İçerik değiştir

Ruhban Okulu Açılsın Mı?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 39 yanıt verildi

Anket: Ruhban okulu açılmalı mı? (12 üye oy kullandı)

Ruhban okulu açılmalı mı?

1. Evet açılmalı. (2 oy [16.67%])

Oyların yüzdesi: 16.67%

2. Hayır açılmamalı. (8 oy [66.67%])

Oyların yüzdesi: 66.67%

3. Diğer.(Belirtiniz? (2 oy [16.67%])

Oyların yüzdesi: 16.67%

Oy Ver Ziyaretçiler oy veremez

#1 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 13.04.2009 - 15:32

Ruhban okulu 1844'te açılmış.
1971'de kapatılmış.

Tekrar açılması tartışmaları var da burada olsun istedim.

Şıkları seçince neden belirteli bu arada.

Bu mesaj AnTiQa tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 13.04.2009 - 15:33

#2 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 13.04.2009 - 15:39

Kapatılma nedeni ne ?

Değişiklikler Kaydedildi...

#3 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 13.04.2009 - 15:46

Ne zaman ve neden kapandı?
1971"de Anayasa Mahkemesi tarafından bütün özel yükseköğretim kurumlarının bir devlet üniversitesine bağlanması kararlaştırıldı. Heybeliada Ruhban Okulu da "özel yüksekokul" statüsünde değerlendirildi. Okulun varlığını sürdürebilmesinin ancak Türk üniversitelerinden birisine veya bir ilahiyat fakültesine bağlanarak mümkün olabileceği belirtildi. Patrikhane"nin, okulun Türk üniversitelerine bağlanmasını istememesi üzerine Heybeliada Ruhban Okulu kapatıldı.
Patrikhane, okulun bir üniversiteye bağlanmasına niye karşı çıkıyor?
Patrikhane, okulun ruhani papaz yetiştirmek üzere yatılı bir okul olarak kurulduğunu belirtiyor. Herhangi bir üniversiteye bağlı normal bir tedrisatta, öğrenciler derslerini gördükten sonra okuldan ayrılırsa Ruhban Okulu"nun amacına ulaşamayacağı düşünülüyor. Ruhban Okulu"nda yalnız Ortodoks ilahiyatı okunuyordu. Okulun bir üniversite bünyesine alınması sonucunda Protestanlar, Ermeniler, Katolikler, Süryanilerin de eğitime katılabileceği ve okulda sadece Ortodoks teolojisi verilemeyeceğine yönelik endişeler bulunuyor. Bu nedenle, Patrikhane, hiçbir üniversiteye bağlı olmadan okulun MEB denetiminde açılmasını ve okula yabancı öğretmen-öğrenci alınmasına da izin verilmesini istiyor.

kaynak: google *eki

#4 K@LPSİZ

K@LPSİZ

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.160 Mesaj

Gönderim zamanı 13.04.2009 - 15:55

Açık olduğu zamanlarda tamanen fitne ve fesatlık üzerine çalıştığı için kapatıldı da diyebiliriz. Ruhban Okulu, açıldığı günden kapandığı güne kadar kelimenin tam anlamı ile bir fitne yuvası olarak varlığını sürdürdü. Patrikhanenin Osmanlı’nın çöküş dönemindeki örtülü etkinlikleri, Mora isyanındaki kışkırtıcılığı ve Yunanistan’ın oluşmasındaki dinsel, ideolojik ve örgütsel katkıları tüm açıklığı ile ortaya çıkmıştı. Kurtuluş Savaşı yıllarındaki Patrik Vekili Doroteos Mamelis, Trabzon Metropoliti Hrisantos, Samsun Metropoliti Germanos, İzmir Metropoliti Hrisostomos, Edirne Metropoliti Palikaryos, Heybeliada Ruhban Okulu mezunuydu. İşgalci Yunan ordularının en büyük destekçisi olan bu isimler, yurttaşı oldukları Türkiye’nin zor günlerinde başka devletlerle işbirliği içinde ve içerideki ayrılıkçı Pontus kalkışmasının arkasında olmuşlardı.
Asıl adı Mihail Hristodolu Muskos olan ve Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamayı hedefleyen ünlü Rum Makarios’un da bu okuldan mezun olduğu öne sürülüyor. Okul, 127 yılda 1000’e yakın mezun verdi. Mezunlardan 12’si sonradan İstanbul Ortodoks Patriği oldu, 2’si İskenderiye Patriği, 3’ü Antakya Patriği, 4’ü Otosefal Atina Başpiskoposu, 1’i ise Otosefal Arnavutluk Başpiskoposu seçildi.
Onuda geçtik Okul açılsın fakat kendileri özel statü istemekte. Bu kabul edilebilecek birşey diildir. Sahi siz gerçekten inançlı hristiyan yetiştirileceğine inanıyorsanız derim ki bu kadar iyi niyetli olmayın.. Türkiye ne kaybettiyse iyi niyetliliğinden kaybetti...
Kimsenin adı dudaklarımı kandıramadı...

#5 cipidi_cipidi_yuzen_balik

cipidi_cipidi_yuzen_balik

Sadık bir ziyaretçidir

• Dokunulmazlar
  • 1.445 Mesaj

Gönderim zamanı 13.04.2009 - 15:56

açılmasın...gerek yok....
Bana saygı gösterenin kuluyum..Göstermeyenin sultanı...
<º))))><><((((º>

#6 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 13.04.2009 - 16:03

Rum Makarios’un da bu okuldan mezun olduğu öne sürülüyor.

Kim sürüyo abi öne *eki

#7 K@LPSİZ

K@LPSİZ

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.160 Mesaj

Gönderim zamanı 13.04.2009 - 16:07

Google amca sürdü abicim:D

#8 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 13.04.2009 - 18:18

Bence açılmasında sakınca yoktur.Açılma şartlarını iyi belirlemek gerek.Sonuçta MEB ya da YÖK e bağlı olduktan sonra bir problem yoktur...

Ancaak antiqa ve onun zihniyette olanlar ( :mad1:) şaka şaka

Ancak özel yetki ile açılmasını istiyorlar özel bi konum diğer üniversitelerden farklı o şekilde olmadığı sürece no problema...

Bi de Üniversiteler zaten özerktir bu da olsun bi Üniversite ne olacak hatta sadece ortodoks değil katolikte yetiştirsinler...
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim

#9 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 13.04.2009 - 18:32

Açılsın açılsın.

Yurtdışına Bartholomeos etiketli Patrik ihracatı yaparız. Bakarsınız İstanbul günün birinde de dünya ortodokslarının kutsal mekanı olur. Turist çekeriz.

#10 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 13.04.2009 - 18:44

Gereksiz...
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#11 alsancakE24

alsancakE24

Onun için takıntı haline geldik

• Üyeler
  • 2.849 Mesaj

Gönderim zamanı 13.04.2009 - 19:08

"Ruhban Okulu açılmamalı...

Heybeliada Ruhban Okulu 1971'den beri Heybeliada Rum Erkek Lisesi olarak öğretimine devam ediyor. Okula öğrenci bulmakta güçlük çeken, fakat hukuken açık olan okulun "açılması" için yeşil ışık yakan AK Parti hükümeti okulu geçmişten ve günümüz koşullarından bağımsız düşünüp yanlış bir karar vermekten kaçınmalıdır.

1971'de Anayasa Mahkemesi'nin yüksek okullarla ilgili kararında okulun teoloji bölümü kapatılmıştır. Buna rağmen üniversitelerin ilahiyat fakültelerine bağlı bir bölüm halinde varlığını idame edebileceği teklifini Patrikhane daha o günlerde geri çevirmiştir. Çünkü amacı din adamı yetiştirmek değildir.

Ruhban okulunu uluslararası okul haline getirmek, Patrikhane'nin de uluslararası konuma gelmesiyle eş anlamlıdır. Patrikhane'nin çizdiği gelecek tasvirinde şimdilik hasır altı edilen birtakım talepleri buna bağlı olarak gelecektir.
Türk hükümeti okulun faaliyet gerekçesini ülkemizin laik devlet yapısı gereği herkesin inançlarını özgürce yaşaması ifadesiyle açıklamıştır. Oysa hiçbir kültürü ve dini baskı altına almamayı gelenek haline getirmiş, tüm kavim ve toplumlar için tam bir huzur ve özgürlük ortamı yaratmış Osmanlı devletinin doğal ve hukuki varisi olan Türkiye Cumhuriyeti de bu geleneği devam ettirerek bu özgürlükleri elbette anayasal hak olarak kabul etmiştir. Fakat ruhban okulu özel amaçlarının yanı sıra din eğitimi veren bir okuldur ve bu özelliğiyle laikliğe zıt bir durum teşkil etmiyor mu? Bu okul mezunu öğrencilerin diğer din eğitimi veren okul öğrencilerine örnek olabileceği durumlarda tavır ne olacaktır?.."

ŞUAYIP ÖZCAN (Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı)

#12 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 13.04.2009 - 21:10

Ben bu anketi açana kadar açılsın diyordum.
Ancak ankete gelen yorumlardan kafam karıştı.

Çirkin prens arkadaşımız bir yazı yapıştırdı. Yazıda " fitne yuvası", "öne sürülüyor" gibi ifadeler vardı.
Kim öne sürüyor dedim. Google amca dedi.
Ancak yazıdaki üslup tanıdık gelmişti *lol
Ben de dedim hele şu google amcaya bir bakayım nerden sürmüş önümüze diye.
Bir de baktım ki ne görmeye göreyim. :D
Vakit imzalı bir yazı çıktı karşıma.
Neyse dedim açılsın diyim bari dedim kendi kendime.

Derken Shy'nin mahalle baskısıyla karşılaştım :P
Dedim açılsın dersem kötü olur heralde.
En iyisi açılmasın diyim.
Açılmasın diyecektim ama bir neden belirtmek gerekiyordu. Çünkü açarken kendim demiştim neden belirtiniz diye.
Dedim sen de Roy gibi ironik bir şey yaz gitsin.
Dedim yazacak bi şey bulamadı da kopya çekti derler boş ver.
Başka bir neden bul dedim kendi kendime. :P

Sonra alsancakE24'ün gönderdiği mesajı gördüm.
Şu ifadeyi görünce eyvah dedim.

"Ruhban Okulu açılmamalı...

Fakat ruhban okulu özel amaçlarının yanı sıra din eğitimi veren bir okuldur ve bu özelliğiyle laikliğe zıt bir durum teşkil etmiyor mu? Bu okul mezunu öğrencilerin diğer din eğitimi veren okul öğrencilerine örnek olabileceği durumlarda tavır ne olacaktır?.."

Şimdi burada birisi çıkar Ruhban okulu 1971’de kapanmış. Atatürk 1938’de ölmüş. Eğer laikliğe zıt bir durum teşkil etseydi Atatürk icabına bakardı diye demagojik bir cevap verirse ne olur diye düşündüm.
Ama yine de açılmasın diye işaretlemeye karar vermiş ve neden aramaya başlamıştım bir kere.

Nedeni de en sonunda buldum.
Hem de esaslı bir neden :P
Ruhban okulu açılırsa dünya savaşı çıkar o yüzden açılmasın diyim dedim.
Ruhban okulu açıldığını hayal ettim.
Heyecanlı bir rahibe eğitmeni okulun ilk günü geleceğin rahibe adaylarını yetiştirmek için okula gidiyor. Okulun kapısında güvenlik görevlisi rahibeyi durduruyor ve yassah kardeşim diyor.
Rahibe ama neden diyor.
Güvenlik görevlisi; bu çağdışı kıyafetle okula giremezsiniz hanımefendi saçınız görünmüyor diyor.
Rahibe; ama ben rahibeyim kıyafetim bu zaten ben rahibe yetiştireceğim diyor.
Güvenlik görevlisi de hanımefendi okula girmek istiyorsanız saçınızı görmem lazım diyor.
Derken Nur Serter geliyor ve Rahibeyi ikna odasına alıyor ve saçını açması için ikna etmeye çalışyor.
Rahibe saçını açmaya ikna oluyor.Gerçi bir rahibeye başını açtırmak ilahiyatçıya ya da imam hatipliye başını açtırmak kadar kolay olmasa gerek ama Nur Serter bulur bi yolunu. *lol
Bunu duyan bütün Avrupa ülkeleri türkiye’ye savaş açıyor. :P
Ama belki savaş çıkmaz. O zaman da rahibeye saçını açtıran şu çılgın Türkler olarak tarihe geçebiliriz. :P
Hadi böyle bir hayal kurmasak ve desek ki kardeşim rahibeler girer okula bir şey olmaz.

O zaman da vakit gazetesinin muhtemel manşetlerini hayal etmeye başladım. Korkamaya başladım. İç savaş filan çıkabilir diye.
İçinden çıkamadım bu işin.
O yüzden açılmasın durduk yere başımıza iş açmayalım dedim. Ama yanlışlıkla diğeri işaretlemişim.

Shy ne oldu bak açılmasın dedim :P

#13 K@LPSİZ

K@LPSİZ

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.160 Mesaj

Gönderim zamanı 13.04.2009 - 21:19

*lol *lol eee Baltacı Mehmet boşa torpak vermemiş rus hatunu için. Elin avrupalısıda gelir topla tüfekle açar savaşını. Katılıyorum açılmasın okul mokul. Hem laikliğe aykırı :D

#14 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 13.04.2009 - 21:38

Beni yanlış anlamışsın ben açılmasın demedim sen gitme oraya dedim ne işin var oralarda dedim.Kaybolursun dedim.

Bi dakika şimdi orada rahibe de mi olacak yaa ben erkekler var diye çekince koymuştum rahibelerde olacaksa sorun yok *lol

Bu konuda iyi geyik yapılırda peşimde yöneticiler dolanıyor o sebeple açılsın diyorum.Sonra baktık kapatırız olmadı tekrar açarız :D

Ruhban rahip demek sanırım yetişsin yaa onların rahipleri de biz yetiştirelim ne oluverecek *lol
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim

#15 attalia

attalia

zurnanın son deliği

• Dokunulmazlar
  • 5.671 Mesaj
  • İlgi Alanları:öküzler :D

Gönderim zamanı 13.04.2009 - 21:38

ben de imam hatipliler sakal bıraksınlar cübbe ve sarık imam hatip oklullarında serbest olsun hatta master - doktora için iran' ın kum kentine felan da gitsinler! insan hakları ve din özgürlüğü olarak bunlar kabul edilsin soora bi bi bağyan, yettim len! hani bana başörtüsü kararı insan haklarına aykırı değildir" kararı vermiştiniz bu ne perhiz bu ne lahana sarma desin!! desin de deisn. bak kafam karıştı.

haydaaaaaaaaaaaaaarrr, benim şişemi kap gel bakem *lol
aabi okuma yazmam yoh. barnak bassam olur mu?

#16 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 13.04.2009 - 21:40

Rahip yetişirse rahibe de yetişir dedimdi ben *lol

#17 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 13.04.2009 - 21:45

Bi tek ben evet demişim yaa hiç biriniz rahibe istemiyor mu şimdi? :D

Yaa üç beş oy verin ortodoks bak bunlar.Rusyadan gelen olur hani o açıdan diyorum *lol

Öle demişin de kaçak oy vermişin olmaz ki kardeşim açtığın anketin ardında dur kaçak güreşme *lol

Bu mesaj shy tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 13.04.2009 - 21:46

Gönderilen Resim

#18 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 13.04.2009 - 21:50

Yanlışlıkla işaretlemişim ya.
Diğeri de açılsından sayıyoruz bu ankete mahsus böyle *lol
Rahibeler gelsin *lol

#19 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 13.04.2009 - 21:55

AnTiQa seni esefle kınıyorum yaa konu dini bir mesele böyle din insanları ile dalga geçersen onlarda senin din adamlarınla dalga geçer ama olmuyor *kıhkıh

Ben size kaç kere dedim içimizdeki ajan provakatör kişi bu işte :mad1: konuyu ne hale getiriyor :mad1:

Bu mesaj shy tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 13.04.2009 - 21:56

Gönderilen Resim

#20 pac

pac

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 13.198 Mesaj
  • İlgi Alanları:Güzel olan herşey =)

Gönderim zamanı 13.04.2009 - 22:00

bence açılsın ruhbanlara uygulanacak olan öss katsayı adaletsizliği için obama ilerde devreye girerde meslek liseliler ve imam hatiplilere üni yolu açılır *kıhkıh
YAŞAMAK BİR UMUTTUR...