İçerik değiştir

Okul Korkusunun Nedeni Anneler

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 3 yanıt verildi

#1 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 01.09.2007 - 12:53

Okul Korkusunun Nedeni Anneler

Gönderilen Resim

Türkiye'de özellikle ilköğretim okuluna yeni başlayacak çocukların okul korkusu yaşamasının sebebi anneleri gösteriliyor.

Okul kaygınızı çocuğunuza hissettirmeyin

Denizli Devlet Hastanesi ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Ahmet Öz, okul korkusu oluşmaması için ailelerin yapmaması gerekenleri açıkladı. İlk defa okula gönderilecek çocukların, evden ayrılıp değişik bir ortama gireceği için kişiliklerine ve beklentilerine göre değişik tepkiler gösterdiğini belirten Uz. Dr. Öz, "Bazı çocuklar tepkisini okul korkusuyla ortaya koyar. Okula gitmek istemezler, zorlandıkları zaman da büyük tepkiler gösterirler. Bu durum genellikle anaokuluna veya ilkokul 1. sınıfa başlayan çocuklarda görülmektedir, ama birçoğu da kısa sürer." dedi.

Bazı çocuklarda okul korkusunun probleme yol açacak seviyede kendini belli ettiğini kaydeden Öz, "Anne ve babanın çocuğuna bir şey olacakmış gibi aşırı kaygısı, anneyle çocuk arasında çok sıkı ilişkiler olması, annenin sokağa oyuna göndermemesi ve devamlı gözünün önünde tutması sebepleriyle çocuk, anneyi kaybetme korkusu yaşar. Bu da okula başlamasını zorlaştırır." şeklinde konuştu. Okul korkusuyla karşılaşan ailelerin ve öğretmenlerin nasıl davranması gerektiğini anlatan Uz. Dr. Öz, "Çocuğu her zaman dinlemeli ve kaygılarını anlamaya çalışmalıyız. Okul fobisi, sıklıkla ayrılma kaygısıyla iç içedir. Çocuk, yakınlarının sevgi, destek ve bakımı olmadığında hayatta kalamayacağının farkındadır. Bu sebeple devamlı sevildiğine dair güvence arayışındadır. Bu güvence okul fobisinde sarsılmıştır, terkedileceğine dair kaygı duyar." dedi. Ahmet Öz, çocuklara kızmanın, dayak atmanın veya "Okula gideceksin." gibi sözler söylemenin yanlış olduğunu da aktararak, "Çocukları suçlama­dan değer vermek ve onları dinleyerek sıkıntıya yol açan faktörleri bulmak, çözüm için ilk adım olmalıdır. Öncelikle çocuğun okula gitmesiyle birlikte ailesinden ve yakınlarından uzaklaşmayacağını hissettirmek gerekiyor. Konuşmalarımızı da bu yönde düzenleyebiliriz. Mesela, 'Ahmet okula gidecek.' yerine, 'Biz okula gideceğiz.' demeliyiz. Yani çocuk, ailenin sevgisini bile zihninde taşımayabilmeli." açıklamasını yaptı.

Çoğunlukla çocuklarının okul korkusu geliştiği zamanlarda ailelerin de endişelendiğini bildiren Öz, sözlerini şöyle tamamladı: "Aileler, kaygılarını ve endişelerini kesinlikle çocuklarına yansıtmamalı. Çocuklar, o endişeyi artırmamalı. Aynı zamanda çok zorlayıcı olmamak gerekiyor

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#2 DKNH

DKNH

εїз Black Mamba 24 km/h hız yapar..

• Muhabirler
  • 9.404 Mesaj

Gönderim zamanı 01.09.2007 - 13:30

her ne kadar yerinde bir tez gibi görünse de.

okul kaygısı güzel açıklanmıs fakat

Türkiye'de özellikle ilköğretim okuluna yeni başlayacak çocukların okul korkusu yaşamasının sebebi anneleri gösteriliyor.

böyle bir cümlenin altında insan daha bilimsel bir açıklama görmek istiyor.daha çok annenin çocugunu kaybetme korkusundan bahsedilmesini bekliyor.annelere de böyle de bir sey söylüyoruz ama kırmamak, tepkilerini çekmemek de lazım gibisinden bir hipotez.hava da kalmış bir açıklama olmus bence
Gönderilen Resim
Yoktun ve Tanrı bu ihtimalden hiç bahsetmemişti....

#3 Canan

Canan

diyalog değil,monolog..

• Üyeler
  • 5.591 Mesaj
  • İlgi Alanları:...

Gönderim zamanı 05.10.2007 - 10:43

Bence doğru.
Kim ana kucağından ayrılmak ister ki. orddan rahat biyer mi var *fiuv
2 metre bez
2 kürek kum
var mı ötesi?

#4 KaKTüS

KaKTüS

Fethiye'li...

• Dokunulmazlar
  • 6.837 Mesaj
  • İlgi Alanları:okumak&yazmak

Gönderim zamanı 05.10.2007 - 10:59

Çok güzel ve yerinde bir teşhis Alinda, kesinlikle haklısın...
geldin.buldun...Gönderilen Resim...sevdim.güldüm...