İçerik değiştir

- - - - -

Osmanlı padişahlarının ölüm sebepleri

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 35 yanıt verildi

#21 DKNH

DKNH

εїз Black Mamba 24 km/h hız yapar..

• Muhabirler
  • 9.404 Mesaj

Gönderim zamanı 11.04.2008 - 19:10

kurdugunuz cümleler de yazıyı buraya ekleyen kişi olarak
kişisel bir sataşma değil densizlik ve seviyesizlik görüyorum ben
daha fazlasını değil
Gönderilen Resim
Yoktun ve Tanrı bu ihtimalden hiç bahsetmemişti....

#22 Hammurabi

Hammurabi

Onun için takıntı haline geldik

• Üyeler
  • 1.804 Mesaj
  • Konum:Di li Geçmiş zaman. hani şu uğruna cihan değen var ya...
  • İlgi Alanları:İlgilenmeye değecek HERŞEY.

Gönderim zamanı 11.04.2008 - 23:43

ben başkasına bişey söylüyorum kendi üzerinize alınıyorsunuz ben yazıda ekleyene kızmadığımı akine kime kızdığımı açıkca belirttim bu kadar açık oalrak size karşı yazmadığımı belirtmeme rağmen beni densizl,ik ve seviyesilzikle itham etmenizde sizin bakış açınızla alakalı eğri bakarsanız eğri görürsünüz
siz mi hacivat karagöz filmini çevirdiniz de size kızayım siz ferzan özpetek misiniz ki IV murata oğlancı yada ayyaş mı dediniz ki size söyleyeyim o sözleri
yoksa siz theodor herzl misinizde siyonizm fikriyle 20 milyon altın para vererrek küdüsü isteyip de sultan tarafından reddedilince dünyaya kızıl sultan saçmalığını mı çıkardınız diye size kızayım
benim dediklerim bunlara ha beni seviyeyislik ve densizlik le suçlamanız da sizin terbiye seviyenizle alakalıdır

geçenlerde kiminle polemiğe girmesssiniz diye bi soru sorulmuştu burda kesinikle sizin gibilerle girmem siz gidip geyik muhabbetlerinize devam edin arkadaşım ki sizin le alakalı hiçbir paydada da bulanmayacağıma sizi temin ederim

saygılar dilerim hiçbir zamana görüşmemek üzere hayırlı geceler...
Beni övücü sözleri bırakınız geleceğe dair planları konuşalım.
(Mustafa Kemal ATATÜRK)

#23 amak_ı hayal

amak_ı hayal

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 14 Mesaj

Gönderim zamanı 27.05.2008 - 15:16

yazıyı görünce şok oldum eğer bir bilgi buraya yazılıyorsa kaynak gösterilmeli.böyle birşeye asla inanmıyorum.eğer sizin yazdığınız gibi olsaydı 600 yıllık bir saltanat 6 günü geçmezdi. !!

#24 DKNH

DKNH

• Muhabirler
  • 9.404 Mesaj

Gönderim zamanı 27.05.2008 - 19:11

keyfiniz bilir :girlinlove:
KAYNAK
ne kadar kompleksliyiz yahuu ölüm sebebi harbi aşagılık komplexine yol açıyomus
herkes bir şekilde ölür bi şekilde öldü diye imparatorluk mu çökcek
saçmaa
Gönderilen Resim

#25 Arjantin Cad.-ANKARA

Arjantin Cad.-ANKARA

Sırdan öte ne var ki

• Üyeler
  • 18.713 Mesaj

Gönderim zamanı 27.05.2008 - 19:23

Alinda konuyu açtığına açacağına pişman oldun değil mi :girlinlove:

Ama o kaynakta senin yazdıkların yazmıyor deyip olayı karıştırmak isterdim ama verdiğin kaynakda her şey var aç aç oku her şeye ulaşırsın keşke konuyu açtığında en alta ekleseydin bu kadar sorun olmazdı zamanında bana kızmıştın hatta adsl ile dövmüştün kaynak istedim diye *fiuv

Bu mesaj Ysf tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 27.05.2008 - 19:26

Her yanda güz sancısı öpüşmeler var ama nedense hepsi yarım...

#26 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 27.05.2008 - 19:39

Bu konu hakkında çok sağlam kaynaklar yoktur... Örn; Yıldırım Bayezıd'ın ölümünü Osmanlı kaynakları farklı, arap kaynakları farklı, Timur'un tarihçileri farklı yazarlar... Osmanlı tarihçileri Yıldırım Bayezıd'ın intihar ettiğini yazmazlar çünkü bir İslam hükümdarının intihar etmesini doğru bulmadıkları için bunu Yıldırım'a yakıştırmazlar...

başka bir örnek Fatih Sultan Mehmet'tir... Eceliylemi öldü yoksa zehirlenerek mi öldürüldüğü konusunda hala tartışmalar vardır...Bazı tarihçiler zehirlendiğini yazar bazıları eceliyle öldüğünü... Ama zehirlendiği konusu daha ağır basmaktadır... Hatta ona bakan doktoru yeniçeriler parçalmışlardır....Yine Venediklilerin 20 küsür kere suikast girişimi olmuştur...

Abdülaziz'in intihar mı ettiği yoksa cinayete kurban mı gittiği konusu hala tartışılmaktadır... Topkapı sarayında Abdülaziz'in bileklerini ksetiği makaslar durmaktadır... Ancak bazıları cinayete kurban gittiğini yazarlar.... (Bakınız...Mufassal Osmanlı Tarihi Abdülaziz dönemi..yaklaşık 60 madde olarak sıralamıştır ölüm iddalarını ve dayanaklarını...)

Bunlar bir kaç örnek daha da çoğaltılabilir...

Aslında bu popüler bir tarih konusudur... Üstünde çok spekülasyonlar olmuştur ve olmaktadır... Onun için fazla büyütmeye gerek yok...

Ayrıca Osmanlı İmparatorluğunu padişahlarının ölüm sebepleri Osmanlı imparatorluğunun imajını zedelemez... Osmanlı'nın imajı böyle küçük ayrıntılarda kaybolmaz yükselmez...

bu işin eğitimini ülkenin önemli okullarından birinde alan bir kardeşimiz çok da güzel belirtmiş durumu...çok da bilirkişi değilim açıkçası bu konularda fakat genel bir kanıya nail oldum yapılan yorumlar neticesinde...Osmanlı İmparatorlarının büyük bir nurla gelip aynı nur ile huşu içinde göçüp gittiklerine dair bir kanı bu...Depresyon,felç ve intihar gibi olası insani durumların ülke ileri gelenlerinde olmayacağı sadece halka daha düşük rütbeli veya seviyeli kişilere has bir özellik olacağı yönünde de düşünebilirmişim gibi geldi...Atatürk sirozdan öldü demek kadar kolay halbuki bu olayda...dediğim gibi kanı
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#27 DKNH

DKNH

• Muhabirler
  • 9.404 Mesaj

Gönderim zamanı 27.05.2008 - 19:54

sorma valla ysf *fiuv
varmış kaynak ben ii bakmamıssın
görenler sanki ben bi tarafımdan uydurup yazmısım gibi yorum yapıyoo
valla da hiç birini ben öldürmedim *böö

denio :girlinlove:
padisahlarda insandır ve normal sebeblerden ölürler
kaldı ki bunun utanılacak bi tarafı yoktur
Gönderilen Resim

#28 edanur

edanur

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 351 Mesaj
  • İlgi Alanları:Net-Müzik-Kitap-TV-Okul

Gönderim zamanı 27.05.2008 - 20:26

mesaj size mantıklı gelince kaynağa ihtiyacınız olmuyo ama inanmak istemeyince kanıt istiyosunuz di mi?

alindaya katılıyorum padişahlar da insan ve böyle normal sebeplerden ölebilirler illa ecellerinin gelmesi veya kalp krizi gibi önemli bi şekilde rahatsızlanmaları gerekmez

Zaman değiştirir özünü her şeyin
Bir durumdan başka bir durum çıkar hep
Benzerlik kalmaz biçimden biçime
Doğa zorlar her şeyi başkalaşmaya
Lucretius

#29 rengarenk

rengarenk

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 101 Mesaj
  • İlgi Alanları:ekmek,barış,özgürlük

Gönderim zamanı 30.09.2008 - 14:41

Boğdurma,zehirleme.bin türlü entrika.Bugün değişen bir şey var mı,yok.Değişen sadece,argümanlar ve materyallar.Teknolojik gelişime paralel olarak,karşısındakini al aşağı etmeyi daha gelişmiş yöntemlerle yapıyorlar.Bir başka konuda dediğim gibi,bu konuda da miras yok,el değiştirme,devir teslim var.

Sevgiler

"Varlığım,Ben Olmayanın Varlığına Armağan Olsun."

#30 Sytk

Sytk

• Üyeler
  • 28 Mesaj

Gönderim zamanı 04.01.2009 - 00:30

hepside hepside muhterem insanlardı her biri hiç birini ayırmıyorum bir fatih bir osman gazi bir yavuz bir kanuni daha ön planda ama hepsinden de alalh razı oslun osmanlının bütün iyilerinden de zaman makinesi olsa 1450 yen gitmek isterdim

#31 SECRUTYY_ÜNAL _61

SECRUTYY_ÜNAL _61

• Yeni Üyeler
  • 4 Mesaj

Gönderim zamanı 23.01.2009 - 13:03

bilgiler hiç de gerçekçi değil üstelik kaynak da belirtilmemiş...600 yıllık bir devlet i bu şekilde yalan spekülasyonlarla küçük düşürmeyelim...

AYNEN KATILIYORUM BUKADAR BÜYÜK Bİ İNPARATORLUK 7 DİÜVELDE SAVAŞYAPMIŞ Bİ İNPAROTOR YAZILANLARA.... YALAN DOLAN BUNLAR KAYNAGI YOK BİLE
ÜNAL_8361

#32 DKNH

DKNH

• Muhabirler
  • 9.404 Mesaj

Gönderim zamanı 23.01.2009 - 14:02

KAYNAK

Gönderilen Resim

#33 quStah

quStah

Camel Soft

• Yöneticiler
  • 5.617 Mesaj
  • İlgi Alanları:kandırmak..

Gönderim zamanı 23.01.2009 - 14:33

Ölüm sebeplerinde;

Aptallığından öldü
Merak etti öldü
Kafasını çarptı, çarptığı yere sinirlenip bi kafa daha attı da öldü
ossbir den öldü
Canı sıkıldı öldü
Nanik yaparken öldü
Legolarıyla oynarken yuttu, öldü

yazıyorda ben mi göremiyorum?
Yazı burada kaynak burada.. İnanmıyorsanız sizde kendi kaynağınızı belirterek doğru olmadığını söyleyin. Fikrinizi beyan edin yapın bişeyler de bizde okuyalım.

Vallaaaa inanmam
Rüyamda öyle olmadığını gördüm
Ebem kesinlikle katılmıyor bu yazılanlara
Spekülatif hareketler bunlar laba libo lab lab lab

şeklindeki yorumlar, verilen bilgilere saygısızlıktır diye düşünüyorum. Hep değil, bi anda düşünesim geldi böle *lol

#34 Arjantin Cad.-ANKARA

Arjantin Cad.-ANKARA

Sırdan öte ne var ki

• Üyeler
  • 18.713 Mesaj

Gönderim zamanı 23.01.2009 - 14:42

Yavaş nan hemen sertleştirme olayı :S verilen linke baktım açık bir şey yazmıyor yazıyorsada tam link alalım *lol

Burda Büyük Osmanlı Padişahlarından bahsediyoruz o yüzden daha sakin olalım Alinda bu konuyu açtığında kaynak eklememişti üste bir ton kaynak isteyen kişiyide terslemişti sonra işin içinden çıkamadı ve kaynak ekledi ama o kaynakta ne kadar kaynak kabul edilir orasıda düşündürücü.

Belkide Alindanın açtığı konuda hata vardır neden kabul etmeyenlere tepki veriyorsunuz ki geri dönüşüme gönderin gitsin konuyu :)

Her yanda güz sancısı öpüşmeler var ama nedense hepsi yarım...

#35 quStah

quStah

Camel Soft

• Yöneticiler
  • 5.617 Mesaj
  • İlgi Alanları:kandırmak..

Gönderim zamanı 23.01.2009 - 15:02

Verdiği kaynak bi anasayfayı gösteriyor ve o sayfanın solunda liste halinde padişahların isimleri mevcut. Üzerlerine tıkladığında kısa bilgiler bulunabiliyor. Örnek;
Adı : III. Murat
Doğum tarihi : 4 Temmuz 1546
Doğum yeri : Manisa.Bozdağı yaylağı
Babası : II. Selim
Annesi : Nûrubanû Valide Sultan
Tahta çıktığı tarih : 22 Aralık 1574
Tahta çıktığında yaşı : 28 yaş, 6 ay
Saltanatının sonu : 16 Ocak 1595
Tahttan ayrılma sebebi : Ölüm
Saltanatının süresi : 21 yıl
Ölüm tarihi : 16 Ocak 1595
Ölüm sebebi : Felç
Öldüğü yer : İstanbul, Sinan Paşa (İncili) Köşkü
Gömülü olduğu yer : İstanbul, Ayasofya, III. Murat türbesi.
Valilikleri : Akşehir (1558-1561), Manisa (1562-1574)
Devri : Yükselme devri

şeklinde kaynağı izah etmek insan zekasına hakaret olur. O yüzden verilen kaynakla yazılanları isteyen kontrol etsin, kaynak ile yazı arasında bi çelişki varsa ÖM ile düzelttirmeye uğraşsın. Kaynağı bu şekilde hallettiğimize göre inanmayanlar, tartışmak isteyenler de sebeplerini yazmaya başlayabilirler değil mi? Böyle kanıtıyla kaynağıyla felan ? Kaynağa dışkı ile müdahale edip konuyu saptırmak istemiyordur eminim hiçkimse..

#36 pikaçu

pikaçu

Onun için takıntı haline geldik

• Üyeler
  • 2.230 Mesaj
  • İlgi Alanları:bıdı bıdı

Gönderim zamanı 30.07.2009 - 12:39

yavuz sultan selimin mısır dönüşünde sırtında çıkan ok büyük bi çiban yüzünden öldüğünü sanıyodum!ayrıca 4, murat'ın siroz dan öldüğü tarih kitaplarında da yazıyo
SABIRRRR SABIRRR SABIR........