İçerik değiştir

- - - - -

Bu ön yargilarimiz niye ?????

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 20 yanıt verildi

#1 sbilici75

sbilici75

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 32 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 14:47

Arkadaslar,

sizlerle ön yargilar zinciri olan bir konuyu tartismak istiyorum.

ben yaklasik 2 yildir evliyim ve cok mutluyum !! Esim Rus asilli ve ayrica 12 yasinda dünyalara tatlisi bir kizi var ( kizimiz ) !!!

Zannedersem hepiniz nereye varmak istedigimi tahmin etmissinizdir !

Türkiye´de maalesef Ruslara karsi bir ön yargi mevcut ! Ne yazikki her rus bayana natasa lakabi takiliyor...

Natasa aslinda Natalia isminin kisaltilmisidir !! Buna örnek Türkiye`de Fatma ismini verebilirim !!!!

Fatmaya biz fatos demiyor muyuz ????? !!!!!

bu isme bir anlam yüklemis ve türk toplumu olarak da bunu kabul etmisiz ne yazik ki !!!!! Bu cok üzücü bir durum !!

Zamanimizda baktigimizda, artik evlilikler eskisi kadar iyi yürümüyor.. bunu istatistikler de gösteriyor zaten.. peki evlenmis olup ayrilan insanlar, hele ki cocukari varsa, ikinci bir sansi hakket miyor mu ??!!!!

Bu bir yana insan olarak hepimiz 2. yada 3. sansi hak etmiyor muyuz !!!!????

Bence ediyoruz..!!! Eger insan baska biriyle Din, dil irk gözetmeksizin yasayabiliyorsa ..bunu yapmali ..en azindan denemeli bence ..!

Ne yazik ki ailem de ilk duydugunda, siddetle karsi cikmisti bu evlilige..!
Kesinlikle Tasvip etmeyip kabullendiler,cünkü bu olayi sonuna kadar sürdürmekle kararliydim ben !!!!

Nitekim benim babam, süphesiszki bir cok diger babalar gibi... ailesinden cok etrafin, toplumun kendi ailesi hakkinda düsündüklerine önem verirdi !!!

bu kistaslar maalesef bireyi yönlendirmiyor mu !!! Toplum kurallarina uygun yasamaliyiz elbette..ama toplumun bizi yönlendirmesine izin vermeli miyiz ????

aslinda konudan da kopmak istemiyorum ...sonralari ailem esimi ve kizimi tanidikca ve de altini ciziyorum dost cevresinden de cok olumlu tepkiler alinca secimin cok dogru oldugunu ve yanildiklarini anladilar !!!

Ailemi bu ve buna benzer konulardan dolayi da cok ama cok taktir ediyorum !!!

dünyalar güzeli bir kizim var ve üstelik babalik sevgisine hasret ve bana da BABA diyor ( icinden gelerek ) !!! Ben de kendisini kendi cocugum gibi seviyorum !!

Tabii ki tüm iliskiler benimkine benzer olmuyor, olamaz yada olmayacaktir..

Ama bu konularda ( yabanciyla evlilik, cocuklu yabanciyla evlilik, toplum tepkisi, Ruslar, v.b ) ön yargilarimiz niye ?????????

Türkiye`nin cözülmesi gereken onca konulari varken, biz neden her konuya ön yargiyla yaklasiyoruz... neden arastirmaci bir toplum degiliz de baskalari tarafindan gaza getiriliyor ve kulakten kulaga mentalitesiyle hareket ediyoruz ??

Amacim sadece bir konuya deginmek fikirlerinizi ögrenmek, konuyu yada konulari sagduyu ve mantik cercevesinde, dostluk icinde tartismak ...

kucak dolusu sevgiler

#2 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 15:00

çok güzel bir konuya temas etmişsin.. öncelikle şunu söylemek istiyorum.. bu yabancılara ön yargıya bende çok kıl kapıyorum... arkadaşlar hey insanlar her gördüğünüz rus veya başka ülkeden biri nataşa değildir...

bende sevdiğime inanırsam rus mus takmam evlenirim.. herşey sevgi için olmalı bu dünya da... babalık ta yapıyorsun.. helal olsun

ve önyargıyla bakıp sokaklarda bu insanlara elle taciz sözle taciz ediliyor hep aynı muamele ( he diyebilirsiniz türk bayanlarına da yapılıyor bu haklısınız) insanlar eğitimsiz cahil olduğu sürece de bu olacak.... adam düşünmüyor bu benim bacıma anama karşı yapılsa ben mutlu olurmuyum acaba diye... ama başkasına yaparken müthiş zevk alıyor... Allahından bulsunlar böyle yapanlar ne diyim...

arkadaşım evlenmişsin seviyorsun ki evlenmişsin.. belki de ön yargılar yüzünden gittin antalyaya yerleştin onu da bilemiyorum.. öyle bile olsa sonuna kadar haklısın.. çünkü bu tarz insanlarla uğraşılmaz.. sana sonuna kadar hak verdim...

umarım ömür boyu mutlu olursun eşinle ve çocuğunla....

sanada kucak dolusu sevgiler saygılar.. sbilici75

#3 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 15:05

Güzel Konu sbilici ! Teşekkür Ederiz.

Özellikle Din Ahlak forumu müdavimi arkadaşların konuyla ilgili fikirlerini merakla bekliyorum. Sonrasın da katılım göstereceğim :no:

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#4 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 15:19

bizim huyumuz o bir kimlik yapıştırmak...Cem Yılmaz anlatıyordu ya şovlarında...atom mühendisi olmuş adama 'atom karınca' yakıştırmasını hemen yapıştırırız...dünya üzerinde lakap takmaya bu kadar meraklı bir millet daha yoktur...almana hans deriz amerikalıya coni afrikalıya yamyam..türkiye'ye gelmiş çoğu rus bayanda hayat kadınlığı için gelmiş ve aklımıza hep böyle yer edinmiş...suçu aslında birazda bu bayanlarda aramak lazım...(tabii böyle olacağını bilemezlerdi)...önyargımı bilemem ama huyumuz bu bizim illaki takarız bir lakap...
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#5 sbilici75

sbilici75

• Üyeler
  • 32 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 15:37

bizim huyumuz o bir kimlik yapıştırmak...Cem Yılmaz anlatıyordu ya şovlarında...atom mühendisi olmuş adama 'atom karınca' yakıştırmasını hemen yapıştırırız...dünya üzerinde lakap takmaya bu kadar meraklı bir millet daha yoktur...almana hans deriz amerikalıya coni afrikalıya yamyam..türkiye'ye gelmiş çoğu rus bayanda hayat kadınlığı için gelmiş ve aklımıza hep böyle yer edinmiş...suçu aslında birazda bu bayanlarda aramak lazım...(tabii böyle olacağını bilemezlerdi)...önyargımı bilemem ama huyumuz bu bizim illaki takarız bir lakap...

söyledikleri pek katilmiyorum, cünkü Rusya Devletine baktiginda ne kadar büyük oldugunu harita üzerinden cok net bir sekilde görebilirsin. Türkiye gelip de fuhus sektörüne isteyerek yada kendi arzusu disinda katilanlarin yada itilenlerin sayisi parmakla sayilacak kadar azdir !!!

tamam lakap takmayi seviyoruz, ki bunu ben kesinlikle tasvip etmiyorum, neden rencide edici bir lakap takiliyor !!! ???

bunun aciklamasi var mi ?

Sana almanyadan bir örnek verebilirim ...Almanya´da rahatca yasalarin da vermis oldugu haklariyla Türkiye de kesinlikle dolasamayan, türk ve türkiye aleyhtari insanlarimiz dolayisiyla ( bagislayin bu tabirimi ama söylemek zorundayim sariklilari kastediyorum )
Ülkemize genel bakis acisi, maalesef, Türkiyenin Irak,Afganistan ve Seriat la yönetilen bir ülke oldugu dogrultusunda..!!!!

bu imaj nasil silinir..

Almanlarin bu konuda Türkiye`ye karsi tutumu ne yazik ki böyle... Gene Ülkemizi en cok ziyaret eden toplum almanlardir ama bu bizi yaniltmasin,cünkü genellemeye vuruldugu, yani almanyanin tümüne bakildigi zaman, türkiye`ye yukarida yazdigim sebeplerden ötürü korkup da gelemeyenlerin sayisi cok fazla...

#6 sbilici75

sbilici75

• Üyeler
  • 32 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 15:44

Güzel Konu sbilici ! Teşekkür Ederiz.

Özellikle Din Ahlak forumu müdavimi arkadaşların konuyla ilgili fikirlerini merakla bekliyorum. Sonrasın da katılım göstereceğim :P

Begendiginize sevindim :msn97:

aslinda icimden geldigi gibi yazdim ve bu konu beni ne zamandir rahatsiz ediyordu ta ki bu foruma katilana dek....:msn97:)

burasinin duygularin dile getirilmesi icin uygun bir forum oldugunu düsünüyorum :)

takrardan tesekkür ederim

sagilarimi sunarim

#7 sbilici75

sbilici75

• Üyeler
  • 32 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 15:55

çok güzel bir konuya temas etmişsin.. öncelikle şunu söylemek istiyorum.. bu yabancılara ön yargıya bende çok kıl kapıyorum... arkadaşlar hey insanlar her gördüğünüz rus veya başka ülkeden biri nataşa değildir...

bende sevdiğime inanırsam rus mus takmam evlenirim.. herşey sevgi için olmalı bu dünya da... babalık ta yapıyorsun.. helal olsun

ve önyargıyla bakıp sokaklarda bu insanlara elle taciz sözle taciz ediliyor hep aynı muamele ( he diyebilirsiniz türk bayanlarına da yapılıyor bu haklısınız) insanlar eğitimsiz cahil olduğu sürece de bu olacak.... adam düşünmüyor bu benim bacıma anama karşı yapılsa ben mutlu olurmuyum acaba diye... ama başkasına yaparken müthiş zevk alıyor... Allahından bulsunlar böyle yapanlar ne diyim...

arkadaşım evlenmişsin seviyorsun ki evlenmişsin.. belki de ön yargılar yüzünden gittin antalyaya yerleştin onu da bilemiyorum.. öyle bile olsa sonuna kadar haklısın.. çünkü bu tarz insanlarla uğraşılmaz.. sana sonuna kadar hak verdim...

umarım ömür boyu mutlu olursun eşinle ve çocuğunla....

sanada kucak dolusu sevgiler saygılar.. sbilici75

cok tesekkür ederim arkadasim,

bizim gibi düsünenlerle tanisinca cok mutlu oluyorum :P))

memnun oldugum seninle tanistigima !

aslinda bakilirsa o sebepten dolayi istanbuldan tasinmis degilim, ama istanbul da yobazlarin oturdugu mekanlar acikcasi antalyaya kiyasla cok daha fazla !

o acidan elbette kendimi sanlsi hissediyorum :msn97:)

bir de bu yönden düsünmek lazim...bir kizim oluyor ve ben bu kiza rusyada alamayacagi egitimi bir türk okulunda veriyorum..türk toplumuna atatürkü taniyip yasam tarzini benimseyen bir insan yetistirme cabasindayim..

bunlarin hepsi bana kalirsa olumlu gelismelerdir...ama her insan maalesef bu yanini düsünmüyor ...

Moskova yada St.petersburg disinda yasayan insanlarin hangi sartlarda yasamaya calistiklarindan pek kimsenin bilgisi yok....kiyaslarsak dogu bölgelerimizin ,büyük kentleri haric, yerlesim birimlerinden acikcasi pek farki yok...

#8 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 15:56

az olması gündem olmaması anlamına gelmiyor ama...sonuçta sayı az olsada böyle tanındılar, öyle ki hayat kadınlığının ismi nataşalık oldu...(aslında bu lakabı uygun görenlerinde kültür seviyelerinden bahsetmek lazım)...fakat lakap takmanın sebebi ne bilmiyorum...

almanya meselesine gelince bilmiyorum en son ne zaman almanya'daydın , ama merak etme almanlarda bilinçlendi bu konuda ,ya da bilinçleniyorlar diyeyim...ben hiç görmedim siz sarıklısınız siz şeriatla yönetiliyorsunuz diyen alman...öyle söyleyenler kesin vardır ama bu kişiler aha bu bizim nataşa önyargısında olan kişilerle aynı kapasiteye sahipler hatta bu tipler almanya'nın başkenti neresi onuda bilmiyen insanlar(bizzat karşılaştım)
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#9 sbilici75

sbilici75

• Üyeler
  • 32 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 16:15

az olması gündem olmaması anlamına gelmiyor ama...sonuçta sayı az olsada böyle tanındılar, öyle ki hayat kadınlığının ismi nataşalık oldu...(aslında bu lakabı uygun görenlerinde kültür seviyelerinden bahsetmek lazım)...fakat lakap takmanın sebebi ne bilmiyorum...

almanya meselesine gelince bilmiyorum en son ne zaman almanya'daydın , ama merak etme almanlarda bilinçlendi bu konuda ,ya da bilinçleniyorlar diyeyim...ben hiç görmedim siz sarıklısınız siz şeriatla yönetiliyorsunuz diyen alman...öyle söyleyenler kesin vardır ama bu kişiler aha bu bizim nataşa önyargısında olan kişilerle aynı kapasiteye sahipler hatta bu tipler almanya'nın başkenti neresi onuda bilmiyen insanlar(bizzat karşılaştım)

iste ben de bunu aciklamaya calisiyorum...en son 2 yil önce hamburg a gittim.

ve de gitmediysen tavsiye ederim ....

suna deginmek istedim...onca teknoloji varken, almanlar medyadan cok disarda bizzet gördüklerine inaniyorlar ve medya da türkiye hakkinda cok güzel haberler yada tanitimlar da ciksa, bunu bircok alman sokakta olanlara bagdastiramiyor ve

Türkiyenin modern bir ülke olduguna inanmak istemiyor !!! Gene ön yargilar yok mudur ön planda ?!

sakin yanlis anlama, ben almanlara karsi kesinlikle karsi olan bir insan degilim ve hatta ve hatta onlari her zaman bir cok konuda savunmusumduR !

Ama sana sunu söyleyebilirim , Üniversitede Alman dili ve edebiyati okudum..
Ve alman bir profesörle Türkiye´de yayimlanmis bir makalenin, ki bu Türkiye icin cok hassas bir konudur...Stern dergisinde hesapta bire bir tercümesini yapmislar !!!!

Ve inanmasi belki güc olacaktir ama, kelimeyle oyunlariyla anlama öyle bir degistirmisler ki, okuyanlara apayri türkiyenin aleyhine bir makale hazirlamislar!!

profesörün tepkisi cok sertti ve gözlerine inanamamisti !!!..

basin ve yayin da maalesef bundan ibaret.... !

#10 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 16:45

angela merkelin seçimleri alması biraz bize ipucu verebilir...SPD'nin seçimi kaybedişi CDU'nun yükselişi biraz olsun bize fikir verebilir...ama bu sadece türkiye için değil diğer göç vermiş ülkeler içinde problem (önyargı problemi) tabii türkiye biraz daha göz önünde...adamlara da hak vermek lazım kendi ülkelerinde yabancı olma korkuları var bariz bir şekilde...lafı uzatmaya gerek yok asıl konudan uzaklaştık,alman türk ilişkilerine daldık bi anda...toparlamaya çalışayım bu konuyla ilgili görüşümü ;alman nüfusunda yarı yarıya türk aleyhtarlığı var (göçmen aleyhtarlığıda diyebiliriz)...dertleri iyi bir türkiye değil kanımca ab'ye girmemizle alacakları göçleri düşünüyorlar...buna engel olacak partiyide cdu olarak gördüler ve seçtiler...

arada bu konuyada değinmiş olduk...asıl konuya geri dönelim dimi :

Ama bu konularda ( yabanciyla evlilik, cocuklu yabanciyla evlilik, toplum tepkisi, Ruslar, v.b ) ön yargilarimiz niye ?????????
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#11 posiposi

posiposi

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 172 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 17:38

Şu war: Yeni nesil bunları pek takmıyor. Sadece aradaki sewqiye bakıyo. Ama aileler bunlara çok tepkili. Belkide dinleri, dilleri, yaşam tarzları farklı diyerek bu tür ewliliklere karşı çıkılıyor we önyarqılı dawranılıyor. Ama artık bu şünce de yawaş yawaş ortadan kalmaya başladı çünkü herkes bildiğini okuyor we aileler karşılarındaki insanı tanıdıkça doğru karar olduğunu anlıyorlar.
Annem ewlenmeden önce Hollanda'da yaşıyordu we orda yabancı birisiyle ewlenmek üzereyken dedemin baskısıyla bu ewlilikten wazqeçilmiş. Nedeni o adamın hıristiyan olması.
Yine annemin Hollanda'dan arkadaşının kızı hıristiyan birisiyle ewlwndi die ewlatlıktan reddedildi. Ama kızın çocuğu olunca tekrar barıştılar we müstakbel damatlarını çok sewdiler.yukarda da dediğim qibi birbirlerini tanıdıkça bu düşüncelr ortadan kalkıyo.Bence yawaş yawaş bu önyarqı da ortadan kalkacak.

Rus kadınlarının hepsi kendi istekleriyle burada hayat kadınlığı yapmıyor. Eğer sizde qazetelerden okuduysanız kimi avukat, kimi öğretmen yani okumuş insanlar. Buraya (Türkiye'ye) iş vaadiyle kandırılıp qetiriliyorlar. We bunları yine Türkler yapıyo.
Bu tür ön yarqıları olan insanlar ya hiç qazete okumuyor ya da qazetelere hiç bakmiyorlar.

Benim düşüncelerim bunlar..
Herşey Geçer Hayat Kalır
Ölüm Beni Alır...

#12 sbilici75

sbilici75

• Üyeler
  • 32 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 17:57

birde benim kesinlikle anlam veremedigim konu, insanlari dis görünüslerine göre degerlendirmek !!!

Gene kendimden bir örnek verebilirim sana :))

acaba cok mu megaloman oldum :)) umarim kelimeyi de dogru yerde dogru zamanda kullanmisimdr.. :)

neyse dönelim konuya, 30 yasinda olmama ragmen hala kiyafet olarak
rahat bir giyim tarzim vardir...daha dogrusu hip hop tarzi..ama bu kesinlikle özenme degil, tam aksine cocuklugumdan beri bu sekilde giyindigimi hatirlar bunu artik bir yasam tarzi olarak benimsemis durumdayim ..

bunun yanisira sakallarim da biraz farklidir...hani sakaklardan baslayip cene kismini takip eden sakallar vardir ya.....

umarim canlandirabilmisindir :))

iste bu tarzimdan dolayi bircok insan tarafindan farkli gözle algilandigimi ben cok iyi hissediyorum..

insanlarin ön yargiyla yaklastiklarini farkediyor ve cok üzülüyorum !

giyim kusamdan ziyade insani insan yapan davransilari,hareketleri,düsünceleri , v.b degilmidir ....?

#13 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 18:03

kılık kıyafete bakıp adama adam denmez bence...

tabiki çok aşırıya da kaçmamak lazım...

şöyle bir örnek veriyim.. inancı gereği kara çarşaf giyenler var... yaff inanıyorsan kapalı giyin baş örtüsü tak kara çarşaf ne olaki ... ben bu tip insanlara ön yargıyla bakarım... burası TÜRKİYE çünkü...

diğer taraftan küpe takmış yok sakal bırakmış yok bol pantolon giymiş... bunlara kimsenin bişi dememesi lazım bence.. sen kumaş giyersin ben kot...

sen gömlek giyersin ben tişört.. sen takım elbise giyersin.. ben eşofmanla gezerim.. bunlar tercih meselesidir..

HİÇ BİR ADAMIN ADAMLIÐINI belli etmez... adamlık kafada biter...

saygılar..

#14 posiposi

posiposi

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 172 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 18:19

Sana tamamen katılıyorum Komik_Man. Okuduğum yerde (yozgat) daha önceki senelerde adamlar top sakal bırakıyo küpe takıyo die dayak yiyorlardı. Birde bunun kıyafet olayını düşünün. Biraz rahat qiyinenen (hip hop tarzı diyelim) kişilere uzaydan qelmiş qibi muamele yapılıyordu (ki ben de onlardandım.) Hiç kimseye derdini anlatamıyorsun ki.. Anlamak istemiyorlar çünkü. Şimdi biraz biraz düzeldi buranın insanları. Sadece tanıdıkları kişiler hakkında söz etmiyorlar o kadar.
Tanımadıkları kişileri ise eleştiri yağmuruna tutuyorlar.
Sizce düzelirler mi?
Herşey Geçer Hayat Kalır
Ölüm Beni Alır...

#15 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 18:21

posiposi

şu sözle tamamlıyım..

CEM YILMAZIN DEDİÐİ GİBİ EÐİTİMMM ŞARTTTTTTTTT

#16 sbilici75

sbilici75

• Üyeler
  • 32 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 18:22

Şu war: Yeni nesil bunları pek takmıyor. Sadece aradaki sewqiye bakıyo. Ama aileler bunlara çok tepkili. Belkide dinleri, dilleri, yaşam tarzları farklı diyerek bu tür ewliliklere karşı çıkılıyor we önyarqılı dawranılıyor. Ama artık bu şünce de yawaş yawaş ortadan kalmaya başladı çünkü herkes bildiğini okuyor we aileler karşılarındaki insanı tanıdıkça doğru karar olduğunu anlıyorlar.
Annem ewlenmeden önce Hollanda'da yaşıyordu we orda yabancı birisiyle ewlenmek üzereyken dedemin baskısıyla bu ewlilikten wazqeçilmiş. Nedeni o adamın hıristiyan olması.
Yine annemin Hollanda'dan arkadaşının kızı hıristiyan birisiyle ewlwndi die ewlatlıktan reddedildi. Ama kızın çocuğu olunca tekrar barıştılar we müstakbel damatlarını çok sewdiler.yukarda da dediğim qibi birbirlerini tanıdıkça bu düşüncelr ortadan kalkıyo.Bence yawaş yawaş bu önyarqı da ortadan kalkacak.

Rus kadınlarının hepsi kendi istekleriyle burada hayat kadınlığı yapmıyor. Eğer sizde qazetelerden okuduysanız kimi avukat, kimi öğretmen yani okumuş insanlar. Buraya (Türkiye'ye) iş vaadiyle kandırılıp qetiriliyorlar. We bunları yine Türkler yapıyo.
Bu tür ön yarqıları olan insanlar ya hiç qazete okumuyor ya da qazetelere hiç bakmiyorlar.

Benim düşüncelerim bunlar..

evet, belki yavas yavas bu ön yargilar kalkacaktir.. Hepimiz bunu temenni ediyoruz !
Benim anlayamadigim, bu kadar sagduyulu bir anlayisli bir toplum olmamiza ragmen bunlari kendi ailemiz, kendi sevdiklerimiz icin neden uygulayamadigimiz !!!

Illaki küslükler, darginliklar girmek zorunda mi aramiza !!! kara kediye meydan birakmak zorunda miyiz biz ????

ama bu da sanirim gelenek haline geldi bizde..önce zarar gören biri olacak, sonra aklimizi basimiza toplayip dogru yolu , ya da hatalarimizi aramaya ve analiz etmeye basliyoruz ....

Bunlarin hepsi gercekten gerekli mi ?

#17 Bulutsuzluk

Bulutsuzluk

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.309 Mesaj
  • İlgi Alanları:Olmak istediği...

Gönderim zamanı 26.01.2006 - 12:20

şöyle bir örnek veriyim.. inancı gereği kara çarşaf giyenler var... yaff inanıyorsan kapalı giyin baş örtüsü tak kara çarşaf ne olaki ... ben bu tip insanlara ön yargıyla bakarım... burası TÜRKİYE çünkü...

diğer taraftan küpe takmış yok sakal bırakmış yok bol pantolon giymiş... bunlara kimsenin bişi dememesi lazım bence.. sen kumaş giyersin ben kot...

sen gömlek giyersin ben tişört.. sen takım elbise giyersin.. ben eşofmanla gezerim.. bunlar tercih meselesidir..

Ön yargı gibi geldi bana.

İnsanları kendi ölçülerimize göre yargılamadığımız sürece bu kahrolası illetten kurtulabiliriz.
Asrın yeni bir umdesi var, hak kapanındır.
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Neyzen'im...

#18 S u N e e

S u N e e

Biricik kardeş :)

• Üyeler
  • 985 Mesaj

Gönderim zamanı 26.01.2006 - 21:06

Yukarı da yazıldı mı bilmiorum ama hep bu söz gelir aklıma

"Ne hazin bir çağda yaşıyoruz, bir önyargıyı ortadan kaldırmak atomu parçalamaktan daha zor."

Albert Einstein

#19 Roland

Roland

I Love My Frog :)

• Üyeler
  • 4.729 Mesaj

Gönderim zamanı 26.01.2006 - 21:18

walla en çok önyargıyla bakılan şahıslardan biri olarak, gerek kıyafet, gerek davranışlar, gerek düşünce yapısı fln filan. Önyargının süper bişi olduunu sölemek isterim, önyargı olmasa kimse bana kıl olmazdı ben de inadına saçmalamazdım ehiehehe
Kandırdım, kandırdıım, gemi memi yoktu

#20 flame

flame

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 6.503 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2006 - 19:52

bu konuya böle bakma yalnız senin yapabileceğin bişi zaten ama sana kim kıl olur ya bi üye dışında
sabah öle akşam elimizde biralar
sallana sallana alsancaktan aşağı
bir konakta karşıyakada
ben o yari arar dururum