İçerik değiştir

- - - - -

GİZLİ numaralardan kurtulmanın yolu.

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 18 yanıt verildi

#1 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 06.11.2007 - 23:59

Görünmeyen numaralardan sıkıldı iseniz ve bunların sizi aramasına engel olmak istiyorsanız bir çözüm yolu var. GİZLİ numara sizi arayamıyor, üstelik karşıya bir de sesli mesaj gidiyor

Bu hizmeti şimdilik sadece Turkcell veriyor. Turkcell’den bu konuda yapılan açıklama şu şekilde:

"Gizli numaradan gelen aramaları kabul etmek istemeyen müşterilerimiz ücretsiz olan bu servis aracılığıyla gizli numaralardan gelen çağrıları rahatlıkla engelleyebilecekler.

Servisin kullanılması durumunda gelen arama telefon çalmadan otomatik olarak geri çevrilecektir.

Arayan kişi "Aradığınız kişi gizli numaradan çağrı kabul etmemektedir. Numaranızı görünür yaparak kendisine ulaşabilirsiniz" anonsunu duyacaktır.

Gizli numaradan arama kısıtlama servisini; aktif hale getirmek için *253# ;
iptal etmek için #253# yazıp YES tuşuna basmak yeterli."

Haber 7

#2 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 07.11.2007 - 00:03

mükemmel bir uygulama.. ne varsa turkcell de var yine :)

bir vodafone kullanıcısı olarak aynısından istiyorum ben de banane banane :(

#3 kara

kara

--giz----kara--

• Üyeler
  • 11.365 Mesaj

Gönderim zamanı 07.11.2007 - 00:04

plsss aveada da olsun nolar?!

#4 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 07.11.2007 - 00:06

Harbi ne varsa Turkcell de va...
ya bu reklama girer mi reklam yasak mı....

#5 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj

Gönderim zamanı 07.11.2007 - 00:08

böyle uygulamanın reklamı olmayacak da neyin reklamı olacak :(

Turkcell kullanmıyorum ama helal olsun yani bu uygulamayı akıl etmişler.. ama kullancılar böyle birşeyi çok istiyorlardı.. sürekli bunun hakkında yazılar okumuştum.

demek ki Turkcell müşterilerine değer vermiş.. biraz kazıklıyor ama sonuçta tüm Türkiye yi kapsayan geniş hizmetler sunan bir firma.. o yönden takdir ediyorum..

vodafone uyuma duy sesimizi :)

#6 RedSnow

RedSnow

o σℓмαdαη αѕℓa

• Dokunulmazlar
  • 8.898 Mesaj

Gönderim zamanı 07.11.2007 - 00:12

İyi Düşünmüşler...:(

#7 Lavinia

Lavinia

FıRTıNa KuŞu

• Üyeler
  • 5.669 Mesaj

Gönderim zamanı 07.11.2007 - 00:15

bi zahmet avea :(
Gönderilen Resim

YARINA SESİMİN YANKISI KALIR...

Hoşçakalın.

#8 attalia

attalia

zurnanın son deliği

• Dokunulmazlar
  • 5.671 Mesaj
  • İlgi Alanları:öküzler :D

Gönderim zamanı 13.11.2007 - 13:00

heee, avea da uyumasın aabicim. :: zaten, huyum kurusun hiç bi özel numarayı açmam.

len siz benden daha mı özelsiniz? veya, sen kendini ne sanıyosun? türden bir mantık benimki ::
aabi okuma yazmam yoh. barnak bassam olur mu?

#9 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 13.11.2007 - 13:14

Bu uygulama güzel olmuş....Yaşasın kurtulduk...
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#10 Rabbit

Rabbit

bir ilgi delisi

• Yöneticiler
  • 11.851 Mesaj

Gönderim zamanı 13.11.2007 - 13:18

bu turkcell hattımı kapattırdım bu uygulama cıktı iyimi :: ama hiç üsülmüom izinden gidiceklerdir diger oparatörler ::
"seni o kadar yakından görünce,
keşke yalnız bunun için sevseydim seni"

#11 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Gönderim zamanı 13.11.2007 - 18:03

Daha geniş bilgi: http://www.turkcell....oaramakisitlama

:blink:
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#12 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 13.11.2007 - 18:12

O kadar çok geçirince böle öpücük bende veririrdim
igrançç turk cell

smiley-sport036.gif  

#13 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj

Gönderim zamanı 13.11.2007 - 23:16

kölke seni gizli numaradan aramak istiyorum.. nefes alış verişlerimi duymanı istiyorum...

pohahahahahahahahahah

:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

#14 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 14.11.2007 - 21:30

Bu gün haberlerde rastladım,1 ocak dan sonra gizli numara uygulaması kalkıyormuş....Artık doğru yalan bilmem....
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#15 Rose&Rain

Rose&Rain

Kayıp

• Dokunulmazlar
  • 5.735 Mesaj
  • İlgi Alanları:çok geniş

Gönderim zamanı 15.11.2007 - 22:15

Benim en büyük derdimdi bu şu günlerde. Gece demiyordu gündüz demiyordu nerdeyse saat başı çaldırıyordu uykumdan uyandırıyordu. *zong Dün haberlerde izleyince hemen Turkcell bayine gidip sordum. Bunları engellemek çok kolaymış meğer.* üç haneli bir rakam yazıyorsun # bu kadar basit. Şu anda gizliden arayanlara sekreter cevap veriyor gizlileri kabul etmiyor numaranızı açıp ta arayın diye. Ama tabi ben gizliden arayabiliyorum *zong Dünya varmışş yaa
Gönderilen Resim

Tecrübe çok zalim bir öğretmendir. İnsanı önce sınavdan geçirir, sonra dersini öğretir. - Spuitems

#16 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj

Gönderim zamanı 15.11.2007 - 23:19

Bu gün haberlerde rastladım,1 ocak dan sonra gizli numara uygulaması kalkıyormuş....Artık doğru yalan bilmem....

gizli numaradan arama olayı olmayacak mı ?

yoksa Turkcell in yaptığı bu engelleme olayı mı olmayacak ?

anlayamadım orasını

#17 AKIN

AKIN

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 999 Mesaj

Gönderim zamanı 20.12.2007 - 21:28

Cep telefonlarından numara gizlenerek yapılan aramaların önüne geçiliyor.

Telekomünikasyon Kurulu'nun aldığı karar doğrultusunda 3 GSM operatörü 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren isteyen abonelere ''gizli numaralardan aranmamasını'' sağlayacak.

Telekomünikasyon Kurulu 2. Başkanı Galip Zerey,arayan hattın kimliğinin açıklanmasının engellenmesine ilişkin 6 Şubat 2004 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Telekomünikasyon Sektöründe Kişisel Bilgilerin İşlenmesi ve Gizliliğin Korunması Hakkındaki Yönetmelik'te iki hüküm bulunduğunu belirtti.

''Arayan Hattın Kimliğinin Açıklanmasının Engellenmesi'' başlıklı maddede, ''işletmeci, aramayı yapan abonesine basit bir yöntemle ve ücretsiz olarak her arama için arayan hattın kimliğinin açıklanmasını engelleme olanağı tanır. İşletmeci söz konusu imkandan abonelerini ücretsiz haberdar etmekle yükümlüdür'' hükmünü içerdiğini belirten Zerey, buna göre abonelere numaralarını gizleyerek arama hakkı verildiğini kaydetti.

Zerey, ''Arayan Hattın Bağlanmasının Engellenmesi'' başlıklı diğer maddede ise ''Arayan hattın kimliğinin gizlendiği durumlarda, işletmeci abonenin isteğine bağlı ve ücretsiz olarak gelecek aramaların aboneye ulaşmasını engeller. İşletmeci, söz konusu imkandan abonelerini ücretsiz olarak haberdar etmekle yükümlüdür'' ifadesinin yer aldığını, bu sayede numaraların gizlenerek yapıldığı aramalarda abonelere gizli numaralı aramaların kısıtlanması hakkı tanındığını belirtti.

Her iki hükmün de ''Gizlilik ve Elektronik Haberleşme'' AB Direktifi'nde yer aldığını ifade eden Zerey, uygulamanın yalnızca sayısal ve uygun işaretleme sistemine sahip santrallerden hizmet alan aboneler için uygulanabileceğini, teknik olarak mümkün olmayan durumlarda bunun Telekomünikasyon Kurumuna bildirilmesi gerektiğini söyledi.

OPERATÖRLERE TANINAN SÜRE BİTİYOR

Zerey, bu çerçevede Telekomünikasyon Kurulu'nun 19 Ocak 2006 tarihinde aldığı kararla 3 GSM operatörü ve Türk Telekomünikasyon AŞ'ye bu konudaki yükümlülüklerini yerine getirmeleri için 2 yıl süre tanındığını, çalışmalar hakkında da Kuruma bilgi verilmesinin istendiğini belirtti. Bu sürenin dolmak üzere olduğunu, 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren işletmecilerin gizli numaralardan aranmak istemeyen abonelere bu imkanı sağlamalarının gerektiğini anlatan Zerey, kısa mesaj gönderme, çağrı merkezini arama veya benzeri basit bir yolla talep eden abonelere ücretsiz olarak bu hizmetin sunulacağını kaydetti.

Zerey, abonelerden gelen şikayetler doğrultusunda gidilen bu uygulamada, abonelerin öncelikle gizli numaralardan aranması ya da aranmaması konusunda bir tercih yapması ve bunu operatörüne bildirmesi gerektiğini, 1 Ocak'tan itibaren uygulamaya geçmeyen GSM operatörlerine kanunda öngörüldüğü şekilde gerektiğinde yıllık cirolarının yüzde 3'ü oranında ceza verilebileceğini ifade etti. Zerey, ''Uygulamanın başlamasıyla numara gizlenerek taciz, tehdit ve rahatsızlık veren aramalarının önüne geçilecek'' dedi.

Zerey, gizli numaralardan aranmama hakkının kullanılmaması halinde de adalete yansıyan konularda hukuki prosedürlerin uygulanacağını, numaralar her ne kadar gizlense de Telekomünikasyon Kurumu'nun gerektiğinde hangi numaradan kimin arandığını detaylarıyla ortaya çıkarabildiğini ifade etti.

TURKCELL UYGULAMAYA BAŞLADI

Öte yandan, GSM operatörlerinden Turkcell, ''Gizli Numaradan Arama Kısıtlama Servisi''ni bir süre önce devreye soktu. Gizli numaradan gelen aramaları kabul etmek istemeyen aboneler, bu tür aramaları ücretsiz olarak engelleyebiliyor. Bu hakkını kullanan abonelere yönelik gizli numaradan aramalarda, ''Aradığınız kişi gizli numaradan çağrı kabul etmemektedir. Numaranızı görünür yaparak kendisine ulaşabilirsiniz'' anonsu yapılıyor.

Turkcell'in gizli numaradan arama kısıtlama servisinde, aboneler, gizli aramaları ''yıldız 253 kare'' yazarak onay tuşuna bastığında engelleyebiliyor. Servis ''kare 253 kare'' yazılarak onaylandığında ise devre dışı kalıyor.

Avea ve Vodafone'un da 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren bu servislerini devreye sokmaları bekleniyor. Her iki operatör Telekomünikasyon kurumundan ek süre talebinde bulunmadı. Bu nedenle uygulamaya itiraz hakları bulunmuyor

#18 harabe_s46

harabe_s46

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 51 Mesaj
  • İlgi Alanları:elektrik elektronik motosiklet hız tutkunluğu

Gönderim zamanı 02.03.2008 - 11:52

iyi tlf numaranı bana verde bi deneyim bakim nasıl oluyomuş :PPPPPPP

#19 REBEL

REBEL

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 6.906 Mesaj

Gönderim zamanı 02.03.2008 - 19:07

evettt.. öncelikle bu olay sadece turkcellde değil tüm operatörlerde oluyor. bir avea kullanıcısı olarak bu uygulamayı aktif kullanmaktayım. yalnızzz...
geçen gece beni özel numara aradı ve ben hala bu uygulamayı kullanıyorum. annemin cebinden kontrol ettim yani özel numara arayabiliyo mu diye ama aradığınız kişi özel numaradan çağrı kabul etmiyor dedi :: yani bunun da bir yolunu bulmuşlar.. bu arada geçen gece özel numaradan arayana selamlarımı gönderiyorum burdan ;) anladın sen onu..

...