İçerik değiştir

- - - - -

Sümela Manastırı Efsaneleri

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 9 yanıt verildi

#1 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 16.06.2008 - 13:27

"İsa Peygamberin havarilerinden olan Lukas'ın bir tahta parçası üzerine çizdiği Meryem Ana resmi (ikona) yıllar sonra kendiliğinden Atina'ya uçmuş. Renginin koyuluğundan ötürü daha sonraları Kara Meryem, Kara Melek, Kara Madonna gibi adlarla ünlenen bu resim, Theodosius döneminde, 4'üncü yüzyılda Atina'dan ayrılmak istemiş.

İkona daha sonra melekler tarafından uçurularak, Maçka dağlarının yamaçlarındaki dağ kavuklarından birine yerleştirilmiş. O günlerde Barnabas ve Sophranios isimli keşişler rüyalarında Meryem Ana'yı görmüşler ve Meryem Ana keşişlere Trabzon'a gidip ikonanın olduğu kovukta kendisi adına bir kilise yaptırmalarını söylemiş.

Keşişler deniz yolu ile Trabzon'a gelerek, Maçka dağlarının yamaçlarındaki taş kovuğu içindeki Meryem Ana ikonasını bulmuşlar.

Onlardan önce bu resmi gören yerliler, ikonayı yakmak istemişler, yanmamış. Balta ile parçalamak istemişler kırılmamış. Dereye atıp uzaklaştırmak istemişler, derenin suyu ikonayı sürüklememiş. Meryem Ana tarafından görevlendirilen iki keşiş, melekler tarafından ikonanın konulduğu kovuğa önce bir kilise, sonra bir manastır yapmışlar. Hayatlarının geri kalan kısmını Sümela'da geçiren iki keşiş, aynı gün ölmüşler."

Diğer bir efsanede de manastırın ortasındaki kutsal havuzdan bahsedilirken, efsane şöyle anlatılıyor:

"Manastırın ortasındaki kutsal havuza, 30-40 metreden iri su damlaları değişik aralıklarla düşermiş. Kutsal olduğuna inanılan bu damlalar, yüzyıllar boyunca umutsuz hastaların ve kısırların umudu olmuş. Tarih boyunca Müslüman, Hristiyan birçok hasta, efsanenin getirdiği umudu paylaşmak amacıyla manastırı ziyaret ederek zengin adaklar ve kurbanlarla damla tedavisine girmişler."
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim

#2 Eylül

Eylül

Harabenin Meleği

• Dokunulmazlar
  • 10.820 Mesaj

Gönderim zamanı 16.06.2008 - 13:40

Görmeyi çok istiyorum.
EÐER ÇEKMEZSEN GÜLÜN NAZINI NE DİKENE DOKUN NE GÜLÜ İNCİT

#3 Rabbit

Rabbit

bir ilgi delisi

• Yöneticiler
  • 11.851 Mesaj

Gönderim zamanı 16.06.2008 - 13:50

trabzonda bir hafta sonu geçirdik manastırıda gittik tabiki
yürüyerek cıkılmazsa süper bi yer
manzara ve mimari (cok anlarımya) acıdan süper olması ile birlikde cıkması bi o kadar güc bir yapı
hikayesinide o gün biri anlatmıştı ama dinlememiştim işime gelmedigi için
hikayesinide ögrendik güsel olduk
bir defa daha ziyaret etmek ümidi ile :grin2:
"seni o kadar yakından görünce,
keşke yalnız bunun için sevseydim seni"

#4 quStah

quStah

Camel Soft

• Yöneticiler
  • 5.617 Mesaj
  • İlgi Alanları:kandırmak..

Gönderim zamanı 16.06.2008 - 19:57

Ordaki balık restourantları idare eder. Gerisi taş işte bildiğin :grin2: *zong

#5 y®sun

y®sun

Onun için takıntı haline geldik

• Üyeler
  • 2.505 Mesaj
  • İlgi Alanları:öküzün altında buzağı aramak :D

Gönderim zamanı 16.06.2008 - 20:16

ilk defa duydum :grin2: saşurdum ne diyim....
Gönderilen Resim

#6 _RomantizmA_

_RomantizmA_

Pembeler içinde uçuk MAVİ

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj
  • İlgi Alanları:sonsuzluk; ölüm...

Gönderim zamanı 17.06.2008 - 17:11

anaaaam öylemiymiş :happy:
kurban olayım o yapının bulunduğu şehre, kurban olayım o şehre sahip olan ülkeye :D

anam Trabzon yanım acıdı, ösledim valla <_<

[Bebeğim Öldü]

Hayatımın gerçek öykülerine ayrılan bir filmin soundtrack’ındayım
Bir yazar mıyım yoksa tek şiirlik şair mi?
Notumu verdi hocalarım nasihati koydum cebime
Ve zorda kalana dek çıkarmadım..
Ve ben bozuk paraydım anlaşılamadan çiklet oldum
Ve ben bütündüm yaramı sevgilimde bırakıp yarımı sokağa attım
Canımı yolda buldum canıma teslim ettim; canına okudum
Canıma kastım…

#7 Rose&Rain

Rose&Rain

Kayıp

• Dokunulmazlar
  • 5.735 Mesaj
  • İlgi Alanları:çok geniş

Gönderim zamanı 17.06.2008 - 20:27

Okula gezisi düzenlemiştik Trabzon'a manastıra da çıktık haliyle. Çıkması ayrı dert inmesi ayrı dert. Yerler çamur vıcık vıcık kayıyor ama eğlenmiştim ben. O orman muhteşemdi ve tepeden seyretmek daha da muhteşem.Manastıra gelince bildiğin taş işte :P Şaka ya şaka meryem ana tasvirini gördük etkileyici idi yani.

Bir de tepeden aşağı doğru inerken adamın biri biraz önümüzde yere düşüp de debelenince bi hayli gülmüştük. İnsan empati kuramıyor öyle bir durumda :P

Gönderilen Resim

Tecrübe çok zalim bir öğretmendir. İnsanı önce sınavdan geçirir, sonra dersini öğretir. - Spuitems

#8 redkitt

redkitt

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 658 Mesaj
  • İlgi Alanları:harabe.net :)

Gönderim zamanı 29.11.2008 - 13:15

yav kardesım o zamanlar baska ne olack ne bekliyonuz adam dağın tepesine villa yada 5 yıldızlı otel dikemez ya elde o vardı onu yapabildi:)
siz taş yığını olarak bakmayın olaya nerde ve nasıl hangi şartlar altında yapıldığına bakın kafayı biraz o tarafa alalım ve saksıyı çalıştıralım biraz yavv:)
mutlu olmayı yarına bırakmak,karşıya geçmek için nehrin durmasını beklemeye benzer.....nehir asla durmaz..

#9 bysmz

bysmz

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 9 Mesaj

Gönderim zamanı 22.12.2008 - 13:45

güzel bi bilgi

#10 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 22.12.2008 - 14:32

İlginç, görmek lazım...
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...