İçerik değiştir

- - - - -

Askeri Diktatörlük mü ? Millet İradesi mi ?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 29 yanıt verildi

#1 TEDİRGİN

TEDİRGİN

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Yasaklılar
  • 63 Mesaj

Gönderim zamanı 05.07.2007 - 17:02

Kürt sorununda siyaset yok

Beyannamelerinde Kürt sorununu 'terör sorunu' olarak gösterip, askeri seçenekleri ön plana çıkartan partiler, 1990'lardaki bakış açısının bile gerisine düştü. Dönemin Başbakanı Süleyman Demirel 'Kürt realitesini tanıyoruz', Turgut Özal 'federasyon', Tansu Çiller'BASK', Mesut Yılmaz ise 'AB'nin yolu Diyarbakır'dan geçer' demişti. Günümüzde ise sorun 'terör ve bölücülük' çizgisine indirgendi.

Partiler Kürt çıkmazında

Savaşın şiddetini arttırdığı 1990'lı yıllarda sınırlı da olsa Kürt sorununa daha cesur bir bakış açısı hakimdi. Dönemin Başbakanı Süleyman Demirel 'Kürt realitesini tanıyoruz' diyerek, Kürt sorununda ilk siyasi çıkışı yapmıştı. Ardından 8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal da 'federasyon' fikrini dile getirerek, çözüme dair bazı siyasi açılımları gündemine almıştı. Kirli savaşın mimarı Tansu Çiller bile 'BASK' modelinden sözetmişti. Dönemin Başbakanlarından Mesut Yılmaz ise 'AB'nin yolu Diyarbakır'dan geçer' diyerek, farklı bir bakış açısı ortaya koymuştu.

Kürt sorununda en keskin dönüşü yapan CHP oldu. CHP'nin 1999 ve 2001'deki 'Demokratikleşme Raporu'nda 'Kürt sorunu, ülkemizin iç sorunudur... Demokratikleşme; ülkenin bütününde olduğu gibi Kürt sorununun çözümünde de temel çıkış noktasıdır... CHP, diğer alt kimlikler gibi, Kürt kimliğine de, kültürel çoğulculuk ilkeleri ile yaklaşılmasını öngörmektedir' denilerek, bir çözüm vizyonu ortaya konulmuştu. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 3 Kasım 2002 seçimleri öncesi Diyarbakır mitinginde de şu sözü vermişti: 'Şu geçmişi aşmalıyız, geçmişin ipoteğinden kendimizi kurtarmalıyız... Bir barış dönemi, bir af dönemi, kardeşlik dönemi açmak, kucaklaşmak istiyoruz. Bunu başaracağız.' Baykal'ın CHP'sine göre şimdi Kürt kimliği de yok, Kürt sorunu da yok. Tek bir sorun var; o da 'terör' ve 'kökü kazınacak!' Demirel ve Çiller'in liderliğini yaptığı DYP geleneğinin yeni adresi Demokrat Parti Genel Başkanı Mehmet Ağar da diğerlerinden farklı bir vizyona sahip değil. PKK için sarfettiği 'Düz ovada siyaset yapsınlar' sözüyle tartışma yaratan Ağar, seçim bildirgesinde 'ova' çıkışından da geri dönüş yaptı. Ağar'a göre de Kürt sorunu değil 'bölücülük ve terör' sorunu var. Kürt sorunuyla yüzleşmesi diğer partilere göre daha yakın bir geçmişe dayanan AKP'nin de bu konuda bir siyasi açılımı yok. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2005'te 'Kürt sorunu benim de sorunumdur. Hepsi büyük demokratikleşme şemsiyesi altında demokratik cumhuriyet prensipleri içinde ve anayasal düzen dahilinde ele alınmalıdır' diyerek, çözüm umudu yarattı. Daha sonra bu çıkışından geri adım atan Erdoğan, bu çözümsüzlük çizgisini partisinin seçim beyannamesine de yansıttı. AKP'ye göre de 'terör sorunu' var ve mücadele edilmesi gerekiyor. MHP'nin tutumunda ise zaten siyaseten bir değişiklik beklenmiyor. MHP daha fazla kanın akmasına yol açacak şiddet politikalarını merkezine alan bir bakış açısına sahip.

Kürt sorununu 'terörize' ederek ortak bir noktada birleşen partilerin seçim bildirgeleri Genelkurmay ve Milli Güvenlik Kurulu bildirilerinin ruhunu yansıtıyor. Örneğin bütün partilerin bildirgelerinde yer alan 'ekonomik ve sosyal kalkınma' önerisi Genelkurmay patentli. TSK 1990'lardan buyana 'Biz silahlı mücadele verirken siyasiler de ekonomik ve sosyal kalkınmaya ağırlık versin' çağrısını tekrarladı durdu. 20 yıldan buyana bir biri ardına ekonomik paketler açıldı, teşvik yasaları çıkarıldı, GAP projesi ileri sürüldü ancak, ne çatışmalar durdurulabildi ne de Kürt sorunu çözüldü. Siyasilerin Kürt sorunu konusunda sivil demokratik bir açılım projesi geliştirememelerinin en önemli nedeni TSK'den bağımsız bir bakış açısı ortaya koyamamaları. Kürt sorunu 20 yılda değişik evreler geçirerek, farklı boyutlar kazandı, ancak siyasiler soruna bakış açısını bir türlü yenileyemedi. ANKARA

Ersin Öngel

#2 KAANKAAN

KAANKAAN

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 167 Mesaj
  • İlgi Alanları:VOSVOSLAR

Gönderim zamanı 05.07.2007 - 17:39

tedirgin kardeş bu konular seni tedirgin etmesin boşver zamana bırak biz konuşarak bu konular çözülmez

Ankarada meclise giren kişiler sadece kendi sorunlarını dile getirmesi yanlış olur tüm Türkiye üzerinde atılım yapılmalıdır kürtler meclise girse diyelim sadece kürt meselesini konuşabilirler ya diğer sorunlarda ne yapacaklar susup oturacaklar

bu konu ne dağda biter ne mecliste biter dış odaklı olduğu için bitmez

Yalan de yalan

#3 TEDİRGİN

TEDİRGİN

• Yasaklılar
  • 63 Mesaj

Gönderim zamanı 05.07.2007 - 17:42

meclise giren diğer insanlar nasıl sadece ceplerini doldurmayı düşünüyorda türk halkı bunlara kitlesel bir refleks göstermiyor da arkadaşım neden bu ülkenin en büyük meselesi için meclise girenlere bu kadar refleks var bu mu kardeşlik düşüncesi bence birz tarafsız bakmak lazım oloaylara..

#4 KAANKAAN

KAANKAAN

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 167 Mesaj

Gönderim zamanı 05.07.2007 - 17:49

tedirgin kardeş bu konular seni tedirgin etmesin boşver zamana bırak biz konuşarak bu konular çözülmez

Ankarada meclise giren kişiler sadece kendi sorunlarını dile getirmesi yanlış olur tüm Türkiye üzerinde atılım yapılmalıdır kürtler meclise girse diyelim sadece kürt meselesini konuşabilirler ya diğer sorunlarda ne yapacaklar susup oturacaklar

bu konu ne dağda biter ne mecliste biter dış odaklı olduğu için bitmez

Yalan de yalan

Tamam haklısın meclise giren milyarları harcıyor seçimi kazanmak için bize hizmet için kendilerini parçalaöıyorlar ceplerini düşünüyorlar bunu herkes biliyor ama çare yok biz tepki veren bir halk değiliz koyunuz

Ezilen insanların yanında olmak elbette lazım
Kardeşlik derken beni katleden kardeşim olamaz

#5 TEDİRGİN

TEDİRGİN

• Yasaklılar
  • 63 Mesaj

Gönderim zamanı 05.07.2007 - 17:52

seni acaba kardeşin mi katlediyor,acaba bugünkü olaylarda deminden beri suçladığın meclise girip ceplaerini doldurmak gayesi dışında gayesi olmayanlar ve savaştan kandan beslenenler yok mu?bu savaşta bugüne kadar hiç bir zengin ve bürokrat yakının olmaması acaba tesadüf mü?

#6 KAANKAAN

KAANKAAN

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 167 Mesaj

Gönderim zamanı 05.07.2007 - 17:54

beni meclisdeki de katlediyor dağdaki pkk da

sorun elden birşey gelmiyor senin geliyormu bir iki kişi değil çoğunluğun düşünmesi lazım elbette birşeyler yapılması lazım

#7 ahmet.k

ahmet.k

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.142 Mesaj
  • İlgi Alanları:kitap okumak secret kitabını şiddetle tavsiye ederim süper bir kitap

Gönderim zamanı 05.07.2007 - 17:55

bende konuşacam ama ağır olucak hem şehit yakınıyım hemde abim gazi azıcık nolur mantıklı düşünerek ne yazıcaksan yaz tedirgin kardeş hangi dili konuştuğunuda unutma :blink:
Gönderilen Resim

#8 TEDİRGİN

TEDİRGİN

• Yasaklılar
  • 63 Mesaj

Gönderim zamanı 05.07.2007 - 17:58

o zaman biraz da toplumsal refleksler halka hep umut verip bir şey yapmayan ve sadece cebini dolduranlara olmalı ama senin dediğin gibi herkes ucuz kahraman ve koyun,pkk dedğin inan ki bir ayda çözülecek bir mesele ama bu meselenin varlığından rant elde edenler kandan beslenenler bu ülkeyi yönettikçe hiç düzelmez..

#9 TEDİRGİN

TEDİRGİN

• Yasaklılar
  • 63 Mesaj

Gönderim zamanı 05.07.2007 - 18:00

ahmet k arkadaş seni anlıyorum ama sen de beni anla benimde yakınım dağda öldü benimde senden bir farkım yok acımız aynı fakat önemli olan bu acılara milimum düzeyde ne kadar engel olabiliriz..

#10 KAANKAAN

KAANKAAN

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 167 Mesaj

Gönderim zamanı 05.07.2007 - 18:01

Askerlerimiz ölmesin analar ağlamasında nasıl çözülürse çözülsün
dediğim gibi meclistekide aynı dağdakide herkes kendine yontuyor

#11 Lavinia

Lavinia

FıRTıNa KuŞu

• Üyeler
  • 5.669 Mesaj

Gönderim zamanı 05.07.2007 - 18:05

peki madem bir kürt sorunumuz var-ki Kürt sorununa değil Türkiye nin sorunlarına inanıyorum ama neyse- çözüm için önerin nedir?
Gönderilen Resim

YARINA SESİMİN YANKISI KALIR...

Hoşçakalın.

#12 ahmet.k

ahmet.k

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.142 Mesaj
  • İlgi Alanları:kitap okumak secret kitabını şiddetle tavsiye ederim süper bir kitap

Gönderim zamanı 05.07.2007 - 18:06

hasbinallah yaa tedirgin bak burası türkiye cumhuriyeti sizler bu ülkeyi bölmek için uğraşıyorsunuz unutmayın bizlerinde sabrı var biz atamızdan teslim aldık bu ülkeyi ilelebette yaşatacağız amrikalılar yunanlılar yada israil nekadar kuzey ırakta desteklesede pkk'yı elbet birgün türkün sabrı taşıcak bekliyoruz ne zaman olucak arkanıza almışsın destekçi amerikayı diyorsunuz bize bişey olmaz unutma 1970'lerde rumlarda kıbrısta amerikayı arkasına almıştı bişey olmaz diyip kardeşlerimizi katlediyorlardı ama noldu türkiye cumhuriyeti ne amerikayı taktı ne ambargoları operasyonu yaptı şimdide ne amerikayı takıyoruz ne dünyayı burası türkiye cumhuriyeti
bizim atatürk ilkelerinden başka dostumuz yoktur ülkemiz için herşey yaparız bu yüzden huzurumuzu bozma
Gönderilen Resim

#13 TEDİRGİN

TEDİRGİN

• Yasaklılar
  • 63 Mesaj

Gönderim zamanı 05.07.2007 - 18:22

arkadaşım sen benim ülkeyi bölmek istediğimi nereden çıkardın anlamadım ayrıca atatürk ilkelerinin konumuzla ne alakası var anlamadım,ben bu ülkenin bölünmesinden yana değilim ben emperyelistlere karşı türk ve kürt halkının beraber hareket etmesi taraftarıyım ve kürt halkının da yıllardır ihmel edildiğine inanalardanım,fakat bu olayı hep dış mihraplardan bilmek bence türk insanın sorumluluktan kaçma psiklojisi görüyorum çünkü doğunun hali ortada ve dağa gidenlerde hep bunların düzelmesi gayesiyle götürülüyor,en azından benden sonrakiler insanca yaşasın diyor..

#14 Lavinia

Lavinia

FıRTıNa KuŞu

• Üyeler
  • 5.669 Mesaj

Gönderim zamanı 05.07.2007 - 18:28

Türkiye zaten birlik ve beraberlik içinde hareket ediyor Tedirgin etmeyenler de ortada işte.Kürt halkı neden kendine ayrı muamele istiyor anlamıyorum?Eşitiz ve biz neye sahipsek sizde ona sahipsizniz.Doğuda sadece kürtler yaşamıyor orada Türk halkı yaşıyor.Ne yatırım yapılırsa bu oradaki halka eşitce yapılıyor.Ne yapalım doğuda Kürtlere ayrı yardım Türklere ayrı yardım Ermenilere,Alevilere ayrı ayrı yardım mı yapalım.Bir de birlik beraberlik dersiniz ya Hey Allah ım
Gönderilen Resim

Hoşçakalın.

#15 TEDİRGİN

TEDİRGİN

• Yasaklılar
  • 63 Mesaj

Gönderim zamanı 05.07.2007 - 18:33

arkadaşım seni ciddiye alıp cevaplayacam,doğuda türkler de yaşıyor doğru sürgüne gönderilen memurlar öğretmenler biran önce tayinim çıksında buralardan kurtulayım diyen kamu hizmetkarları madem her taraf bir neden bu insanlar doğuya gelince şafak sayıyorlar tezkere alacakmış gibi madem o kadar tarif ettiğin kadr güzel burası neden hizmet aşkıyla tutuşmuyorlar..kardeşiz ya beraber çekelim acıları,yoksullukları,imkansızlıkları...

#16 Lavinia

Lavinia

FıRTıNa KuŞu

• Üyeler
  • 5.669 Mesaj

Gönderim zamanı 05.07.2007 - 18:43

Neden acaba Kürt çoğunluğun çıkardığı sorunlardan olabilir mi?neden bahsediyorsun sen ya!gecenin bir yarısı arkadaşımın evine girip babasını öğretmen olduğu kendisinide Türk olduğu için vuran senin o pek çaresiz yardıma muhtaç öğretmeya aç halkındı.Kime ne anlatıyorsun?Gelenlere ne yaptınızda kaçtılar ,gelmek istemiyorlar suçlamadan önce kabahati kendinizde arayın.Kolay geliyor değil mi devlete kaa tüü demek.Ben babam öğretmen olduğu için arabısına bomba koymuş adamım Maraşta.
Kürt öldürülüyor cart curt Kürt öldürdüğü için öldürülüyor.Kimse yolda Kürt bu diye çevirip öldürmüyor ama Kürtler bu Türk öğretmen bu Türk doktor diye adam çevirip vuruyor.Ne çabuk unuttunuz bunları?
Türkiye teröris öldürüyor ve vatanına göz dikenleride öldürmeye devam edecek.Kürt halkı önce ne tarafta olduğuna kara versin.Buranın hizmetinide beğenmeyen sağ sınırda yeni bir devlet kuruldu oraya gidebilir.Daha öncede söyledim zorla tutmuyoruz
Gönderilen Resim

Hoşçakalın.

#17 Hyaman

Hyaman

Triple Nickel-1

• Dokunulmazlar
  • 4.490 Mesaj

Gönderim zamanı 05.07.2007 - 18:44

Tedirgin,sen daha evvel banlanan ekipten hangisisin??Merak ettim sadece?
I find your lack of faith disturbing!

#18 TEDİRGİN

TEDİRGİN

• Yasaklılar
  • 63 Mesaj

Gönderim zamanı 05.07.2007 - 18:51

öncelikle kardeşiz diyorsunuz ya her sıkıştığınızda ben bunun nasıl sözde olduğu ortaya çıkarmak istedim işte kanıtı bizim konuşmalarımız,arkadaşım bütün kürtleri terorist görmekten ne zaman vazgeçerseniz,bütün kürtlerde sizi insan gibi görmeye hazırlar ama senin gibiler ancak ölülerin arkasından yorum yapar ve slogan atarlar iş çözüme geldimide kafalarını kuma saplarlar senin o suçladığın doğu insanı senin gibiler yüzünden bu haldeler yıllarca ihmal edilen bir coğrafyada hangi insan yaşamak ister ki insanları canından bezdirdiniz en sonunda çareyi dağlarda buldular bugünde halen yaptığınız hataları ihmalkarlıkları görmüyor kürtleri suçluyorsunuz PKK DEDİÐİN 25 SENEDİR VAR CUMHURİYET 85 SENEDİR KJURULMUŞ ONDAN ÖNCE NİYE HİZMET GELMİYORDU 60 SENE NERDEYDİNİZ EY KARDEŞLERİMİZ BURDA OTURDUÐUNUZ YERDE YORUM YAPMAK KOLAYDIR AMA BEN TARİHİ VE OLAYLARI SENİN GİBİLERDEN İYİ TAKİP EDİYORUM ŞİMDİ NE DİYECEN MERAK EDİYORUM DOÐRUSU HADİ 60 SENE PKK YOKTU NEREDEYDİ KARDEŞLERİMİZİN YATIRIMLARI,KAMU HİZMETLERİ HİÇ AÐZINIZDAN DÜŞMÜYOR KARDEŞLİK BİZ DE BUI CUMHURİYETİ KURANLARDAN DEÐİLMİYDİK NEREDEYDİNİZ 60 SENE?

atrıca bizleri kovmak senin haddine değil lavinia bu topraklardas acı çeken benim kalıp kalmamak benim tercihimdir ve kardeşim diyorsun sonrada biraz fikirleriniz kısırlaştımı hemen kuzey ırakı gösteriyorsunuz bu mu kardeşliğiniz alın sizin olsun

Bu mesaj TEDİRGİN tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 05.07.2007 - 18:57

#19 Lavinia

Lavinia

FıRTıNa KuŞu

• Üyeler
  • 5.669 Mesaj

Gönderim zamanı 05.07.2007 - 19:01

60 sene biz Cumhuriyeti korumakla meşguldük ve siz ne çektinizse bizde çektik.Türkiye nin her tarafı güllük gülistanlık mıydı?Biz vatanımız için dayanırken siz niye isyan ettiniz?YArdımsızlıkmş siz isyan halindeyken bile Türkiye eğitim için sağlık için oraya öğretmen doktor yolluyordu siz ne yaptınız?İsyancı gibi davranıp geleni vurdunuz.Tarihten çok anlıyorsun değil mi?Her sorununda Amerikaya sığınan Vatanınıza ihanet eden vatan topraklarında ayrımcılık çıkarmaya çalışan insanlarsınız.Beraberliğe sarılmak yerine isyanı tercih ediyorsunuz.Bu laflarımda Türkiye Vatandaşlarına değil tedirgin bu laflarımın bu katliamı yapan isyancılarınıza.
Seninle daha öncede(yani sen her ban yeyip yeniden geldiğinde ve ya arkadaşların)tartıştık
Ayrıca ağzını topla "Şehitlerime" ölü diyemezsin.
Gönderilen Resim

Hoşçakalın.

#20 RedSnow

RedSnow

o σℓмαdαη αѕℓa

• Dokunulmazlar
  • 8.898 Mesaj

Gönderim zamanı 05.07.2007 - 19:14

Şöyle ***** Dost Olmaz...
Anlayan Anladı...
O Yüzden Hala Biz Dostuz Ayağına Yatmayın *****..

Düzenleme : Sözün nereye gittiğini bilmek lazım! O nasıl söz öyle.!

Bu mesaj Mavice tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 05.07.2007 - 20:45