İçerik değiştir

- - - - -

Erkekler Eskiden Nasıl Tıraş Oluyorlardı ?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 14 yanıt verildi

#1 epru'

epru'

coupling uk gacısı

• Üyeler
  • 6.579 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2009 - 15:35

1991 'de Avusturya Alpleri'nde buzullar arasında donmuş bir erkek cesedi bulundu. Şaşırtıcı olan cesedin 5.200 yıl önce yaşamış birine ait olması ve bugüne kadar hemen hemen hiç bozulmadan kalabilmesiydi. 'Alp Çobanı' adı verilen bu,cesette dikkat çeken bir başka husus da, yüzünde sakal ve bıyık olmamasıydı.

Arkeologlara göre erkekler tarih öncesi devirlerde de tıraş oluyorlardı. Mağara duvarlarındaki bu devirlerden kalma resimler sakal tıraşı için kabukların, köpekbalığı dişlerinin, en çok da keskinleştirilmiş çakmaktaşlarının kullanıldığını göstermektedir. Günümüzde keşfedilen bazı ilkel kabilelerde çakmaktaşının bu amaçla kullanıldığı gerçekten de görülmektedir. Mısır'da açılan mezarlarda eski Mısırlıların M.Ö. 4. yüzyılda sakal kesmek için kullandıkları altın ve bakır aletler bulunmuştur.

Tarih öncesi erkeğinin sakal tıraşı olma nedeni, kesilmezse 150 santimetreye kadar uzayabilecek olan sakalın hareket kabiliyetini hayli kısıtlamasıdır. Ancak sinek kaydı tıraş olma ihtiyacının nedeni bilinmemektedir. Her gün kesilmesi gerekiyorsa erkekler niçin sakallı yaratılmışlardır, o da ayrı bir konu. Erkekler günümüzde olduğu gibi geçmiş zamanlarda da din, toplumsal konum ve moda gibi nedenlerle tıraş oluyorlardı. Örneğin, Ro-ma'da sadece özgür insanlar tıraş olabilirdi.

MS. 14. yüzyılda şimdiki usturanın ilkelleri ortaya çıkmaya başladı, ama erkeklerin acılı ve kanlı tıraş derdi 20. yüzyılın başlarına kadar devam etti. King Camp Gillette (jilet) ABD'de 1901 yılında ilk iki taraflı jileti keşfetti. Ancak Birinci Dünya Savaşı yıllarına kadar 168 jilet ve 51 makine satabilmişti. Savaş başlarında ABD hükümeti ordunun ihtiyacını karşılamak için firmaya 3,5 milyon tıraş makinesi sipariş etti. Böylece tıraş bıçağı bir sektör haline geldi
Kısa bir süre sonra eski bir kılıç üreticisi olan Wilkinson firması da tıraş bıçağı üretimine geçti ve bu ikili günümüze kadar piyasanın devleri olarak geldiler. Günümüzde Gillette dünya pazarının yüzde 66'sini elinde bulundururken, Wilkinson'un payı yüzde 20'dir. Daima sektörün motoru olan Gillette aslında kaşifinin ve firmanın ismi ve bir marka iken ürünün de ismi haline gelmiştir.

1950'li yıllarda ilk elektrikli tıraş makineleri devreye girdi. Aynı yıllarda ise paslanmaz çelik tıraş bıçağı piyasaya çıktı. Günümüz erkeklerinin yaklaşık yüzde 80'i ıslak tıraşı yani tıraş bıçağı kullanmayı tercih ediyor. Dünyada tıraş olan 2 milyar erkek ve her birinin yüzünde ortalama 15 bin kıl varken ve hele hele bu kıllar günde yaklaşık 2 milimetre uzarken, yani bir erkeğin ömrünün ortalama 100 günü tıraş olmakla geçerken, kim bükebilir tıraş bıçağı sektörünün bileğini?

* ciddi bi mes'ele ama ::

#2 TgK

TgK

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 305 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2009 - 15:38

Belki de o "Alp Çobanı" köseydi, olamaz mı yani?

#3 epru'

epru'

coupling uk gacısı

• Üyeler
  • 6.579 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2009 - 15:41

olur da, şimdi pislik yapmanın ne alemi var ? ::

#4 K@LPSİZ

K@LPSİZ

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.160 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2009 - 15:43

Adamın nasıl traş oldugunu öğrensek bize faydası olurmuki
Kimsenin adı dudaklarımı kandıramadı...

#5 TgK

TgK

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 305 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2009 - 15:45

Köse olup olmadığını bilemezsek, "geçmişten günümüze gelen tek insan"ın sakal traşı olup olmadığını da bilemeyiz. Traş olup olmadığını bilemezsek orada burada bulunan aletlerin şimdiki usturanın yerini tuttuğunu bilemeyiz, belki de onunla dinozor kesiyorlardı. *lol Tezlerini kabul etmiyorum sevgili bilim insanlarımızın, kanunlaşamadılar, hiçbir şeyi ispatlayamadılar. ::

#6 epru'

epru'

coupling uk gacısı

• Üyeler
  • 6.579 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2009 - 15:47

iki de avızlarına vuraydın keşkeea ::

#7 pac

pac

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 13.198 Mesaj
  • İlgi Alanları:Güzel olan herşey =)

Gönderim zamanı 01.05.2009 - 00:51

tgk kökleri varmış demekki :D
YAŞAMAK BİR UMUTTUR...

#8 TgK

TgK

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 305 Mesaj

Gönderim zamanı 01.05.2009 - 00:54

Söyleselermiş o zaman "Sakal kökü bulgusuna rastlandı." diye. Biz, cahiller, okumuş adamların her bildiğini onlar söylemeden nasıl bilelim... :D

#9 pac

pac

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 13.198 Mesaj
  • İlgi Alanları:Güzel olan herşey =)

Gönderim zamanı 01.05.2009 - 00:58

ya senin açından bakarsakda bi şey bulamayınca ayıp olmasın die bi şe bulmuş gibi yapmışta olabilirler :D

bi kaç tane daha bulsalar olacak bu alp çobanından :mad1:
YAŞAMAK BİR UMUTTUR...

#10 pennywise

pennywise

Buranın müptelasıdır

• Üyeler
  • 3.435 Mesaj

Gönderim zamanı 03.06.2009 - 18:20

isterse 40 bıçaklı permatik icat etsinler yine de sinekkaydı traş olmam.olmayın siz de be.hiç de hareket kabiliyetimi azaltmıyo,aksine okşarken baya bi hareket ediyorum.bu da günlük harket ihtiyacımı karşılıyo <_<

sakal erkeğin ibiğidir,sakal erkeğin yelesidir.

yani:erkek ibiklidir,permatik kullanmaz.
seher vakti kurşun sıktım görümceme

#11 DKNH

DKNH

εїз Black Mamba 24 km/h hız yapar..

• Muhabirler
  • 9.404 Mesaj

Gönderim zamanı 03.06.2009 - 20:39

şimdi sormazlar mı sana manyak mısın kardeşim ne kendi sakalını okşuyosun :)
biri çıkar sorar ben karışmam
Gönderilen Resim
Yoktun ve Tanrı bu ihtimalden hiç bahsetmemişti....

#12 Sultanım

Sultanım

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.113 Mesaj

Gönderim zamanı 03.06.2009 - 20:53

Günümüzün kolaylıklardan faydalanıyoruz, eskilerde varolsakdık bayağı bir canımız acırdı harelde :)

SULAK TOPRAKLARDA ÜMİTLER YEŞERİR

KANIN DÖKÜLDÜÐÜ TOPRAKLARDA İNSANLIK ÖLÜR

YAŞANMAZ BİR DÜNYA İÇİN TÜM VAHŞİLİÐİNİ GÖSTEREN İSRAİL'İ KINIYOR VE LANETLİYORUM

KAHROLSUN İSRAİL!!

#13 epru'

epru'

coupling uk gacısı

• Üyeler
  • 6.579 Mesaj

Gönderim zamanı 03.06.2009 - 22:18

yakışana yakışöörrr sakal :) misal ? **(

eklediğim konuyu okumadığım için yorum yapamıcam,şu üsttekini yazıp çıkacaktım ben zaten,yazdım,ama çıkamadım,çıkamıyom bişeyler oluyo

#14 pennywise

pennywise

Buranın müptelasıdır

• Üyeler
  • 3.435 Mesaj

Gönderim zamanı 04.06.2009 - 12:19

şimdi sormazlar mı sana manyak mısın kardeşim ne kendi sakalını okşuyosun *saksak
biri çıkar sorar ben karışmam

hee böyle zevkin doruklarına çıkarcasına,herbalessance reklamındaki hostes abla gibi okşuyorum.
delimisin ya:) işte düşünürkene sinirlenincene,poz verirkene falan.ya o kadar da laf ettim ki sanki acaip de sakallı bi adammışım gibi...6 tel sakalım var ondan kesmiyorum,bu kadar az olunca da okşar tabi insan.du bakiim,hakkaten manyakmışım.
seher vakti kurşun sıktım görümceme

#15 K@LPSİZ

K@LPSİZ

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.160 Mesaj

Gönderim zamanı 04.06.2009 - 12:22

Ben sakal bırakmıyorum. Sap sarı hiç hoş durmuyo *saksak Yada uzatıp saçı sakalı hepsini siyaha boyatıyım bi deniim. Belkim güzel durur *öberah
Kimsenin adı dudaklarımı kandıramadı...