İçerik değiştir

AB Ile Müzakereler Başlıyor..

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 42 yanıt verildi

Anket: AB üyeliğimiz, müzakereler hakkında ne düşünüyorsunuz? (11 üye oy kullandı)

AB üyeliğimiz, müzakereler hakkında ne düşünüyorsunuz?

1. AKP hükümetinin başarısıdır. (2 oy [18.18%])

Oyların yüzdesi: 18.18%

2. Ne başarısı be? Serbest dolaşım hakkımız yok, müzakereler sonunda üyeliğimiz kesin değil.. Buna başarı mı diyosun! (6 oy [54.55%])

Oyların yüzdesi: 54.55%

3. Amaaaan banane... (3 oy [27.27%])

Oyların yüzdesi: 27.27%

Oy Ver Ziyaretçiler oy veremez

#1 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 07.10.2005 - 13:06

evet arkadaşlar görüşleriniz nelerdir? girdik bi yola, sonu ne olacak sizce ?
Gönderilen Resim

#2 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 07.10.2005 - 14:27

Siyasetle ilgilenmeme rağmen , bu konuda hiçbirşey söylememe kararı almış bulunmaktayım ve anketinize cevaben "Amaaaan banane..." yi seçmiş bulunmaktayım.Tüm dostlara şiddetle tavsiye ederim..

Değişiklikler Kaydedildi...

#3 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Gönderim zamanı 07.10.2005 - 17:52

AKP'nin başarısı değil, yıllardır planlanmış birşeyin getirisiydi bunlar. AKP yalnızca hazıra konmuş oldu.

Refah Partisi'ndeyken Avrupa Birliği'ni Hristiyan Birliği olarak niteleyip yerden yere vuranlar şimdi Meclis'te AB'yi Türklere ballandırarak anlatıyorlar..
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#4 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 07.10.2005 - 19:08

pazartesi akşamı ntv'de emre kongar ve mehmet barlas'ın programı vardı.. kongar'ın söyledikleri fazlasıyla doğru.. bi tenis klubüne üye oluyoruz ama tenis oynamak için değil, bulaşıkçılık için..
Gönderilen Resim

#5 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 07.10.2005 - 19:12

Bence önce araştırmalısınız
daha sonra anladıgınız yorumu yaparsınız...

smiley-sport036.gif  

#6 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 07.10.2005 - 20:21

evet miyava katılıyorum kesinlikle kimsenin bir bilgisi yoq doğru düzgün olaydan haberdar değiliz ne olacak ne bitecek fakat iyi birşeyler olacağı kesin...yalnız pazarlık sürecini büyüteç altına alırsak AKP hükümetinin başarısı değildir şeklindeki sözü biraz daha yumuşatabiliriz böylece yiğidi öldürüp hakkını yemeyelim değil mi? çekilen restlere bir bakalım o meşhur kopenhag kriterlerinin yerine getirilmesine bir gecede meclisten geçirilen kararlara,hükümetin çalıştığı bir gerçektir bunu gözardı etmeyelim olaya tek taraflı bakmayalım yani 46 senedir biz avrupanın kapısını aşındırıyoruz ve bunca süreden beri başaramıyoruza geliyor bu iş yapmayınız arkadaşlar 46 senedir kaç tane somut adım atıldı ya da varda ben mi bilmiyorum da böyle konuşuyorum(burda kendimi tenzii etmek durumunda hissettim kendimi ben akp taraftarı değilim arkadaşlar yanlış anlaşılmasın)...bir de bu ülkemizi parçalayacaklar tarzı sevr korkusu yokmu ben onu anlamıyorum lan adamlar zaten kendi nüfuslarıyla başları dertte bir de bizimle mi uğraşacaklar merak etmeyin lan o avrupa'nın yiyeceği halt değil...

İngiliz Independent gazetesi güzel bir yorum yapmış bu konuda
AB için atılan adımın modern Türkiye'nin kurucusu Atatürk'ün çabalarının sonucu olduğunu yazarak şu yorumu yaptı: "AB dün tarihi bir jest yaparak, Avrupa ile İslam dünyası arasındaki ilişkilerin düzeltilmesinde önemli bir adım attı. Atatürk'ün en büyük amacı Türkiye'nin laik, demokratik bir Avrupa ülkesi olmasını sağlamaktı."

alttakini bir okuyun bakalım ufak tefek anlatıyor durumu...kaynak hürriyet gazetesinden kanat atkaya'nın yazısı

1- AB üyeliği ile örf, ádet, ahlak ve toplumsal kimliğimiz yok olacak. (Aksine eğitim ve kültür politikalarına karışmıyor AB. Ulusal kültürün korunması için destek programları da var. Yani arkadaşlar, örf-ádet derken üzerinde el bombasıyla halaya katılma, kesmek üzere alınan danayı otobanda kovalamayı filan kast etmiyorsak, bir problem yok!)

2- AB üyeliği ile birlikte Türkiye’ye para akacak, milli gelir kısa sürede birkaç kat artacak. (Mali yardımlardan tabii ki faydalanılacak, fakat bu ‘Gel bakalım Kanat Abi, al şu 5 bin Euro’yu git şahane bir tatil yap’ şeklinde olmayacak. İyi bir proje götürürsen parayı alıyorsun. Ne kadar ‘iyi proje’ o kadar yardım. Çaktınız mı köfteyi?)

3- Günlük hayatımızdaki tüm detayları AB belirleyecek; kokoreç bile yiyemeyeceğiz. (Kokoreçe bayılırım. Fakat sen o kokoreçlerin nasıl hazırlandıklarını bir görsen, yanından geçer misin, onu bilemem. Sağlık, hijyen ve güvenlik standartları, kötü şeyler değildir; korkmayın, sevinin. Kokoreçi de temiz yapıp temiz satıyorsan, problem yok.)

4- Türkiye Gümrük Birliği’nden zarar gördü. (Hı-hı, tabii tabii. 1971’de AB, Gümrük Birliği’ni tek taraflı başlattığında toplam ihracatın sadece yüzde 20’si sanayi ürünüydü. GB tamamlandığında, yani 1996’da bu oran yüzde 87’ye, bugün ise yüzde 94’e çıkmış durumda. -Kaynak: Devlet İstatistik Enstitüsü-)

5- AB, Türkiye’nin içişlerine karışıyor; hiçbir aday ülkeden Türkiye’den istediklerini talep etmiyorlar. (Tabii canım adamlar bize gıcık çünkü. AB’yi de ‘Haydi toplanıp Türkleri ayar edelim!’ diye kurdular. İstiyorlar ki; temel hak ve özgürlükler genişlesin, hukukun üstünlüğü kabul edilsin, insan haklarına saygı duyulsun... Olacak iş mi; terbiyesizlik canım! İdam cezasının kaldırılmasını bizden istediler, atıyorum Finlandiya’dan istemediler. Niye acaba? Çünkü Finlandiya’da zaten idam cezası yoktu...
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#7 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 07.10.2005 - 20:34

Türkiye üye olacağı tahmin edilen 2014'e kadar AB'den toplam 8 ila 10 milyar euro arasında hibe şeklinde mali yardım alacak. AB'nin katılım öncesi yardım mekanizması (IPA) kapsamında Türkiye'ye yapacağı yardımlar, gelecek yıldan itibaren katlanarak artacak. 2007 yılından itibaren her yıl 1 milyar Euro mali yardım alınması bekleniyor. Bir başka deyişle her Türk vatandaşının cebine yılda 12.5 euro girecek. Bu rakamlar birliğe daha önceden katılan ülkeler gözününde bulundurulduğunda adeta "çekirdek parası" gibi kalıyor. Örneğin, 1981'de AB üyesi olan Yunanistan'ın aldığı yardım 80 milyar euroyu geçti.

AB'nin katılım öncesi için ayırdığı miktar 14.6 milyar euro dolayında. Türkiye'nin bu paydan 10 milyar euro alacağı gözönüne alınırsa geri kalanı, aday ve potansiyel aday ülkeler olan Hırvatistan Makedonya, Arnavutluk ve Bosna-Hersek paylaşacaklar. AB hibeyi yaparken, hangi alanlarda kullanılması gerektiğine ilişkin kıstaslar da koyuyor. Yardımlar şu 5 alanda kullanılıyor:

* Kurumsal kapasite gelişimi

* Bölgesel ve sınır ötesi işbirliği

* Bölgesel kalkınma (Ulaştırma, çevre, enerji, eğitim, KOBİ'lere destek)

* İnsan kaynakları

* Kırsal Kalkınma (Tarım desteği)

Üyelikten sonra yardım miktarı 7 katına çıkacak
AB'ye üye olan tüm ülkeler birlik bütçesine katkıda bulunmak zorunda. Ancak AB de gelişmişlik düzeyine göre üyelerine el uzatıyor. Gelir seviyesinin AB ortalamasına çekilmesi ve tarım sibvansiyonları için AB'nin zengin ülkelerinden diğerlerine milyar euroluk kaynaklar aktarılıyor. Katkı ve alınan yardım arasındaki fark, üye ülkenin net cebinde kalan parayı gösteriyor. Örneğin, ekonomik düzeyi düşük olan Yunanistan, İspanya, Portekiz ve İrlanda'ya oldukça yüklü miktarda, kalkınma amaçlı 'bölgesel fonlar' veriliyor. İkinci tip yardım ise, tarım sübvansiyonları.

Türkiye'nin üyelik öncesinde alacağı yıllık 1 milyar euro yardım üyelik sonrası gelecek kaynaklarla kıyaslandığında arada en az 7 katlık bir artış görülüyor. Hırsitiyan Demokratlar ise bu rakamın 20 milyar dolara ulaşacağını ileri sürerek üyelik yerine imtiyazlı ortaklıkta diretiyor.
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#8 SunRıse

SunRıse

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 36 Mesaj

Gönderim zamanı 07.10.2005 - 21:45

keşke başlamasa...istemiyom abi ben ab mb..kokoreç yok,o yok bu yok..ayrıca adamlar resmen bizi sömürüyorlar haberimiz yok...bi TÜRK olarak içim kan ağlıyo...Yavuz Sultan Selim'in torunlarının düştüğü hale bak...yazık... :msn24: ;) :) :mad: :mad:

#9 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 07.10.2005 - 22:02

3- Günlük hayatımızdaki tüm detayları AB belirleyecek; kokoreç bile yiyemeyeceğiz. (Kokoreçe bayılırım. Fakat sen o kokoreçlerin nasıl hazırlandıklarını bir görsen, yanından geçer misin, onu bilemem. Sağlık, hijyen ve güvenlik standartları, kötü şeyler değildir; korkmayın, sevinin. Kokoreçi de temiz yapıp temiz satıyorsan, problem yok.)

bişeye düşmedik olm kötü bir durumumuz yoq anlayınız
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#10 SunRıse

SunRıse

• Üyeler
  • 36 Mesaj

Gönderim zamanı 07.10.2005 - 22:17

abi tek derdim kokoreç olsa amenna...ama herifler aç köpek..biz alcakları yok oyalayıp duruyolar...bi gün pişman olcaz ama iş işten geçmiş olacak..Türkün Türkten başka dostu yok...bilmem anlatabildimmi... :)

#11 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 07.10.2005 - 22:26

daha ne kaldı ki almayacaklar diyorsun...haa şöyle birşey olabilir kriterler olacak önümüzde müzakere sürecinde herhangi bir yamuğumuzda tırt hemen kesme hakkına sahipler bu süreci...ama öyle bir .pnelik yapmazlar çünkü AB itibarı onlar için çok önemli artık onlar içinde pek bir geri dönüş şansı yok...ama bu süre içinde başka oluşumlar olursa dağılmalar falan tabii zaman içinde görürüz...bekleyelim
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#12 Roland

Roland

I Love My Frog :)

• Üyeler
  • 4.729 Mesaj

Gönderim zamanı 07.10.2005 - 22:40

kaynak hürriyet gazetesinden kanat atkaya'nın yazısı

eee gazete hürriyetse tabii ab yi ballandıra ballandıra anlatacaklar. Hürriyet yazarları Akp ile Ab ile iyi geçinmezlerse patronları atar onları değil mi ??

ayrıcana bence AB ye girdikmi bi bok da olmucak yine sap gibi kalcaz öyle.
Kandırdım, kandırdıım, gemi memi yoktu

#13 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 07.10.2005 - 22:47

yoq bu eleman arayarak öğrenmiş AB bilgilendirme servisi açmışlar ordan arayıp herkes sorup öğrenebiliyormuş
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#14 muhalefet

muhalefet

O'nun can kırıkları var!

• Üyeler
  • 158 Mesaj

Gönderim zamanı 08.10.2005 - 10:16

Bence bizi bir yirmi yıl oyalar bunlar. Ben de AB'ye girme yanlısı değilim. Sanki AB olmadan bütün bunlar gerçekleşmeyecek ya da biz kalkınamayacağız, çağdaşlaşamayacağız.
Çok saçma.
Benim kendimle ufak bi' sorunum var(!)

#15 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 08.10.2005 - 20:08

saçma olması Türkiye'nin bir yatırım üssü olacağı gerçeğini değiştirmiyor arkadaşlar allahın arabı gelip koymuyo 5 milyar doları durduk yere buraya...hepsi ab sevdasına dur bakalım daha neler gelecek acele etmeyin
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#16 muhalefet

muhalefet

O'nun can kırıkları var!

• Üyeler
  • 158 Mesaj

Gönderim zamanı 09.10.2005 - 15:39

Şehrin ortasına gökdelen dikmek, yatırım yapmak değildir.

#17 muhalefet

muhalefet

O'nun can kırıkları var!

• Üyeler
  • 158 Mesaj

Gönderim zamanı 09.10.2005 - 15:51

Hem yakışmıyor İstanbul'a.

#18 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 09.10.2005 - 21:48

sadece gökdelen ile kalacağını nerden biliyorsun...ayrıca malezya örneğini bir düşün orda bilirsin petronas ikiz kuleleri var ve o iki tane kulenin malezya turizmine katkısını...ufak bir ayrıntı ama kayda değer...dediğim gibi elin arabı durduk yere sokmaz bu parayı...ayrıca böyle yapılar itibar anlamına gelir gerçi dünyanın en büyük kulesi olacak deniyor, bu biraz beni çelişkide bıraktı zira şu an proje aşamasında olan bir çok kule var ki biri çin'in yapacağı 1128 m lik Bionic Tower...ondan önce Tokyo'da yapılması planlanan Millenium Tower 800m olacakmış...ondan dünyanın en büyük kulesi yakıştırması biraz yanlış gibi kamuoyunu yanıltmamalılar diye düşünüyorum...Bak muhalefet adamlar ne demiş
''Gökdelen pazarı, Avrupa'da ve dünyanın diğer bölgelerinde farklılık gösteriyor. Millennium'un Süper Kuleleri projeleri karşılaştırılacak olursa, Londra'da yapılacak kule Avrupa'nın en yüksek binası olacak; ancak, sadece 386 m. Buna karşılık, Tokyo'da yapılması planlanan 800 m'lik bina, neredeyse Londra'dakinin iki katı büyüklüğünde. Ve dünyanın en büyük binası rekorunu ele geçirecek. Londra'daki kule, başta 486 m. olarak tasarlanmış. Ancak ülke halkı, bunun çok yüksek olacağı konusunda şikâyete başlamış. Tokyo'da ise halk, 800 m'lik pro-jeyi çok sıcak karşılamış.
Kuşkusuz, Çin'de, Hong Kong'da yapılması planlanan 1.128 m'lik Bionic Tower projesi, geleceğin en heyecan veren tasarımlarından biri... Belki Çin Seddi gibi uzaydan görülmeyecek. Ama, Çinli yetkililer, yapının bir mühendislik harikası ve ulusal güçlerinin simgesi olacağını belirtiyorlar. Henüz tasarım aşamasındaki binanın 300 katında 100.000 kişinin yaşaması planlanıyor. Avrupalı mimarlar, bunu "dikey şehir" olarak adlandırıyorlar. Beton, metal ve camdan yapılması düşünülen Bionic Tower'ın maliyeti yaklaşık 17 katrilyon TL. Bu kadar yüksek bir kulenin ayakta durabilmesi, depreme ya da rüzgâr etkisine karşı koyabilmesi için, temelinin ters çevrilmiş bir şemsiye modeliyle hazırlanması düşünülüyor. Cam ve alüminyum dış kabuk, havanın kule içinde dolaşmasını sağlayacak. Kule 12 bölümden, her bölüm 25 kattan oluşacak. Her bölüm birbirinden ayrıldığından, herhangi bir yangın tehlikesinde alevler bir bölümden diğerine geçemeyecek.''

Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#19 aTMaCa

aTMaCa

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 384 Mesaj

Gönderim zamanı 26.10.2005 - 15:20

Şehrin ortasına gökdelen dikmek, yatırım yapmak değildir.

İçine bi kaç tane bakkal, kırtasiye, kasap, butik falan açınca yatırım oluyorrr.
Gönderilen Resim

#20 Markxist

Markxist

• Üyeler
  • 20 Mesaj

Gönderim zamanı 30.10.2005 - 00:14

Arkadaşlar acizliği bir yana bırakın!
muhassır medeniyet seviyesine ulaşmalıyız ab li yada ab siz Ülkemizin asla ab ye alınmayacağı bir gerçek ama bu müzakereler ülkemize yararlıda olailir düzenlemeler yararlı hale gelir rüşvetin önü kesilirse..

Tabi her geleninde Diyarbakıra gitmemesi gerekir bu adamlar 30 bin kişinin katilidir! :wave:
Ben, bir insan,
ben, Türk şairi komünist Nâzım Hikmet ben,
tepeden tırnağa iman,
tepeden tırnağa kavga, hasret ve ümitten ibaret.