İçerik değiştir

idealinizdeki devlet nasıl olmalı ?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 21 yanıt verildi

#1 Ziyaretçi_oleganforsite_*

Ziyaretçi_oleganforsite_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 03:10

idealinizdeki devleti anlatın arkadaşlar tamamen açıkça anlatın; nelere dikkat etmeli bu devlet, neler yapmalı, ideolojisi ne olmalı, ilkeleri ne olmalı? tamamen içtenlikle yazın; bakalım herkesin idealinde ne gibi bir devlet ve ülke yatıyor ?

ben şu an hazırlıyorum birşeyler sonra yazacağım kendi devletimle ilgili görüşlerimi . B)

#2 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 03:12

hayy ağzını sevim !! işte böyle bir konuyu tartışalım !! Materyalist felsefeyi benimseyen biri olarak ben senin cevabını tahmin etmekle birlikte çok merak ediyorum.

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#3 Ziyaretçi_oleganforsite_*

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 03:17

asıl çalışma konum zaten siyaset ve sosyoloji, ideal devlet sistemleri üzerine uzun süredir çalışıyorum, sizinle fikirlerimi paylaşmaktan zevk duyacağım gibi sizlerin de fikirlerini merak ediyorum ilgiyle. :msn24:

#4 Roland

Roland

I Love My Frog :)

• Üyeler
  • 4.729 Mesaj

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 03:19

benim idealimdeki devlet her yerde nargileci açmalı, nargile içmek beleş olmalı ;) sonra kız arkadaşı olmayan benim gibi saplara 14 şubat için yurtdışından (özellikle finlandiya) kız arkadaş tedarik etmeli :) , ayrıca yargı bağımsız olmalı , adaletli olmalı... İnsanlar din veya ülkenin kurtarıcısı üzerinden propoganda yapmamalı, başa geçen hizmet vermek için geçmeli, hizmet almak para hortumlamak için değil... Öğretmenleri BİLGİLİ olmalı eğitime önem vermeli, hmm hmm eğitimdeki eşitsizlikler (özel okullar olmamalı) doğudaki biri de benimle aynı eğitim öğretim olanaklarına sahip olmalı, herkes çalıştığı kadar para kazanmalı ! Gelir dağılımı düzgün olmalı şimdilik bu kadar ilerde eklerim :msn24:
Kandırdım, kandırdıım, gemi memi yoktu

#5 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 03:20

Paylaşmak dedin ya !! sana olan önyargımı yerle bir ettin !! Tartışırken ideoloji propagandasında ve çatışmasından uzak duralım mümkünse !!

Sen önce söyle inceden bir giriş yapsan da bizde nasıl bir güzergah izlemeliyiz bilsek iyi olmaz mı.

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#6 Alp

Alp

Baltimore/ MD

• Dokunulmazlar
  • 5.558 Mesaj
  • İlgi Alanları:İlgisizim.. :)

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 03:22

sen sadece kendi çıkarLarın için yazmışsın :msn24:

#7 Ziyaretçi_oleganforsite_*

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 03:40

(benim çıkarlarım için olduğunu düşünüyorsan arkadaşım okuma buraya yazılanları :msn24: )

öncelikle devleti neden kurduk sorusuna cevapla başlayayım; insanlar eşit doğmazlar, doğuştan eksikleri fazlaları olur, bazıları iyi çizer yazarken bazıları iyi yüzer, bazıları göremez bazıları doğuştan fiziksel olarak kuvvetlidir, tamamen genlerle ve şartlarla alakalı, başlangıçta diğerlerine göre daha fazla güçlü özelliği olanlar diğerlerini ezdiler ya da kendi amaçlarına alet ettiler, bu durumda akılcı sesler adaleti sağlayacak bir kuruluşa ihtiyaç duyulduğunu söylediler (ilk örneklerden biri bizzat Platon'un kendisidir DEVLET adlı eseriyle). ve ilk siyasi sistemler ortaya çıktı.

öncelikle doğru devlet halktan kopmayan devlettir, devleti insanlar adaleti ve eşitliği sağlasın özgürlükleri düzenlesin ve halkı bir arada tutsun diye kurdular ve bazı şahısları başa getirdiler, fakat devlet zamanla karakter ve kişisellik kazandı ve halktan koptu; ayrı bir kurum olarak bir ülkede bulunan iki sınıfa yol açtı yönetilen ve yöneten. benim ideal devletimin ilk anlaması gerek şey halkın her bireyi aslında devleti yöneten bir parçadır, nasıl bir vucütta hücrelerin tamamı belli görevler alarak düzeni el birliğiyle sağlıyorlarsa devlet te bunu anlamalı ve halkla bir olmalıdır.

devlet halktır halk ise devlet. birinci şart bu olmalı bence. başa gelenler ise yine halkın kararlaştırdığı oylarla seçilmiş olanlar olmalılar, fakat alışıldık kavramlardan biraz açılarak ben devleti yönetecek olan iktidar olacak olan bireylerin belli sınvaları verebilmiş ve eğitimi belli bir seviyeden yukarıda olanlardan seçilmesi gerektiğini savunuyorum daha sonra da bu başarılı bireyleri halk oylayarak elemeli ve en ideal insanları başa getirmeli. seçici sosyal demokrasi diyorum buna ve ideoloji değil anlayış olarak sınıflandırmak istiyroum çünkü benim düşünceme göre devlet birçok ideolojiyi bir arada bulundurabilmeli ve bir harmoni içerisinde kullanabilmeldir.

girişim böyle; eklemek ya da eleştirmek isteyenlere açık, sadece sert tabirler ya da tacizkar cümleler ile olmasın yeter saygılarımla...

#8 Alp

Alp

Baltimore/ MD

• Dokunulmazlar
  • 5.558 Mesaj

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 03:44

ben sana demedim ki oleganforsite ben o yazıyı drizzt için yazdım Ok?

#9 Ziyaretçi_oleganforsite_*

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 03:46

drizzt çok güzel bir giriş, sosyal devlete olan inancını ortaya koymuşsun, özel okulların olmaması çok önemli bir şey; insanın en önemli ihtiyaçları ve hakları olan yaşamak hakkı, eşit eğitim alma hakkı, en basit yaşam kaynaklarından istifade hakkı( elektrik, su, gaz ve hizmet), başını sokacağı bir evinin olması hakkı gibi en önemli basit haklar devletçe ücretsiz sağlanabilmeli ve kanunlar ile koşulsuz korunmalı.

#10 elma

elma

venus at her mirror

• Kurucular
  • 6.785 Mesaj

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 03:46

devlet önce yeni neslin duygusal problemlerine çözüm getirsin, sonra işlerin nasıl düzeldiğini hep birlikte izleyelimm..offfffff
"This desert flower
No sweet perfume that would torture you more than this..."

#11 Ziyaretçi_oleganforsite_*

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 03:47

çok özür dilerim o zaman yanlış anlama oldu sevgili alpikot.

#12 Alp

Alp

Baltimore/ MD

• Dokunulmazlar
  • 5.558 Mesaj

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 03:50

önemLi değil :msn24:

#13 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 07:46

devlet önce yeni neslin duygusal problemlerine çözüm getirsin, sonra işlerin nasıl düzeldiğini hep birlikte izleyelimm..offfffff

vaaah vah..
Gönderilen Resim

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 12:35

evet evet yeni nesil onlardan bir önceki nesli düşünmüyor. Alcağınız olsun evacım...

#15 kÜnéfé

kÜnéfé

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.396 Mesaj
  • İlgi Alanları:inşaat müh.HARABE

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 14:25

BİR DEVLETİ HER TÜRLÜ YÖNETİM YAPISI İLE YÖNETEBİLİRSİNİZ AMA DEVLETİN DEVAMLILIÐINI YIKILMAZ BÜTÜNLÜÐÜNÜ GELECEÐİNİ MİLLİYETÇİLİK FİKRİ İLE SAÐLARSINIZ BUNA EN İYİ ÖRNEK KURTULUŞ SAVAŞIDIR..BU DEVLETİN TEMELİNİ DE BAŞTA DÜNYANIN EN İYİ LİDERİ ATATÜRKÜMÜZ VE VATANI İÇİN KAN DÖKMÜŞ ŞANLI TÜRK MİLLETİDİR HALK ANCAK İYİ GÜN DOSTUDUR MİLLETİN İSE KADERİ HEP AYNIDIR TÜRK DOÐMAK MARİFET DEÐİLDİR TÜRK ÖLEBİLMEK MARİFETTİR "NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!!!"

Bu mesaj KaKuDu tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 25.01.2006 - 14:26

herkes fanidir ama sözler bakidir.....

#16 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 14:44

Şimdiki sistemde bu ülke için canımı vermem ne yalan söyleyeyim.
Bu ülkede sokakta kime sorarsanız sorun , sürekli iş ve aş sağlayan bir devlet olsa ( -ki dış devletlerden birine gitme imkanı olsa ) gidecek çok insan var. Zamanında bu topraklar için kanını dökmüş çok insan var. Ama o zamanlar insana verilen değer çok fazlaymış . Şimdi ? Düşünmeden cevap veririm. Hayır , insana o kadar önem verilmiyor.

Değişiklikler Kaydedildi...

#17 Ziyaretçi_oleganforsite_*

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 16:05

ne yazıkki öyle kardeşim ne yazıkki öyle, demek istediğim bu insana insan olduğunu ve gücünü unutturdular yıllar içinde 1980den beri tek bir yapıcı aktivite kalmadı, herkes kaderine razı sömürülüyor farkında olarak ya da olmayarak.....

#18 Ziyaretçi_oleganforsite_*

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 22:36

ideal devlet sisteminden bahsediyoruz öncelikle, ayrıca ideoloji belirtmeyin diye rica etti arkadaşlar, üstelik belirttiğin yaklaşım en başta senin dediğin gibi kör gözüme parmağım milliyetçilik değildi kesinlikle Atatükr de karşı çıkardı dediğine.
milliyetçilik artık geçmişte kaldı 1900 sonlarında monarşik ve teokratik sistemlerin yıkılışına yardımcı oldu ve halklara millet fikrini oturttu başarıyla, ama artık günümzde dediğin düşünce şekli artık geçerli değil, tüm halkların hammaddesi insandır, milliyetçilik bir halkın üstünlüğünü savunur ve dediğin gibi kontrolsüz gelişirse faşizm olur Kİ bu da kesinlikle kabul edilemez. nereye varmaya çalıştığını görüyorum ve o mevzuya girmemen gerektiğini düşünüyorum cumhuriyetimizin içindeki tüm halklar eşittir, hangi milletten olurlarsa olsunlar.

vatan için ölene şehit derler VATAN İÇİN YAŞAYANA VE ÜRETENE DE VATANSEVER.

ütopya yazalım paylaşalım idealimizdeki devlet sistemlerinden bahsedelim diye açtım konuyu, objektif olsun diye de evvelden bahsedildi ideolojileri konunun dışında tutarak devletinizi tarifleyin diye.

yazacaksan hayalindeki mükemmel DEVLET şeklini yaz hayalindeki ülke ya da millet değil ya da ümmet (hani ona da değinirse diye biri)

bu arada evet ATATÜRK büyük bir liderdi Türkiye için , ama lütfen kendisinin bile istemediği şekilde tanrılaştırmayalım onu, önemli olan onu övmek değil yaptığı gibi kendi sağlığını bile hiçe sayarak çalışmak esastır. onun gibi birçok lider geldi bu dünyaya, Atatürk bizim için bu ülkeye kimsenin etmediği hizmeti etti, fakat tarihi bilenler için diyorum bugüne kadar insanlığa üstün hizmetler vermiş liderler de geldiler mübalaa etmenin alemi yok herşeyi....

#19 kÜnéfé

kÜnéfé

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.396 Mesaj
  • İlgi Alanları:inşaat müh.HARABE

Gönderim zamanı 26.01.2006 - 23:10

senin görüşün saygı duymak lazım benim ütopyam basit eğitime ve askeriye dayalı bir sistem eğitim tek el de olacak denetlenecek herkes önüne gelen şekilde okumayacak mesela örnek ben a okulunda okuyum kimya hocam kek olsun sen b okulunda oku senin hocan kazık katı disiplinli olsun sonra ikimiz mezun olalım sence bu eşitlik mi hayır tabikide bunu için bir sistem geliştirdim mesela şu şekilde olabilir ortak bir sınav yapr meb ve bunu ilçe eğitim müdürlüklerine denetimini ve okunmasını mükellef kılar nasıl olsa müfradat aynı hem bu iyi öğrenci ve iyi ögretmeni ortaya çıkarır yalnız şunuda düşündüm muhakkak her okulda iyi sınıfın yanında haylaz sınıflarda olur burada görevli olan hocanın hep magdur olmaması için seney başka sınıfla değiştirilir ve öğretmenin alacagı maaş sınıfın türkiye derecesine göre şekillenir üniversite sınav ları ise kaldırılır her üniversite kendi sınavını uygular ve kazananlara burs verir (mesela okuldaki başarı puanı ve küçük bir sınav yapar) geri kalanları ise paralı okur hem böylelikle üniversiteler devlete baglı kalmaz ve kendi döner sermayelerini olusturabilirler ...Askeri ise şu reformlar yapılır.üniversite mezunları için mükkemel bir labaratuar yani arge oluşturulur burada tasarım üretim ve ihracat yapılır daha sonra askeri alnda kuvvetlenince ve satacak kimseye silah kalmayınca bazı devletleri birbirine düşürüp para kazanırız yada her ülkeye silah satıp amerikanın üstne yollarız onlar birbirini yer biz güçleniriz işte devlet yönetmek bu kadar kolay ama bana göre deil çünkü ben insanım ve vicdanım bunları yapmaya el vermez iki ulkenin savasması zalimlik insanların ölmesi katliamdır...
herkes fanidir ama sözler bakidir.....

#20 elma

elma

venus at her mirror

• Kurucular
  • 6.785 Mesaj

Gönderim zamanı 27.01.2006 - 04:08

Devletler yükselmiş; yüzyıllar boyu,nice devletler batmış...
Her geçen millet,öz rûhundan.insanlığa birşeyler katmış...
Îmânı olan; uğrunda can verip,yüceltmiş ülkesini...
Kanıbozuk ise,kalleşler pazarında düşmana satmış...

"This desert flower
No sweet perfume that would torture you more than this..."