İçerik değiştir

- - - - -

2008 ÖSS Cevap Anahtarı

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 3 yanıt verildi

#1 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Gönderim zamanı 15.06.2008 - 16:35

2008

ÖÐRENCİ SEÇME SINAVI (ÖSS)

SORU KİTAPÇIKLARI VE YANITLARI

Sınav Tarihi: 15.06.2008
Ön Kapak
Genel Açıklama
Birinci Bölüm İkinci Bölüm

Türkçe Testi (Tür)

Edebiyat Sosyal Bilimler Testi (Ed-Sos)

Sosyal Bilimler Testi (Sos-1)

Sosyal Bilimler Testi (Sos-2)

Matematik Testi (Mat-1)

Matematik Testi (Mat-2)

Fen Bilimleri Testi (Fen-1)

Fen Bilimleri Testi (Fen-2)

Arka Kapak
Cevap Anahtarı

2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#2 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 16.06.2008 - 15:24

ÖSS'de 3 soru iptal edilebilir

2 soru çift cevaplı iddiası

Dershane uzmanları ÖSS sorularının sanıldığı kadar kolay olmadığı görüşünde birleşti. Fen Bilimleri Merkezi Dershaneleri uzmanları, Türkçe’de 14. soruda doğru cevabın ‘E’ şıkkı olmasını tartışmalı buldu. SOS-1’ de 4. soru ile Fen Bilimleri Testi’nin 2. bölümündeki 4. soruyu tartışmaya açık olarak değerlendirdi.

Fen Bilimleri Merkezi Dershaneleri uzmanları şu değerlendirmeyi yaptı: “Öğrenciler soruları zor buldu. Geçen yıla göre Mat-1 ve Mat-2 testleri daha zor, Fen-1 ve Fen-2 testleriise daha kolay. Öğretmenler de hemen hemen aynı görüşte.”

Uğur Dershaneleri Rehberlik birimi, sınav sonucunda soruların tamamını yapacak öğrenci olacağını düşünmediklerini belirterek, “Kamuoyunda söylendiği gibi ÖSS kolay bir sınav olmadı”dedi.

Uğur Dershaneleri uzmanları da Fen Bilimleri-2 testinin 4. sorusu olan Fizik sorusunun cevabının A şıkkı değil D şıkkı olması gerektiğini söyledi. Türkçe’de de 14. sorunun tartışmalı olduğu belirtildi.

ÖSYM'den açıklama geldi

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, dün
gerçekleştirilen Öğrenci Seçme Sınavı'ndaki (ÖSS) soruların inceleneceğini, hatalı soru saptanırsa iptal edileceğini bildirdi.

Yarımağan, ÖSS'deki bazı sorularda problemler bulunduğu yönündeki iddialarla ilgili inceleme yapılacağını ifade etti. Yarımağan, inceleme sonucunda hangi soruda problem tespit edilirse o sorunun iptal edileceğini söyledi.

Yarımağan, "Sadece bu tür iddiaları değil, sorularla ilgili öğrencilerin, öğretmenlerin, okulların, dershanelerin başvurularını da dikkate alırız. Soruları ilgili hocalar incelerler ve ona göre karar verirler" dedi.

Prof. Dr. Ünal Yarımağan, illerden ÖSS evrakını teslim alma çalışmalarının sürdüğünü, tüm evrak merkezde toplandıktan sonra sonuç değerlendirme işlemlerinin başlayacağını kaydetti.
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim

#3 _RomantizmA_

_RomantizmA_

Pembeler içinde uçuk MAVİ

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj
  • İlgi Alanları:sonsuzluk; ölüm...

Gönderim zamanı 19.06.2008 - 16:49

Baraj puanları 140'a iniyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği ÖSS baraj puanlarında yapılacak değişikliği açıkladı.

Prof. Dr. Özcan, ÖSS baraj puanlarında yapılacak değişikliği ile ilgili Hürriyet’e konuştu. Ön lisans programlarını tercih etmek için gereken 160 baraj puanının, 20 puan düşürüleceğini müjdeleyen Özcan, lisans programlarına girmek için istenen 185 baraj puanının da indirileceğini belirterek, şunları söyledi:

'Ön lisans ve lisansta bu yıl yaklaşık 115 bin kontenjan artışı yaptık. Geçen senelerde 430 binlerde olan kontenjan sayısı, bu yıl ön lisans ve lisans programlarında yaklaşık 551 bine çıkarıldı. Yaptığımız bu artış işe yarasın diye baraj puanlarını düşürme kararı aldık. Bu yılki sınavdan itibaren yeni uygulamayı hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu kadar kontenjan artışına da puanların yukarıda kalmış olması doğru olmazdı. Kontenjanları doldurmamız lazım. Öğrencilerimizin artık üniversite kapılarında beklemesini istemiyoruz.'

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan da baraj puanlarında adayların lehine bir değişiklik yapılması için YÖK’e öneri götürmüştü. Yarımağan, değişiklikle daha fazla adayın 160 ve 185 baraj puanını geçmesinin amaçlandığını ve böylece kontenjanlarda daha az boşluk kalacağını söylemişti.

Kaynak:stargazete.com
-------------------------------------------------

O kadar rüniversite açtılar, şimdi sorun 180 alacak öğrenci yetiştirmekte.. Onuda çözmeyi başarmışlar, barajı düşürelim... Süpersiniz... Herşey türkiye için...

İçine ettiniz zaten sağlam olmayan eğitim sisteminin...

Sınavı kaldırın, 5-10 zayıfla geçirdiğiniz magazin gençlerinizide üniversitelere yerleştirin, üniversite okumuş bir sürü cahilimiz olsun, amaç sistemi çökertmek değil mi buda benim size kıyağım olsun *agla

[Bebeğim Öldü]

Hayatımın gerçek öykülerine ayrılan bir filmin soundtrack’ındayım
Bir yazar mıyım yoksa tek şiirlik şair mi?
Notumu verdi hocalarım nasihati koydum cebime
Ve zorda kalana dek çıkarmadım..
Ve ben bozuk paraydım anlaşılamadan çiklet oldum
Ve ben bütündüm yaramı sevgilimde bırakıp yarımı sokağa attım
Canımı yolda buldum canıma teslim ettim; canına okudum
Canıma kastım…

#4 BucuK

BucuK

: вєş’є вєş vαя :

• Dokunulmazlar
  • 6.410 Mesaj
  • İlgi Alanları:* qαγєτ ίlqίsίz *

Gönderim zamanı 20.06.2008 - 00:05

bence baraj puanının düşürülmesi iyi oldu
çünkü; eski 160-185 i aşan -daha değerli iki yıllık programlar varken- dört yıllık hayali kurup sonra açıkta kalıyodu,
şimdi 140 alanlar o hayali kuramayacak (puanlarla arasındaki fark belli) ve iki yıllık ve bence asıl değerli olan eğitimi alacak, bu değişikliğin altında yatan da bu galiba,
hani tercih punalarıyla arasını açıp iki yıllık programlara yöneltmek, hem bu program mezunlarının işlerinin de diğerlerinden zor olmadığını da biliyoruz, bence güzel ve en azından bi mantık kalıbına sokulabilecek bi değişiklik

yani içimin bi lobu böyle diyor ben onun yalancısıyım

parantez: düzenlemeyi yök yaptı o sloganın sahibiyle "taban" tabana zıt bi kesim yani