İçerik değiştir

Yazım / Noktalama

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 21 yanıt verildi

#21 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 06.09.2007 - 14:56

tamam artık herkes birbirinin açığını yakalamak için uğraşır durur :D

gönül ister ki dört dörtlük bir Türkçe ile konuşalım ve o şekilde yazışalım.

kısmet artık :)

Bu mesaj Edy's tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 06.09.2007 - 14:56

#22 attalia

attalia

zurnanın son deliği

• Dokunulmazlar
  • 5.671 Mesaj
  • İlgi Alanları:öküzler :D

Gönderim zamanı 07.10.2007 - 22:12

hakikaten bazen yazdıklarımı ben bile anlamlandırmada sıkıntı çekiyorum. bu sıkıntı, konuşma türkçesinden değil tabi, tamamen vurgulama eksikliğinden. konuşurken ses tonlamaları ve kelimeler arasında es vermeler yazı dilinde noktalama işaretleri ile verilebiliyor. bazen hatalı kullandığınız bir virgül, cümledeki anlamı 180 derece tersine çevirebiliyor! onun için konuşma durumundaki vurgulamalarımızı tam anlamıyla yazıya dökebilmek için imla kuralları elzemdir. bazen kurduğumuz devrik cümlelerde imla yoksa anlamak için üç beş kez okumak zorunda kalabiliyoruz.

bir de internet dilinden bahsedelim. yorumlarımızda kullanmamız gereken smileyleri, kimi zaman kullanmadığımız zaman karşımızdakinin ruh halini anlamakta kararsızlığa düşüp olumsuz tepki verebiliyoruz. bazen yapılan yorumun iğneleme mi? yoksa, objektif bir değerlendirme mi olup olmadığını iki saat düşünüyorum. :)

neymiş??? yazdığımız yazılarımızda, kastettiğimiz anlamı verebilmek için imla kurallarına ve seçtiğimiz smileyler dikkat etmeliymişiz. :D
aabi okuma yazmam yoh. barnak bassam olur mu?