İçerik değiştir

- - - - -

Saçlarımız Neden Beyazlıyor?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 13 yanıt verildi

#1 Minnie

Minnie

Ve Güldüm Geçtim...

• Üyeler
  • 1.156 Mesaj

Gönderim zamanı 06.10.2008 - 20:39

Erkek ve bayanlar için bazen kabus olabiliyor...
Aslında bir saç teli, ortası boş olan ve içinde melanin denilen boya pigmentleri bulunan bir tüpten başka bir şey değildir. Genç yaşlarda bu boşlukta saça renk veren melanini bir arada tutan bir sıvı vardır. Yaşlandıkça derimiz saçlarımızı ve vücudumuzdaki diğer kılları eskisi gibi sağlıklı olarak üretemez. Kılların ortasındaki sıvı kaybolur, boya hücreleri de tutunamadığından sadece hava kalır. Saçlar boyasız hale gelir, beyaz renge yani asıl rengine dönüşür.

Bütün saçlarımızın beyaza dönüşme süreci 10 ila 20 yıl sürebilir. Aslında her bir saç telinin rengi ya siyahtır (sarı, kırmızı, kumral vs.) ya da beyaz. Yani her bir saç teli yavaş yavaş grile-şip beyazlanmaz. Ancak bu süreç içinde hepsi aynı anda beyazlanmadığından, beyazların sayısı arttıkça bütün saç gittikçe açılan gri renkte görülür. İşin ilginç tarafı boya hücreleri bazen üretime hız verirler. Gittikçe beyazlaşan saçlar geçici bir süre tekrar biraz koyulaşmış gibi görünebilirler.

İnsanlar arasında bir şok veya aşırı gerilim geçiren birinin saçlarının bir gecede beyazlaştığı, bir süre sonra da tekrar eski rengine döndüğü söylenir. Hatta bazı tarihçiler Kraliçe Marie Antoinette'nin giyotine gideceği günün gecesinde saçlarının hepsinin bembeyaz olduğunu yazarlar.

Saçların devamlı olarak uzadığı, belirli bir süre sonra dökülüp alttan yeni saç geldiği hatırlanacak olursa, mevcut saçın değil, ancak yeni gelecek saçın beyaz olabileceği, dolayısıyla saçların bir gecede beyazlaşmasının mümkün olmadığı görülüyor. Ancak bilim insanları bu olayın birkaç haftalık bir süreçte olabileceğini söylüyorlar.

Tiroid bezi, şeker gibi hastalıklarda ve aşırı stres veya şok gibi durumlarda kişinin renkli saçları bu süreçte tamamen döküle-bilir ve geriye sadece daha önceden beyazlaşmış saçlar kalabilir. Diğer saçlarla birlikte beyazların yerine de daha gür ve siyah saçlar çıkabilir.

Saçların beyazlaşması insanlık tarihinde nedense hep sorun olmuştur. Kimileri onu olgunluğun ve bilgeliğin simgesi olarak görürken, tarih boyu savaş kahramanları, yaşlılığın ve güçsüzlüğün belirtisi olarak görmüşler ve bir şekilde saçlarını boyamışlardır.

Bu arada bir şeyi daha belirtelim; saçlarımızın kıvırcık, dalgalı veya düz olmasını da ebeveynlerimizden aldığımız genler belirliyor. Kıvırcık bir saçı kestiğimizde kesitinin dikdörtgene yakın olduğunu, dalgalı saçın elips, düz saçın kesitinin ise daire olduğunu görebilirsiniz. İşte bu saç kesitlerinden dolayı bazı saçlar dümdüz uzarken bazıları hemen kıvrılmaya başlar. Kıvırcık saçlılar, saçlarınızı boşuna ütülemeyin, saçın yapısını yani kesitinin şeklini değiştirmeden kalıcı bir düz saça sahip olmanız mümkün değil.

#2 nil_law

nil_law

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.229 Mesaj

Gönderim zamanı 06.10.2008 - 20:41

çok şükür bu yaşta bende de var asaletten :S
hiç bir dönemde avukatlar esir kullanmadı ama kölede olmadı...

#3 Rabbit

Rabbit

bir ilgi delisi

• Yöneticiler
  • 11.851 Mesaj

Gönderim zamanı 06.10.2008 - 20:43

cok karizma oluyolar ya
mahallemizde bir adet mevcut henüz kendisi cıtır ama saclarında böle kırlaşmalar var
süper bişi ya :S
darısı beyimin başına *gla
"seni o kadar yakından görünce,
keşke yalnız bunun için sevseydim seni"

#4 ecehan

ecehan

çok da fifi *böö

• Dokunulmazlar
  • 13.431 Mesaj

Gönderim zamanı 06.10.2008 - 20:43

saçın beyazlaması asaletten miymiş ?
tüüüüh :S

Türk filmleri bizi kandırmış demek. bi gecede beyazlaşmıyomuş *gla
Gönderilen Resim asaletini sevdiğim

#5 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 06.10.2008 - 22:09

''Sana da benim gibi çektiren mi var?'' değil miydi bu sorunun cevabı,e şarkı öyle diyordu...

ecehan'ın bahsettiği film Kadir İnanır ve Ahu Tuğba'nın oynadığı ''Kurban'' filmiydi...Kadir İnanır'ın (Şahin Kara) kardeşi rolündeki Komiser Yalçın Gülhan'ı(Bekir Kara) 'Tecavüzcü' Coşkun Göğen (Keş Tahir) vurmuştu,Şahin Kara (Kadir İnanır) kardeşini hastanede koma halinde görünce bir anda beyazlamıştı saçları...Akabinde intikam ateşiyle Keş Tahir'i konuşturup Erol Taş (Davut), Turgut Özatay (Abbas),Hüseyin Peyda (Beşir) mafya üçlüsünü ve adamlarını marizlemişti...Bekir Kara (Yalçın Gülhan) iyileşip işine dönünce abisinin bu muhabbetini öğrenip tutuklamaya karar vermişti..Bayram sabahı analarının (Şükriye Atay) elini öptükten sonra şu dialogla kelepçeyi takmıştı abisinin koluna

-Şahin Kara seni kanun namına tutukluyorum
Kadir İnanır kollarını uzatıyor ve kardeşi (ya da diğer polis Süleyman Turan olabilir,tam hatırlamıyorum) kelepçeyi takıyor ve ardından abisinin koluna yapışıp
-Bayramın mübarek olsun abi
diyerek elini öpüyordu...Kadir İnanır'da kardeşinin alnından öpüyordu...(ki filmin başında babaları ölünce Şahin Kara (Kadir İnanır) çalışıp kardeşini falan okutuyor polis yapıyor,onu da belirteyim)

tabii karısı rolünde ki Ahu Tuğba ve elemanların anası (Şükriye Atay) ayrıca ortamdaki diğer polis Süleyman Turan gözyaşlarına boğuluyordu

SON
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#6 ecehan

ecehan

çok da fifi *böö

• Dokunulmazlar
  • 13.431 Mesaj

Gönderim zamanı 06.10.2008 - 22:11

işte ben de tek cümlemde bunları anlatmıştım demin :S
Gönderilen Resim asaletini sevdiğim

#7 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 06.10.2008 - 22:15

şeytan ayrıntıda gizli...voov bunu da hep söylemek isterdim
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#8 atlantisli

atlantisli

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.241 Mesaj

Gönderim zamanı 07.10.2008 - 03:08

Saçların devamlı olarak uzadığı, belirli bir süre sonra dökülüp alttan yeni saç geldiği hatırlanacak olursa, mevcut saçın değil, ancak yeni gelecek saçın beyaz olabileceği, dolayısıyla saçların bir gecede beyazlaşmasının mümkün olmadığı görülüyor.

Türk filmleri bizi kandırmış demek. bi gecede beyazlaşmıyomuş

Niyekine...Mesela ağır şok durumlarda metebolizma dengesizleşir;yani naptığını bilemez.Saçma sapan hormonlar salgılamaya başlar.(her ne kadar kendine göre bi düzeni olsa da)...E bu arada kılların arasındaki o sıvısızlık süreci hızlanabilir ve devreye acil şok müdahele için giren hormonlar bir gecede saçın beyazlamasını sağlayabilir.Daha keşfedilememiş bir durum sözkonusu olabilir.Yakın zamana kadar en küçük yapı taşı hücrelerdi.Şimdi atomu elektronu parçalaya parçalaya cılkını çıkardılar.En son big-bang i taklit etmeye çalışıyolar.Uçuracaklar havaya dünyayı manyaklar.Türk filmi izleseler anlarlardı "aynı şeyin iki defa zuhuru,ikincide, ilkinin tersini gerektirir kuzum" kuralını.Bir çarpmayla gözünü kaybeden kişi aynı çarpmayla gözünü kazanır... İlk patlama varlığa ikincisi yokluğa sebep olabiler bu kurala göre.Bence Türk sinemasındaki bilimselliği hedef alan bir yazı;kınıyorum :closedeyes:

Bu mesaj atlantisli tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 07.10.2008 - 03:11

#9 cipidi_cipidi_yuzen_balik

cipidi_cipidi_yuzen_balik

Sadık bir ziyaretçidir

• Dokunulmazlar
  • 1.445 Mesaj

Gönderim zamanı 07.10.2008 - 09:25

eee sonuç? :closedeyes:
Bana saygı gösterenin kuluyum..Göstermeyenin sultanı...
<º))))><><((((º>

#10 atlantisli

atlantisli

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.241 Mesaj

Gönderim zamanı 07.10.2008 - 09:46

eee sonuç?

Sonuç şu ki beyaz saç erkeklerde seksiliğin,bayanlarda nineliğin,ninelerde şekerliğin alametlerindendir... :closedeyes:

#11 cipidi_cipidi_yuzen_balik

cipidi_cipidi_yuzen_balik

Sadık bir ziyaretçidir

• Dokunulmazlar
  • 1.445 Mesaj

Gönderim zamanı 07.10.2008 - 09:49

eh madem...bide saçını boyama fazla çabuk beyazlar falan diyolar?
Bana saygı gösterenin kuluyum..Göstermeyenin sultanı...
<º))))><><((((º>

#12 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 07.10.2008 - 09:49

Sonuç şu ki beyaz saç erkeklerde seksiliğin,bayanlarda nineliğin,ninelerde şekerliğin alametlerindendir... :closedeyes:

Süper. *heyo

#13 HAYAL@

HAYAL@

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 360 Mesaj
  • İlgi Alanları:o kadar çok ki hangisini sölüm

Gönderim zamanı 07.10.2008 - 10:39

görelim mevlam neyler neylerse güzel eyler
adam arayanlar adam olsalardı

dünya adamdan geçilmezdi

#14 Melih