İçerik değiştir

- - - - -

Osmanlılarda Cinsellik

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 35 yanıt verildi

#21 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 06.10.2008 - 17:24

Şimdi birisi birisinin yaşadığı mekana genel ev derse bu da benim ecdadım olursa bunu söyleyen kişi ve ya kişilere hakkettiğinden çok daha kibar davrandığım ortadadır...Kaldıki siz alıntıladığınız görüşlere katılmıyorsanız ki bunu belirtmişsiniz lütfen söylenilenleri üzerinize alınmayımız.

İftira kolay atılan ama temizlemesi zor olan bir pisliktir...

Şimdi birisi birisinin annesine sen fahişesin dese,Annesine fahişe denilen kişi bu lafı söyleyen kişiye annesinin fahişe olmadığını kanıtlamak zorundamı...Bu tip yazar çizer takımının amacı zaten insanların ilmi olarak fikirlerini değiştirmek değil;Akademik çapta bişey yaptığı izlenimini vererek zihinleri bulandırmakdır...
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#22 Poseidon

Poseidon

Tarih Muhabiri

• Dokunulmazlar
  • 2.810 Mesaj

Gönderim zamanı 07.10.2008 - 17:09

Osmanlılarda harem... Bu herkesin merak ettiği yerli yabancı herkesin amanın bunun arkasında ne var diye bakındığı bir konudur... Ama harem sanki sadece osmanlıya mahsus yahutta sadece doğu kültürüne mahsus bir kurummuş gibi görmek daha işin başlangıcında yanlış yapılan bir konu... Batı kültürünün krallarının bir haremi yok muydu..? Elbetteki vardı... Fransız kralının zamanında osmanlı haremlerine taş çıkartan bir hareminin olduğunu biliyoruz... Bundan ziyade İngiltere kralı 8.Henry'nin nasıl bir kadın düşkünü olduğunu hatta sırf bir kadınla evlenebilmek için papadan izin alamayınca Angilikan kilisesini kurduğunu da biliyoruz... 8.Henry'nin bu kadın düşkünlüğünün yanında beraber olduğu kadınları öldürttüğünüde unutmayalım... hatta bir keresinde şimdi kimin kızını istediğini hatırlayamayacağım ama bir soylunun kızıyla evlenmek istediğini söyleyip kıza evlenme teklif ettiğinde kızın cevabı '' eğer iki başım olsaydı sizinle evlenmeyi kabul ederdim'' olması düşündürücüdür... 8. Henry'nin hayatını merak eden varsa cnbc-e de The Tudors diye bir dizi vardı hala devam ediyor mu bilmiyorum ama onu seyretmesini tavsiye ederim... Bunun yanısıra Cesur Yürek filminde hepinizin izlediği gibi feodallerin kendisine bağlı self ( köle)'rin evleneceği kadınlarla ilk önce kendisinin ilişkiye girmesi sapkınlığın diz boyu olduğunu gösteremesi bakımından üstelik yine batılıların böyle bir film yapması bakımında manidardır...

Harem adı üstünde yasak yani özel bir yer... Arkadaşlar harem okuldur... Enderunun kız karşılığı olan bir okuldur... Enderunda devletin bürokratik kadrosu yetiştirilir buna karşı haremde bu devlet terbiyesi ile yetişen bürokrasiye yine devlet terbiyesi ile yetişmiş hanım yetiştirilir... Padişah haremdeki her kadınla birlikte olamaz bunun bir protokolu vardır... Valide sultanın izin verdiği ön gördüğü birisiyle birlikte olurlar... Zaten buraraya koyulan yazıda da bu geçiyor... Haremde zekası yeten kızlar büyük mevkilere gelir valide sultan olmak gibi...ama zekası yetmeyenler diğer görevlerde kalır hizmetçilik v.s.

Bu gün harem diyince herkesin ve alıntıda ön gördüğü gibi her türlü sapıklığın kol gezdiği bir yer olarak anılmasında ki bu belli bir zümrenin ortaya attığı ve savunduğu bir olaydır... Tamamiyle batılıların fantezisinden ibarettir ve hayal ürünüdür Halil İnalcık hocanın dediği gibi... Halbuki saraya gelen hiç bir elçi yahut hiç bir yabancı görevli haremin içini görmemiş buna yeltenmesi bile söz konusu olmamıştır olamazdırda...

Şimdi gelelim padişahlara... yukarıda okuduğum kadarıyla yazayım... III.Murad'a kadar padişahların öyle her kadından 100 lerce çocuğu yoktur... Zaten şöyle bir bakarsanız... Kanuni tek varis olarak tahta geçmiştir... Yavuz yanlış hatırlamıyosam 4 yahut 5 kardeşiyle taht kavgası yaparak tahta geçmiştir... II. Bayezıd malum Cem Sultanla mücadele etmiştir... Fatih Sultan Mehmet'te kardeş kavgası yapmadan tahta oturmuştur... örnek böyle çoğalır gider... Yalnız rivayet şudur ki III.Muratın 100 den fazla çocuğu vardır... Hiç kimsede bak arkadaş adam 100 tane çocuk yapmış demek ki kadın azmanıymış diye bir yakıştırma yapamaz... Kaldı ki yok genelevdir yok bilmem nedir kimse diyemez...Evli kadınlara göz koymak yahutta sokaktan kadın çevirmek gibi bir şey söylemek cahilliğin daniskasıdır ki bu tür hareketler devlet yıkar hiç bir kuvvet bunu yapamaz... Halktan zorla bir kadını alıp sarayına koyamaz bu büyük bir yalandır...

Bu günde Türkiye'de 50 60 çocuklu adamlar var 3-4 kadından hemde buna bakarsak III.Muratın biraz daha insaflı davrandığını düşünebiliriz....

Yukarıdaki alıntıda Kanuni'nin Gülfem hatunu yatağına gelmedi diye öldürtdüğünü bahsetmiş... Evet bu olay doğrudur Gülfem hatunu yatağına gelmedi diye öldürtmüştür.. Ama alıntıda kadının neden gelmediği yazılmamış bir sepebten denilerek geçirilmiş... Hürrem sultan öldükten sonra Gülfem hatun kanuninin gözdesi olmuştur... Bu çekemeyen bir haseki yani diğer bir kadın Gülfemi çok kıskanmaktadır... Gülfem hatun bir cami yaptırmaya başlamıştır ancak bu camiye para yetiştirememiştir... Bu haseki gülfem hatunun bu sıkıntısını fark edip ona bu geceki sıranı bana ver bende sana para vereyim der oda kabul eder... Kanuni gülfemi beklerken başka bir kadını karşısında görünce sorar neden gülfem yoktur diye kadında sizin yatağınıza sırt dönmüştür padişahım diyerek kanuniyi doldurur... Kanunide gülfemin öldürtülmesini ister... Sonra işin gerçeğini öğrenince bu işe çok üzülmüş ve yarım kalan camisini tamamlattırıp Mimar Sinan'ada aynı yere bir medrese inşa ettirmiştir.. Ve bu cami Üskadar'dadır...

Diğer mesele iç oğlan meselesi... Yukarıdaki yerde yine bahsedilmiş iç oğlanların ne işe yaradığı padişahın özel hizmetlerinden sorumlu kimseler ( Abdest suyu dökmek havlu tutmak v.s) bu kişilerin genç parlak yüzlü olduğundan bunların '' oğlancılık için'' saraya alındığını düşünmek abesle iştigal... Padişah makamı güzelliğin temizliğin makamıdır... Oradaki her kişinin elinin ayağının düzgün olması şarttır... Kaldı ki bu gün bir paşa şöförü olacak kişiler yakışıklı erkeklerden seçilir... Muhafizlar uzun boylu gösterişli kişilerden seçilir...

Padişahın yanında kirli sakallı çirkin adamların gezmesi sizce daha mı makbuldur...?

Eşcinsellik bütün toplumlarda görülmüştür evet doğrudur bunu kimse inkar edemez... Ancak bunun devlet eliyle yapıldığı gibi bir şey söylemek büyük bir iftiradır cahilliktir... İslam'ın bayraktarlığını yapan bir devletin halifelik makamını elinde bulunduran bir devletin Kuran-ı Kerim'de geçen Lut kavminin neden helak edildiğini bilmesine rağmen böyle bir eşcinsel ilişkileri kendi üst kadrosunda yaşatmasına inanmak nasıl bir mantıktır... Bir padişahın böyle şeyleri sevdiğini gününü eşcinsellerler gün ettiğini nasıl ortaya atabiliriz... Böyle bir şeye ulema nasıl izin verir...? Yavuz gibi osmanlı tarihinin en sert padişahına bile yanlış bir kararında dikilen bir ulemanın bulunduğu devlet kadrosunun böyle bir olaya nasıl göz yummasını bekleriz...?

Bu ilişkiler münferittir... Bu gün günümüzde nasıl ki kişilerin kendisini ilgilendirirse o zamanda kendisini ilgilendirir... Bununlada ilgili bir anektod anlatayım; Yavuz'un kızı birisiyle evlenir bu kişi erkeklere ilgi duymaktadır. Ve babasına kendisini kurtarması için mektup yazar nihayetinde dul kalır ve bir daha kimseyle evlenmez kendisini hayır işlerine verir... Zeynep Dramalının kitabında bu mektubun tam metni vardır...

Küçük sultanlarla evlenme konusuna bakarsak... Bunun bir nedeni vardır... Saray entirkanın gücün döndüğü yerdir... bir sultan kızıyla evlendirilmek kişiyi itibarca büyütür ve değerli kılar... Evlenen kişiler o kçük sultanlarla hiç bir zaman reşid olsaya kadar bir ilşikiye girmemişlerdir... Padişah beşikteki kızını vezirine ilişki için peşkeş çekmesini benim aklım almıyor alan varsada gelsin... Gerçekten bunu bu niyetle yapsalardı acaba halk ne gibi bir azgınlığa düşerdi bunu görmek zor olmasa gerek... Bu evlilikler sadece güç için yapılan evlilklerdir... Padişah damadı olmak demek farklı bir konumda olmak demektir... Bu tartışma bir sayfada daha olmuştu yanlış hatırlamıyosam...

Gelelim Genç Osman meselesine 18 yaşında bir padişah ve yeni çeriler tarafından tahtan indirilmiş evet türlü hakaretlere türlü tacizlere uğramıştır... Ama bu onun onurunu kırmak onu rezil etmek içindir... Onun bütün itibarını herkesin önünde yıkmak içindir... Zaten o dönemde de yeniçeriler çığrından çıkmıştır... IV.Murat güçlü iradesiyle onları dizginleyebilmiştir...

Dikkat edin bugün bile uzun saçlı küpeli bir kişiyle kavga ettiğinizde söyleyeceğiniz söz bellidir... Ulan diye başlarsınız...

Yukarıda Prof. Dr Ahmet Akgündüz'ün yazılarına yer verilmiş aslında gayette iyi açıklamış... Haluk Akçam kimdir bilmiyorum ama astrologmuş burdan öğrendiğim kadarıyla... Benim nazarımda ve ilim eşrafında bir astroloğun araştırmasından çok Bir Profesörün bu işi araştırıp yazması daha makbuldur...

Yine İlber Hocanın Osmanlıyı Keşfetmek kitabında harem anlatılır...

Her zaman insanların ilgisini çeker yatak odası... Topkapı sarayına giden turistlerinde en merak ettiği yer burasıdır... Topkapı sarayı öğretmen ve öğrencilere ücretsizken harem dairesi herkese ücretliydi.... Bir padişahın yatak odasında ne yaşadığı kimseyi ama kimseyi ilgilendirmez... Ama bir padişahın koynuna erkek aldığını yoldan geçen evli kadınları zorla koynuna aldığını söylemekte art niyetli bir şeydir...

Şimdilik aklıma gelenler bunlar ama ben bu iddaları hocalarımla konuşurum onlarında fikirlerini alırım... Olmadı Harem ile ilgili yapılan çalışmaların bir litaratürünü buraya koruz isteyenler buradan okur...

Ama şuda bir gerçektirki bu harem mevzusunu daha çok yabancılar ilgi göstermişlerdir... Bizimde bu harem konusuna iyice eğilip yanlış bilenenleri düzleltmemiz daha sağlıklı çalışmalar ortaya koymamız lazım...
Galata Kulesi'nin aklı olsaydı, Kız Kulesi'ne evlenme teklif ederdi...

#23 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 07.10.2008 - 17:24

Elinize emeğinize sağlık...

#24 rengarenk

rengarenk

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 101 Mesaj
  • İlgi Alanları:ekmek,barış,özgürlük

Gönderim zamanı 08.10.2008 - 00:10

Sevgili poseidon,

Bilgilendirmen için teşekkür ederim.Sizlerle paylaştığım alıntıda yaptığım veya yapmadığım lehte veya aleyhte tavrı,Poseidon arkadaşın yaptığı yorum için de takınmakta bir mahsur görmüyorum.

Poseidon arkadaşın bilgilendirme yazı ve yorumunda,benim alıntıma karşılık kullanılan en ağır kelimeler: "Hayal ürünü,yalan,iftira,cahillik,art niyet" .Diğer arkadaşların verdiği yanıt diyemeyeceğim çünkü bir yanıt değildi,yorumlar karşısında,bu nitelemeler bile iltifat olarak kabul edilir.

Poseidon arkadaş,alıntıyı yapana vurmamış,saldırmamış,alıntı üzerine yoğunlaşmış,alıntının içeriğinden dolayı,ne yazara ne de alıntıyı yapana karşı etnik ayrımcılık çağrıştıran kelime ve cümleler kullanmamış,bu iki kişiyi vatan hainliğiyle de suçalayacak kadar gözünü döndürmemiştir.Alıntının yazarı hakkında kullandığı en ağır cümle, "Haluk Akçam kimdir bilmiyorum ama astrologmuş burdan öğrendiğim kadarıyla... Benim nazarımda ve ilim eşrafında bir astroloğun araştırmasından çok Bir Profesörün bu işi araştırıp yazması daha makbuldur..." olmuştur ki,diğer katılımcı arkadaşlara örnek ola.

Son söz,

Tarihte yer almış kişi,kurum,kuruluş,her kim,her neresi olursa olsun,ne topyekün kutsamak,ne de topyekün kaldırıp çöpe atmak...Bunların her ikisi de yapılmamalı.Ben,konusu itibarıyle topyekün kaldırıp çöpe atıldığı izlenimi edindiğim alıntıyı sizlerle bilerek paylaştım.Poseidon arkadaşın bilgilendirdiği cümlelerden bihaber olmam mümkün değil.İnanın veya inanmayın,bu sizlerin takdirine kalmış;Alıntısını yaptığım türden ifadelerle ilk defa karşılaştığım için bunu sizlerle paylaşmak istedim.İstedim ki,başkaları bu konuda ne düşünür,ne der.Karşılığında aldığım cevapları tekrarlamak istemiyorum,tüm üyeler okudu zaten.Yine de tüm katılımcı arkadaşlara teşekkür ederim.Konu benim açımdan kapanmıştır.

Sevgiler

"Varlığım,Ben Olmayanın Varlığına Armağan Olsun."

#25 ecehan

ecehan

çok da fifi *böö

• Dokunulmazlar
  • 13.431 Mesaj

Gönderim zamanı 08.10.2008 - 08:47

Asıl amaçtan uzaklaşıldığı için, konu kapatılmıştır.
Lütfen Forum Kuralları'na riayet ediniz.
Gönderilen Resim asaletini sevdiğim

#26 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 09.10.2008 - 18:58

Tarih ayrıntılarda gizlidir. Bu konu son zamanlar forumda zevk alarak ve merakla okuduğum bi konu ve Kişiselleştirme nedeniyle kapatılmasını istemiyorum. Kişiselleştirmemenizi önemle rica ediyorum arkadaşlar. Saygılar...

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#27 pac

pac

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 13.198 Mesaj
  • İlgi Alanları:Güzel olan herşey =)

Gönderim zamanı 13.10.2008 - 05:24

baya polemik yaratmış...

suyu bulandırmaya yetecek kadar lafda var malesef
YAŞAMAK BİR UMUTTUR...

#28 Rock

Rock

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 88 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sigara, alkol, melankoli, hata, caddebostan, kuschelrock, humanizm, virüs, ekşisözlük, ertelemek vb

Gönderim zamanı 12.12.2008 - 03:29

Karaköyde ki genelevin önünden geçmiştim 5 sene önce, hiç saraylarla bir tutulası yanı yok açıkçası. Bizim yan komşunun evi gibiydi. İçeriye girmek istediğimde ise, bekçi amca yaşım tutmuyor diye almamıştı. kırılmıştım.

Bu mesaj Rock tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 12.12.2008 - 03:29

hayatı biz üç kişi yaşarız; ben, keyfim ve kahyası.

#29 GizLi-Özne

GizLi-Özne

• Üyeler
  • 50 Mesaj

Gönderim zamanı 19.12.2008 - 17:48

Yazık..

Esefle kınıyorum sizi..

7 cihana adaletiyle - inancıyla başarısıyla nam salmış koca bir imparatorluğu bu şekilde çirkefleştirip - haremlerinden bahsedip - cinselliği vurgulamanız acizliktir.. Ki zira tesbitlerin elle tutulur - inanılır bir tarafıda yoktur.

Şunuda unutmayınız ki Osmanlıda padişahların bir çoğu her 2 cihan tahsili görmüştür. Bazılarının ' Evliya ' oldukları yönünde ortak fikirde vardır.. Karalarken biraz daha dikkat lütfen.

#30 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 20.12.2008 - 02:55

Padişahlar yataklarına aldıkları her odalığa nikah mı kıyıyor du sanıyorsunuz ?

Bazıları Evliya ise, Bazıları çapkın, bazıları deli, bazıları da ayyaş tı : ) Birilerini kınamadan önce biraz okuyun isterseniz.

Gönderilen Resim

Paul Valéry

#31 Arjantin Cad.-ANKARA

Arjantin Cad.-ANKARA

Sırdan öte ne var ki

• Üyeler
  • 18.713 Mesaj

Gönderim zamanı 20.12.2008 - 12:05

Aslında Gizli özne güzel demiş ama yine sitemizin her daim her şeyi bilen adamı 4. sadrazam Wale olaya son noktayı koymuş işte şuda var bu da var kendisi çok okumuş okumuş bir daha okumuş gelmiş bize bazı derin bilgilerini paylaşıyor.

Bu konuda hiç bir belge yoktur şu şunu şu zaman şu şekilde bazı şeyleri odasında paylaştı diye sadece bazı yazarlar yazıyor ilginç olayları Tarih bu değil ona bakarsan toplumda herkes bunu yapıyor ama tarihe geçecek bir olay değil cinsellik onun için milleti oku diyerek kendini zeki gösterme senin kadar herkes okuyordur herkes biliyordur...

birde bu konuyu yönetici kapatmış sen yine adminliğini kullarak istediğin bir konu diyerekten geri açıyorsun senin ne özelliğin var ki o zaman herkes istediği konuyu tartışsın konu kapatmak olmasın.

Bugünlerde yine başladın aklına gelmeyen adminiliğini yapmaya.

Bu mesaj Ysf tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 20.12.2008 - 12:20

Her yanda güz sancısı öpüşmeler var ama nedense hepsi yarım...

#32 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Gönderim zamanı 20.12.2008 - 12:13

O sıralarda asıl amaçtan uzaklaşılmışsa ve konu kapatılmışsa, bu sebep yüzünden bir daha açılmayacak diye bir kaide yok.
"Açılsın ki tartışılsın" diyerek ve açıklama da yaparak konuyu açmış.

Kişisel sataşmalarla değil, fikir mübadeleleriyle devam edelim..
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#33 Arjantin Cad.-ANKARA

Arjantin Cad.-ANKARA

Sırdan öte ne var ki

• Üyeler
  • 18.713 Mesaj

Gönderim zamanı 20.12.2008 - 12:18

Kişisel ne sataşacam bende kendimce yorum yazdım yoksa muhattap olmam kişisel olarak o kişiyle.

Saol mel ge bilgin için.

Bu mesaj Ysf tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 20.12.2008 - 12:19

Her yanda güz sancısı öpüşmeler var ama nedense hepsi yarım...

#34 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 20.12.2008 - 14:06

Tarih nerden bakmak istersen öyle görünüyor...Herkesin bir birine karşı söyleyeceği bişeyler var, o zaman ki harem hayatı saraydaki en yakın çevreler için bile sırken şimdi çok bilmiş kişilerin ağzına sakız olmuş...Kendi hayal güçlerini ve fantazilerini hareme mal ederek tatmin isteği...

#35 GizLi-Özne

GizLi-Özne

• Üyeler
  • 50 Mesaj

Gönderim zamanı 21.12.2008 - 20:02

Biraz okuduğumuz için cevap verme gereksinimi duymuştum zaten.

On parmağın onuda bir değildir. Demek istediğim budur.

Zira kendiniz demişssiniz '' Bazıları Evliya ise, Bazıları çapkın, bazıları deli, bazıları da ayyaş tı '' diye. Bazılarının sapkınlıkları sebebi ile bu karalamanın yersiz ve gereksiz olduğu kanısındayım.

Ayrıca kılıç'ta çok güzel not düşmüş.

#36 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 22.12.2008 - 01:12

Konunun adı Osmanlılar da cinsellik.. Osmanlının büyüklüğü veya küçüklüğü değil... Osmanlı koca bir imparatorluk ve belli kesimlerinde ki bu hanedan bile olsa cinsel yönden sapkınlık olması doğaldır. Tartışma hoşunuza gitmeyebilir normaldir ancak bu kınayabilirsiniz anlamına gelmemesi gerekir.

Burada Osmanlı İmparatorluğunu değil osmanlıdaki cinsel hayatı tartışıyoruz. Yanlış bilgi veriliyorsa poseidon gibi doğrusu ile tartışmada yer alabilirsiniz. Osmanlı 600 küsür yıl dünyaya hükmetti, adaletiyle nam saldı gibi ilkokuldan beri hafızalarımıza kazınan bilindik klişe cümleler tartışmayı sadece kısırlaştırır.

Bu sebeple tepki değil bilgi verin..

Konuya dönersek kilit kavramlar bizi konu içerisinde bizi belli bir noktaya getirebileceğini düşünüyorum.

- Cariye
- Odalık
- İkbal
- Civelek
- Hiz Oğlanı
- Hadımağa

Yukarıdaki kavramların açılımları Osmanlıda cinsellik noktasında geniş bir fikir sahibi olmamızı sağalayacaktır.

Gönderilen Resim

Paul Valéry