İçerik değiştir

- - - - -

İki Duble Rakı Haram Değil!

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 44 yanıt verildi

#21 attalia

attalia

zurnanın son deliği

• Dokunulmazlar
  • 5.671 Mesaj
  • İlgi Alanları:öküzler :D

Gönderim zamanı 09.06.2009 - 22:18

yahu adam zaten bu yoruma katılmadığını beyan etmiş de mi? sallandırmayın adamcaazı darağacında :: imdi, bazen benim de şaırdığım yorum ve uygulamalar oluyo islam tarihinde. mesala; hz. ömer devrinde hırsızlık yapanın ( kıtlık döneminde) ayete rağmen elinin kesilmemesi gibi.

bi de; srahoşluğun ölçütü ne ki? yani ne kadar içince sarhoş oldum diyebilicez? ( trafik polislerinin eskiden adamı düz bir çizgide yürütüp karar vermesi misali gibi :: ) yaani neye sarhoş diicez? bi de, bi de, bu meredin dibi yokki! *uhuhu

yaşar hocama burdan şeettiriyom; hocam! ben ne kadar içebilirim caiz baabından yaani? :D
aabi okuma yazmam yoh. barnak bassam olur mu?

#22 Sultanım

Sultanım

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.113 Mesaj

Gönderim zamanı 09.06.2009 - 22:26

Yaşar Nuri Öztürk'ü eşinden dinlemek lazım kocanızı nasıl bilirsiniz? *uhuhu

Saldırı olarak algılanmasın gırgırına söyledim :D

Bu mesaj Sultanım tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 09.06.2009 - 22:47

SULAK TOPRAKLARDA ÜMİTLER YEŞERİR

KANIN DÖKÜLDÜÐÜ TOPRAKLARDA İNSANLIK ÖLÜR

YAŞANMAZ BİR DÜNYA İÇİN TÜM VAHŞİLİÐİNİ GÖSTEREN İSRAİL'İ KINIYOR VE LANETLİYORUM

KAHROLSUN İSRAİL!!

#23 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 09.06.2009 - 23:04

Fethullah Gülen gibiler Yaşar Nurileri adam etmek için dünyada. Mutlu oldunmu:)

Fethullah Gülen gibiler Yaşar Nuri Öztürk'ün tırnağı bile olamaz. Onun peşinden gidenlerde değil tırnağı, ayağının kiri bile olamaz.

Bu mesaj Roy tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 09.06.2009 - 23:05

#24 BucuK

BucuK

: вєş’є вєş vαя :

• Dokunulmazlar
  • 6.410 Mesaj
  • İlgi Alanları:* qαγєτ ίlqίsίz *

Gönderim zamanı 09.06.2009 - 23:50

yaşar arada bu sivri çıkışlarla kendini öne çıkarmak istiyor. bu görüşüne de katılmıyorum, yine aynı amaçla yapmış olmalı
verdiği örnekler ve söyleyenlerin de söylediklerinin ya da yaşadıklarının kaydı tutulmadığı için hiçbirine kesin diyemeyiz,
o nasıl böyle kesin bi sonuca varıyor, hayret ettim
bu söz ve hikayelerin bir çoğunun uydurma olduğunu kendisi de biliyor şöyle ki;
diyanet işlerinden bir yetkili(ismi aklıma gelmedi) ile bir söyleşisinde sahih hadislerin derlenip diğer mevzu ve zayıf hadislerden ayrılması konusundaki çalışmayı desteklediğini söylemiş ve bu çalışmanın eski islam alimlerinin söz ve hikayeleri için de yapılması gerektiğini söylemiş ve bu günkü durum da sahih olmayan hadis, söz ve hikayelerin istismar edildiğinden bahsetmişti görüyoruz ki bu konu da kendisi de işaret ettiği istismara bi örnek olmuş :)
(söyleşi sanırım 2-3 hafta önce habertürk'te yayınlanmıştı)

içkiyle ilgili sahih hadislerden bir tanesi Peygamber efendimizin: "Bir küpü sarhoş eden şeyin, bir avucu da haramdır." dediğini rivayet eder. burada doza değil, niteliğe vurgu yapılmıştır...
üstelik yaşar hocanın söylediği örnekler gibi kuşkulu değil Peygamber efendimizin "kesin olarak" söylediği rivayet edilir, yani sahih yani gerçek yani kesindir.

bu durumda da yaşar onu demiş hasan bunu demiş pek de önemli değil,
önemli olan Kur'an-ı Kerim de Allahü teala ne buyurmuş ve Kur'an-ı Kerim'in "yaşamış hali" olarak nitelendirilen Peygamber efendimiz ne buyurmuş

Bu mesaj on3bucuk tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 10.06.2009 - 00:17

#25 pennywise

pennywise

Buranın müptelasıdır

• Üyeler
  • 3.435 Mesaj

Gönderim zamanı 10.06.2009 - 09:11

Fethullah Gülen gibiler Yaşar Nurileri adam etmek için dünyada. Mutlu oldunmu:)

eyvah eyvah....
seher vakti kurşun sıktım görümceme

#26 AtamÇepni

AtamÇepni

Türkiye Sevdalısı

• Üyeler
  • 5.693 Mesaj

Gönderim zamanı 10.06.2009 - 10:23

bu durumda da yaşar onu demiş hasan bunu demiş pek de önemli değil,
önemli olan Kur'an-ı Kerim de Allahü teala ne buyurmuş ve Kur'an-ı Kerim'in "yaşamış hali" olarak nitelendirilen Peygamber efendimiz ne buyurmuş

on3bucuk ya bak senin uslubunu iyiden iyiye beğenmeye başladım. :P Ne kadar doğru bir cümle kurmuşsun.
Yukarda senin hocan benim hocam diyenlere bi silkinip uyanma şansı vermişsin *kop

Adam olmak için başkasının ne dediğine bakanlar hiçbir zaman adam olamazlar. (Bkz. günümüz siyasetçileri!)
Birde Futtullah'ı o kadarda gözünüzde büyütmeyin, herşeye muktedir biri olsa ABD'de kaçak hayatı sürmezdi.

AKP olmadan Dinimi,
MHP olmadan Ülkemi,
CHP olmadan ATATÜRK’Ü sevebilirim...

#27 Sultanım

Sultanım

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.113 Mesaj

Gönderim zamanı 10.06.2009 - 10:30

Necip Fazıl Kısakürek'in bir kitabında (Konuşmalar Kitabına bkz) okumuştum sanırım zamanın bir Diyanet Başkanı (Süleyman Ateş) ayetleri Darwinizm e delil olarak göstermişti yorum katarak şu anda bile kendisi hayatta nereye yontarsan ayetleri artık bu kadar basit olmamalı bu işler.

Bu mesaj Sultanım tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 10.06.2009 - 10:38

YAŞANMAZ BİR DÜNYA İÇİN TÜM VAHŞİLİÐİNİ GÖSTEREN İSRAİL'İ KINIYOR VE LANETLİYORUM

KAHROLSUN İSRAİL!!

#28 Sultanım

Sultanım

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.113 Mesaj

Gönderim zamanı 10.06.2009 - 11:18

on3bucuk ya bak senin uslubunu iyiden iyiye beğenmeye başladım. :icecream: Ne kadar doğru bir cümle kurmuşsun.
Yukarda senin hocan benim hocam diyenlere bi silkinip uyanma şansı vermişsin :)

Adam olmak için başkasının ne dediğine bakanlar hiçbir zaman adam olamazlar. (Bkz. günümüz siyasetçileri!)
Birde Futtullah'ı o kadarda gözünüzde büyütmeyin, herşeye muktedir biri olsa ABD'de kaçak hayatı sürmezdi.

:D İnsan doğduğu yerde kalacak diye bir zorunluluk mu var, ana rahmine geri dönerim o zaman ya da doğduğumuz şehirde kalalım ne diye farklı yerlerde oturuyoruz ki misal ben memleketimi çok özledim :) ama maalesef şimdi Samsun'da değilim, İstanbul'da yaşıyorum kardeşlerim işim burada.Durum ve şartlar ister istemez insanı farklı yollara yerlere götürebiliyor.

Arkadaşı takdir etmişin ama son cümlede kaçırdığın birşey var Peygamber Efendimiz demiş değil mi?

... uzatmayım farklı boyutlara gitmesin konu.

Bu mesaj Sultanım tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 10.06.2009 - 11:30

KAHROLSUN İSRAİL!!

#29 AtamÇepni

AtamÇepni

Türkiye Sevdalısı

• Üyeler
  • 5.693 Mesaj

Gönderim zamanı 10.06.2009 - 12:18

Peygamber Efendimiz demiş değil mi? değil, buyurmuş efendim :icecream:

AKP olmadan Dinimi,
MHP olmadan Ülkemi,
CHP olmadan ATATÜRK’Ü sevebilirim...

#30 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 10.06.2009 - 13:29

Yaşar Nuri ÖZTÜRK Türkiyenin dünya çapında yetiştirdiği ender İslam Prof.larından dır. Bilgi ve birikimiyle İslam dünyasına yaptığı katkılar tartışılmazdır. Türkiye de bir kitle dinden uzaklamamış ve hala inancını yitirmemişse onun dine getirdiği yalın yorumlar sayesinde olduğu bir gerçektir.

Din algısı yaşadığı toplumun geleneklerine göre şekillenen konu ile okuyup, araştırma yapmayan bizlerin Yaşar Nuri ÖZTÜRK' ü eleştirmesi komik oluyor.

İmam-ı Azam, İbrahim El Nehaiye, İbn-i Abbas'ın böyle fetvaları yoktur diyen ve aksini iddia eden bir din aliminin makalesini, yazısını veya görüşünü yayınlayın burda kritik yapalım.

Bizim yaptığımız laf-ü güzaf dan ibaret çünkü

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#31 atlantisli

atlantisli

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.241 Mesaj

Gönderim zamanı 10.06.2009 - 23:05

İmam-ı Azam, İbrahim El Nehaiye, İbn-i Abbas'ın böyle fetvaları yoktur diyen ve aksini iddia eden bir din aliminin makalesini, yazısını veya görüşünü yayınlayın burda kritik yapalım.

Zaten insanlar da İmam-ı azam ve İbn-i Abbasların fetvalarına ters düştüğü için Yaşar Nuriyi sevmiyor.Yani millet kritik yapıyor sonuçta:)
Bence Yaşar Nuri kim ki imam-ı azamın,İbn-i Abbasın fetvalarıyla onun karalamalarını kritik edelim.Yaşar Nuri önce Fıkıh usulü öğrensin.Her sanatın bi raconu vardır.Onun yazılarını İbne Teymiyenin görüşleriyle kritik edelim bak:)
Bi de bi de Yaşar Nuri herkese göre iyi veya kötü bir din adamı.İsminin yanında hoca var.Bu adam bir siyasi parti kurdu kimsenin siyasal İslam adına gıkı çıkmadı.Fethullah Gülen de bir din adamı.Onun da isminin sonunda hoca var.Acaba o bir siyasi parti kursaydı ne olurdu:) bence bu işte bir ibnilik var ama kim kimin ibnisi ben çıkaramadım :) bu kritiğe ne dersin wale:)

#32 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 10.06.2009 - 23:36

Birileri farklı birşey söyledi diye din elden gidiyor yaygarası yapmaya gerek yoktur. Farklılıklar olmasa bu kadar çok mezhep, tarikat olurmuydu. ki insanlar herhangi bir mezhep ve tarikat seçmek zorunda da değil.

Bana toplumun tümü tarafından kabul görmüş 5 din alimi say desem sayamazsınız. Bu da din olgusun da farklılıkların inkar edilemeyeceği gerçeğini ortaya koyar.

İmam-ı Azam böyle söyledi diye Yaşar Nuri veya bir başkası öyle yapmak zorunda değil ama saygı duymak zorunda bizim de Yaşar Nuri'ye saygı duymamız gerektiği gibi.

Gönderilen Resim

Paul Valéry

#33 BucuK

BucuK

: вєş’є вєş vαя :

• Dokunulmazlar
  • 6.410 Mesaj
  • İlgi Alanları:* qαγєτ ίlqίsίz *

Gönderim zamanı 10.06.2009 - 23:45

böyle bir fetvanın doğruluğunu yanlışlığını elbette bilemeyiz ama gerçeklerle kıyaslayabiliriz, en azından bu yönden bize fikir verebilir.
yanılmıyorsam diyanet işlerinin bu konularda yani olay ve hadislerin gerçeklerini, uydurmalarını ayırmak için bi çalışması sürüyor, belki de o çalışma tamamlandığında kesinkez diyemesek bile bi mantık çerçevesinde doğruluğunu veya yanlışlığını ayırt edebileceğiz.

bahsedilenler çok büyük din alimlerdir, sizce bu alimler ortada böyle bir sahih hadis varken bu yorumları yapabilirler mi?

bence yaşar hocanın da söylediği aslında bu ama konu itibariyle biraz yanlış yere kaymış veya yanlış yere çekilmiş, onun da fikirlerinin hepten yanlış olduğunu söylemiyoruz elbette güzel çalışmaları da var ama bu konuda isteyerek veya istemeyerek yanlış bi tespit yapmış ya da yaptığı tespitin yanlış yerlere çekilmesi için açık kapı bırakmış

Bu mesaj on3bucuk tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 10.06.2009 - 23:49

#34 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 11.06.2009 - 00:27

1. Dar mânâda hamr: Üzüm ve hurma suyunun kaynatılmadan bekletilmesiyle elde edilen içki demektir.

2. Ebû-Hanife ve Ebû-Yûsüf'e göre üzüm ve hurma suyunun üçte biri kalıncaya kadar kaynatılması sonunda elde edilen (bir nevi) pekmezin ve kuru üzüm, kuru hurma vb. hoşafının beklemesi sonunda elde edilen içki ile elma, arpa, mısır, darı gibi şeylerden elde edilen içkilerin (nebiz adı verilen özel içkiler), sarhoşluk vermeyen miktarını içmek caizdir; ancak bunlardan da sarhoş olmak haramdır. (el-Mavsilî, el-İhtiyâr, cüz, IV, s. 99-101; es-Serahsî, el-Mebsût, K. el-Eşribe.)

http://www.hayrettin...lharam/0043.htm

Konu Yaşar Nuri ÖZTÜRK tarafından gündeme taşınınca bu pragraflar sanırımki amcayı rahatsız etmiş ki kaynaktan kaldırmış : ) Net dünyası bu hiç birşey saklı kalmaz. : )

Gönderilen Resim

Paul Valéry

#35 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 11.06.2009 - 00:31

Bence sorun içkinin haram olup olmadığı ya da ne kadarının haram olduğu değil. Bence sorun, dinin oraya buraya çekilmeye ne kadar müsait olduğudur. En basitinden bunu konuda bile görüyoruz. Hepimizin farklı farklı görüşleri var. Birimiz adama ateş püskürürken, bir diğerimiz adamı övüyoruz. Bunun yanı sıra zaten genel anlamda da çoğunluğun dediği doğru kabul edilir. Çünkü çoğunlukta olduğun zaman güçlü olursun, düşünceni istediğin gibi şekillendirir, istediğin şeylerle desteklersin. Bu din anlamında genelde böyle. Birileri yıllardır kendi düşüncelerini din diye yutturuyor. Oradan bir ayet, buradan bir hadis, sonra da güzel bir kişisel yorum al sana din. Adamlar artık bunu meslek haline getirip kurumsallaştırmışlar. Rahmetli Gündüz Aktan vefat etmeden bir süre önce Atatürk ve laiklik hakkında bir ropörtaj vermişti. Hatırladığım kadarıyla ropörtajda da Atatürk'ün laiklik anlayışında Hanefi mezhebenin itikatteki mezhep alimi İmam Maturidi'yi örnek aldığı yönünde fikir beyan etti. Malum kesim (Vakitçiler) adamı bu ropörtaj yüzünden topa tuttu. Hatta Kur'an ayetlerini inkar etmekle, dinsiz olmakla bile suçladı. Nasıl suçlamasınlar ? Yıllardır laiklik karşıtlığından ekmek yiyiyor adamlar.

Aslında bu tip çıkışlar bir yönden iyi oluyor. Millet anlasın laikliğin ne kadar iyi bir şey olduğunu.

#36 atlantisli

atlantisli

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.241 Mesaj

Gönderim zamanı 11.06.2009 - 01:21

Bana toplumun tümü tarafından kabul görmüş 5 din alimi say desem sayamazsınız. Bu da din olgusun da farklılıkların inkar edilemeyeceği gerçeğini ortaya koyar.

E zaten o yüzden 5 mezhep var wale:) (zahiri mezhebi adında bilinmeyen ve ehl-i sünnet olan mezhebin az da olsa bağlısı var şu an.onunla 5 oluyor) Onlar olmasa 1,5 milyar mezhep olurdu,bu ayrışma değil toplaşmadır.Ve çatının ismine ehl-i sünnet vel cemaat denir.

saygı duymak zorunda bizim de Yaşar Nuri'ye saygı duymamız gerektiği gibi.

Kişiler kişilere tabiki saygı duymak zorunda.Ama görüşlerine değil.Ben birinin görüşlerine saygı duymayabilirim.Sadece bu saygısızlığım fikri eleştiri sınırlarını geçip kişilik sahasına girmemelidir.Ayrıca saygısız bir fikre saygı duymak en böyük saygısızlıktır.Hani zalime merhamet etmek mazluma zulmetmektir gibi.Sadece kişiliğe saldırmamak lazım ki onun bile istisnaları var...

Hatırladığım kadarıyla ropörtajda da Atatürk'ün laiklik anlayışında Hanefi mezhebenin itikatteki mezhep alimi İmam Maturidi'yi örnek aldığı yönünde fikir beyan etti.Malum kesim (Vakitçiler) adamı bu ropörtaj yüzünden topa tuttu.

tamam işte Maturidi ve Hanefinin(hanefi mezhebi itikaden maturidi mezhebine bağlıdır) görüşleri zaten dinin devletten ayrı tutulması görüşüne yakın durur.Daha doğrusu bu konudaki görüşleri laikleri bile yobaz düşürür.İmam-ı Azam kendisine devletin (hem de katıksız İslam devletinin) o zamanki en yüksek din adamlığı görevi teklifini reddettiği için hapislerde ölmedi mi.Bu adama Yaşar Nuri'ye bakıyorsunuz tam zıddını yapıyor,siyasi parti kurup gönüllü olarak en yüksek devlet yöneticiliğine aday oluyor,üstüne üstlük din adamlığını da bir kenara bırakmayıp mesajlarını islam üzerinden veriyor.Bununla da kalmıyor üstüne bi de laikim diyor.İş bununla da kalmıyor,en ufak kıvılcıma ulusal gaz pompalayan radikal laik çevreler bu adamı destekliyor.E yani ne diyim yuh di mi ama:)

#37 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 11.06.2009 - 01:41

Aslında sen de haklısın. Çünkü böyle konuşarak o da parsadan pay alıyor gibi gözüküyor. Madem dinin siyasete alet edilmesini istemiyorsun, o zaman sen de dini siyasete alet etme. Sen edince oluyor da AKP edince olmuyor mu ? Değil mi ama ?

Ama ne bileyim yine de ben bu adamı samimi buluyorum. Adam en azından kendince bazı yanlışların üzerine gidiyor. Wale'nin de dediği gibi bazı insanlar bugün az da olsa inançlılarsa, dinden tamamen soğumamışlarsa yine bu adam yüzündendir. Yiğidi öldürelim ama hakkını yemeyelim. Yoksa iş öbürlerine kalsa durum vahimdi yani..

#38 atlantisli

atlantisli

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.241 Mesaj

Gönderim zamanı 11.06.2009 - 02:03

Wale'nin de dediği gibi bazı insanlar bugün az da olsa inançlılarsa, dinden tamamen soğumamışlarsa yine bu adam yüzündendir.

Ben bunu da anlamıyorum mesela.Wale bunu hangi araştırmaya göre söylüyor bilmiyorum ama Yaşar Nuri'nin İnsanların İslam'a ısınmasında ya da sempati beslemesinde etkisini ortaya koyan hiçbir araştırma görüş ya da makaleye rastlamadım.Yani zaten bu adama inanan ve görüşlerinin peşinden gidecek müslümanlar gözle görülür bir kalabalıkta olsa radikal laik çevreler bayram ederler.Yaşar Nuri'yi anadolu halkı hiç sevmez.Ve mezheplerinin gerekliliğine inanan her müslüman Yaşar Nuri'den nefret eder:)

#39 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 11.06.2009 - 02:05

Mezhepleri 5 çıkarmak için de zorlamana gerek yok atlantisli : ) zira o bildiğin mezheplerinde mezhepleri vardır.

Neticede aynı şeyi söylüyoruz din'in yorumlanmasında farklılıklar vardır ve bu nedenle mezhepler ortaya çıkmıştır. Bu sebeple yorum farklılıklarından birini dile getirdi diye Yaşar Nuri Hocayı suçlamak yersizdir. Alim kişiliğine de saygı duyulması gereklidir.

Gönderilen Resim

Paul Valéry

#40 atlantisli

atlantisli

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.241 Mesaj

Gönderim zamanı 11.06.2009 - 02:10

Yok sen 5 alim say diyince ben de az da olsa zahiri olduğu için şeyediverdim:)
Kişiliğe saygı hususunda tamamen sana katılıyorum...