İçerik değiştir

- - - - -

Tek Doğru

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 11 yanıt verildi

#1 Pencerenin Perdesi

Pencerenin Perdesi

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 90 Mesaj

Gönderim zamanı 08.11.2008 - 21:02

Arkadaşlar sizce herkesin doğruları mı vardır?
Doğru olan tek midir?
tek olan doğru yalnız bilim midir? :happyd:
SENİ SEVİYORUM HAYAT,SANA İNAT...

#2 atlantisli

atlantisli

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.241 Mesaj

Gönderim zamanı 08.11.2008 - 23:11

Bu ne beçim soru böyle :mad1: yanlış anlama lafım pencerenin duruş açısına,perdeyle alakası yok :mad1: şimcik şöyle oluyor,bu konu hayli karşık.Şu an bilim ve Felsefe dünyasında bu sorunun cevabı yok.Onlar henüz doğru bilgi var mıdır sorusuna cevap arıyorlar.Daha doğrusu arıyorlardı.Şimdi onlar da oluruna saldı. :happyd: Antik çağ,orta çağ hep bu kavgalarla geçti.Feylezoflar çok böyük kavgalar ettiler :blink: Aydınlanma çağı falan geçirdiler.Kavgalarından birine örnek mesela;birisi doğru yanıtı buldum diye *lol ayakkabıcı filozof Rüstem'in dükkanının önünde öyle nara attı ki bütün filozoflar başlarına toplandı.Doğru bilgi yoktur dedi.Bizim Rüstem "hadi len" dedi.Söyle bakalım neden yokmuş.dediki "bir bilginin doğru olduğunu anlayabilmemiz için kıyaslamamız lazım.Yani bize ölçüt lazım.O ölçütün doğru bir ölçüt olduğunu anlamamız için de başak bir ölçüt lazım.Bu böyle sonsuza kadar gider.Onun için doğru bilgiye ulaşılamaz" Ayakkabıcı Rüstem hemen cevap verdi."lan kereze bak ben de bişi diycek sandım.içtin mi olum sen.Madem doğru bilgiye ulaşılamaz,-doğru bilgiye ulaşılamaz- bilgisine sen nasıl ulaştın" diyince adam çok fene mors oldu :blink: Sonra ordan da yoğurtçu kadriye apla çıkmaz mı. :fight2: "sen ne diyon be.söyle bakalım ilk yoğurdu kim nasıl mayaladı.biri yapmış ki var.şimcik bilmiyoz diye yoğurt yok mu.biza illakim ilk maya mı lazım,yoğurtla mayalıyok işte" derken terliği fırlattı oradakiler kadriye aplayı olay yerinden uzaklaştırdılar.Onlar eremedi muradına biz çıkmayalım kerevitine :P

#3 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 08.11.2008 - 23:58

Muradına ermişlermi? gerşektenmi ? q:

smiley-sport036.gif  

#4 abidik

abidik

Buranın müptelasıdır

• Üyeler
  • 3.464 Mesaj
  • İlgi Alanları:ömer,şems,yunus

Gönderim zamanı 09.11.2008 - 00:08

derin konu bu derin fazla
dalmamlı
doğru doğrudur der geçerim ben bunu
gezinen bir gölgedir hayat,
gariban bir aktör bir ileri bir geri saatini doldurur.
ve sonra duyulmaz olur sesi,
bir masaldır gürültücü bir salağın anlattığı,
ki yoktur hiç bir anlamı .

#5 atlantisli

atlantisli

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.241 Mesaj

Gönderim zamanı 09.11.2008 - 00:23

Muradına ermişlermi? gerşektenmi ? q:

Yok be ya gölge nerde erecek onlar *zong onlar muradına ersin ben kerevetine değil dağların en everestine çıkarım :mad1: kadriye apla evli ama onu soruyosan :love:
Gerçekler gölgeler gibidir,gölge kardeş.Adamına göre,güneşin önünde duruşuna göre değişir.Heyt be yine böyük laf ettim,dur yazim bi kenara *avci

#6 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 09.11.2008 - 01:17

Aha gerçegim şaşdı atlantisden gelen amca
güneş mi gerçek adammı gölgemi ?

q:

smiley-sport036.gif  

#7 atlantisli

atlantisli

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.241 Mesaj

Gönderim zamanı 09.11.2008 - 14:46

öyle bir soru sormuşsunki yeğenim o dediklerinden biri gerçek çıksa hepsi gerçek olur;biri gerçekdışı olsa hepsici de öyle olur.Güneş gerçekse-gölgesinden dolayı- adam da gerçektir.Gölge gerçekse -adamdan dolayı- güneş de gerçektir.Adam gerçekse-güneşten dolayı- gölgesi de gerçektir.bunun gibi bişiler,ne önermeydi ama. :friends: "atlantisden gelen amcan" derki;önemli olan gerçekler değildir;önemli olan gerçek olmayan şeylerdir.Gerçekler yabani bitki gibidir.kendiliğinden filizlenir,büyür,olgunlaşır;önemsemene ihtiyaçları yoktur.Aptallık ise şudur ki koskocaman bir ormana,ovaya ve dereye sahipken;küçük bir yeri çitle çevirmek,sunni bir bahçe yapmak ve kuyu açmaktır.Söylediklerim tamamen mecazidir,özel mülkiyete karşı değilim,sosyalist veya komünist de değilim.yanlış anlaşılmasın *zong

#8 Pencerenin Perdesi

Pencerenin Perdesi

• Üyeler
  • 90 Mesaj

Gönderim zamanı 09.11.2008 - 16:34

geçenlerde bir arkadaşla tartışıyorduk ben diyorum ki tek bir gerçek vardır amaher insanın kendisine göre doğruları vardır.o diyor kı hayır tek bır gercek vardır o da bilim.ben diyorum ki bilimle açıklanamayacak gerçekler de vardır diyorum ama bir yere varamıyoruz anlayacagınız iki inatçı keçi bir köprüde karşılaşmış hikayesi.. *zong

#9 pac

pac

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 13.198 Mesaj
  • İlgi Alanları:Güzel olan herşey =)

Gönderim zamanı 15.11.2008 - 08:41

her yaptığım doğrudur, yanlış olsa zaten yapmam :)
YAŞAMAK BİR UMUTTUR...

#10 Pencerenin Perdesi

Pencerenin Perdesi

• Üyeler
  • 90 Mesaj

Gönderim zamanı 15.11.2008 - 13:56

oda güzel

#11 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 15.11.2008 - 14:41

Ne yazarsak ne söylersek söyliyelim,herkes kendi doğrularına inanmaya devam edecek...
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#12 Lvnt

Lvnt

• Üyeler
  • 37 Mesaj

Gönderim zamanı 01.05.2009 - 23:42

Doğru olan tek midir, tek olan doğru yalnız bilim midir?

Öyle karmaşık bir soru ki; onlarca cevap yazdım, yazdığım bütün cevapları da bir şekilde yanlış buldum. Sonuç olarak bir karara vardım şükür =)

Genelden değil de, özelden bakıldığında bir çok doğru var. Doğru olan tek değil. Bununla beraber tek doğru olan bilim değil. Genelden bakıldığında ise tek bir doğru var. Tek olan doğru, bilim değil.

Özelden baktığımızda doğrunun tek olmadığını çok basit bir örnekle ispat edelim. 5-1=4' tür. 3+1=4' tür. Yine basit ve klişe bir örnekle bilimin ispatlayamadığı bir doğruyu hatırlamak gerekirse; piramitler vardır, bunlar gerçektir. Bir çok özellikleri vardır ve henüz bilim piramitlerin nasıl yapıldığını dahi net olarak açıklayamamıştır.

Genelden baktığımızdaysa doğru olan orijindir. Orijin, Tek olandır. Madde hayatta ve ötesinde tek sistem vardır, o da İslam'dır. İslam, Allah' ın sistemidir ve tektir. Doğrudur. Bilim ise dinin alt kümesidir.

Bilmem katılır mısınız :S

Eğer vermeyi istemeseydi, istemeyi verir miydi?