İçerik değiştir

- - - - -

Kadının Soyunma Özgürlüğü Olur Ama Örtünme Özgürlüğü Olmaz

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 10 yanıt verildi

#1 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 22.06.2009 - 23:28

Bir süredir gündemde ve uzun sürede gündemden düşmeyecek. Ayşe Arman’ın, Nihat Odabaşı’na çektirdiği fotoğraflar.

Kendi deyimiyle “baştan çıkarıcı kadın pozları”.

Eşinin isteğiyle“seks fotoğrafları değil seksi fotoğraflar”.

Kimseyi ilgilendirir mi? Yok, kesinlikle ilgilendirmez. İstediği gibi çektirir fotoğrafları. Ve isteyen bakar. Üzerine konuşur, geyik çevirir. Ya da bakmaz başını çevirir.

Gazetesindeki yazar arkadaşları, hemen hiç kimse bu fotoğraflar hakkında olumsuz yorum yapmadan “kadının bedeni üzerindeki söz sahibi olması hakkında” yazıp ona destek verdiler. Dedim ya kime ne..Desteğe ihtiyacı yok ki..

Ama destek yazısı yazan arkadaşlarla ilgili bir kafa karışıklığı içindeyim. Bu demokrat ve hoşgörülü arkadaşlarımızın çifte standartları olduğunu düşünüyorum. Ve onlara sormak istiyorum:

Peki bir kadın bedeni üzerindeki özgürlüğünü kullanıp soyunabiliyor da niye bir kadın bedeni üzerindeki özgürlüğünü kullanıp örtünemiyor?

Biliyorum çoğunuzun cevabı hazır: Babaları, ağabeyleri, kocaları zorluyor. Kendi özgür iradeleri değil ki.

.Ne ilginç bir düşünce tarzı. Kafası açık tüm kadınlar sonuna kadar özgür, rahat, istediğini yapıyor ama kafasını örten kadınlar o kadar zavallı ki her şeyi emir komuta zinciri içinde yapıyor. Gerçekten inanıyor musunuz siz buna?

Ya da kimileri çağdaşlıktan bahsedecek: “Bu devirde örtünülür mü hiç? “

Örtünülür de soyunulur da…

Bu devrin bana göre en önemli özelliği “daha çok demokrasi, daha çok insan hakları” ile özdeşleşiyor olması. Yani kimsenin kimseye müdahale etmeden, zorlamadan, birbirinin hakkına saygı duyarak birlikte yaşaması.

Benim için soyunmak ya da örtünmek çağdaşlık veya çağdışılık diye tanımlanacak filler değil. Ne kimse soyundu diye çağdaş olur ne de diğeri örtündü diye çağdışı..

Fikir jimnastiğine devam. Diyeceksiniz ki. “Ya mahalle baskısı”. Örtünmek istemediği halde zorlananlar. Ya da örtüsüz yaşamak isteyip, etraflarından korkup örtünenler. O zorlayanlarla mücadele hepimizin boynunun borcu. Kanun falan yetmez öncelikle vicdanlarımızla dur demeliyiz bu baskıcılara.

Ama biliyor musunuz farklı bir mahalle baskısı daha var üzerimizde. Hepimizin ne giyeceğimizden, nerede yiyeceğimize, nerede eğleneceğimizden, ne şekil davranacağımıza kadar yaşam şeklimizin belirlenmeye çalışıldığı bir baskı bu. Öyle giyinmezsek, eğlenmezsek, yaşamazsak, “çağdaş Türkiye bu imiş” gibi kabul ettirilmeye çalışılan düzenin, dışındaki kişiler gibi görünme-gösterilme endişesi taşıyoruz.

Onların çizdiği bir resim var. Ve bu resmin biraz dışına taşan her insan, fikir, yaşam tarzı; “yok sayılmaya, ezilmeye, horlanmaya, aşağılanmaya” çalışılıyor.

Kendini dini otorite sayıp kişilerin inançlarını yargılayanlar kadar kendini çağdaşlığın otoritesi görüp insanların yaşam tarzlarını kendilerine göre belirlemeye çalışanlar da rahatsız ediyor beni.

Yazıyı Ayşe Arman’ın çektirdiği fotoğraflarla ilgili yazdığı yazının bir bölümüyle bitirmek istiyorum. Bakın Türkiye’nin en özgür kadını ne diyor:

“ En büyük hayallerimden biri...

40 olmadan Nihat Odabaşı’na "baştan çıkarıcı bir kadın" olarak poz vermekti.

Sevgilime sordum:

"Yapabilir miyim?"

"Ben senin baban değilim, benden izin almana gerek yok!" dedi.

"Yooook yemezler!" dedim.

"Hiçbir şeyden korkmuyorum ama seni kaybetmekten korkuyorum. Kontrollü bir kontrolsüzlük yaşamak istiyorum o kadar..."

Güldü.

"Sonra da o fotoğrafları yatak odamıza asacaksın di mi?"

"Evet" dedim, "Sen benim beynimi okuyorsun!"

"Yap ama seks fotoğrafları olmasın, seksi fotoğraflar olsun..." dedi.

Sözünü ettiği ayrım, bayağılık ve samimiyet arasındaki ince çizgi gibi bir şeydi.

"Tamamdır" dedim.

Yine de kendime güvenemedim.

(İtiraf ediyorum, ben bazen bayağılıktan da hoşlanıyorum)

"Nihat’ın pespaye bir şey yapmasına olanak yok, ama fotoğraflar senin de onayından geçsin, öyle verelim Hello’ya" dedim.

Ekledim: "Yine de bir sürü insan, sevgilisi nasıl izin vermiş diyecektir..."

"Desinler, umurumda değil" dedi, "Seninle birlikte olmaya karar verdiğim gün, bir sürü şeyi göze almam gerektiğini biliyordum..."

Şimdi bu diyalogu başka bir kadının ağzından yazalım.

Başımı örtmeye karar verdim ve örtümle Nihat Odabaşı’na bir fotoğraf çektirmeye gidecektim. Sevgilime sordum:

“Yapabilir miyim?”

“Ben senin baban değilim bana sormana gerek yok” dedi.

“Yokkk” dedim. Yemezler”

Diyalogu alın yazıdan kendiniz devam ettirin. Ama tarafsız olun. Böyle bir diyaloga hoşgörüyle bakar mıydınız? Ya da en basitinden demezmiydiniz “bak gördün mü kadın kocasına soruyor?” diye…

Murat Sabuncu - Gazeteport

Kaynak

#2 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 23.06.2009 - 01:36

Giydirmek diye buna derim ben : )

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#3 matahari

matahari

...Ney Neva Eyler...

• Muhabirler
  • 2.440 Mesaj
  • İlgi Alanları:Kitap,müzik,spor ,kelime ve zeka oyunları...Genel kültür yarışmaları...

Gönderim zamanı 23.06.2009 - 02:41

Beğen x 10

Giyim tarzını, çağdaşlıkla bağdaştıran sığ beyinliler ile alakalı çok okunası,dönüp dönüp tekrar takrar okunası bu yazı için tebrik ederim...

Başı örten örtü değil , içinde bulunan düşüncelerdir çağdaşlıkla alakalı olan..Bunun ayırımına varan ve kişisel özgürlüklere hoşgörü ile bakabilen bir toplum ne özlenesi bir toplumdur..

Söylemek istiyorum , ben de başımı örtmeyi seçmiş bir kadınım..15 yıl önce kimseye danışmadan, sorma gereği duymadan, kendi kararımla ve kendime güvenimle bir anda uygulamaya başladığım bir durum..
Birey kimliğimle seçtiğim bir davranış..Başımdaki örtüyü farz olarak görüyorum...Bunun yanında hayata duruşum bakışım ve bir tarzım var...

Tarzım , hiçbir zaman farzımı , farzım da hiçbir zaman tarzımı etkilemedi...Çağdaşlığı sadece kıyafetle özleşteştiren nice insanlarla nice konuşmalar yaptım...Zavallı bihaberler çağın getirilerinin o kadar dışında kaldılar ki , inanın , bırakın tartışma yapıp değerlendirme yapabilmeyi,en basit güncel konulardan habersiz oluşları karşısında onları asla muhattap almamaya karar verdim.

Çağdaşlık çağın getirilerinin farkına varıp onlardan faydalanmak haberdar olmaktır..Sağlık ya da teknoloji ya da sanat ya da ya da başka birçok alanındaki yenilikleri takip edip haberdar olabilmektir..Karşındakinin haklarına saygı gösterebilmektir..

Roy kardeşimin söylediği gibi herhangi bir baskı sonucu örtünmeye zorlananlar için mücadeleye hazır olduğum gibi ,bazı baskılar sonucu açılmaya zorlananlar için de mücadeleye hazırım..

Söylendiği gibi dinin siyasete alet edilmesi ibaresinin kurbanı olunanlar olarak görüyorum bunları..

Bir kız yiğenim var ve odtü de ingilizce fen öğretmenliği okuyor..Okula girişlerinde siyasetle HİÇBİR alakası olmadığı halde başını maalesef açıyor..Bunu da yiğenimin orda okuduğunu duyduğu zaman gözlerini açarak ''odtü de başörtülü'' diye şaşkınlığını dile getiren bir arkadaşıma göndereyim de tam olsun...Tabi ya ne işi var başında örtüsüyle odtü de...O gitsin imam hatibini okusun sonra evlensin çocuk doğurup kocasına hizmet etsin..Di mi çağdaş (!) arkadaşım..Ne işi var fen öğretmenliği okuyacak da bir de bunu ingilizce yapıcak..(ayıplayan smiley)(yiğeniyle hava atan smiley)

Çok yoğunlaştığım zaman kilitleniveriyorum...Roy kardeşime teşekkür ederek bitiriyorum..

(Evet evet sonunda bitirebildim) :D

Bu mesaj matahari3470 tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 23.06.2009 - 02:43

BİZ ÜÇ KİŞİ YAŞIYORUZ..BEN,KENDİM VE ŞAHSIM..

#4 pac

pac

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 13.198 Mesaj
  • İlgi Alanları:Güzel olan herşey =)

Gönderim zamanı 23.06.2009 - 02:50

birkaç siyasi fikirli imam hatipli yüzünden binlerce meslek liselinin geleceği çalınırken,

birkaç eylemci yüzünden tüm başörtülüler cezalandırılırken,

kendilerinin içinde bi şey çıktımı amaaan canım münferit olay bizim çocuk bi hata yapmış mantığıyla bugünlere gelindi..

müslüman bir ülkede laiklik ters yorumlanarak birkaç başörtüyle rejim tehlikeye sokuldu.. aslında rejim asıl çıplaklar yüzünden tehlikede bence ama elit tabakanın ağızlarının suyu akarken beyinlerine gerekli motivasyon gitmiyoki düşünsünler..

neyse ayşe arman soyunmuşsa özgürlükler var , rejim sağlam ama biraz daha sağlam olabilirdi bi kaç parçayı daha çıkarsa :D
YAŞAMAK BİR UMUTTUR...

#5 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 23.06.2009 - 05:06

İki tarafta kendilerini özgür diğer tarafı köle olarak gördüğü sürece bu işler çözülmez....
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#6 matahari

matahari

...Ney Neva Eyler...

• Muhabirler
  • 2.440 Mesaj
  • İlgi Alanları:Kitap,müzik,spor ,kelime ve zeka oyunları...Genel kültür yarışmaları...

Gönderim zamanı 23.06.2009 - 09:02

İki taraf...Taraf sözcüğü ne hüzünlü geldi karşımda öylece durdu...Tarafsız bütünlük dileğimle yazmadan edemedim...
BİZ ÜÇ KİŞİ YAŞIYORUZ..BEN,KENDİM VE ŞAHSIM..

#7 hüfyaa

hüfyaa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 6.884 Mesaj
  • İlgi Alanları:binkelam.com,birkizbirana.blogspot.com,sadecegelinlik.blogspot.com,erkekgiyimkusam.blogspot.com,sadeceelbise.blogspot.com,bakimveguzelliksirlari.blogspot.com

Gönderim zamanı 23.06.2009 - 12:17

ben de yapiim bi ortaya karışık bari.. : p

- bi tarihte bi forumda bi hatun 'başörtüsü düşmanı alçak kadın..' şeklinde bi üstüme
geldiydi de,ki bazı net hastalıklarına kaptırmamaya dikkat eden biriyim kendim,fazla da
sallamam bu tarz ıvır-zıvır hareketleri,ama ne yalan söyliim şöyle bi şaşaladımdı :mad1:..
affınıza sığınarak şeyttiriyorum,bazı zeka ve algı modellerine ne desen fayda etmez :mad1: ,
en iyisi bişey dememek olabilir aslında ama insansın,bazen vaziyet alasın geliyo işte.. : )

- bu tip muhabbetlerin acemilik devresi geçince..ki ben ortayaşlı insanım,ama hangi
yaş grubunda olursan ol,bişeyi yeni yeni yapıyorken bi acemilik devren vardır..işte o devrelerde,
'niye öyle/böyle/şöyle diyosunuz yahu,ben mesela,kesseler kapanmam,veya ancak kesseler
kapanırım (:P),ama insanın bisürü tesettürlü tanıdıkları,komşuları oluyo,bunların bi kısmıyla
gayet güzel iletişimleri de oluyo;e hayat böyle herkesle de güzel iletişilmez,ama muhabbet
tabii ki buna bağlı değil,saçmalamasak..' gibi bişeyler söylerdim,şimdi bakıyorum da o da ayrı
bi hıyarlık..sanki şey gibi oluyo biraz,sen tesettürlü değilsen de tesettürlü tanıdıkların varsa da
lütfedip onlarla konuşup görüşüyosan aman ne demokratik,ne şirin bi insansın..veya tersi
durumda da,tesettürlü arkadaş aman ne demokratik,ne şirin.. : p.. yahu ne alakası var,hoşlandığın
insanlarla diyalog kurarsın işte,bu tip açıklamada bile bi tuhaflık var,ki onca da iyiniyetle yapılıyo
yani :mad1:..

- ama var ya,ilk bölümde söz ettiğim hatun hakkaten komikti,maksatlıydı,buna karşılık sen
belli bi amaçla hareket etmiyosan..mesela,belli bi düşünce tarzını ve/veya buna sahip olan birilerini
toptan itici göstertmek gibi bi amacın yok;işte ben de,bu anlamda maksatlı olmadığımdan tufaya
düştümdü.. : ) hayır,kişiyi anlıyosun,anında belli ediyo kendini,hakkaten ama,sabit fikir
böyledir,ortalık yerde sırıtır ööle,çok zeki biri falan olmadıktan sonra muhatabın,saklayamaz;
çok zor..ama yine de bi,laf anlatabilirim sanıyosun,eşeklik orda.. : p..halbukisi şimdi bakınız,
insanların renklerinin belli olması için ille yemeyip içmeyip politik konularda gezinmeleri de gerekmez,
hiç gerekmez,şakalaşmasından,herhangi bi geyiğinden bellidir kişi,artistlik yapıyosa o ayrı konu..
bu bağlamda,biraz olsun benim mesela,iki lafımı görmüş olsan,at gözlüklü olmamak için ikide
bir kendini uyaran,aşırılıktan hoşlanmayan,uç fikirlere,hangi yönün ucu olursa olsun kuşku ve
antipatiyle bakan biri,aşaa-yukarı bi sosyal demokrat;olduğumu görürsün ve bu yapıya da,görüntü
üzerinden düşmanlık,küçümseme,dışlama,şu-bu,uymaz,yakışmaz..yok işte,yani..olsa da sanane bi
yerde de,yok..ama kime söylüyosun işte bazen.. : p..amaan,biz de anlayanlarla idare ederiz,neticede
herkesin yaptığı o değil mi.. : p

- ha,çarşaflı tesettür itiyo beni mesela,zorla değil ya,saklı-gizli bişey de değil,itiyo..ama bu,hoşlanmadığım
çarşafın altındaki kadının bana iyi bi arkadaş,mesela;olabileceği ihtimalini yok etmez benim
gözümde,kesinlikle..içinde pekala çok sevebileceğim biri de olabilir,hiç sevmeyeceğim biri
olabileceği kadar..bu böyledir ama yani,başka türlüsü bi garip..çok tipik bazı görüntüler var,onlar
da itiyor..ama 'arkadaşları aramızdan itlaf edelim,göz zevkimi bozuyolar,ortalık medeni durmuyor..',
yok,bu başka bi uç,bana gelmez..şu da uçtur ama,'madem ki bu çarşafı giymiş de dolanıyo,kendisi
kimbilir ne şahane,ne ahlaklı,ne fevkalade bi insandır..' geç onu,olmaz öyle şey.. : p..öyle bi insan
olması da olasıdır,tam tersi de..bu şunun gibi biraz..sadece başı kapalı olup,giyimindeki bazı
ayrıntılara benim dikkat ettiğim kadar dikkat etmeyen modeller de var,ki buna gözüm alıştı,
yoksa amaçlardan biri erkek dikkatinden kendini sakınmak;olduğu için,bu durumlar komik ve
tuhaf aslında..hayır,hem hesapta dikkat çekmiycen,hem yaptığın makyajı ömrümde yapmamışım,
hem giydiğin kadar dar badiyi,hiç bi zaman kapalı giyinmediğim halde,giymemişim,veya dışıma
giydiklerimin içime giydiklerimi göstermemesini tercih etmişim,ama sen hem tesettürlüsün,hem de
böyle tersine bi vaziyet var,e insaf yani.. : p..bunu da geçtim,beni esas rahatsız eden şudur,belli
bi atgözlüklü bakış açısından sen,bana göre daha namuslu görüküyosun sırf bu sebeple,yok,bunu
yiyemem,yiyene afiyet olsun.. : p..haksızlıksa,bu da haksızlık..?

- uç;demişkene..fazla teşhir de benim için itici..ortalıkta bu kadar çok çıplak kadın görüntüsü,
çağrışımı,şusu,busu,osu,bu,bizim cinse ancak ve ancak zarar getirir,benim baktığım yerden öyle görünüyor..
gelişmeyi yavaşlatıyor,bakış açılarını ucuzlatıyor,haklılık içinde haksız görünebiliriteni arttırıyor..bu
özgürlük değil,istediğim kadar açarım kardeşim,keyfim misin,böyle de özgür ve anarşist ruhlu bi
hak ve özgürlükler kelebeğiyim,yürü anca gidersin.. : p ..öte yanda hayatın gerçekleri var,yaşadığın
toplumun gerçekleri var,insanlar senin bu gep-geniş bakış açını anlıycak durumda değil,bu
pompalama sistemleriyle de daha sittin sene öyle bi hale gelemezler,uzayda yaşamıyoruz,burası
dünya.. : p..teşhirin getirileri bellidir,insanlığın hemen tamamı,bütün teşhirleri davet zannediyor,
bazıları biraz daha az öyle zannediyor,o kadar..ama bazıları da biraz daha çok..fazla teşhirin
yolda karşılaştığın bi sürü insanda uyandırabileceği duygular bu kadar belliyken,şartları bu kadar da
zorlamanın anlamı yok,kadın cinsine duyulan saygıyı azaltıyor..çook kişi,pek çok kişi sana bakmak
ister,seni görmekten zevk alır,seninle beraber olmak ister,bu istek tecavüz etme isteği şeklinde de
tezahür edebilir (: p),ama kimse karısı,kızkardeşi,sevgilisi böyle dolaşsın istemez,nadir istisnalar
dışında,genel durum budur;yersen..bunun ne derece adaletli olduğu ayrı konu,elini sallasan adalete
çarpmıyo öyle,yok öyle hayat..bi de,ömrün kısa olur,arkandan gürül gürül gençlik,kafalanıp kafalanıp
geliyo,piyasa acaip,alem p.şt olmuş,pastadan payımı alayım derken;hiç bi saygı uyandırmadan bi
sürü arzu uyandırdığınla kalabilirsin öylece,o da işte,geçici bi süre için,tavsiye etmiyorum.. : )

- ayh..yoruldum yahu.. :mad1:

ne giderim peşlerinden..ne ardımda devam olsun..
ne uyarım,ne hükmeder..kalanlara selam olsun...

#8 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 23.06.2009 - 12:28

Kadının biri Bi 'şey'lik yapmış.Kocası başka bi 'şey'lik yapmış.

Amaaan bana ne...
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim

#9 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 23.06.2009 - 12:37

Ülkemde ne yazık ki taraflar oluşturuldu.Neden?Çatışma ortamı olmalıydı ki ülkem düşmanlarının kuçağına oturmaya devam etsin...Taraflar yani ülkem vatandaşları zarar görürken birileri sevinsin,bu oyunlara gelmeye çok musait bir toplumuz....
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#10 cipidi_cipidi_yuzen_balik

cipidi_cipidi_yuzen_balik

Sadık bir ziyaretçidir

• Dokunulmazlar
  • 1.445 Mesaj

Gönderim zamanı 23.06.2009 - 13:35

Yahu bu başörtüsü din ile,inanç ile alakalı bir seçim değil miydi...Ayşe Arman'ın soyunması ise bir hayalini gerçekleştirmesi olarak yazılmış...Nasıl bir kıyaslama yapmam gerektiğini gerçekten anlamadım?

Ayşe Arman için soyunmak artık bir hayat biçimi mi olmuş...Eğitimini veya siyasi görüşüne mi bir etkisi olmuş?Elbette Ayşe Arman'da çırılçıplak okula ya da meclise girmek istese deseki benim dini inancım bu,inanç özgürlüğü istiyorum o da giremeyecekti elbette....Hem tamamen şahsi ve belki de haddimi aşan bir cümle ama ananem gibi çene altından eşarbı düğüm yapmak,fransız stili örtmek,ya da rahibe gibi örtmek ve en son kara çarşaf,peçe takmak arasında sizce de inanç için yapılmış tercihten daha farklı bir koku yok mu?Hoş Ayşe Arman Ayşe Arman olmasaydı acaba Nihat Odabaşı'na çıplak poz verip Hello dergisinde yayınlatabilir miydi...veya ne gerek vardı ki....Bu da sorulması gereken bir soru tabi...

yok yok koptu iyice ne yaparsam yapayım ikisini bağdaştırıp kıyaslama yapamadım...Çözemedim..kusuruma bakmayın...

Ama tek söyleyebileceğim şu ki..Kadınsan eğer....Soyunsan kabahat,örtünsen kabahat....Sorsan kabahat...Sormasan kabahat....Savunsan kabahat....karşı çıksan kabahat....
Bana saygı gösterenin kuluyum..Göstermeyenin sultanı...
<º))))><><((((º>

#11 Sultanım

Sultanım

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.113 Mesaj

Gönderim zamanı 23.06.2009 - 14:23

Ahlaksızlığın yayıldığı ülkemde eşcinsel barlar, otellere varıncaya kadar yerler açılırken camilere aslına uygun dinini yaşayanlara ne gerek varki!!!

Bu mesaj Sultanım tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 23.06.2009 - 14:47

SULAK TOPRAKLARDA ÜMİTLER YEŞERİR

KANIN DÖKÜLDÜÐÜ TOPRAKLARDA İNSANLIK ÖLÜR

YAŞANMAZ BİR DÜNYA İÇİN TÜM VAHŞİLİÐİNİ GÖSTEREN İSRAİL'İ KINIYOR VE LANETLİYORUM

KAHROLSUN İSRAİL!!