Jump to content

- - - - -

Türk Büyükleri [Yardım]

• Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 _KajmeraN_

_KajmeraN_

...::: UFAKLIK :::...

• Üyeler
  • 5,365 posts
  • İlgi Alanları:Şiir, edebiyat, müzik(rap),bilgisayar (yazılım, donanım)

Posted 09.03.2008 - 16:07

Belki bilirsiniz okullarda Türk Büyüklerinin resimlerinin olması zorunlu... Uzun zamandır bu Türk büyüklerinin resimlerinin altında hayatları kaç eşleri kaç çocukları vardır onlar yazardı... Ancak artık o kaç çocuğu felam va rişi kalktı... Onlar hakkında söylenmiş yada onların söylediği sözlerin yazılması lazım... ee söz konusu araştırma olunca kime yaptırırlar tabiki bilgisayarcıya :: .Tarihcini işidir dediysemde dinleyen olmadı, görev bana verildi ::

Epey aradım ama bulamadım yardımcı olursanız sevinirim...

aranan Türk Büyükleri şunlar. *zong

Cengiz han
Oğuz Han
Osman Gazi
Gazi Osman Paşa
Dede korkut
Attila
Alparslan
Fatih Sultan Mehmet
Kanuni sultan süleyman
Yavuz sultan selim
Yıldırım beyazıt
Mehmet Akif ersoy
Yunus Emre
Farabi
Evliya Çelebi
İbn-i Sina
Mevlana
Mimar sinan
Barbaros Hayrettin Paşa

...:::--------------------------------------------------------:::...
BİTTİ!

CAN_i

#2 Selametlik

Selametlik

Onun için takıntı haline geldik

• Üyeler
  • 1,976 posts
  • İlgi Alanları:Futbol

Posted 09.03.2008 - 17:34

İbn-i Sina'nın Sözleri
Hiç kimse görmek istemeyen kadar kör değildir.
İlim ve sanat ittifak görmediği ülkeyi terk eder.
Dünya bir eğlence ve oyun yeri değildir.

Koş saraylarima bulabilirsen beni
Konuş ve dertleş eskisi gibi
Bul seni getir bana hediyem ol
Aklımın odaları senle doldu taştı

#3 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6,730 posts

Posted 09.03.2008 - 18:00

Aslen Türk olmayan büyükler gördüm sanki, bide aslında büyük olmayan Türkler : )

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Posted Image

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#4 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9,354 posts

Posted 09.03.2008 - 18:23

Değerli Kajmeran ,

Hazır Büyük Türkçü ağabeylerimiz de buradayken ; isterseniz önce listesini vermiş olduğunuz isimlerin Türk ve büyük insan olup olmadığını araştıralım , elde ettiğimiz sonuçlara göre yeni bir liste düzenleyelim ve sonra da bu kişilerin sözlerini arayalım .

Siz ne dersiniz ?

#5 Selametlik

Selametlik

Onun için takıntı haline geldik

• Üyeler
  • 1,976 posts
  • İlgi Alanları:Futbol

Posted 10.03.2008 - 00:25

Andrea Dorya yaptığı hesaplamaların sonunda görüyor ki; o mevsimde kendisi rüzgarı arkadan alacak, mutlaka Osmanlı donanmasını perişan edecek. Andrea Dorya'nın gemileri Osmanlı'nın 3 katı. Askeri de bununla paralel olarak gene 3 katı; ama Andrea Dorya sinirli, Andrea Dorya zaferden emin degil, huzursuz.

Osmanlı'yı tanımayanlar ona diyorlar ki;
-Neden bu kadar huzursuzsun? Onların 3 katı askerin var. Rüzgarı da arkadan alacağın kesin. Gemilerin de yüksek bordalı. Onları duman edersin.

Andrea Dorya ;

-Beni düşündüren bir husus var. Onlar Osmanlı, ölüme koşuyorlar, bunu anlayamıyorum. Şehit olmak diye bir şeyden bahsediyorlar. Herkes savaşta ölmeye koşuyor. Bizim aramızda böyle insanlar yok.

Savaş başlıyor. Sabahleyin rüzgarı arkadan alan Andrea Dorya'nın donanması, Osmanlı donanmasını perişan ediyor. Çok şehit veriyoruz; ama öğleden sonra herşey değişiyor. Bu sefer Osmanlı donanması rüzgarı arkadan almaya başlıyor ve ortalık kararana kadar Andrea Dorya'nın işi bitiriliyor. Osmanlı donanması galip geliyor. Acaba Osmanlı nasıl galip gelmişti biliyor musunuz?

Barbaros Hayrettin Paşa sabaha kadar uyumamış ve Allahû Tealâ'ya, Allah'ın bir evliyası olarak demiş ki: "Ya Rabbi! Ben i'lay-ı kelimetullah için savaş veriyorum. Şanım artsın diye, onları öldüreyim diye, onlara hakim olayım diye değil. Onlara adalet götüreyim diye savaş veriyorum. Böyle olup olmadığını sen benden daha iyi bilirsin. Eğer öyle değilse benim emanetimi al, öyleysem bana yardım et."

Allahû Tealâ Barbaros Hayrettin Paşa'ya buyurdu ki: "Gemilerin bordasına 'Allah rüzgarları dilediği zaman başka istikametlerden estirir' âyetini yaz.".

Bütün donanma gemilerine, bütün donanmaya yazıldı. O gece şafak sökmeden evvel, savaş başlamadan evvel bütün donanmaya yazıldı. "Allah rüzgarları dilediği zaman başka istikametlerden estirir." Öğlene kadar tabiat hükmünü inzal etti. Andrea Dorya'nın donanması rüzgarı arkadan aldı, saldırısını tamamladı ve çok şehit verdik. Çok insan Allah'ın yanında en mümtaz yerini aldı şehit olarak; ama öğlenden sonra Allahû Tealâ Barbaros Hayrettin Paşa'ya verdiği sözü tuttu ve rüzgar Osmanlı donanmasının arkasından gelmeye başladı. Bunun neticesi de Osmanlı'nın zaferi kazanmasıydı.
Koş saraylarima bulabilirsen beni
Konuş ve dertleş eskisi gibi
Bul seni getir bana hediyem ol
Aklımın odaları senle doldu taştı

#6 quStah

quStah

Camel Soft

• Yöneticiler
  • 5,617 posts
  • İlgi Alanları:kandırmak..

Posted 10.03.2008 - 00:34

Allahû Tealâ Barbaros Hayrettin Paşa'ya buyurdu ki: "Gemilerin bordasına 'Allah rüzgarları dilediği zaman başka istikametlerden estirir' âyetini yaz.".

Nası yani? Vahiy mi gelmiş Hayrettin Paşa'ya?

#7 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11,484 posts

Posted 10.03.2008 - 00:42

Vahiy peygamberlere has.Doğrusu ilham olmalı...
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#8 _KajmeraN_

_KajmeraN_

...::: UFAKLIK :::...

• Üyeler
  • 5,365 posts
  • İlgi Alanları:Şiir, edebiyat, müzik(rap),bilgisayar (yazılım, donanım)

Posted 10.03.2008 - 13:33

26 Ağustos Cuma günü askerlerini toplayan Alparslan, atından inerek secdeye vardı ve;
“Ya Rabbi! Seni kendime vekil yapıyor; azametin karşısında yüzümü yere sürüyor ve senin uğrunda savaşıyorum. Ya Rabbi! Niyetim halistir; bana yardım et; sözlerimde hilaf varsa beni kahret!” diye dua etti.

Sonra atına binerek askerlerine döndü ve;
“Ey askerlerim! Eğer şehid olursam bu beyaz elbise kefenim olsun. O zaman ruhum göklere çıkacaktır. Benden sonra Melikşah’ı tahta çıkarınız ve ona bağlı kalınız. Zaferi kazanırsak istikbal bizimdir.”

Bu sözler orduyu coşturdu. Büyük şevkle ileri atıldılar. Alparslan son derece kurnazca bir harp taktiği planlamıştı. Hilal şeklinde yaydığı ordusuyla akşama kadar Malazgirt meydanında dövüştü. Şaşkına dönen Bizans ordusu, hilalin içine düştü. 200.000 kişilik koca ordu perişan oldu. İmparator esir edildi (Bkz. Malazgirt Meydan Muharebesi).

nasıl kazanılmış iyi bakmak lazım :)
Allah rahmet etsin tüm şehitlerimize... :icecream:

BİTTİ!

CAN_i

#9 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11,484 posts

Posted 10.03.2008 - 13:46

Yavuz Sultan Selim

İki büyük seferin zaferle neticelenmesinden sonra bilhassa donanma faaliyetine hız veren Yavuz, devrin büyük alimi Kemal-paşazade'ye niyetinin feth-i Efrenciye yani Avrupa olduğunu bildirmişti.Ancak yüce Hakan'ın yine Eyüp türbesini ziyaretle başladığı bu seferine yakalandığı amansız şirpençe hastalığı mani oldu. Vefat etmeden önce musabihi Hasan Can kendisine hakka teveccüh etmesini söyleyince, "Bunca zamandan beri bizi kiminle biliyordun.Cenab-ı Hakka teveccühde bir kusur mu gördün." buyurarak Yasin-i Şerif okumasını istedi.Kendiside okurken ruhunu teslim etti. Naşı kendi adı ile anılan camiin avlusundaki türbesindedir.
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users