Jump to content

- - - - -

Dutun sayısız faydası var

• Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16,791 posts

Posted 24.06.2008 - 17:58

Aç karnına yenilen beyaz dutun bağırsak kurtlarını düşürdüğü, mide ve bağırsakları rahatlattığı, kara dutun ise ağız ve boğaz iltihaplarına iyi geldiği bildirildi.

Beyaz ve kara olan dutun barındırdığı vitamin ve minerallerin yanında mikrop öldürücü özelliğinin bulunduğunu belirten uzmanlar, dutun faydalarını şöyle sıraladı:

"Vücuda kuvvet verir, kansızlığa iyi gelir. Ağız, bademcik ve boğaz iltihabı, diş eti hastalıkları ve öksürüğe karşı faydalıdır. Ateş düşürür. Karaciğeri kuvvetlendirir. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardım eder.

Özellikle yemekle birlikte yenildiğinde hazmı kolaylaştırır. Aç karnına yenen beyaz dut bağırsak kurtlarını düşürür.

Mide ve bağırsakları rahatlatır. Kara dut ise ağız ve boğaz iltihaplarına iyi gelir. Dut hangi şekilde tüketilirse tüketilsin iyi bir kan yapıcıdır. Kişinin kilo almasını sağlar ve iştah açar."

Dutun taze ve kuru olarak yenebildiği, ayrıca şurubu, reçeli ve pekmezi yapılabildiği, dut şurubunun mide ve bağırsak iltihaplarını iyileştirmeye yardımcı olduğu ifade edildi.

Haberbussiness
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Posted Image

#2 Bitti Derken...

Bitti Derken...

bayan yanlış

• Üyeler
  • 3,079 posts

Posted 24.06.2008 - 18:19

karadut ufffff en sevdiğim meyvelerdendir...heryerde yok. ama lekesi çıkmıo kan gibi küçükken hep numara yapardık, biyerimiz kanamış gibi ağzımıza yüzümüze sürüp bağırırdık annneeeeeeeeeeeeeeeee die.annemde her defasında korkardı.. *zong
bak cnm çekti ya mmmmm. faydası var dicene dağıtsaydın bütün harabeye daha ii olurdu sanki napıım elimde olmadıktan sora faydalı olmuş olmamış hıhhh :D

(kaşınıom ne far :: )

eğer bir gün farketmeden, istemeden seni kırdıysam
özrün efendisi en yakınım olur
diler, yoluma devam ederim

#3 deryadeniz

deryadeniz

çözmeye çalışma beni...

• Dokunulmazlar
  • 4,502 posts

Posted 24.06.2008 - 19:21

karadut bizim bahçede vardı çok faydalı hakikaten :: az mı ruj yaptım kara dutla *zong
DeRyOş.!!

#4 Rose&Rain

Rose&Rain

Kayıp

• Dokunulmazlar
  • 5,735 posts
  • İlgi Alanları:çok geniş

Posted 24.06.2008 - 20:45

Ağzında, damaklarında sürekli aft çıkan biri olarak karadutun faydasını tecrübeyle sabitlemiş bulunuyorum. Annem sırf bana lazım olur diye dondurucuya karadut atıyor kış için. Hakikaten iyi geliyor.
Posted Image

Tecrübe çok zalim bir öğretmendir. İnsanı önce sınavdan geçirir, sonra dersini öğretir. - Spuitems

#5 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11,484 posts

Posted 24.06.2008 - 23:27

Ne kadarda kısa zamanda kaybolan bir meyve,ilaç niyetine sanki mubarek...
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#6 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7,870 posts

Posted 25.06.2008 - 00:16

faydasız meyve sebze yok zaten...üzüm çekirdeğinden keçiboynuzuna kadar...evveliyatında bizler bastı bacak iken akşam ezanında eve giren veletler iken gruplar halinde serseri mayın gibi ordan oraya gezer iken (elime battı diken) çağlası,elması,iğdesi,zerdalisi ve dutusu...dutusu ne dutu dutu...hepsine dalardık...bildiğimiz bi şey var demek ki..işe yarar şeylere dalmışız...o değil de dut yemiş bülbül ne ki o zaman
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#7 KaKTüS

KaKTüS

Fethiye'li...

• Dokunulmazlar
  • 6,837 posts
  • İlgi Alanları:okumak&yazmak

Posted 25.06.2008 - 01:30

Doktorlar yeni mi farketmiş, biz atalarımızdan öğrenmiştik küçükken bahçelerde , arkadaşların da dediği gibi...

geldin.buldun...Posted Image...sevdim.güldüm...

#8 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7,870 posts

Posted 25.06.2008 - 02:20

usta ben dut yemiş bülbülün olayını çözdüm...nasıl mı?..Şöyle

dut yemiş bülbül

Vücuda kuvvet verir, kansızlığa iyi gelir

vücudu guvvatlanan,kan akışı hızlanan,bağırsağı midesi çalışmaya başlayan bir bülbülün (misal kerkenez) sus pus kalması fizik kuralları ne bileyim biyoloji kuralları onu da ne bileyim kabotaj kanunları içinde mümkün olamayacağından bu deyimimiz de tarih sahnesindeki yanlış anlamıyla varoluşundan sıyrılmış oldu..sıyrılan deyimlerimizi una bulayıp bir çatal yardımıyla tavaya atıyoruz,kızaran deyimleri servis tabağına yerleştiriyoruz,maydanoz ve dereotu ile servis edilebilir..Edy le Bleer
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#9 ecehan

ecehan

çok da fifi *böö

• Dokunulmazlar
  • 13,431 posts

Posted 29.06.2008 - 20:54

teşekkürler emeğine sağlık arkadaşım :)
dut ki karnım acıktı anneme küstüm
tüm şehir bana küstü :)
Posted Image asaletini sevdiğim

#10 DKNH

DKNH

εїз Black Mamba 24 km/h hız yapar..

• Muhabirler
  • 9,404 posts

Posted 30.06.2008 - 12:42

dut yemiş bülbül gibi diye az konusan, birden suskunlasan insanlara denmez mii ::

fazla dut yemeyin enterit olursunuz :friends:
Posted Image
Yoktun ve Tanrı bu ihtimalden hiç bahsetmemişti....

Similar Topics Collapse

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users