İçerik değiştir

Concierto De Aranjuez - Narciso Yepes

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 4 yanıt verildi

#1 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 18.04.2008 - 15:17

adını bir türlü aklımızda tutamadığımız eserlerden en önemlisi budur herhalde...Konçerto 3 kısımmış...Bu en fazla bilinen 2. kısım...İspanyol İç Savaşı'nı anlatıyormuş bu eserde...(Özellikle bu videoda 08.24 ten itibaren iç organlarının birbirine girme duygusunu hissedin derim ben)...(Deniz Gezmiş'in idamından önce bunu dinlemek istediği de bilinir)(parantezler çok olunca insanın okuyası gelmiyor yahu,onu keşfettim az evvel)(hala parantez açıyorum ama sadistçe)(yeter galiba)Konçertonun bestecisi Joaquin RodrigoTam adı Joaquin Rodrigo Vidre olan ispanyol besteci,1901 yılının 22 eylül' ünde Valencia da dünyaya gelmiştir. üç yaşında difteri salgını sonucu gözlerini kaybetmiştir. ilk müzik çalışmalarına sekiz yaşlarındayken piyano ve viyolin çalarak başlamıştır. ilk kompozisyonunun tarihi 1923' tür. 1924 yılında ilk orkestra çalışmasını yapmıştır. rodrigo kariyerinin başlangıcından beri tüm çalışmalarını braille* alfabesi ile yazmıştır. 1927' de, ustaları Albéniz, Falla, Granados and Turina' nın izinden giderek, Paris' e taşınmış ve orada the école normale de musique' e kayıt olmuştur. ve orada beş yıl ispanyol öğrencilere özel bir hayranlık duyan Paul Dukas ile birlikte çalışmıştır. rodrigo piyano için yazdığı sonada de adiós' sunu dukas' ın anısına 1935' te yazmıştır. kısa zamanda bilinen bir besteci ve piyanist olmuş ve içlerinde onu ilerlediği kariyerinde kararlı olması yönünde destekleyen ve tavsiyeler veren manuel de falla da olmak üzere, honegger, milhaud, ravel ve daha bir çok ünlü müzik adamıyla dost olmuştur.1933 yılında bir türk piyanist olan victoria kamhi ile evlenmiştir. bayan victoria 1997' deki vefatına dek rodrigo' nun ayrılmaz yoldaşı ve beste çalışmalarında her yönden en önemli yardımcısı olmuştur. 1939 yılında sürekli olarak yerleşmek üzere ispanya' ya madrid' e dönmeden önce fransa' da paris konservatuvarı' nda ve sorbon' da, almanya' da, avusturya' da ve isviçre' de müzikoloji çalışmalarına devam etmiştir. 1940' ta barselona' da gitar ve orkestra için yazılmış olan 'the concierto de aranjuez'' in dünya premieri gerçekleşmiştir. bu onun müzikal şahsiyetinin kusursuz bir örneği olmuş ve dünya çapında ünlenmesini sağlamıştır. bu noktadan sonra rodrigo yaratıcı ve akademik sayısız sanatsal aktiviteyle meşgul olmuştur. bazı önemli pozisyonları: the history of music at the complutense university of madrid de profesörlük, ispanyol radyosu müzik yayınları başkanlığı, birçok gazete için müzik eleştirmenliği ve ispanyol ulusal organizasyonu sanat bölümü başkanlığı. aynı zamanda konferansçı ve piyanist olarak, tüm ispanya' da, ispanya dışındaki avrupa' da kalan yerlerde, latin amerika' da, amerika' da, israil' de ve japonya' da turlara davet edilmiştir. sık sık tüm dünyada kendisinin müziğine adanmış yarışmalara ve festivallere eşi victoria' nın refakatinde katılmıştır.joaquín rodrigo 6 temmuz 1999' da madrid' deki evinde vefat etmiştiralıntı : hardzine.com(*) Braille Alfabesi : Körler alfabesi olarak da bilinir, 1821 yılında Louis Braille tarafından geliştirilmiş görme özürlü insanların okuyup yazması için kullanılan bir alfabe metodudur. İki kolon taşıyan dikdörtgen düsen üzerine dizilmiş altı kabartılmış noktadan oluşur. Her iki kolonda üçer nokta bulunur. Noktalardan her biri altmışdört farklı kombinasyondan birini oluşturması için farklı şekillerde dizilir.
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#2 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 18.04.2008 - 15:24

bu arada vidoenun kaydedildiği tv kanalı ''hr'' Almanya'nın Hessen eyaletinin tv kanalı olup açılımı 'Hessischer Rundfunk' tur... söyleyem de bilgi olsun dedim bir an ama daha sonra lan millete ne diye de içimden geçirdim...duygu sağanağı yaşadım yalnızlığımın erdeminde o an...tek bir kelime çıktı dilimden ''hasssskea' dedim...my dedi
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#3 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 19.04.2008 - 00:52

Tamam şimdi hatırladım.Belgeselde Deniz Gezmiş idamından önce dinlemek istemişi görünce aratıp bulmuştum.Senin eklediğin yazıda görünce aklmıma geldi şimdi.Böyle bir kaç parça daha vardı ekleyeceğim diye ayarladğım.Şimdi onları da unuttuğum aklıma geldi.Bi zahmet onları de ekle bee.Eline mi yapışır.Bi insaniyetlik yapsan hee.Hayır işlemiş olursun yaa.

Hadi yaa başının gözünün sadakası olur bee...

Unuttum diyom yaa bi el at da ekle şunlar neydi hatırlasana.

Ben olsam hemen yapardım bekletmezdim.

Uzun yazdım ama parçada uzun ve hüzünlü...

Şu an bende öleyim bi eklemedin.Hem bi çibörek de ısmarlamaın o kadar geldim gittim Eskişehir e...

Sana karşı çook doluyum anlatılamaz hissiyatıım.Hele şu an 8.50 deki an geldi ki...

Bi garip oldum yaa...

Sorumlusu sensin bakalım nasıl uyuyacaksın.Nasıl kapanacak o gözlerin.Her içtiğin bardakta beni görecen.Bu sitemlerim akıp gidecek.Boğazına takılacak o yudumlar.

Ahh ahhh diyeceksin...

Ama iş işten geçmiş olacak.Aynen bu parçanın son notalarının dinlerken olduğu gibi
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim

#4 deryadeniz

deryadeniz

çözmeye çalışma beni...

• Dokunulmazlar
  • 4.502 Mesaj

Gönderim zamanı 19.04.2008 - 01:22

konçertoyu dinlerken ölüm geliyo aklıma,kaybettiklerim,çaresizlik içinde boğulma günlerim,eser çok güzel ama kötü oluyorum ben ya :)
DeRyOş.!!

#5 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 20.04.2008 - 22:28

Shycan...canımın karbon kağıdı...iyi dedin hoş dedin duygulara gark ettin de hangi şarkılar olduğunu bi mırıldansana malum isimleri pek bilebilebilemiyoz...mitoz bölünme
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan