İçerik değiştir

- - - - -

Orhan Pamuk

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 34 yanıt verildi

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 31.03.2005 - 11:11

Isparta'nın Sütçüler İlçesi Kaymakamı Mustafa Altınpınar'ın, tüm kamu kurumlarındaki Orhan Pamuk kitaplarının toplatılarak imha edilmesini isteyen yazısının ardından, ilçe benzeri ancak ortaçağda yaşanabilecek bir 'cadı avı!'na sahne oldu.
Olay sonrası Isparta Valisi İsa Parlak, Kaymakam Altınpınar'ın yetkisini yanlış kullandığını, emrin iptal edildiğini bildirse de, üniversiteli genç bir kızın, Pamuk'un 'Kar' romanını okuduğu iddiası ilçeyi bir anda hareketlendirdi.
Bazı kişiler kitabın bulunarak ilçe meydanında yakılmasını istedi. Ancak tüm aramalara rağmen genç kıza ulaşılamadı.
Bu arada, Kaymakam Mustafa Altınpınar'ın 'kitap yakma' emriyle gündeme gelen 3700 nüfuslu Sütçüler, dün gazeteci akınına uğradı. Isparta Valisi İsa Parlak'tan bu konuda konuşmama talimatı aldığını vurgulayan Kaymakam Altınpınar, "Pişman mısınız?" sorusu üzerine, "Hiç pişman değilim. Sizce doğru değil mi?" demekle yetindi.

80 li yıllardan önce yaşanan düşünceye, edebiyata saygısızlık olarak nitelendirdiğim bu olayın hala ülkemizde konuşulurken, nasıl bir hakla avrupa ülkesi olmaya bir istek gösterilir. Böyle bir bağnazlık içinde yaşamak ve yeni nesillere yaşatmak cok üzücü.

#2 PaTRiCK

PaTRiCK

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 42 Mesaj
  • İlgi Alanları:Çok fazla ..!

Gönderim zamanı 27.04.2005 - 01:28

Ermeni soykırımına destek veriyor şimdi de,işi bu değil,kitaplarının toplanılması hoşuma gitti ..!

#3 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2005 - 10:44

içeriği ne olursa olsun hiçbir edebiyat eseri toplatılmamalıdır.. nerde kaldı özgürlük anlayışı ?
Gönderilen Resim

#4 PaTRiCK

PaTRiCK

• Üyeler
  • 42 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2005 - 14:08

Memleketi batırıyorlar,ortamı geriyorlar,insanları tahrik ediyorlar,arkasına saklandıkları şey çok basit,özgürlük .. Bulsam bende yakarım bi kaç kitabını o insanın (!)

#5 miskin

miskin

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.494 Mesaj
  • İlgi Alanları:sanane

Gönderim zamanı 27.04.2005 - 18:18

aslın da okadar da iyi bir yazar değil
eh TÜRKİYE için fena sayılmaz(zaten post modern yazarları sevmem)
...
bunun aksini iddia edenler halide edip in sinekli bakkalını ve orhan pamuk un beyaz kale yi okusunlar sonra tartışırız
hoş ondan sonra hiç bir kitabını okumadım zaten
ama son yazdıkları fena sayılmazmış(tabi türkiye için)
.....
....
göreceksiniz bu herif ermeni bir karaktere önemli bir rol biçip bir kitap yazacak...

#6 PaTRiCK

PaTRiCK

• Üyeler
  • 42 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2005 - 20:34

Kesinlikle katılıyorum,kitapları okunası kitaplar değil,önyargılı davranmıyorum Kar romanını okudum çünkü,pişman oldum okuduğuma,bu kadar övülen kitap,Orhan Pamuk bumu yani ? Belirli bir okuyucu kitlesi var Orhan Pamuk'u şaşalayan,o yüzden böyle,Ermeni soykırımı hakkında söylediklerinden sonra midem bulandı adamdan ..! Gereksiz birisi ..

#7 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 28.04.2005 - 12:47

zaten orta çağda yaşıyoruz.. hatta orhan pamuğu ve benzerlerini bir araya toplayıp diri diri yakmalıyız ki ibret-i alem olsun başka kimse yapmasın ...
Gönderilen Resim

#8 miskin

miskin

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.494 Mesaj

Gönderim zamanı 28.04.2005 - 14:34

kime dedin bilmiyom ama eğer benim içinse
ben sadece okadar bir iyi yazar değil dedim
kimse de adamı linç edelim demedi...
sadece tepkilerini belirtiyor
...
ne yani adamla aynı fikirde olmak mı zorundayız!!

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 28.04.2005 - 14:34

"Kitapların yakıldığı yerde sonunda insanlar da yakılır"
Henrich Heine

#10 PaTRiCK

PaTRiCK

• Üyeler
  • 42 Mesaj

Gönderim zamanı 28.04.2005 - 16:47

Ya anlamıyorum neden önyargılı bakıyorsunuz olaya,Orhan Pamuk bayrak yaksa bugün o zaman dersiniz ki,o bir yazar yakabilir,dokunulmaması gerek,kitaplarını da ellemeyin,bu mu yani .. İnsanları sınıflandırmayın her şeyden önce,yazar olması ürkiye hakkında ileri geri konuşasına hak vermiyor,herkes haddini bilsin biraz .. Bi o eksikti zaten ....

#11 miskin

miskin

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.494 Mesaj

Gönderim zamanı 28.04.2005 - 17:18

aslında bir şeyler daha yazacaktım ama boşveerrrrr..
banane orhan pamuktan
yazar olarak beğenmiyorum zaten..

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 28.04.2005 - 17:29

Ya anlamıyorum neden önyargılı bakıyorsunuz olaya,Orhan Pamuk bayrak yaksa bugün o zaman dersiniz ki,o bir yazar yakabilir,dokunulmaması gerek,kitaplarını da ellemeyin,bu mu yani .. İnsanları sınıflandırmayın her şeyden önce,yazar olması ürkiye hakkında ileri geri konuşasına hak vermiyor,herkes haddini bilsin biraz .. Bi o eksikti zaten ....

Bir yazarı beğenmek zorunda değilsin, beğenmessen okumazsın. Konu ile ilgili basını takip etmiş olsaydın bu şekilde tepki vermezdin. Yorumlarını beğenmediğim bir yazarın kitaplarının toplatılmasını istemem, yakılmasını hele hiç ki benim bu ne haddime. Bir yazarın bir kitabını okuyorsun diye onla aynı düşüncede olmak zorunda da değilsin. Hitlerin kitabını tavsiye ediyosun senin söylediğin gibi düşünürsek o zaman sen onun gibi düşünen yaptıklarını onaylayan bir insansın. Ben beğenmedim o kitabı hadi yakalım o zaman hatta toplatalım mı diyeceğim sana. Benim tepkim bir kitabı beğenmediniz diye yazarın kitabının toplatılmasına hatta yakılmasına istek gösterilmesi. Emeğe karşı yapılan bir saygısızlıktır bu. Sen sevmiyorsun ama onu seven milyonlarca insan var.
Ben Atatürkçü bir insanım. Atatürkçü düşünceye karşı yapılan bir saygısızlığı kim olursa olsun ister başbakan olsun tepkimi gösteririm.
Ve inan merak ettim bu sonuca nasıl geldin? Sadece Orhan Pamuk değil olay geniş düşünün biraz lütfen...

#13 miskin

miskin

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.494 Mesaj

Gönderim zamanı 28.04.2005 - 17:37

bu laf sanaydı galiba patrick
yok bende dahilsem o zaman
wildrose un kafası iyice karışmış olmalı??
:)

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 28.04.2005 - 17:53

bu laf sanaydı galiba patrick
yok bende dahilsem o zaman
wildrose un kafası iyice karışmış olmalı??
:)

sana ayrı cevap vericem :P

Tartışma konumuz Orhan Pamuk' un eserleri değil. Bunu isterseniz Kitaplar bölümünü altında ayrıca tartışabiliriz :)
Ben kitapların toplatılmasına tepkiliyim. Yazar kim olursa olsun aynı tepkiyi verirdim.

#15 miskin

miskin

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.494 Mesaj

Gönderim zamanı 28.04.2005 - 18:01

ya aslında haklısın kitap toplatılması,yakılması v.s
gereksiz saçma ...
ama birisi kendi kitabını yakmak istiyorsada diyecek lafım yok kendi kitabı
ister yakar ister çaydanlığın altına koyar kimsede karışmaz
herkes özgür, kimseye zarar vermedikten sonra
istediği eylemi
yapma hakkıda var :) :) :P :P

#16 PaTRiCK

PaTRiCK

• Üyeler
  • 42 Mesaj

Gönderim zamanı 28.04.2005 - 21:40

Bir yazarı beğenmek zorunda değilsin, beğenmessen okumazsın. Konu ile ilgili basını takip etmiş olsaydın bu şekilde tepki vermezdin. Yorumlarını beğenmediğim bir yazarın kitaplarının toplatılmasını istemem, yakılmasını hele hiç ki benim bu ne haddime. Bir yazarın bir kitabını okuyorsun diye onla aynı düşüncede olmak zorunda da değilsin. Hitlerin kitabını tavsiye ediyosun senin söylediğin gibi düşünürsek o zaman sen onun gibi düşünen yaptıklarını onaylayan bir insansın. Ben beğenmedim o kitabı hadi yakalım o zaman hatta toplatalım mı diyeceğim sana. Benim tepkim bir kitabı beğenmediniz diye yazarın kitabının toplatılmasına hatta yakılmasına istek gösterilmesi. Emeğe karşı yapılan bir saygısızlıktır bu. Sen sevmiyorsun ama onu seven milyonlarca insan var.
Ben Atatürkçü bir insanım. Atatürkçü düşünceye karşı yapılan bir saygısızlığı kim olursa olsun ister başbakan olsun tepkimi gösteririm.
Ve inan merak ettim bu sonuca nasıl geldin? Sadece Orhan Pamuk değil olay geniş düşünün biraz lütfen...

Hitler'in kitabını tavsiye ettim evet,Azerbaycan'da Hitler'in kitabını Azericeye tavsiye eden kişi bilmem kaç yıl hapis cezasına çarptırıldı mesela .. Ben basını takip etmiyorum,basını takip ederek gerçekleri göremeyeceğimin farkındayım .. O sözleri Orhan Pamuk değil,çok sevdiğim bir yazar söylemiş olsaydı gine aynısını derdim,yakılsın,o kişide hapse atılsın derdim .. Emeğe saygı tamam da ülkeye devlete,bu millete saygı nerede .. Olaya bir taraftan bakmamak lazım ..

#17 aTMaCa

aTMaCa

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 384 Mesaj

Gönderim zamanı 14.06.2005 - 23:27

Önce şunda hem fikir olmalıyız Orhan PAMUK denilen zat çıktı dediki biz 1 milyon Ermeni'yi katlettik.sormamız gereken şu; sen bunu nerden biliyorsun ,hangi belgeye dayanarak iddia ediyorsun.
Bunların hiçbirine cevap verilmedi o müthiş yazar sanatı,doğayı,insanı bir kenara bıraktı ülkesine karşı yapılan soykırım iddalarının karşısında evet Ermeniler doğru söylüyor biz 1 milyon ermeniyi katlettik dedi.
şimdi 1.si bunun ismi vatan hainliği değilde nedir.
2.yine dua etsin sadece kitapları yakılıyor.....bana kalsa......vatan hainliğinin gerçek cezası biliniyor...
3.ve son nokta ise kendi kendimizi özgürlük.hukuk,adalet,laiklik,insanlar hakları lafları ile kandırmayalım bu dünya böyle dönmüyor
Gönderilen Resim

#18 okan_yuksel

okan_yuksel

• Üyeler
  • 85 Mesaj

Gönderim zamanı 13.07.2005 - 11:56

Burada tartışılması gereken kişiler değildir! Orhan PAMUK da bu Cumhuriyet içerisinde yetişmiş bir insandır. Eğer yanlış yapanlar az olsaydı istisna Orhan PAMUK der olaydan sıyrılırdık! Ama maalese ne eğitim sistemi düzgün ne de kültür sistemi. Herşey kendi kendine parçalanmak üzere. Orhan PAMUK bu ülkeye direkt olarak hakaret etmemiştir! Ermenilerin öldürüldüğü doğrudur; fakat bu etki tepki olayıdır. İnsanlığın adiliğini gösteren savaşlar sırasında insanların ölmesi doğal karşılanmaktadır. Saçma ama bu böyle. Dolayısıyla bu savaşta ne kadar Ermeni ölmüşse o kadar da Türk, Kürt, Zaza, Laz ölmüştür. Bunu büyütmeye gerek yok! Şimdi yapılması gereken ileride böyle insanlık dışı karşılıklı katliamların engellenmesini sağlamak!

Orhan PAMUK, biz Ermenileri katlettik demiş; doğru olarabilir. Fakat onlar da Türkleri katletti. Zaten Orhan PAMUK -burasından emin değilim- tarihçi filan da değil; resmi çalışmaları da yok.

Her şeye rağmen bir insanın kitabını yakmak, özellikle ağızdan çıkan bir cümlü için kitap yakmak yanlıştır. O kitapları yakarken ortaya çıkacak ışık bizi orta çağın karanlığına götürecektir! Eğer kitaplar bir örgüt tarafından yazılıyorsa ve görünürden başka amaçlar taşıyorsa bu kitaplar imha edilebilir. Bunun dışında her türlü kitap ihması yanlıştır. Saygılar...

OKAN YÜKSEL

Dünyanın,bir öküzün boynuzları üzerinde durduğu bir yalandır ama buna inanan öküzlerin olduğu doğrudur!!!

#19 aTMaCa

aTMaCa

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 384 Mesaj

Gönderim zamanı 13.07.2005 - 20:39

Eğer kitaplar bir örgüt tarafından yazılıyorsa ve görünürden başka amaçlar taşıyorsa bu kitaplar imha edilebilir. Bunun dışında her türlü kitap ihması yanlıştır. Saygılar...

Eğer kitaplar bir örgütle bağlantısı olmayan kişi tarafından yazılıyorsa ama görünürden başka amaçlar taşıyorsa bu kitaplar imha edilebilir...

Böyle diyebilirmiyiz?
Gönderilen Resim

#20 okan_yuksel

okan_yuksel

• Üyeler
  • 85 Mesaj

Gönderim zamanı 13.07.2005 - 21:10

Eğer kitaplar bir örgüt tarafından yazılıyorsa ve görünürden başka amaçlar taşıyorsa bu kitaplar imha edilebilir. Bunun dışında her türlü kitap ihması yanlıştır. Saygılar...

Eğer kitaplar bir örgütle bağlantısı olmayan kişi tarafından yazılıyorsa ama görünürden başka amaçlar taşıyorsa bu kitaplar imha edilebilir...

Böyle diyebilirmiyiz?

Bir örgütün yapabileceklerinin yanında bir insanın yapabilecekleri çok sınırlıdır. Ben bu güne kadar bu Orhan PAMUK denen kişinin fotoğrafını filan da görmedim, kitabını da hiç okumadım! Sadece Amerika Birleşik Devletleri'nin saygın bir gazetesinden edebiyat ödülü aldığını bir haberde duydum! Fakat buna ramen bu kişinin kitaplarında görünenden farklı bir amaç olduğunu sanmıyorum. Böyle olsa bile bir kişinin kitapları yalanlarla ne kadar etkili olabilir? Bunun için de bir insanın kitabını yakmaya gerek yok! Türkiye'de en son ne zaman topluca kitap yakıldığını hatırlıyor musunuz? Sanıyorum o günler sizin için de pek hayırla hatırlanmıyor! Erdal EREN filan; bir şeyler hatırlatıyordur umarım! Saygılar...

OKAN YÜKSEL
Dünyanın,bir öküzün boynuzları üzerinde durduğu bir yalandır ama buna inanan öküzlerin olduğu doğrudur!!!