İçerik değiştir

- - - - -

Bilgisayarım Duraksıyor Kasılıyor

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 2 yanıt verildi

#1 kukiciyo

kukiciyo

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Yeni Üyeler
  • 2 Mesaj

Gönderim zamanı 04.05.2007 - 19:14

<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>Bilgisayarım ile ilgili kasılma-hantallaşma sorunu yaşar oldum ve nedenini bilemiyorum. Asus anakart ve AMD 3200 M2tvm işlemci kullanıyorum. 512 ram ve 80 gb harddiskim var. Harddiskin yarısı boş… Ekran kartım yok yani on-board oluyor sanırım… Corel Draw ve Photoshop kullanıyorum… Biraz çalıştıktan sonra takılıp kalmalar slow-motion sinema gibi ekran donmaları başlıyor. Tabi bu arada internetten de bir iki sayfa açık. Önceleri ben bu takılmayı 2-3 programı aynı anda çalıştırmama bağladım. Fakat daha önceleri de aynı yaptığım şeyleri yapıyordum ve hiç takılma olmuyordu. Bu sabah şunu fark ettim. Bilgisayarıma yüklemiş olduğum Kaspersky 2006 ben “scan” demesem bile alttan alttan çalışıyor. Acaba nedeni bu olabilir mi? Kimisi de diyor ki “Ekran kardın olmadığı için 512 olan ram , daha da düşük oluyor;çünkü ekranın ram den yiyor”… Takılma olduğu zaman windovs görev yöneticisini açıyorum ve alttaki cpu yu izliyorum.. % 1 , 2 , 3… 38 falan olup 0 a geri dönüyor. Bazen de 99 – 100 e çıkıp tekrar sıfıra iniyor… Bu yüzden googledan size ulaştım… Şimdi ben ne yapmalıyım arkadaşlar… Bilgisayarımın sorunu ne. Kaspersky mı , yetersiz 512 ram mi , harici ekran kartının olmayışı mı , AMD işlemci almış olmam mı? Allah aşkına bilen bir arkadaştan izah bekliyorum. Herkes bir şey söylüyor… Yok AMD alınırmıymış , yok efendim AMD çok iyiymiş de niye Kaspersky yerine NOD 32 kullanmıyormuşum , hayıııır ekran kartı şart canım , abi sen bi 512 ram daha al en iyisi….

Sizce hangisi???
</span>

Bu mesaj kukiciyo tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 04.05.2007 - 19:15

#2 _KajmeraN_

_KajmeraN_

...::: UFAKLIK :::...

• Üyeler
  • 5.365 Mesaj
  • İlgi Alanları:Şiir, edebiyat, müzik(rap),bilgisayar (yazılım, donanım)

Gönderim zamanı 04.05.2007 - 19:36

KasperSky ın sistemi çok kastığı bilinen bir gerçektir... Bende size NOD-32 yi önereceğim...

Corel Draw ve Photoshop gibi programlar rami çok kullanır. Corel Draw da ram boşaltma işlemini bilmiyorum ancak Photoshopla çalışırken arada bir edit-purge-all yolunu izleyip rami boşaltabilirsin. Buda anlık işlem hızını artırır.

Anlık işlem hızı büyük oanda rame bağlıdır. Yani baktığın işlemcinin değil ramin bilgileri olmalı. Siz grafik üzerine çalıştığınızdan ramda geniş alan kaplıyor ve hızının doğal olarak düşüyor... Ekran kartınızında onboard olması ramdan yediğide bir gerçektir :P

AMD işlemcilerin intelden pekte eksik kalır yanı yok. AMD seçmek hata değildir yani... Hatta bana göre ayrıcalıktır :msn97:

Öneri olarak ekran kartı olarak en az 256 bir ekran kartı al ve arada birde rami boşalt sorun olmaz..

Bu arada microsofun bize sağladığı disk birleştirme işleminide kullanmak oldukça faydalı, programlar-donatılar-sistem araçları-disk birleştir seçenekleriyle onuda birleştir. Uzun sürecektir tamamlanıncaya kadar bekle. Bunu yapan başka programlarda onlardanda kullanabilirsin... Buraya bak...

Kolay gelsin...

Bu mesaj _KajmeraN_ tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 04.05.2007 - 19:46

...:::--------------------------------------------------------:::...
BİTTİ!

CAN_i
...:::--------------------------------------------------------:::...

#3 kukiciyo

kukiciyo

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Yeni Üyeler
  • 2 Mesaj

Gönderim zamanı 04.05.2007 - 20:12

Teşekkürler Kajmeran ilgilendiğin için. Umarım işe yararlar... Olmazsa ekran kartı alacam ama o da olmazsa ram alacam ama o zaman da ekran kartına boşa para vermiş olucam... Zira oyun falan oynamıyorum hiç... Tekrardan teşekkürler...