İçerik değiştir

- - - - -

Bitkiler Sizden Daha mı Bilinçli?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 32 yanıt verildi

#1 can32

can32

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 15 Mesaj

Gönderim zamanı 27.11.2005 - 00:03

Bir insanın önüne bir avuç mineral ve vitamin karışık olarak konulsa, bunların içinden işine yarayanları seçmesi istense ne kadar başarılı olabilir? Ancak bir insanın başarılı olamadığı bu alanda, bitkiler mükemmel bir başarıya sahiptirler.

Toprağın içinde yüzlerce mineral bulunur. Bitkiler bu çok sayıdaki mineral içinden sadece ihtiyaçları olan 13 tanesini seçip alırlar. Bu seçim, bitkilerde basınç sisteminin tersine işleyen pompalar tarafından yapılır. Bu pompalar yalnızca mineralleri bitki içinde dağıtmakla kalmaz, aynı zamanda bitki için gerekli olan maddeleri de tespit eder ve topraktan çekerek bitki içinde dağıtırlar.

Peki bu şuuru bitki hücrelerine veren nedir?
Yeryüzündeki bütün canlılar için önemli olan bitkileri ortaya çıkaran ve onlara sahip oldukları özellikleri veren Allah'tır.

Allah üstün güç sahibi olan, kusursuzca yaratandır.
Bitkilerin bu özelliği yeryüzündeki milyonlarca, milyarlarca iman hakikatinden biridir. İman hakikatleri imanlı bir Müslümanın derinliğini arttırır. Ayrıca bu gibi bilgiler bir başka insana anlatıldığında çoğu kere hidayetine sebep olur. Bir kişinin imanına vesile olmak da önemli bir ibadettir.
kaynak ;www.bitkidunyasi.net

#2 Roland

Roland

I Love My Frog :)

• Üyeler
  • 4.729 Mesaj

Gönderim zamanı 27.11.2005 - 01:06

bu da güzel bir düşünde tabi, ama lise 1-2-3 biyoloji kitaplarını okursan nasıl bu mineralleri aldığını, o pompalama işleminin biyolojik ismini :) (osmoz veya difüzyondu sanırım) öğrenebilirsin :)
Kandırdım, kandırdıım, gemi memi yoktu

#3 miskin

miskin

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.494 Mesaj
  • İlgi Alanları:sanane

Gönderim zamanı 27.11.2005 - 13:35

he he ben hatırlıyom
osmoz su içindi
difüzyonda maddeler içindi :)

#4 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 01.12.2005 - 12:24

Bir insanın önüne bir avuç mineral ve vitamin karışık olarak konulsa, bunların içinden işine yarayanları seçmesi istense ne kadar başarılı olabilir?

Gayet kolay.

Hepsini yutarsın.

Vücut ihtiyacı olanları sindirir, ihtiyacı olmayanları veya sindiremediklerini ter, idrar ve dışkı yolu ile dışarı atar.

Asılsız bir iddia üzerine kurulu fuzuli bir yazı olmuş.

#5 miskin

miskin

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.494 Mesaj
  • İlgi Alanları:sanane

Gönderim zamanı 01.12.2005 - 18:20

artık eğlenmeye başladım

Bu mesaj budala tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 01.12.2005 - 18:20

#6 walkON

walkON

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 389 Mesaj
  • İlgi Alanları:şu aralar bavul hazırlamaktan başka bi ilgi alanım yok maaalesf

Gönderim zamanı 01.12.2005 - 18:23

peki üstteki arkadaş sdoruyorum ve sadece soruma cvp vermeni istiyorum

bu vücut nası ayrıştırıyo nerden anlıyo yararlıyı yararsızı?
sevipte söyleyemediğim şarkılar var
bir dizesini asla hatırlayamadığım şiirler
keşke , keşke o ben olsaydım dediğim hikaye kadınları
düşlerim var
uyandığımda yalnızca başını hatırladığım
ve asla sonuna kadar görmeyi beceremediğim
bir adam var düşümde
tam dokunacakkenuyandırıldığım
bir adam sonumuzun ne olacağını öğrenemediğim
düşümde bir adam var benim mi bilemediğim
bir adam var diyorum düşünüp düşümden ayrı kaldığım
durupta söyleyemedin adınsa gizli kapaklı
sevda türküleri tuttursamda ben telli duvaklı
yanıma korlar mı adam seni
koparıp acıtmazlar mı beni
nafile yanar elim dudağım
seni bana yar ederler mi?

#7 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 01.12.2005 - 19:16

peki üstteki arkadaş sdoruyorum ve sadece soruma cvp vermeni istiyorum

bu vücut nası ayrıştırıyo nerden anlıyo yararlıyı yararsızı?

Antropomorfizm uygulamamaya, yani hücreler ve benzeri şuursuz varlıklara akıl / anlayış gibi özellikleri atfetmemeye lütfen özen gösterelim.

Vücutta cereyan edenler basit bioşimik reaksiyonlardan ibarettir. Seçici geçirgen hücre duvarları, belirli boyuttaki molekülleri geçirebilir, daha büyüklerini geçiremez. Hücre içindeki sıvıda herhangi bir mineralin yoğunluğu, kandaki yoğunluğundan daha az ise, sözkonusu mineralin molekülleri kandan hücre içine doğru geçiş yapar. Hücre içindeki mineral yoğunluklarının sağlıklı parametreler üzerine çıkmamasını sağlayan ve hormonlar aracılığı ile işleyen bir feedback system (döngü sistemi) de mevcuttur: örneğin kan şekerini insülin hormonu düzenler. Bunun gibi tüm minerallerin vücut içindeki miktarlarını düzenleyen ve salgı bezleri tarafından vücuttaki mineral miktarı ile doğru orantılı olarak salgılanan hormonlar mevcuttur.

Yani kısaca, az olan mineraller ozmoz aracılığı ile edinilir, fazlaca birikmiş mineraller ise hormonal döngü sistemi aracılığı ile atılır.

#8 walkON

walkON

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 389 Mesaj

Gönderim zamanı 01.12.2005 - 19:36

Vücutta cereyan edenler basit bioşimik reaksiyonlardan ibarettir. Seçici geçirgen hücre duvarları, belirli boyuttaki molekülleri geçirebilir, daha büyüklerini geçiremez. Hücre içindeki sıvıda herhangi bir mineralin yoğunluğu, kandaki yoğunluğundan daha az ise, sözkonusu mineralin molekülleri kandan hücre içine doğru geçiş yapar. Hücre içindeki mineral yoğunluklarının sağlıklı parametreler üzerine çıkmamasını sağlayan ve hormonlar aracılığı ile işleyen bir feedback system (döngü sistemi) de mevcuttur: örneğin kan şekerini insülin hormonu düzenler. Bunun gibi tüm minerallerin vücut içindeki miktarlarını düzenleyen ve salgı bezleri tarafından vücuttaki mineral miktarı ile doğru orantılı olarak salgılanan hormonlar mevcuttur.

peki arkadaşım bu anlattıkların nası gerçekleşiyo senin dediğin gibi tamamen bilinçsiz olan bu hücreler nası oluyoda nerde neyi nasıl yapacağını anlıyo
(kusura bakma kişileştirmek zorundayım başka türlü sorulmuyo soru)
düşlerim var
bir adam var düşümde

#9 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 01.12.2005 - 19:54

evet bitkiler bizden daha bilinçli..yaaa bırak tamam bizden bilinçliler... alla alaa bu ne biçim tartışma bea
"dikkat şahan çıkabilir" deki tartışmaya benzedi..
Gönderilen Resim

#10 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 01.12.2005 - 20:32

peki arkadaşım bu anlattıkların nası gerçekleşiyo senin dediğin gibi tamamen bilinçsiz olan bu hücreler nası oluyoda nerde neyi nasıl yapacağını anlıyo
(kusura bakma kişileştirmek zorundayım başka türlü sorulmuyo soru)

Açıklamamda bunlara zaten değinmiştim ama daha basit şekilde anlatmaya çalışacağım.

Fiziksel bazı gerçekler sözkonusudur. Mineral yoğunluğu birbirinden farklı olan iki sıvıyı geçirgen bir zarla ayrılmış şekilde yan yana koyarsan, ya da daha basit olarak ama aynı mantığa tabi şekilde bir kapta birbirleri ile karıştırırsan, sıvılar, mineral yoğunlukları birbirlerininkine eşitlenene dek mineral alışverişinde bulunurlar. Bu olguya kimyada "Brownian motion" ya da "Brown devinimi" denir. Sebebi, bir sıvı içinde erimiş parçacıkların devamlı olarak rastgele devinmesi, ve herhangi bir sıvı içinde zaman geçtikçe bu devinimin muntazam bir parçacık dağılımına ulaşma olasılığının gitgide artmasıdır. Kısa bir süre içinde sözkonusu olasılık asimptotik olarak %100'e dayanır.

Döngü sistemi de buna benzer fiziksel kuramlara bağlı olarak çalışır. Salgı bezleri, vücuttaki mineral yoğunluklarına doğru orantılı şekilde hormon salgılar, hücre çeperleri de bu hormonlara değişik tepkiler verirler. Çeper gözeneklerini daraltmak, içeri daha fazla su almak gibi. Reaksiyonlar basit moleküler etkileşimlerden ibarettir. Bir şuur ya da irade sözkonusu değildir.

Bu mesaj sparkplug tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 01.12.2005 - 20:35

#11 walkON

walkON

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 389 Mesaj

Gönderim zamanı 01.12.2005 - 20:42

peki arkadaşım sen dünyadaki bütün bilimsel gerçekleri biliyo musun mrk ettimde

ayrıca hiç bi şekilde ikna olmadım bunların olduunu herkes biliyo ama bunların sürmesini isteyen bişeyler war bence bunun üstüne yorum istemiyorum çünkü sen beni anlamamaya yeminlisin sen bu söylediklerine inanmış olabilirsin bişe diyemem neyse sıkıldım artık aynı şeyi tartışmaktan lütfen senden rica ediyorum daha fazla sıkma canımı ha yok seni sinirlendirmek hoşuma gidiyo diyosan devam et çünkü bundan sonra sana cvp vermicem hakaret etmediin sürece tabiii
düşlerim var
bir adam var düşümde

#12 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 01.12.2005 - 21:45

peki arkadaşım sen dünyadaki bütün bilimsel gerçekleri biliyo musun mrk ettimde

ayrıca hiç bi şekilde ikna olmadım bunların olduunu herkes biliyo ama bunların sürmesini isteyen bişeyler war bence bunun üstüne yorum istemiyorum çünkü sen beni anlamamaya yeminlisin sen bu söylediklerine inanmış olabilirsin bişe diyemem neyse sıkıldım artık aynı şeyi tartışmaktan lütfen senden rica ediyorum daha fazla sıkma canımı ha yok seni sinirlendirmek hoşuma gidiyo diyosan devam et çünkü bundan sonra sana cvp vermicem hakaret etmediin sürece tabiii

Günlük hayatta karşılaştığımız olayların çoğunu, ya ayrıntısı ile açıklayabiliyorum, ya da kaba hatları ile açıklayabilecek ve daha fazla ayrıntı için nerede nasıl araştırma yapmam gerektiği konusunda bilgiye sahibim. Henüz çözümlenmemiş bilimsel problemlerde alternatif hipotezlerin neler olduğu konusunda da bilgi sahibiyim. Bu zor bir şey değil, okuyan her insan dünyayı tanıyabilir, doğanın işleyişini sebep-sonuç ilişkisi içinde anlayabilir.

Son sözünle, öğrenmeye açık olmadığını belli ediyorsun. İrade veya şuur gerektirmeyen işleyişi sana açıklamama rağmen, sorunu tüm ayrıntıları ile ve tatmin edici şekilde cevaplamama rağmen, neden hala olmadık yerde irade veya şuur arıyorsun? Bu ihtiyacı neden duyduğunu bana açıklayabilir misin?

#13 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 01.12.2005 - 21:50

sen bu söylediklerine inanmış olabilirsin bişe diyemem

Kanıtlanmış bilimsel gerçeklere inanç demekten vazgeçeceksin. Bu, sözkonusu gerçeklere karşı bir hakarettir. Kanıtlanmış bilimsel gerçekler asal ve asıldır. Herkes, sen de dahil olmak üzere, bu gerçeklere tabidir. Bitkilerin veya insanın sindirim sisteminin nasıl çalıştığı (ve buna benzer konular) tartışmaya veya inanca açık konular değildir. Bilimsel olarak çözülmüş ve kanıtlanmış problemlerdir.

İnanç, henüz herhangi bir yönde kanıtlanmamış veya teorik olarak herhangi bir yönde kanıtlanması mümkün olmayan konulara dair yürütülen fikirlere denir. Kanıtın varolduğu konularda inanca yer yoktur, çünkü kanıt son ve kesin cevabı vermiştir.

#14 walkON

walkON

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 389 Mesaj

Gönderim zamanı 01.12.2005 - 22:20

Bu ihtiyacı neden duyduğunu bana açıklayabilir misin?

bunu sana açıklamam mümkün diil çünkü anlayamassın
maneviyat die bişe vardır ama eminim ki sen onu da inkar ediceksin
tekrar söylüyorum beni muhattap alacak şeyler yazma bana cvp hakkı dourma artık bu kadar açık yazdım eğer devam edersen anlatış kapasitenden şüphe ediciim
düşlerim var
bir adam var düşümde

#15 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 02.12.2005 - 00:33

bunu sana açıklamam mümkün diil çünkü anlayamassın

Sen anlatabilirsen ben anlarım.

Sonuçta objektif bir gerçekten sözetmiyoruz, senin duygusal bir ihtiyacından, objektif bir dayanağı olmayan ama vazgeçmemekte direndiğin bir bağımlılığından sözediyoruz. Bu ihtiyacı neden duyduğunu açıklayacaksın. Kendince sebeplerin mutlaka olmalıdır, her bağımlının vardır.

Buyur sorduğum soruyu cevaplamanı bekliyorum.

#16 faRuk

faRuk

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 124 Mesaj

Gönderim zamanı 21.01.2006 - 03:00

Bir şuur ya da irade sözkonusu değildir.

Bak ne güzel söyledin. İşte bisde buna şasıyoz. Bu yokken nasıl oluyor diye???
Güzel düşünen güzel görür. Güzel gören hayattan lezzet alır.

#17 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 23.01.2006 - 06:34

Sözü edilen işlemler basit fiziksel ve kimyasal reaksiyonların bir sonucudur. Bu işlemlerin nasıl cereyan ettiğini önceki mesajlarımda ayrıntısı ile zaten açıkladım. Topun yere düşmesi veya şekerin suda erimesinin irade ve şuur gerektirmediği gibi, daha karmaşık ama benzer temel prensiplere dayanan oluşumlar da irade ve şuur gerektirmez. Antropomorfoz (insansı özellikleri olmayan varlıklara veya oluşumlara insansılık atfetmek) yanıltıcıdır.

#18 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj
  • İlgi Alanları:Futbol

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 04:35

bir irade müdahale etmeden su nasıl şekere karışır ? ya da top nasıl yere düşer ? bunları açıklarmırısın spark :) ya ne komik şeyler yazıyorsun.
Sana Bitti Diyen Kim ? Ben Sadece Git Demiştim!!!

#19 Ziyaretçi_oleganforsite_*

Ziyaretçi_oleganforsite_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 04:43

Marijuana gençlikten bir inci daha, kardes sana ne açıklama yarasın ki, ben bilimi illa da reddecem, benim doğrularım bana yeter anlayışı hakim sende, adamın yapacağı her açıklama sana komik gelecek, neresi komikse son derece ciddi bir dille yazılmış olan şeylerin, marijuana dan ya da prozac kullanımından oluyor olabilir, SUNI bir hislenme olgusu........ :msn111: :)

#20 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj
  • İlgi Alanları:Futbol

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 05:00

spark cevap versin şıracı :)
ama sende cevap verebilirsin aynı soruya :) komik ateistler çetesi
Sana Bitti Diyen Kim ? Ben Sadece Git Demiştim!!!