İçerik değiştir

- - - - -

Süreyya Ayhan'da doping çıktı...

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 21 yanıt verildi

#1 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 17.11.2007 - 13:26

Avrupa Şampiyonu ve Dünya İkincisi milli atlet Süreyya Ayhan'a yapılan son doping kontrollerinde numunelerinde 2 adet yasaklı madde bulundu.

Geçmişi başarılarla dolu

Ne gerekiyorsa yapacağız

Olimpiyat hazırlıklarını ABD'de sürdüren milli atletin antrenman sırasında kontrollerde bulunan WADA görevlilerinin aldığı (A) numunesine yapılan analizlerin de pozitif çıktığı belirlendi.

Süreyya Ayhan ve antrenörü Yücel Kop'un itirazı üzerine (B) numunesinin Kanada'da bulunan Doping Merkezi'nde yapılan incelemede de sonuç pozitif çıkınca, Milli sporcunun vücudunda doping maddesi olduğu kesinleşti.

Ayhan'ın idrar örneğinde 2 yasaklı madde tespit edilirken, bundan önce de doping numunesi vermediği için 2 yıl men cezası alan milli sporcu, uluslararası kurallara göre ömür boyu men cezası alacak.

SÜREYYA AYHAN

Konu ile ilgili yazılı açıklamada bulanan Süreyya Ayhan ve Yücel Kop, “Aklı başında olan hiç bir sporcu bu yasaklı maddeleri yarışmaya 1 yıl kala kullanmaz, bize komplo kurdular” dedi.

Ayhan Kop'un açıklamaları şöyle:
“Antrenörüm ve eşim Yücel Kop'un yönetiminde ülkemizi yıllardır hasretini çektiği başarılara ulaştırdım. Golden ligler, Universiad, Akdeniz oyunları Avrupa ve Dünya atletizm şampiyonalarında ülkemi başarıyla temsil ederek, madalyalar aldım. Ülkemizde atletizm bayanlarda ilk ve tek altın madalyayı kazanan sporcu olma onurunu taşıyorum. 2004 senesinin başından itibaren Türkiye spor çevrelerinde bayanların spor yapmasına karşı olan kişiler belirdi. Aynı yıl WADA ile aramızda geçen tartışma ile ilgili kural ihlali (Adeta doping yapmışım gibi) benim 2 sene ceza almamla sonuçlandı. Bu olayda yanımda ne atletizm federasyon başkanı Mehmet Terzi, ne de genel müdür Mehmet Atalay'ın desteğini göremedim. Buna rağmen ülkemize hizmet etmek ilkesinden şaşmadım. Bu cezanın bitimine kadar kamplarımızı yurtdışında kendi imkanlarımızla yaptık. Cezanın sonrası dünya Atletizm şampiyonasına hazırlanmak için kamp talebim red edildi. Spor teşkilatımızın eşime sürekli soruşturma açması yüzünden emekli olmak zorunda kaldı. Uluslararası başarılı bir antrenör olmasına rağmen milli görev yapamaz yasağı getirildi. Atletizm federasyonu bizimle ilgili gerçek dışı haberlerle kamuoyunu yanılttı. Telefon ve isimsiz bir takım kişilerden tehditler almaya başladık. 2007 Eylül ayında ise memuriyetime son verildi ve ekmeğim elimden alındı.

2007 Dünya Şampiyonasına Almanya'da hazırlanırken sakatlandım ve tedavi gördüm. Bu tedavi Temmuz ayında ABD'ye geldikten sonra havuz ve mekanik çalışmalarla devam etti. Ben daha koşu antrenmanlarına başlamadan 8 Eylül'de WADA görevlileri benden idrar örneği aldı. 19 Ekim'de bana (A) numunesinde 2 yasaklı maddenin bulunduğu bildirildi. Bu 2 maddenin vücudumda bulunması bizi şoke etti ve inanamadık. WADA'ya itirazımızı yaparak (B) numunesinin açılmasını talep ettik. Ne yazık ki (B) numunesi de pozitif çıktı. Aklı başında hiç bir sporcu bu yasaklı maddeleri yarışmaya 1 yıl kala kullanmaz. Yıllardır içtiğim sıvıyı yediğim yemeği titizlik kontrol ederiz ve bu yasaklı maddelerden kendimizi korumaya çalışırız. Maalesef bizim kontrolümüzün dışında bir anlık dalgınlığımızdan yararlanarak içeceğime veya yiyeceğime bu maddeler bulaştırıldı. Benim 2008 yılındaki olimpiyatlarda koşmamı engellemek için maddi manevi herşeyi yapmaktan çekinmeyen, kendi çıkarlarını ülke çıkarlarından üstün tutan zayıf, iğrenç ve korkak bir takım kişiler benim bu olimpiyatlara katılmama engel oldular. Bu olay bana ve eşime yapılmış en büyük haksızlıktır. Ben ve eşim vicdanen müsterihiz. Bunları yapanlar elbette bir gün Türk adaletine hesap vermek zorunda kalacaktır.”

kaynak

#2 REBEL

REBEL

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 6.906 Mesaj

Gönderim zamanı 17.11.2007 - 13:49

bu haber yeni mi *zong önceden de sanki böle bişi çıkmıştı da yarışamamıştı sanki :) yani geçmişi başarılarla dolu evet ama böle haberler de bir şampiyona yakışmıyor *zong

...

#3 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 17.11.2007 - 13:55

Daha önceden doping kontrolüne katılmamış.
Şimdi de doping almış.

#4 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 17.11.2007 - 16:32

Hiçbir federasyon talimatına uymayıp aykırılığı seçtiler ve sonucunda yazık oldu. Atletizmde bize yaşatmış oludğu gurur dolu dakikalar için kendisine teşekkür ederiz. Men kararı çıkması olasıymış ama bir şans daha tanımalarını ümit ediyoruz..

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#5 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 17.11.2007 - 17:13

Yine mi ? :D

Değişiklikler Kaydedildi...

#6 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 17.11.2007 - 19:36

Zannederim canan bu konu hakkında yazmıştı...Daha evvel idrar tallili için ,idrar vermemesi erkek gözlemçi olmasından dolayı imiş,hatta bunun için dünya atletizim federasyonuna başvurdukları ve haklı görülerek bundan sonra bayan gözlemçi bulundurulmasının zorumlu hale getirilmesine sebeb oldukları söylendi...Federasyon derece yapacağı kesin olan bu bu türk kızını asiliğini de bahane ederek harçamış olabilir...Türkiye için siyaset sahnesinde yaptıklar belli olan,türk düşmanları bunu pekala sporda da yapabilir
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#7 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 17.11.2007 - 20:24

Bu Atletizm denen sporda Doping yapmayan atlet yoktur. Her atlet doping etkisi yaratan ilaçları ezbere bilir ve bir program dahilinde kullanır ve yarışlardan bir süre önce vucut temizlenmeye bırakılır.

Yani sürayyanın ben doping almadım gazozuma ilaç atmışlar hikayesi bu camia içerisindeki her kezi güldürmüştür. Spor hayatına nokta olacak bir acemiliğin sonucudur gelişen olaylar..

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#8 Arjantin Cad.-ANKARA

Arjantin Cad.-ANKARA

Sırdan öte ne var ki

• Üyeler
  • 18.713 Mesaj

Gönderim zamanı 17.11.2007 - 23:11

bu zaten antrenörünü eşinden ayrılmasına neden olurken doping almıştı demek ki yetmemiş *saksak

Her yanda güz sancısı öpüşmeler var ama nedense hepsi yarım...

#9 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 17.11.2007 - 23:27

Gerizekalı..Rezil ediyolar bizi.. :: Böyle sporcu olmaz olsun..Kendine hiç ben sporcuyum demesin..
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#10 Arjantin Cad.-ANKARA

Arjantin Cad.-ANKARA

Sırdan öte ne var ki

• Üyeler
  • 18.713 Mesaj

Gönderim zamanı 17.11.2007 - 23:29

yok yok der ya 2 sene öncede ceza almıştı şimdi men edilecek o zaman bizde kurtulmuş olacaz o da

2 sene ceza aldığında o zaman uzaklaştıracaktık Milli Takımdan bu hareketi bizi rezil etti.

Her yanda güz sancısı öpüşmeler var ama nedense hepsi yarım...

#11 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 18.11.2007 - 21:51

madem kullanıyosun diğerleri gibi usturubunca yapsana şu işi be ablacım...beceriksiz
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#12 dumrul

dumrul

Onun için takıntı haline geldik

• Üyeler
  • 1.785 Mesaj
  • İlgi Alanları:ilgi alanım konsept

Gönderim zamanı 18.11.2007 - 21:54

ben onun kocasını bilmem ne yapim
kocası yaktı başını *agla
Turkish Rock Legend

#13 DKNH

DKNH

εїз Black Mamba 24 km/h hız yapar..

• Muhabirler
  • 9.404 Mesaj

Gönderim zamanı 18.11.2007 - 22:48

garip bir yükselişin apansız düşüsü
milletin hevesini kursagında bıraktı
ne ümitler baglanılmıstı
Gönderilen Resim
Yoktun ve Tanrı bu ihtimalden hiç bahsetmemişti....

#14 flame

flame

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 6.503 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 03:06

kadın gözlemci falan bahane hatun dopingli idrarı vermemek için bahene bulmuş
sabah öle akşam elimizde biralar
sallana sallana alsancaktan aşağı
bir konakta karşıyakada
ben o yari arar dururum

#15 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 07:43

eğer doping yaptıysa salakmış hakkaten.. ama dediği gibi bir komplo söz konusuysa onu bilemem..

herkesin günahı boynuna..

birine çamur atınca izi kalıyor ayıkla sonra pirincin taşını.. kimse suçsuz olduğu ihtimalini düşünmüyor bile..

#16 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 13:53

Wale nin yazdıklarına üniversite de milli takımda olan arkadaşlardan bildiğim sorduğum kısmı ile ek olarak;

Bazı tür ilaçları doping olarak kullanmasanız bile doping etkisi yaratabiliyor bunlar arasında antibiyotikler olabildiği gibi bazı vitaminlerde testte doping olarak alılanıyor.Sonuçta metabolizmayı hızlandırmak ve güçlendirmekle ilgili sanırım.
Sonuçta her profesyonel sporcu IAAF in bu konuda açıkladığı ilaçlara dikkat etmesi gerektiğini bilir.

Sonuçta o sanırım 'bir sprocumuz vardı muhteşemdi ama kimse onu çekemedi o yüzden onu egale etmek için her yolu denediler.Var yaa bir yarışsa Michael Johnson'bile daha iyi atletti.' desinler diye bu yolu tercih etti.Yeni yaşamında kolay gelsinden başka söylenecek söz yok.
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim

#17 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 28.01.2008 - 16:59

Süreyya Ayhan, Ceza Kurulu tarafından verilen kararın kendisi için değil Türkiye için büyük kayıp olduğunu söyledi.

Ayhan sözlerini şöyle sürdürdü:
''Türkiye’nin başı sağ olsun. Süreyya Ayhan koşmasın, ceza aldı diye sürekli üzerime geliniyor. Bu ülkeyi sevmeyenlerin olduğunu düşünmek istemiyorum. Çok büyük haksızlığa uğradığımı düşünüyorum. Yaptığımız iş gerçekten çok zor. Biz bu işi kendi imkanlarımızla ve çok emek vererek yaptık.16 yıl boyunca çok büyük çaba gösterdim. ben bu işi sevdiğim için yapıyorum. Bizim bu işten kazancımız falan yok. Benim eşim emekli, 800 YTL maaş alıyor. Ben de 2002’den 2007’ye kadar rahmetli Ecevit’in bana vermiş olduğu memur kadrosundaydım, 2007’de ondan da çıkarıldım. Bu insan başarılı sporcudur diye hiçbir şekilde bir gelirimiz yok. Bunun aksini iddia eden buyursun gelsin, bize göstersin.”

Süreyya Ayhan, normal şartlarda WADA’nın kuralları işlemiş olsa, kendisine ya uyarı cezası ya da 1 yıl men ceza verilmesi gerektiğini ifade ederek, “Ama biz ömür boyu men cezası aldık, Ceza demek istemiyorum, çünkü bu hiçbir şekilde akla mantığa sığmıyor. Bu duruşmadan bir hafta önceki duruşmamızda daha bizim savunmamız alınmadan ‘tamam savunma yapmayın, cezanız hazır’ dediler bize. Biz de önceki duruşmada ‘tamam siz bizim savunmamızı istemiyorsunuz, biz savunma yapmıyoruz ama siz hala kural ihlali yapıyorsunuz’ dedik. Biz savunmamızı vermeden önce ceza zaten verilmişti” dedi.

Gazetelerde devletten para aldılar Amerika’da kaldılar yorumları yapıldığını hatırlatan Ayhan, “Ama bizim kamp dışında devletten aldığımız herhangi bir ödenek yok. Devletimizin zaten kamp ve vitamin destekleme dışında sağlayabileceği başka bir imkan yoktur ki. Yalnızca Amerika’da 6 ay boyunca yaptığımız kamp için harcanan 23.000 dolar” diye konuştu.

Kaynak:Hürriyet
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim

#18 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 28.01.2008 - 17:17

Yazık oldu kadına..Oysa ne çok gururlandırmıştı bizi zamanında..
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#19 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 28.01.2008 - 17:48

Spor ve federasyonlara siyaset karıştığı, kişi yaptığı sporla değil başka şeylerle değerlendirildiği sürece daha çok kişinin önü kesilir...Bana kalırsa olay şüpelidir ve federasyon gerekli desteği vermemiştir...
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#20 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 30.05.2008 - 23:09

Süreyya Ayhan’ın cezası 4 yıla indirildi

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu, Atletizm Federasyonu Ceza Kurulu tarafından milli atlet Süreyya Ayhan Kop’a verilen ömür boyu pistlerden men cezasını 4 yıla indirdi.

ABD kampı sırasında yapılan doping kontrollerinde A ve B numuneleri pozitif çıkan ve Atletizm Federasyonu Ceza Kurulu tarafından ömür boyu men cezası alan milli atlet Süreyya Ayhan Kop’a, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu’ndan müjdeli haber geldi.

Tahkim Kurulu Ankara’da yaptığı toplantıda, Süreyya Ayhan’ın Atletizm Federasyonu Ceza Kurulu’nun verdiği cezaya yaptığı itirazı kabul ederek, ömür boyu spordan men cezasını 4 yıla indirdi.

Ntvmsnbc

Gönderilen Resim