İçerik değiştir

* * * - - 1 Oylar

youtube mahkeme kararıyla engellendi

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 133 yanıt verildi

#121 _RomantizmA_

_RomantizmA_

Pembeler içinde uçuk MAVİ

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj
  • İlgi Alanları:sonsuzluk; ölüm...

Gönderim zamanı 05.09.2008 - 15:31

YouTube açıldı… Pardon, açılmamış!
YouTube açıldı... Hayır, açılmadı... Giriyoruz... Giremiyor olmanız lazım... İşte interneti kontol edenler!
28 Ağustos 2008

YouTube erişim yasağının başına gelmeyen kalmadı. Aslında başlayan bu gariplikler komedyasının ilk perdesinden geçtiğimiz Cumartesi günü burada bahsetmiştik. Ama biz bile o haberi hazırlarken işlerin buralara kadar geleceğini tahmin etmiyorduk.

Komedyanın ikinci perdesi dün, Telekomünikasyon Kurumu basın müşavirliğinin yaptığı yazılı açıklama ile başladı. Açıklamada YouTube'a koyulan erişim yasağının kaldırıldığı, artık Türkiye'nin her yerinden popüler video paylaşım sitesine girilebildiği müjdeleniyordu.

Bu açıklamaya rağmen, Türkiye'nin büyük bir kısmından YouTube'a girmek isteyenler karşılarında halen mahkeme kararını görmeye devam ediyordu. Bizlerse, Hürriyet binasında YouTube'da cirit atabiliyorduk. Gelen çok sayıdaki e-postada da konuyla ilgili sorularla karşılaşıyorduk tabi. Bir kısım YouTube'a girebildiğiniz, bir kısım ise halen giremediğini söylüyordu.

Yabancı basın bile YouTube'u açtı
Öyle ki, yapılan açıklama yabancı basın organlarına kadar ulaştı. İngiltere'nin ünlü gazetesi Guardian, web sitesinden Türkiye'deki YouTube erişim yasağının kalktığını tüm Dünyaya duyurdu. Biz YouTube'u kapatarak başımızı kuma gömerken, yabancı basın zaten bizim ünlü yasağımızla çok yakından ilgilenmişti. Açılma kararının verildiği haberde de, "Avrupa Birliği'ne girmek isteyen Türkiye ve düşünce özgürlüğü" teması yoğun şekilde vurgulandı, yasakların Türkiye'nin işini çok zorlaştırdığı sonucuna varıldı. Hatta kararın kalkması, bir süredir internet üzerinde devam eden "bireysel kapatma" eylemine bağlandı.

Her neyse... Telekomünikasyon Kurumu YouTube erişimini açmış, Guardian bunu Dünyaya duyurmuş, ama halen büyük bir kısım mahkeme kararını görüyor...

İkinci perde işte bu soru işaretleri ile kapandı... Ve üçüncü perde bugün açıldı. Telekomünikasyon Kurumu İnternet Daire Başkanı Osman Nihat Şen, açık olduğu dün resmen açıklanan, ama neredeyse kimsenin giremediği YouTube ile ilgili "çok çarpıcı" açıklamalar yaptı.

NTVMSNBC'nin sorularını yanıtlayan Şen, olayın gerçek bir komedi olduğunu, belki de hiç istemeden ortaya koymayı başardı. İşte NTVMSNBC'nin soruları ve Şen'in verdiği cevaplar... Noktasına, virgülüne dokunmadan aynen yayınlıyoruz...

Biz de tam anlayamadık da…
*Basın müşavirliğinizden dün yapılan açıklamada YouTube'un açıldığı belirtilmiş. Ne gibi gelişmeler oldu da YouTube tekrar açıldı?
Telekomünikasyon Kurumu Basın Müşavirli'ğinden böyle bir yazı yazılmış ama işin gerçeğini onlar bize sormadılar. Yani YouTube açık değil.

*Açık değil mi?
Açık değil. Açılmasına ilişkin bir karar da yok.

*YouTube'a girilebiliyor? Nasıl oluyor peki? YouTube mahkeme kararıyla açıldı diye sizin basın müşavirliğinizden yazılı açıklama geldi..
Zannediyorum, -biz de onu tam olarak anlayamadık da- sanki açıldı gibi bir haber gitmiş ama..

*Basın müşavirliğinizden yapılan açıklamada, "Mahkeme kapatma kararını kaldırdı, biz de açtık"denilmiş...
Evet. Öyle. O bize sorulmadan, çok farklı bir cümleyle yazılmış.

*Doğrusu ne peki?
Şöyle söyleyelim isterseniz: Bugün itibarıyla 15 gün önceden veya bir ay öncesinden hiç bir fark yok. Yani YouTube'un açılmasına ilişkin herhangi bir karar yok. Soruşturmayı yürüten savcımızın mahkemeden bir talebi yok, açılma yok, bize ulaşan bir karar yok. Şu geçmiş bir aylık süreçten farklı bir durum yok.

*Bu nasıl açıklanabilir? YouTube'a şu anda normal yollardan girilebiliyor. Basın müşavirliğinizden de aynı yönde açıklama gelmiş...
Zannediyorum bir hata var. Nasıl yazıldığını biz de bilmiyoruz. Basın müşavirliği, "Mahkeme kararı geldi mi" diye bize sormadı.

*Siz, "Mahkemeden YouTube'nin açılmasıyla ilgili bir karar gelmedi ve YouTube da açık değil" diyorsunuz...
Hayır, hayır. Böyle bir karar yok. 15 gün önce konuştuğumuzdan hiç bir gram değişiklik yok. Nasıl geçen hafta açılacağına ilişkin haberler çıkmıştı, bunu da aynı şekilde haberler olarak değerlendiriyoruz. Yani YouTube ilişkin karar devam ediyor ve aynı zamanda da hâla engelli.. Siz NTV'den girebiliyor musunuz?

*Evet...
Teknik olarak bazı noktalardan biz de teyit ettik. Girilemiyor.

*Siz, YouTube'a girilemiyor diyorsunuz...
Evet..

*Peki, Atatürkle ilgili kapatmaya neden olan video içeriği kaldırılmış mı siteden? Mahkemeyle konuştunuz mu?
Mahkemeyle konuştuk. Hiç öyle bir şey yok.

CHIP Oline yorumu:
Tüm bu yaşananları nasıl yorumlamamız gerektiğini artık kestiremiyoruz. Bir kısmımız YouTube' girebiliyoruz, Telekomünikasyon Kurumu resmi açıklamayla yasağın kalktığını duyuruyor, aynı kurumun başkanı da yok öyle bir şey diyor. Ama bunu derken onun bile neler olduğunu anlayamadığını kolayca anlayabiliyoruz.

Zaten uygulanan erişim yasaklarıyla zor durumda kalan Türkiye, şimdi bir de komik duruma düşüyor. Bakalım bu komedyanın açılacak yeni perdelerinde daha neler göreceğiz? Kim bilir, siz bu satırları okurken YouTube gerçekten açılmış bile olabilir.

[Bebeğim Öldü]

Hayatımın gerçek öykülerine ayrılan bir filmin soundtrack’ındayım
Bir yazar mıyım yoksa tek şiirlik şair mi?
Notumu verdi hocalarım nasihati koydum cebime
Ve zorda kalana dek çıkarmadım..
Ve ben bozuk paraydım anlaşılamadan çiklet oldum
Ve ben bütündüm yaramı sevgilimde bırakıp yarımı sokağa attım
Canımı yolda buldum canıma teslim ettim; canına okudum
Canıma kastım…

#122 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 05.09.2008 - 15:39

Ne demiş lan bu adam.?? Ben hiç bişi anlamadım.. Anlayan varsa, bi anlatıversin.. *gla
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#123 epru'

epru'

coupling uk gacısı

• Üyeler
  • 6.579 Mesaj

Gönderim zamanı 05.09.2008 - 15:42

açılır gibi olmuş :P onu anlattı sanırım gla *gla

#124 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 05.09.2008 - 15:48

Yazıyı anladım caaanımm, ben Osman Şen abi de takıldım.. *gla Adam sanırım soruları cevaplarken başka alemlerdeydi.. :P Kendi basın müşavirinden haberi yok amcamın.. Hem nasıl olmaz ya, o na konuşma yetkisini kim veriyo ki ? Osman abi vermiyo mu..? :P
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#125 _RomantizmA_

_RomantizmA_

Pembeler içinde uçuk MAVİ

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj
  • İlgi Alanları:sonsuzluk; ölüm...

Gönderim zamanı 05.09.2008 - 18:30

Youtube'dan en sonunda resmi bir açıklama

Youtube bunca zamandır hakkında yapılan haberlere karşı en sonunda bir açıklama yapmaya karar verdi.

Youtube ses verdi! Açıldı, kapandı, açılacak, DNS'lerde var, yok bazı yerlerde yok derken hala kapalı olma durumu süren Youtbe'dan en sonunda yetkili bir açıklama yapıldı. Açıklamayı virgülüne dokunmadan CHIP Online ziyaretçileri ile paylaşıyoruz:

Değerli Basın Mensubu,

YouTube yetkililerinin Türkiye'deki mevcut durum ile ilgili yaptığı açıklama ektedir. Herhangi bir sorunuz olursa bizleri arayabilirsiniz.

YouTube yetkilileri yaptıkları açıklamada; ' YouTube olarak söylenti ve spekülasyonlar üzerine yorum yapmamayı tercih ediyoruz. Türkiye'den YouTube'a erişim halen sağlanamamaktadır. Fakat Türkiye'deki kullanıcılarımıza erişimin sağlanması için çalışmalarımız devam etmektedir. YouTube geniş, küresel bir izleyici kitlesine ulaşmakta, tüm dünyadan insanlara güvenli ve yasal düzenlemelere uygun bir şekilde, videolar paylaşarak kendilerini ifade edebilecekleri bir platform sunmaktadır.' dedi.

shy seni bilgi manyaaa yapacam *cool

[Bebeğim Öldü]

Hayatımın gerçek öykülerine ayrılan bir filmin soundtrack’ındayım
Bir yazar mıyım yoksa tek şiirlik şair mi?
Notumu verdi hocalarım nasihati koydum cebime
Ve zorda kalana dek çıkarmadım..
Ve ben bozuk paraydım anlaşılamadan çiklet oldum
Ve ben bütündüm yaramı sevgilimde bırakıp yarımı sokağa attım
Canımı yolda buldum canıma teslim ettim; canına okudum
Canıma kastım…

#126 DKNH

DKNH

εїз Black Mamba 24 km/h hız yapar..

• Muhabirler
  • 9.404 Mesaj

Gönderim zamanı 05.09.2008 - 20:43

Gustah saolsun hiç yoklugunu hissetmedik *zong
Gönderilen Resim
Yoktun ve Tanrı bu ihtimalden hiç bahsetmemişti....

#127 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 05.09.2008 - 22:35

yaff hala mı kapalı bu *drunk gerçi aramıyorum hiçç.. varlığında yoktu zaten yokluğunda yine yok :P

#128 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 05.09.2008 - 22:37

Kapandığı günden beri normal bir şekilde giriş yapıyorum. Çünkü ben Letonyalı bir YouTube kullanıcısıyım.*drunk

#129 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj

Gönderim zamanı 05.09.2008 - 22:38

Allah'ın Letonyalısı *drunk)))

güzel kızlar var mı len letonyalı letonyalı şöleeee eheheheh

#130 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 05.09.2008 - 22:41

Perulu var. Ama şuan çevrimdışı. *drunk

#131 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 05.09.2008 - 23:16

Ben de istanbuldan açık. Bi program var yüklüyon açılıyo otomatik. : )

#132 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 05.09.2008 - 23:45

Ben de o programı yükledim işte yaaa :mad1:

#133 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj

Gönderim zamanı 06.09.2008 - 00:09

bana yollamıştın bişi ama virüs var hacım onda aynen sildi virüs tarayıcım :mad1:

#134 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 06.09.2008 - 01:03

Senin virüs tarayıcında bir sorun olmasın ? *zong