İçerik değiştir

- - - - -

Burun Kanaması

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 13 yanıt verildi

#1 MaryJane

MaryJane

Forum Şövalyesi

• Üyeler
  • 2.094 Mesaj
  • İlgi Alanları:F1, WRC , Eski Mısır , Gothic-Symphonic-Power Metal , Frp, Galatasaray..

Gönderim zamanı 27.05.2004 - 18:15

Burun Kanamasının Nedenleri Ve Müdahalesi

Burun kanamaları yaş ve cins ayırımı yapmadan tüm insanlarda görülebilmektedir. Burun kanamaları çoğunlukla olduğundan daha tehlikeli gibi görünür. Yine de nadir durumlarda hayati tehlike olabilir.

Kanamalar nedenlerine göre, burun içi değişiklikler ve vücudun başka hastalıklarının (mikrobik hastalıklar, hipertansiyon, pıhtılaşma bozuklukları, kanser gibi kötü huylu hastalıklar) sonucu olmak üzere 2 ana gruba ayrılabilir.

Basit bir burun karıştırması, ağır egzersizler, hafif soğuk algınlıkları, alerjik rinit, burun travmaları, burun operasyonları, burun içi yabancı cisimler ve tümörler de kanama nedenleri arasındadır.

Kanamaların yerine göre ise burun ön tarafı ve arka tarafı olmak üzere 2 gruba ayrılabilir. Burunun ön tarafından kaynaklanan kanamlar daha çok çocuklarda ve genç erişkinlerde görülürken burun arka bölümünden olan kanamalar, yaşlılarda sık görülür.

Burun arkasından olan kanamalar daha çok genize doğru akar ve şiddetli olma olasılığı yüksektir. Tansiyon kontrolü ve KBB uzmanı tarafından müdahale önerilir.

Bazen da yalancı burun kanamaları görülebilir. Bu tip kanamalarda kanayan yer burun olmadığı halde kan burundan gelmektedir. Bu durum yemek borusu damarlarının varislerindeki kanamaların yukarı taşması veya genizde yerleşmiş tümörlerin kanamalarında görülmektedir.

Burun kanamaları, üst solunum yolları enfeksiyonlarının sık olduğu ve sıcaklık değişimlerinin fazla olduğu kış aylarında daha çok görülür. Ancak sıcak ve kuru havaların ağırlıkta olduğu dönemlerde de sık görülebilir.

Kanamalara Müdahale

Kanamalara müdahale hasta, hasta yakınları, sağlık personeli ve hekimler tarafından yapılabilmektedir.

Burunun ön tarafından kanama olması durumunda uygulanabilecek işlemler şunlardır:

· Burunun uç tarafındaki yumuşak kısmı parmaklarla sıkılır ve yüze doğru bastırılır,

· Bu pozisyonda 5 dakika beklenir,

· Baş kalp düzeyinden daha yüksekte tutulmalıdır. Bunun için dik oturur pozisyona gelmelidir,

· Burun civarı ve enseye buz torbası uygulanmalıdır,

· Mümkün olduğunca boğaza akan kan tükürülmeli, yutulmamalıdır.

Kanama durduktan sonra yeniden kanamayı önlemek için:

· Sümkürmemeye özen gösterilmeli,

· Güç gerektiren bedensel hareketlerden kaçınılmalı,

· Baş yüksekte tutulmalıdır.

Tekrar kanama olursa:

· Burun içindeki pıhtılar sümkürme yolu ile temizlenmeli,

· Burun içerisine 3-4 kez dekonjestan burun spreyi (Otrivine, Burnil, Farial, İliadin gibi) püskürtülmeli,

· Burun sıkma işlemi tekrarlanmalı

· Doktorunuz aranmalı.

Ne zaman doktora ya da acil servise başvurulur:
· Eğer kanama durmuyor veya yeniden kanamaya eğilim gösteriyorsa,

· Kanama çok hızlı ve kan kaybı çok fazla ise,

· Kanama burun arkasına, genize doğru ise.

Bu durumda kanamaya profesyonel yaklaşımda bulunulur. Uzman doktor tarafından çoğunlukla burun ön kısmına vazelinli bezlerle yapılacak tampon kanamayı durduracaktır. Kanama yeri görülebilirse "gümüş nitrat" veya "elektrokoter" cihazı ile damar yakılabilir.

Burun arkasına olan kanamalarda ağız içerisinden damağın üst kısmına tampon uygulamak gerekebilir. Bütün bu işlemlere rağmen durmayan kanamalarda hastaya anestezi verilerek kanayan damar özel maddelerle tıkanabilir veya bağlanabilir.

Burun Kanamaları senelerdir özellikle sıcak yaz havalarında oldukça yoğun yaşadığım bir hastalık. Ama şimdilik bir doktora gitmek gerekmiyor gibi...

''Orada olmayan bir şeyi görmezden gelemezsiniz çünkü 'görmezden gelme'nin anlamı bu değildir ''

Gönderilen Resim

#2 kara

kara

--giz----kara--

• Üyeler
  • 11.365 Mesaj

Gönderim zamanı 28.06.2007 - 10:38

Genelde yaz aylarında başıma geliyor... Sabah uyandığımda fark ediyorum... Normalde gün içinde otururken, gezerken, çalışıken, koştururken hiç bir şey yok... Ama bir kaç sabahtır uyandığımda fark ediyorum...
Unutmadan Birde sürekli hapşuruyorum onunla alakalı olabilir mi?! :msn97:

#3 guide

guide

Follow me! If you can...

• Üyeler
  • 3.241 Mesaj
  • İlgi Alanları:Tenis , Body Building , Kick Boxing , Müzik dinlemek , Gaz'lamak .

Gönderim zamanı 28.06.2007 - 10:59

Hapşurmadan olur tabi neden olmasın , kılcal damarlar sıkıntı görmüş olabilir , neyse alinda yardımcı olur sana geçmiş olsun.
<!--aimg-->Gönderilen Resim<!--Resize_Images_Hint_Text--><!--/aimg-->

#4 kara

kara

--giz----kara--

• Üyeler
  • 11.365 Mesaj

Gönderim zamanı 28.06.2007 - 11:03

Küçük bir ihtimal olarak düşünmüştüm hapşurmayı... Zaten alerjik gibi birşey sanırım hapşurmalarım... Her sabah 8-10 kere hapşuruyorum...

Teşekkür ederim Guide... :msn97:

#5 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 28.06.2007 - 11:06

ama sakın hapşuruyorum da burnum kanıyor diye nefesini tutmaya kalkma .. aman haaa... malum bu yüzden ölen insanlar oldu..

herkes rahat rahat hapşursun nefesini tutmasın benden tavsiye sizlere :msn97:

#6 kara

kara

--giz----kara--

• Üyeler
  • 11.365 Mesaj

Gönderim zamanı 28.06.2007 - 11:33

Bu sıcaklarda birde azraile davetiye çıkarmayayım.. :msn97:
Edy's teşekkür ederim...

#7 _KajmeraN_

_KajmeraN_

...::: UFAKLIK :::...

• Üyeler
  • 5.365 Mesaj
  • İlgi Alanları:Şiir, edebiyat, müzik(rap),bilgisayar (yazılım, donanım)

Gönderim zamanı 28.06.2007 - 11:33

belki hapşurmadan olabilir ancak bir doktora git bence :fight2:

Edy's yawff ben hapşururken sürekli burnumu tutuyorum kulaklarında gözlerimde acayip bir basınç oluşuyor hatta kafamın ağrıdığı bile oluyoır ama alışkanlık oldu her zaman burnumu tutuyorum yawfff :msn97:

...:::--------------------------------------------------------:::...
BİTTİ!

CAN_i
...:::--------------------------------------------------------:::...

#8 kara

kara

--giz----kara--

• Üyeler
  • 11.365 Mesaj

Gönderim zamanı 28.06.2007 - 11:37

Kajmeran tutma sakın burnunu... Bildiğim kadarıyla beyin kanamasına neden oluyor bu davranışlar... Hatırlar mısınız bilmiyorum?! Geçmiş yıllarda hamile bir bayan hapşurmamak için kendini sıktığında beyin kanaması geçirip bitkisel hayata girmişti... Bir süre bebeği yaşamışlardı... Sonra anne kurtulamamıştı bebek sağlıklı olarak dünyaya gelmişti...

Allah korusun Kajmeran tutma sakın...

#9 guide

guide

Follow me! If you can...

• Üyeler
  • 3.241 Mesaj
  • İlgi Alanları:Tenis , Body Building , Kick Boxing , Müzik dinlemek , Gaz'lamak .

Gönderim zamanı 28.06.2007 - 11:39

demek ki tıkamıycakmışsın kardeşim :msn97: çek elini burnundan edisunu dinle :fight2:

Bu mesaj guide tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 28.06.2007 - 13:06

#10 DKNH

DKNH

εїз Black Mamba 24 km/h hız yapar..

• Muhabirler
  • 9.404 Mesaj

Gönderim zamanı 28.06.2007 - 13:13

Hapşurman muhtemelen allerjiktir,yada burnun arkaya kanıyorsa kan pıhtısı solunum yollarında hapsurmaya yol açan tıkanıklıklar olusturabilir. burun kanamaları ön ve arka burun kanamaları diye ikiye ayrılır eger ön kanamaysa burun deliğinden dısarı dogru kan akısı olur ama arka kanamaysa genizden bogaza dogru akıntı olur.genelde burun kanamaları baska hastalıklarla beraber görüldügünden bir doktora basvursan iyi olur.ama sık tekrarlayan birsey degilse asırı sıcak nedeniyle kafa içi basıncının artmasıyla oluyor olabilir burun içerisinde yogun ve yüzeyel damarlar içerir o yüzden en küçük travmalar da ible kanama görülebilir.Soğuk algınlığı ve alerjiler, burnun darbe görmesi, nemin az olması, yüksekliğin fazla olması, veya burnu sert bir cisimle karıştırmak gibi durumlar da kanama görülür.yüksek tansiyonunda olabilir dedigim gibi bir kbb uzmanına görünmende fayda var.
Gönderilen Resim
Yoktun ve Tanrı bu ihtimalden hiç bahsetmemişti....

#11 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 28.06.2007 - 13:19

belki hapşurmadan olabilir ancak bir doktora git bence ::

Edy's yawff ben hapşururken sürekli burnumu tutuyorum kulaklarında gözlerimde acayip bir basınç oluşuyor hatta kafamın ağrıdığı bile oluyoır ama alışkanlık oldu her zaman burnumu tutuyorum yawfff ;)

abicim yaptığın iş , iş değil yani çok tehlikeli Allah korusun tamam ölmezsin belki ama başka sonuçlar çıkabilir sakat bile kalabilirsin.. küçüklükten gelen bir alışkanlık sendeki sanırım ama derhal bırak o alışkanlığı kendi yararın için ..

niye insanlar burnunu ağzını kapatmak zorunda hissediyor kendini utanılacak birşey mi hapşurmak .. elini ağzınla burnunun önünde tutsan yeter, tükürük veya burundan birşey fırlarsa elinize gelir .. hiç birşey sağlığınızdan önemli değil bunu unutmayın .. rezil olacak bir durum da yok.. bu tarz şeyle alay eden önce dönsün kendi poposuyla alay etsin derim..

#12 kara

kara

--giz----kara--

• Üyeler
  • 11.365 Mesaj

Gönderim zamanı 28.06.2007 - 13:27

Alinda açıklamaların için teşekkür ederim... Yine doktor yolu gözüktü sanırım bana... ;)

#13 guide

guide

Follow me! If you can...

• Üyeler
  • 3.241 Mesaj

Gönderim zamanı 13.07.2007 - 12:38

Sıcak yaz günlerinde güneş çarpmasıyla beraber burun kanamaları da artıyor. Uzmanlar; burnunuz kanadığında geri yatarak kanamayı durdurmak yerine şunları yapmanızı öneriyor: Oturun veya başınız kalp seviyesinden yukarıda olacak şekilde uzanın. Asla geriye doğru yatmayın. Burnunuzun içindeki pıhtıları, suyla hafif sümkürerek temizleyin. Burnunuzun ucunu başparmak ve işaret parmağınızla adeta bir mandal sıkar gibi sıkın ve 5 dakika bekleyin (saat tutun). Pamuktan küçük rulo yapıp ıslatarak burun uç kısmına yerleştirin ve birkaç dakika daha sıkmaya devam edin. Burun kanatlarınıza bir bez içinde buz tatbik edin. Eğer bunlara rağmen durduramazsanız herhangi bir acil servise başvurun.

#14 DKNH

DKNH

εїз Black Mamba 24 km/h hız yapar..

• Muhabirler
  • 9.404 Mesaj

Gönderim zamanı 13.07.2007 - 13:08

kar(a)nlık nickli arkadasın böyle bir sorunu vardı galiba.
burnunuz kanadıgında geriye dogru yaslanır ve kanamanın dısarı degil içeri olmasına sebeb olursanız kendi kanınızı aspire edebilirsiniz akcigerlerinize kaçırabilirsiniz aspirasyon pnomonisi gibi sorunlar yasayabilirsiniz. pamuk rulo yaparak burun kanadınız tıkadıgınızda da kanama devam ediyorsa bir acil servise basvurmalı ve bir kbb uzmanın kanamayı önleyici ilaçlı tampon koymasını saglamalısınız

paylaşım için teşekkürler
Gönderilen Resim
Yoktun ve Tanrı bu ihtimalden hiç bahsetmemişti....