İçerik değiştir

Devlet Politikası

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 12 yanıt verildi

#1 aTMaCa

aTMaCa

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 384 Mesaj

Gönderim zamanı 05.09.2005 - 14:24

Muhalefette,en önde sesi çıkması gereken,bunun için maaş alan bunun için meclis de bulunan CHP'den niye ses çıkmadığını daha fazla düşünür oldum.Aslında bunu yalnız CHP için söylemek yanlış olur,CHP ana muhalefet dediğimiz parçayı oluşturuyor olsada,diğer partilerinde en az CHP kadar muhalefet görevini üstlenmiş olmaları gerekir.Ama ne CHP'den ne diğer partilerimizden ne de özgür Türk basınından muhalefet adına pek bir şey göremiyoruz.Buna bir çok sebep öne sürülüyor;hükümetin medyayı susturduğu veya medyanın hükümete "yaranmak" yada hükümetten "yarar" sağlamak için tam destek verdiği,Baykal'ın artık eskidiği muhalefeti bile yapamaz duruma geldiği,diğer partilerinde halinin belli olduğu, bu gibi sebeplerden de AKP'ye dur diyebilecek birinin çıkmadığı söyleniyor.İşte bunlara sebep olanın ne olduğu benim gibi hepimizin aklında bir soru işareti uyandırıyordur.40 yıllık siyasetçilerin, 40 yıllık partilerin neden sesleri çıkmıyor?,neden biz AB üyelik görüşmeleri veya AB toplantıları yapıldığı haftalar gazetelerimizde eften püften konular hakkında sayfalarca yazılar okuyoruz? neden hep bu tarihlere televizyonlarımıza "benimle evlenirmisin,beni ...naparsın" tarzı yarışmalar konuluyor? Acaba cevap hükümetin bütün bu kesimleri susturduğu mu. Hükümet TC.'deki bütün partileri susturabilecek,medyayı istediği gibi yönetebilecek ve askeri bile konuşturmayacak kadar güçlü mü acaba?

Cevabı MGK veya diğer başka toplantılarda galiba. Her MGK toplantısından sonra acaba 5 saat, acaba 7 saat içeride ne konuştular diye merak ederiz,çünkü medyaya verilen içeride ne konuşulduğunu belirten metinlerde pek dişe kabuğa sığar bir şey bulamayız.(Gerçi bir gün sonra ne konuştukları bizi pek ilgilendirmez ama..).Yukarıda kendi kendime sorduğum soruların yanında şu sorularda ister istemez akla geliyor; Eğer Devlet Politikası olmasa bu hükümet bu icraatları yapabilir mi? Belirli kesimlerden çıkan çatlak sesleri bu kadar kısa sürede susturabilirmi? Askere bile lehine konuşmalar yaptırabilir,askerle aynı ağızdan konuşabilir mi?,

Gaza gelip şunları söylüyorum kendi kendime; 40 yıl AB'ye girmek için uğraş, Devlet Politika'nı bunun üzerine kur,sonra da adamların aralarına almak için önüne sunduğu şekili beğenme, biz bu şekilde girmeyiz de,adama gülerler be, bu şekili 40 yıldır anlayamadınız mı, 40 yıl önce bizi aralarına alacakları şekil farklı mıydı diye adama sorarlar kardeşim.Kesinlikle AB yolumuz bir Devlet Politikası öylede böylede biz bu AB'ye girmek için bütün tavizleri vereceğiz.

Ve sonrası;
Kim bilir belki bizim AB'ye girme amacımız eğitim,sağlık,hukuk gibi alanlarda gelişmemiz değil üzerinde 80 yılı aşkındır düşünülen bir proje bir düşüncedir.

Bu mesaj aTMaCa tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 05.09.2005 - 14:31

Gönderilen Resim

#2 Jack_Davinson

Jack_Davinson

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.408 Mesaj

Gönderim zamanı 05.09.2005 - 22:43

Valla acaba sonumuz ne olacak ?

#3 Ziyaretçi_husrevani_*

Ziyaretçi_husrevani_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 22.09.2005 - 12:12

"...Gaza gelip şunları söylüyorum kendi kendime; 40 yıl AB'ye girmek için uğraş, Devlet Politika'nı bunun üzerine kur,sonra da adamların aralarına almak için önüne sunduğu şekili beğenme, biz bu şekilde girmeyiz de,adama gülerler be, bu şekili 40 yıldır anlayamadınız mı, 40 yıl önce bizi aralarına alacakları şekil farklı mıydı diye adama sorarlar kardeşim.Kesinlikle AB yolumuz bir Devlet Politikası öylede böylede biz bu AB'ye girmek için bütün tavizleri vereceğiz..."

Galiba Atmaca haklı.
Fakat bir farkla; biz girmeyeceğiz, onlar ne yapıp, edip, bizi alacaklar.
Çizdik ama, oynamak istemiyoruz, arkadaş, deme durumundan çıkarılmışız...

#4 Markxist

Markxist

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 20 Mesaj

Gönderim zamanı 29.10.2005 - 22:21

YA arkadaşlar ab nin bizi alması sözkonusu deil çünkü amerika bunu istemez!
biz ab ye alınırsak dünya dengeleri deişir bunu da heralde Abd istediğini düşünmek saçma olur
Ben, bir insan,
ben, Türk şairi komünist Nâzım Hikmet ben,
tepeden tırnağa iman,
tepeden tırnağa kavga, hasret ve ümitten ibaret.

#5 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 30.10.2005 - 03:02

ilginç ya...istihbaratın baya iyi herhalde bu kadar emin konuştuğuna göre brükselde falan adamların var...dünya dengeleri konusunda baya ihtisas sahibi olduğun açık...şu adamlarınla bizi de tanıştır da burda anlatıp sen yorulma biz gidip soralım ne olacak diye...anlamadığım bi şey var ki beni aydınlatırsın sen....niye almayacak bu AB bizi...
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#6 inan

inan

tersceviroku

• Üyeler
  • 2.596 Mesaj

Gönderim zamanı 30.10.2005 - 20:23

AB ye bu kadarda sığ yaklaşılmazki canım..
Bîgâne-i mahabbetün olmaz gam-âşinâ
Ey dâğ-ı derdin eylemeyen merhem-âşina

#7 Markxist

Markxist

• Üyeler
  • 20 Mesaj

Gönderim zamanı 31.10.2005 - 01:01

ilginç ya...istihbaratın baya iyi herhalde bu kadar emin konuştuğuna göre brükselde falan adamların var...dünya dengeleri konusunda baya ihtisas sahibi olduğun açık...şu adamlarınla bizi de tanıştır da burda anlatıp sen yorulma biz gidip soralım ne olacak diye...anlamadığım bi şey var ki beni aydınlatırsın sen....niye almayacak bu AB bizi...

ya biraz akılcı yaklaşsan sorun kalmayacak müzakere çerçevesindeki metinlerden bazılarını okusaydın bunları sormazdın!
Ben, bir insan,
tepeden tırnağa iman,

#8 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 31.10.2005 - 16:01

sen okumuşsun işte anlatıver diyorum sana...bunlar almayacak bizi..abd istemez...kıl tüy neden böyle onu soruyorum neden almayacak...gelmiş akılcılıktan bahsediyosun...ben gerizekalıyım bana bunları anlatacak akıllı,karakter sahibi bir adam arıyorum
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#9 Markxist

Markxist

• Üyeler
  • 20 Mesaj

Gönderim zamanı 31.10.2005 - 22:28

sen okumuşsun işte anlatıver diyorum sana...bunlar almayacak bizi..abd istemez...kıl tüy neden böyle onu soruyorum neden almayacak

dünya da ki en büyük güç amerika deil mi?
sence ondan sonra gelen heralde cevabın avrupa birliği olur.Sence normalde 2 büyük güç arasında bir çekişme olması gerekmez mi?
Bence gerekir sence Türkiye ab ye dahil olursa ab nin gücünü artırmayacak mı?
bence en azından konumu itibariyle artıracak peki dünya daki diğer güç olan abd bu nu istermi?
Bence istemez yani bu dünya da da abd nin istemediği bir olay yaşanamayacağına göre...
Şimdi abd nin neden müzakerelere başlanması için baskı yaptığını sorarsan peşin peşin cevap veriim
ab umudunu yitirmiş bir türkiye ne kadar güvenilirdi abd için?
belki de hiç istemediği yeni olaylar yaşana bilirdi
yani bizim ab kapısında oyalanıp durmamız işlerine geliyor

ya nolur daha açıkla deme
Ben, bir insan,
tepeden tırnağa iman,

#10 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 01.11.2005 - 00:46

bir kere ab ve abd rekabeti konusunda hatalısın...amerikanın asıl rakibi... ki burda amerika birleşik devletlerinden kastımız büyük şirketler olmalı bu da ayrı bir anekdot...ne demiştik amerikanın en büyük iki rakibi var Çin ve Rusya...silahlanma bu rekabetin lokomotifi zaten yüzdenin büyük kısmı bu geriyede pek bi şey kalmıyor...AB de aynı şekilde Çin ekonomisiyle rekabette tekstil,tarım,gıda her türlü konuda yarış içinde ki Çin mallarına koymaya çalıştıkları kotalar bunun en önemli kanıtı...yani kısacası ikiside aynı rakibe karşılar ve burda da beraber hareket etmeleri gayet normal ve beraberinde içinde Türkiye'nin de bulunduğu bir birlikle Ortadoğu daha kolay gözetlenebilir...burda senin iki aynı kaba sıçan gücü rakip görmen yanlış...biz eğer girmeseydik ne olurdu...bak onunda senaryosunu sana söyliyim...büyük ihtimal doğu tarafındaki Çin,Rusya ortaklığına bir giriş durumumuz olabilirdi..bu da ne amerikanın ne ab'nin işine gelirdi...zaten o ırak savaşındaki tezkere muhabbetinde bir afalladı bu elemanlar hatırlarsın ne oldu la Türkiye bize döt çevirdi diye hatırlarsın bunu,sonra bi restleşmeler falanlar filanlar...ama ne oldu canım cicim yine...Türkiye'nin döt çevirmesi onların işine gelmez bizdeki koz bu...bizi ab'ye almak istemediler...niye adamlara kol gibi girecek bizim katılmamız...bir sürü nakit akışı...ama sonra ne olacak bir sürü yatırım alanı ucuz iş gücü vırt zırt...uzun uzadıya kelimelere gerek yok..arkadaş ya seve seve ya si.e si.e bu durum annadın mı ya seve seve ya si.e ya si.e
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#11 Markxist

Markxist

• Üyeler
  • 20 Mesaj

Gönderim zamanı 01.11.2005 - 01:27

şimdi ilk olarak rusya mevzunda hatalısın ruslar ekonomik olaraqk sfırlar ve silahlı kuvvetler açısından da bize bile yaklaşacak güçleri yok. Bırak abd yi!
Çine gelince çinin ekonomik olarak aşırı bir patlama yaşaması tüm dünyada şangay(nasıl yazıldığnı bilmiyorm) 7 lisi hariç kota uygulandı çok ucuz ve kaliteli mallar çinin belki de sonu olacak.yani bu ab ye has bir durum değil

Ben sana oldukça basit bir şey soruyorm
-ab de 100 kişiden 80 bizi istemezken nasıl üye oluruz?
bırak çıkar çatışmalarını siyasi manevraları falan bunun cevabı açık olamazsın
ayrıca türkiyenin müzakerelere başlıyacağı açıktı ama üye olamayacağı da o kadar açık ha üye oluruz ama bunun temiz 30 yılı var.
o zamana zaten ab nin geleceği bile tartışılır.
ab ile abd nin aynı kapta iş görme durumu ise şöyle sadece doğu politikası güdülürken abd kendi siyasetini ab ye dikte ediyor hepsi bu yoksa ab nato falan bişey ifade etmiyor!
Ben, bir insan,
tepeden tırnağa iman,

#12 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 01.11.2005 - 01:59

hataya düştüğünü bir kez özürlerimle dile getirmek isterim(uff çok ciddi oldu bu)
rusya konusunda...silah ticaretinin en büyük liderlerinden olan bir ülkeyi ekenomik olarak sıfır görmek başlı başına bir hatadır ki birde sen silahlı kuvvetler olarak adamları aciz görmüşsün aman diyim ayıp olur ruslara karşı...bırak halkı aç gezsin ki o bile tarih oldu öyle ekmek için sıraya giren ruslar kalmadı artık...çin ekonomisi daha uzun uzun süreler böyle devam eder buraya aha yazıyorum...ve yıkılsalar ne yazar kazandılar parayı daha neyi batacak ki...tüm dünyada kota uygulandı şeklindeki açıklamanada katılmıyorum...bir kere ortadoğunun güneyine bir bak ne görüyorsun para sıçan araplar dimi...çin malları oraları istila etmiş durumda..onlar daha kota falan uygulamadı benim bildiğim uygulamazda...

100 de 80 değildi o daha azdı yarıdan azdı bildiğim...ama sonuçta istatistik...halk istemese ne yazar...güçlü şirketler istiyorsa bu işi sen olmuş bil...siyaset miyaset tırıvırı önce para konuşur,ticari zekada hareket ediliyor bizim avrupa birliği hastalığımızda bu yüzden...bulgaristana bir bak durduk yerde adamlar çıkışa geçti...yatırımlara bir bak bulgaristanda uçuyor...neden iş gücü ucuz...bu kadar basit...ucuza çalıştır çok para kazan...uleyn tekstilde bir numarayız diyorduk adamlar bulgaristandan gönderiyorlar tekstil buraya işe bak...

30 sene hakkaten komik bir sayı...en fazla 15 sene veriyorum ben...ama dediğin ilginçtir katıldım burda sana ab'nin selameti tartışılır bu süre içinde ne olur ne olmaz bilmem...
doğu politikası falan değil her türlü ABD ve AB ortaktır ne olursa olsun...bir kere anglo sakson kan bağı var nası rakip olsunlar...
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#13 aTMaCa

aTMaCa

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 384 Mesaj

Gönderim zamanı 09.11.2005 - 15:51

1-Başta Fransa ve Almanya olmak üzere AB ülkelerinini topunda nükleer silah var.Bizide aralarına alırlarsa bizede nükleer vereceklermi ? Bizimde nükleer'imiz olacak mı?

2-Demokrasi,insan hakları,azınlık hakları diye diye dünyanın a.koyan AB ülkeleri biz aralarına girince bu pis işler için bizi kullanır mı?Biz de onlara uyarmıyız?

3-Bosna binlerce insanın ölümüne,Çeçenistan'da binlerce insanın ölümüne,Irak'ın işgaline,İsrail'in Filistin katliamlarına,Ermenistan'ın Karabağ'ı işgaline ses çıkar(a)mayan AB.Biz aralarına girince yani bizimle güçlenince ses çıkaracakmı veya zaten ses çıkaramayan biz yine ses çıkarmamaya devam mı edeceğiz?
Gönderilen Resim