamacak bir aile ve kaybolan bir umut.

ve cehalete bir kez daha sövdüm!!!

Baba Engelli 32 yaşında işi yok Anne ev hanımı 25 yaşında ve çiftin 6 ncı çocuğu. Diğer çocuklarada çiftin akrabaları bakıyor.

Anne 25 yaşında ve 6 çocuk insaf insaf insaf !!!!

Bizse bu ülkede hala Kürtaj'ı tartışıyoruz. Daha öncede söylediğim gibi biz bu ülkde tartışmalara hep yanlış yerden başlıyoruz..

Posted Image

Paul Valéry

#15 maviergün

maviergün

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 322 posts

Posted 26.01.2006 - 23:48

Gündemin yapay konularla oluşturulması çokça yaşanan bir durum,
ancak gerçek sorunlar varlıklarını sürekli olarak dayatacaklardır,
bunlardan kaçmak mümkün olmaz.
Yoksulluk, eğitimsizlik gibi eşitsizlik, adaletsizlik temelli sorunların
yanında, geçmişten geleceğe sürekliliğini koruyan sorunların içerisinde
üreme çok önemli bir yer tutar. Kürtajın sağlık nedeni dışında
uygulanmasının reddedilmesi de bir sorundur ve tartışılmaya da devam
edilecektir ki bu konunun gündemde kalması kişilerin üremeye
yönelik yaklaşımları ile doğru orantılıdır.
Bu Dünyada Çok Güzel Yaşanabilir Yeterki İsteyelim

• Ziyaretçiler

Posted 26.01.2006 - 23:56

Dinimizde ise, özürsüz çocuk aldırmak haramdır, yasaktır. Hele fakirlikten korkarak, rahmindeki çocuğu öldürmek, haksız yere cana kıymak, yani cinayet olduğu gibi, evlat hakkını da tanımamaktır, büyük günahtır. Ananın veya süt emen diğer çocuğun ölümüne sebep olan bir özür varsa, uzuvları teşekkül etmeden çocuk aldırmak caiz olur. Kütüb-i sittedeki, (İnsan, anne karnında nutfe olarak 40, kan pıhtısı olarak 40, et parçası olarak da 40 gün kalır. Bundan sonra ruh verilir) mealindeki hadis-i şerifini de esas alan âlimler, bir özürden dolayı, 1 aydan 4 aya kadar kürtaja izin vermişlerdir. (Redd-ül Muhtar)

Dinimizde fakirlikten dolayı iyi bakamamak, besleyememek korkusu, kürtaj için özür olmaz. Din bilgilerinin öğrenilmesinin yasaklanması sebebiyle o ülkelerde yaşayan Müslümanların çocuklarına din bilgisi öğretememek, İslam terbiyesi ile yetiştirememek korkusu kürtaj için özür olur.

Sual: Hanımım saf, çocuk da saf olur düşüncesiyle 5 aylık çocuğu aldırmak günah mı?

CEVAP

Beş aylık çocuk saf veya sakat olacağı sanılsa da aldırılmaz. Aldırılması haram olur. 4 aydan küçük olursa, islam terbiyesi verememek niyetiyle çocuk aldırmak caizdir. 4 aydan sonra niyet ne olursa olsun aldırmak haramdır, büyük günahtır.

Sual: Ananın ölümüne sebepse, 5 aylık çocuğu kürtaj caiz mi?

CEVAP

Caiz olmaz. Annenin ölümü kesin değil ama, kesin olsa bile, ötekini öldürmek caiz olmaz. İkisi de canlıdır. Canlının biri diğerine tercih edilmez. Yani çocuğu kurtarmak için anne öldürülemez, anneyi kurtarmak için çocuk öldürülemez.

-Özürlü bir çocuk diğer bütün çocuklarla aynı haklara sahiptir. Doğmamış olsa bile. Bu açıklamayı yapanlar özürlülük seviyesini de yazsalarmış aslında, buna onlar karar veriyor ya?

-Fakirlikten dolayı bakamıyacağı çocuğu niye doğursunlar ki? Doğurup sokağa atmak daha doğru bir davranış mı? Böyle bir acizliğe din izin vericek mi? Sokaklarda yaşıyan binlerce çocuk var ve durumlarını görüyoruz. Yeri geliyor demiyormuyuz ne biçim aileler var evlatlarına sahip cıkmıyorlar? Belki de onlar bu dini açıklamalar yüzünden yapmışlardır bunu? O dışarıdaki cocukların geleceğini mahfetmeye kim karar vericek din mi?

-Ama iyi bir islam eğitimi veremiceğini düşünüyorsan günah değil. Nasıl yani? Bu gerçekten İslam dininde var mı? Yoksa bu aşırı dinci kişilerin uydurması olmasın? İnanasım gelmiyor da...

- Ve canı tehlikede bir anne mi, bebek mi? Buna seçim yapılamaz diyenlere şunu sormak istiyorum. Annenizi düşünün, geride siz, babanız ve kardeşleriniz var. Bebek alınmassa annenizi kaybediceksiniz. Bir kardeşiniz tekrar olabilir ama bir ANNENİZ? Kararı din mi vermeli?

#17 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11,433 posts

Posted 27.01.2006 - 09:08

Ya aslında bu kadar uzun açıklamalar yapmayada gerek yok diye düşünüyorum.Elric sanada katılmıyorum yine :) .

Çeşit çeşit korunma yöntemleri var.,insanlar bunları uygulasa,yada anlık hataya düşmese,ne istenmeyen hamilelik oluşur,nede günahsız bebekler canlarından olur.

Konu başlığına gelincede, Kürtaj durumuna göre haktır,durumuna göre suçtur.Bence bunun tek taraflı bi cevabı olamaz..

* * *

Susuyorum..

#18 Hyaman

Hyaman

Triple Nickel-1

• Dokunulmazlar
  • 4,490 posts

Posted 27.01.2006 - 16:31

Bence evli çiftler için bir hak olarak kabul edilebilir.Ancak evlilik olmadan yaşanan cinsellik sonucu oluşan hamilelikler ve kürtajlara ben suç olarak bakıyorum.Bu işi madem yapıyorsunuz korunun değil mi efendim.Çok zor değil ki bu iş türlü türlü metodu var.Ama biz Türküz korunma da neymiş??Üniversitede okurken beraber olup da kürtaj parası istemeye gelen çok yakın arkadşlarımız olmuştu,bence iğrenç bir durum.Hayır sefasını süren sensin neden milletten kürtaj için para istersin? :P
I find your lack of faith disturbing!

#19 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11,433 posts

Posted 27.01.2006 - 16:40

Ohaa yani...

Ayrıca bunuda dine karıştırmayalım lütfen....Dinin söyledikleri çok açık zaten..
Sağlıkta bi problem olmadıkça,ve bebeğin haftası dolmadıkça kürtaj yaptırmak günahtır.

Korunun bu kadar basit..Sonra yok işte bebeler sokaktamı kalsın, falan diye hayıflanmayalım...O çocukların hiç günahı yok çünkü..

* * *

Susuyorum..

#20 flame

flame

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 6,503 posts

Posted 27.01.2006 - 21:46

benim bildiğim kadarıyla kürtaj çocuk 4 aylık olasıya kadar suç ve günah değil.Bunun dinen günah olmamasının sebebi çocuk insan şekli almadığı için yani anne karnında 4 aylığa kadar canlanmamış olduğundan.Bu yüzdende bana kalırsa bir kadın bakamıyacağı çocuğu doğurmamalı;çünkü o masum bebeklerin anne olamayacak birinin elinde veya sokaklarda yetişmeye hakkı yok.bunu göz önüne alırsak insanların aldırmaya hakkı olmalı.
sabah öle akşam elimizde biralar
sallana sallana alsancaktan aşağı
bir konakta karşıyakada
ben o yari arar dururum

Similar Topics Collapse

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users