İçerik değiştir

- - - - -

Üç Bilge lütfen okuyun beğeneceksiniz

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 7 yanıt verildi

#1 orumcekadam2

orumcekadam2

Buranın müptelasıdır

• Üyeler
  • 4.836 Mesaj

Gönderim zamanı 25.09.2007 - 10:02

Merhaba arkadaşlar.. size güzel bulduğum bir hikayeyi anlatmak sizinle paylaşmak istedim güzel ve ders çıkarıcı...lütfen sonuna kadar okuyunuz teşekkürler...

ÜÇ BİLGE

bir gün 3 tane bilge iki tanesi yaşlı bir tanesi genç denize balık tutmak için küçük bir sandalla açılmışlar. kıyıdan biraz uzaklaştıktan sonra birde bakmışlar ki oltaları kıyıda unutmuşlar. yaşlı bilgelerden bir tanesi durun ben bir koşuda gider kıyıdan oltaları alır gelirim demiş. yaşlı bilge ellerini havaya kaldırıp güzel bir dua etmiş ve duasını bitirdikten sonra suyun üsütünde koşarak kıyıya gidip oltaları alıp gelmiş. neyse aradan bir kaç saat geçtikten sonra bakmışlar ki bu seferde yem bitmiş. diğer yaşlı bilge durun ben bir koşuda alır gelirim demiş ve diğer yaşlı bilge gibi ellerini açmış güzel bir dua yaptıktan sonra oda suyun üstünde koşarak kıyıya ulaşmış ,yemi alıp gelmiş. neyse aradan gene bir kaç saat geçtikten sonra gene bir şey lazım olmuş. yaşlı bilgelerden bir tanesi ben alıp gelirim demiş genç bilge olmaz sıra bende ben gidecem bu sefer demiş ,diğer iki bilge olmaz demişler ama ne yaptılarsa genç bilgeyi vaz geçirememişler ve tamam demişler. Genç bilge diğer yaşlı bilgeler gibi ellerini havaya kaldırmış ve güzel bir dua etmiş öyle bir dua etmişki diğer yaşlı iki bilgeden daha güzel dua etmiş.duası bittikten sonra adımını atar atmaz suyun üzererine denizin dibini boylamış. hemen yaşlı bilgeler genç bilgenin elinden tutup onu kurtarmışlar. Sonra yaşlı bilgelerden bir tanesi genç bilgeye evladım demiş sen bizim ikimizdende çok daha güzel bir dua ettin ama seni kıyıya götürecek suyun içindeki gizli taşların yerini bilmessen suyun dibini boylarsın demiş.

Arkadaşlar bu hikayeden çıkarılacak ders şudur biliyosunuz hayatın kendisi bir su, deniz ve biz bu suyun tam ortasında duruyoruz. ve bizi kıyıya götürecek taşların yerini bilmek zorundayız. ben size bu hikayeyle şunu anlatmak ve konuya şurdan girmek istedim arkadaşlar bu dünya gelip geçici asıl bizi öbür dünya ilgilendiriyor. onun için bizim bu dünyada yapmış olduğumuz tüm iyilik ve kötülükler öbür dünyada karşımıza çıkacak. ayrıca siz bu dünyada iyilik yaparsanız iyilik bulursunuz. az öcede demiştim biz suyun ortasındayız bizi kıyıya götürecek taşlar iyi bir insan olmak ,güzler yüzlü olmak, dürüst olmak ,çalışmaktır. Alalh herkese çalıştığı kadar hakkını verir bunu unutmayınız. Sadece dua etmekle olmaz önce çalışın sonra duanızı ediniz ben şimdi çalışmadan hergün 5 vakit namazımı kılayım ders çalışmayayım namazların ardından Allah'a dua edeyim Allah'ım bana yardımet sınıfımı geçeyim. bu şekilde olmaz arkadaşlar önce çalışın sonra duanızı yapın .Çünkü Allah çalışana çalıştığı kadar hakkını verir. önce çalışma sonra dua arkadaşlar.

neyse konuyu fazla dağıtmadan yukarıda saydığım iyilik,dürüstlük,doğruluk,güler yüzlülük ve iyi bir insan olmak taşlarının yeri sizdedir,yani bu ilkeri suyun içinde duran taşlara benzettim, sizin kalbinizde bunlarınyeri,bu taşların yerini artık biliyorsunuz duanızıda ettinizmi suyun üzerinde koşarak kıyıya varırsınız.

arkadaşlar eğer bu yazımda sürçü lisan ettiysem affola ben bukadar yazdım gerisini siz hikayeden çıkarırsınız teşekkürler... :msn48: *cool *cool *cool
Surda bir gedik açtık; mukaddesmi mukaddes!
Ey kahbe rüzgar,artık ne yönden esersen es!...

Üstad Necip Fazıl Kısakürek
orumcekadam2

#2 hicran

hicran

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 141 Mesaj

Gönderim zamanı 25.09.2007 - 22:58

Umarım otaşların yerini bulabiliriz ve en azından bulamasak bile ilk adımda boğulmamazı sağlayacak taşların varlığını hiç unutmayız.
Teşekkürler hikaye iyi niyetli önerileriniz için...

#3 orumcekadam2

orumcekadam2

Buranın müptelasıdır

• Üyeler
  • 4.836 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2007 - 09:05

teşekkürler hicran kardeşim o taşların yerleri kalbindedir..senin kalbin yumuşak ve temiz ise o taşların yerlerini çabuk bulursun...kalp temizliği merhametle olur merhameti kazanmak ise neyle olur peygamberimizin de söylediği gibi çocukları sevin özellikle başlarını okşayın gene özellikle yetim olan çocukların başlarını okşarsanız kalbiniz temizlenir merhametle dolar umarım o taşların yerlerini herkes bulur....... *cool *cool *cool *cool *cool

Bu mesaj orumcekadam2 tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 26.09.2007 - 09:05

orumcekadam2

#4 ecehan

ecehan

çok da fifi *böö

• Dokunulmazlar
  • 13.431 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2007 - 09:08

bu genç bilge çocukların başını okşamadığı için mi suya gömülmüş *cool
sanırım hikayeyi eksik yazmışsınız. çıkartılacak ders bu değil. genç bilgenin diğerlerinden ne eksiği var, o anlatılmamış.
Gönderilen Resim asaletini sevdiğim

#5 orumcekadam2

orumcekadam2

Buranın müptelasıdır

• Üyeler
  • 4.836 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2007 - 09:20

hikayeyi dikkatli okuduysan ecehan kardeş yaşlı bilgelerden birisi sen bizim ikimizdende güzeldua ettin ama seni kıyıya götürecek taşların yerleriniz bilmessen ilk adımda boğulursun kardeş burda hikaye bitiyor ama geri kalan yorum bana ait genç bilgenin eksikleri nedir genç olduğu için bu taşları aşağıda yazdığım taşların yerlerini bilmiyor daha, tam inanmama belki içinde ya boğulursam kuşkusu vardı ...dneyimsizlik birde yılların verdiği tecrübe hayatta her yediğin bir tokat senin hayat üniversitesinde sınıf geçmene neden olur ve ders alırsın ...bu hikayede asıl önemli olan taşlar dır bu genç bilgede eksik görülende ben bu günkü gençlerde eksik gördükleimi yazdım bende gencim ama olsun ..ya ecehan ben seni dün o kadar şikayet ettim gene edecem ...gıcık ..kızma güzel bir soru sormuşsun ben sana takıldım alındıysan kardeş özür dilerim hakkını helal et *cool *cool *cool

Bu mesaj orumcekadam2 tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 26.09.2007 - 09:24

orumcekadam2

#6 ecehan

ecehan

çok da fifi *böö

• Dokunulmazlar
  • 13.431 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2007 - 09:23

haa , şimdi taşlar yerine oturdu *cool
Gönderilen Resim asaletini sevdiğim

#7 Eylül

Eylül

Harabenin Meleği

• Dokunulmazlar
  • 10.820 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2007 - 09:39

Hikayenin ana fikri güzel .Taşların yerini bilmek lazım.
EÐER ÇEKMEZSEN GÜLÜN NAZINI NE DİKENE DOKUN NE GÜLÜ İNCİT

#8 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2007 - 20:04

İslam dininde dua nın makbulu fiili olandır...Önce elinden geleni yapar , sonra dua edersin...Dinimin peyganperi, önce zırhını giydi,kılıçını kuşandı,düşmanının karşısına dikildi, sonra dua geldi...
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...