İçerik değiştir

- - - - -

Gülmek

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 2 yanıt verildi

#1 orumcekadam2

orumcekadam2

Buranın müptelasıdır

• Üyeler
  • 4.836 Mesaj

Gönderim zamanı 10.04.2008 - 18:56

gülmek

hiç güldünüzmü?.ama gülmek derken nasıl gülmek...öyle bir gülmekki gülünce gözlerin parlamak kalbindeki temizliği,saflığı,iyiliği,güzelliği yüzüne yansıtabilmek işte gerçek gülmek budur..içten gülmek....eğer gerçekten içten gülebiliyorsanız çevrenize parlayan güneş gibi ısı ve ışık yayarsınız..öyle bir ısı ve ışıktır ki bu çevrenizdeki insanlarıda güldürür onları aydınlatır onları ısıtır ..ve asık suratlarında bir gülümse tebessüm olur. günümüzde o kadar dert, sıkıntı, gam ,keder, üzüntü var ki sormayın bir çok problem ..almış gidiyor insanları bir geçim sıkıntısı bir hırs...çocukluktan aileler sıkıştırmakta çocuklarını okusun adam olsun güzel bir meslek edinsin diye dersaneye gönderir ders çalış şöyle yap derken gülmeyi unutur çocuk..aileler geçim derdindeyken insanlık bu problemlerle uğraşırken gülmeyi unutmuş...size bir örnek vermek istiyorum...bir bankaya işlem yaptırmaya girdim nuamratörden bir numara aldım ve sıramı beklmekteyim ve karşımdaki vezneleri gözlemekteyim...sırası geleni çağırmakta veznedar ve kafasını kadırmadan işini yapmakta yüzünde bir yorgunluk bir asık suratlılık...sıra bana geldi ben güler yüzle merhaba kolay gelsin ben şu hesaba para yatıracaktım teşekkürler diyerek gülümsedim karşımdaki asık suratlı veznedar kafasını kadırdı baktı..şaşırdı..benim işlemim bitti gene güler yüzle teşekkür ederim iyi günler kolay gelsin dedim ve kadın gülümsedi..asık suratlı yorgun bakışlı veznedar kadında gülümsedi ben keara çekildim benden sonra bu kadın gelen kişiye kafasını kladırarak gülümseyerek buyrun dedi..bunu neden anlattım şunun için bakın bir insana içten güldüm iki dakika öncesi haliyle 2 dakika sonraki hali değişti..belki hadi canım olurmu öyle şey diyeceksiniz inanmayacaksınız..ama şunu unutmayın içten gelen kalpten gelen bir gülümseme yukardada anlattımya parlayan bir güneş gibidir çevresinide ısıtır ve aydınlatır diye..gerçektende öyle..isterseniz bir deney yapalım aynanın karşısına geçin ve kendiiz bir bakın ve gerçekten kalpten gülebilecekmisiniz bir deneyin bakalım..eğer kalpten gülmeyi becerbildiğimiz takdirde ve gülebildiğimiz zaman bu dünya yaşanır hale gelir ve unuttuğumuz dünya telaşına düştüğümüz bu sıkıntılı çekilmez hayatı daha çekilir yaşanır hale getirebiliriz...eğer gerçekten kalpten gülerseniz birine, onunda güldürürsünüz oda bir başkasını bu zincir ve bu halka böyle büyür gider..ve çevreniz ısınır parlar ....sözlerime burada son verirken bu gülüşü gülmeyi umarım hepimiz öğrenir ve kaplten gülerek parlayan bir güneş olup çevremizi ve insanlığı hem aydınlatır hemde ısıtırız..sürçü lisan ettiysek affola şimdi herkes bir gülümsesin bakalım.. :blink:
örümcekadam2

Bu mesaj orumcekadam2 tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 10.04.2008 - 18:57

Surda bir gedik açtık; mukaddesmi mukaddes!
Ey kahbe rüzgar,artık ne yönden esersen es!...

Üstad Necip Fazıl Kısakürek
orumcekadam2

#2 nil_law

nil_law

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.229 Mesaj

Gönderim zamanı 10.04.2008 - 19:38

hayatımda bir kere güldüm o satırlarda ki gibi ama gözlerinin içine bakarak tüm kalbimle evet sanırım ben bir kere güldüm, gülebildim gerçek anlamda...

hiç bir dönemde avukatlar esir kullanmadı ama kölede olmadı...

#3 orumcekadam2

orumcekadam2

Buranın müptelasıdır

• Üyeler
  • 4.836 Mesaj

Gönderim zamanı 11.04.2008 - 09:17

ama bir kere değil her zaman gülmeli nil law ve etrafınıda güldürebilmeli umarım her zaman bu şekilde gülersin *zong
Surda bir gedik açtık; mukaddesmi mukaddes!
Ey kahbe rüzgar,artık ne yönden esersen es!...

Üstad Necip Fazıl Kısakürek
orumcekadam2