İçerik değiştir

- - - - -

Tiyatro'ya ilgi neden Az !

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 10 yanıt verildi

#1 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 19.05.2007 - 17:22

arkadaşlar bizler toplum olarak , tiyatroya biraz uzağız sanki.. neden bir sinemaya gösterilen ilgi tiyatrolara gösterilmiyor..

elbetteki Tiyatro severler ve gidenler vardır aramızda .. ama genelde dediğim gibi Tiyatroya uzağız..

bunun sebepleri nelerdir ? düşüncelerinizi alabilir miyim

#2 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 19.05.2007 - 22:19

Kaçak CD sinin olmadığındandır...
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim

#3 duygusuz

duygusuz

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 8.004 Mesaj
  • İlgi Alanları:güzel ve iyi olan her şey

Gönderim zamanı 20.05.2007 - 19:12

hem sinema hem tiyatroya giderim..ama ikisi arasında bir oranlama yaparsam sinema tavan yapar diğerinin yanında....
bence herkes kendi hayatında neden böyle olduğunu açıklasa cevabı da bulmuş oluruz..
mesela ben tiyatroda hareketlilik, hız, korku, mekan, görsellik vb. unsurların pek bulunmamasından dolayı sinemayı tercih ederim.....aslında olay teknolojide bitiyor galiba....sinemanın GÖRSELLİÐİ bambaşka....

............................şşşşt sessiz ol!.................................

#4 JoHoR

JoHoR

Approved

• Üyeler
  • 808 Mesaj
  • İlgi Alanları:İllustrasyon, Sinema, Astroloji, Felsefe Tarihi, Siyaset.

Gönderim zamanı 20.05.2007 - 19:36

mesela ben tiyatroda hareketlilik, hız, korku, mekan, görsellik vb. unsurların pek bulunmamasından dolayı sinemayı tercih ederim.....aslında olay teknolojide bitiyor galiba....sinemanın GÖRSELLİÐİ bambaşka....

Belki de işin özü budur diyorum? Yani onca değişime teknolojiye rağmen Tiyatro yerinde sayıyor(Sadece Türkiyede tabii - şahsi kanaatimdir).
Video Klibinin etkisi büyüktür; Notre Dame de Paris müzikalinin geçtiğimiz senelerde nasıl bir patlama yaşadığını düşünürsek Fransada, bizim dışımızda hâlâ tiyatroya gidenlerin insanların olduğunu görürüz. Türkiyede Tiyatroya ilgiyi vajina monologlarıyla ya da kösem sultanla çekemezsiniz artık demek lazım.
BKM dışında kaç Tiyatro biliyor insanlar. Yılmaz Erdoğan ve Demet Akbağ'ın 2 sene önce sahnelenen Haybeden Gerçeküstü Aşk isimli oyunun bir web sayfası vardı. Web sayfası ve oyunun yazılı ve görsel basında tanıtımının da iyi yapılmasıyla gayet başarılı bir sezon geçirdiler.
Sözün özü: Tiyatro değişen dünyaya ayak uydurmalı. Teknolojinin ve yeni iletişim kanallarının nimetlerinden faydalanabilmeli.

Salih Gönüller

#5 Lavinia

Lavinia

FıRTıNa KuŞu

• Üyeler
  • 5.669 Mesaj

Gönderim zamanı 20.05.2007 - 23:28

Sinema,tiyatrodan daha hareketli bir görsel şov olduğu için tercih ediyorum;fakat tiyatro bambaşka yani tiyatro sahnesinde hayat var,oyuncular tam karşında ve seyirci ile oyuncu arasında bir iletişim var.Ancak Johor un dediği gibi tiyatro Türkiye de yerinde sayıyor.
Yeni yazılmış eserler günümüze uygun oluyor ve izlemekten çok keyif alıyorum.Ancak gel gör ki yeni tiyatro metni neredeyse hiç yazılmıyor.Eskilerinde elbette hoş havası var ancak bunlarla gitmiyor artık.Velhasıl tiyatronun yeni bir soluğa ihtiyacı var...

Gönderilen Resim

YARINA SESİMİN YANKISI KALIR...

Hoşçakalın.

#6 asturias

asturias

Benimle Oynar mısın?

• Üyeler
  • 2.167 Mesaj

Gönderim zamanı 21.05.2007 - 16:49

1. madde: Biliyorsunuz ki tiyatro, genelde akşam 20.00'de oynanıyor. Sinema gibi saat başı gösterilemiyor. Gunduz dışarıya çıktığımızda genelde sinemaya gidebiliyoruz ama tiyatro için akşamı beklemek zorunda kalıyoruz malesef. Akşam olduğunda dışarıda kalmak istemeyen, yorgun olan vs. arkadaşlarımdan da destek çıkmayınca genelde tiyatro işi yatıyor.

2. madde: Tiyatroya girebilmek için önceden (hem de bayağı önceden) bilet almak gerekiyor. Çünkü yer olmuyor yada çok arka sıralarda yer bulunabiliyor. Tiyatroda oynanan oyunu ve oyuncuları net olarak göremeyeceksek, ne anlamı kaldı tiyatroya gitmenin? Birkaç kez, akşam saati dışarıdayken hadi tiyatroya gidelim dediğimizde ( o anda) bu dediğim olay geldi başımıza. Yer bulamadığımız da oldu, çok arka sıralarda olunca tercih etmediğimiz de..Bu da çok zorluyor insanı.

3. madde: Sinemaya giderken fazla seçici olmayız (genelde) ama tiyatroya giderken nedense kim oynuyor, oyunun teması nedir, reji kime aittir diye araştırmaya kalkarız ve araştırırken bir de bakmışız ki seçtiğimiz oyunun tarihlerini kaçırmışız. Ben fazla seçmem ama bu da yaşanıyor.Bana kalsa, oynanan bütün oyunlara gitmeli, seçicilikle zaman kaybetmemeliyiz.

4. madde: Biraz da tiyatroda yeniliğin gerektiğini düşünüyorum. Yenilik derken tam olarak neyi kastettiğimi bilmiyorum ama tiyatro izleyicisini cezbetmek için belki görsel etkenler mi arttırılmalı, yada oyuncularla birebir sohbet imkanı mı sunulmalı, bilemiyorum tam olarak. Sadece birşeyler yenilenmeli tiyatroda diye düşünüyorum.

Tiyatro sinema gibi asla olamaz ama tiyatro da sinema gibi olamaz. Tiyatrodan çıktığında tuhaf bir huzur duyuyorum, ve oyunla ilgili ciddi bir süre düşünüyorum.

Açıkçası, tiyatroya çok daha fazla gitme isteği duyup da sinemaya gidebilen, tiyatroya da sık gidemeyen bir insan olarak, bu konuda büyük bir üzüntü duyuyorum. Hadi ben bir oyunlara bakayım:)
Tam buradayım ben
Görmek istediğin yerde
Belki 1 adım ötende
Belki düşünde
Sadece hisset beni
Ben buradayım..

#7 greenyblue

greenyblue

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 200 Mesaj

Gönderim zamanı 22.05.2007 - 01:15

Ben asturias'ın söylediklerine katılıyorum.
Bu sene izlemek istediğim bir kaç oyun vardı ama ya saat 20:00'de başlıyordu ve ters bir salondaydı (-ki o salona rağbet fazla olmayabiliyor ters yerde oluşundan) ya da internetten takip etmeme rağmen boş yer bulamadım. Evime 10-15 dk'lık yürüyüş mesafesindeki tiyatroya bilet bulamadığım için gidemiyorum ne yazık ki. Sezon bitti ben izleyemedim. Seneye inşallah diyorum artık :fight2:
Ayrıca oyunların tanıtımlarının daha çok ve daha ayrıntılı yapılması takip edenler için daha iyi olur. Beklenenin tam tersi bir durumla karşılaşmaz insanlar. Tanıtım önemli. Reklamı yapılmayan bir sinema filmine bile fazla rağbet olmazken aslında bir hiç olan ama bol reklamı yapılan filimlere fazlasıyla seyirci gidiyor.

#8 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 22.05.2007 - 01:36

ben de tiyatroya pek gidemiyorum.. aslında gitmeyi çok isterim.. sinemaya bile vakit ayıramıyorum açıkçası son zamanlarda...

ama yine de tiyatronun sinemaya oranla daha sıcak bir ortam olduğunu düşünüyorum.. tabiki sinemadaki görsel efektler sesler tiyatroda olmayabilir .. ama yine de tiyatro özel bişi bence ..

#9 kara

kara

--giz----kara--

• Üyeler
  • 11.365 Mesaj

Gönderim zamanı 22.05.2007 - 15:20

herkesin ortak fikriyle bir oyun bulup istanbuldaki arkadaşlar toplanıop bir kerede tiyatro etkinliği yapın... eğlenceli olacaktır... :)

#10 kara

kara

--giz----kara--

• Üyeler
  • 11.365 Mesaj

Gönderim zamanı 22.05.2007 - 15:24

evet bende gidemiyorum tiyatroya...
nedendir bilimez asturias'ın dediği gibi hep 20:00 de başlıyor oyunlar... diğer saat aralıklarında ise çoğunlukla hafta içi oluyor... bu arada aturias'ın yazdığı maddelere kesinlikle ve kesinlikle katılıyorum... :)

#11 asturias

asturias

Benimle Oynar mısın?

• Üyeler
  • 2.167 Mesaj

Gönderim zamanı 22.05.2007 - 15:40

Karacım, valla bu tiyatro etkinliği fikri hiç de fena fikir değil bence. Neden olmasın? :) Ne diyorsunuz arkadaşlar bu konuda? Ağva'ya kadar gitmişiz de bir tiyatroya mı gidemeyeceğiz? Yakışır mı bize?
Tam buradayım ben
Görmek istediğin yerde
Belki 1 adım ötende
Belki düşünde
Sadece hisset beni
Ben buradayım..