İçerik değiştir

- - - - -

Misyonerlere Misyonerliğin Her Türüne Dikkat!

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 85 yanıt verildi

#61 faRuk

faRuk

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 124 Mesaj

Gönderim zamanı 09.01.2006 - 15:29

Bu sefer sert kayaya çarptın azizim. Ailemde aksine bir tutum vardı. Daha önce yazmıştım. Ben annemin veya babamın bana şu ol bu ol diye bir misyonerliğini veya bir telkinini görmedim ve böyle bişey de hissetmedim. Kendi mi müslüman saymaya başladığımda da ortaokulu çoktan bitirmiştim. Bu da demektir ki aklım başıma gelmiş bir çağımdaymışım. Aynen senin soylediğin gibi "Şu anki hayat görüşümden kendi insiyatifim ve muhakemem sorumludur. Herhangi bir telkin sözkonusu değildir"

Bide bana oynatmaya çalıştığın şu mizansene gelelim. Şu hristyan olmuş numarasına. Peki sen bu kandırmacayı (henüz ne olduğunu keşfedemediğim) çevrene yap bakalım sana ne diyecekler? Müslüman oldum namaza başladım de bakalım. Sana gelen tepkiler ne olacak. Sen hangi abanın altından hangi sopaları yiyeceksin? Bakalım hangimizin çevresi daha demokratik??
Güzel düşünen güzel görür. Güzel gören hayattan lezzet alır.

#62 faRuk

faRuk

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 124 Mesaj

Gönderim zamanı 09.01.2006 - 15:33

Ben annemin veya babamın  bana şu ol bu ol diye bir misyonerliğini veya bir telkinini görmedim ve böyle bişey de hissetmedim.

Bu iddianı izninle bir test edelim mi?

Anne babana bir uğra ve numaradan Hıristiyan olduğunu söyle. Ama ciddi bir tavır takın. Uzun uzun düşündüğünü, bu seçimin kendin için en doğru seçim olduğuna karar verdiğini belirt. Elbette saygıda kusur etme, ama kararında kesin görün. Hemen pes etme. Numarayı 5-10 dakika boyunca ciddi biçimde devam ettir. Anne babanın sana bu konuda vereceği tepki, sana gerçekten misyonerlik yapıp yapmadıklarının en güzel kanıtı olacaktır.

"Sana hakkımı helal etmem" "Bu evden defol git" "Seni evlatlıktan reddediyorum" gibi tepkiler alırsan (ki alacaksın) ödül ve tehdit unsurunu çift güdümlü olarak kullanan (tatlı-sert) İslam misyonerleriyle karşı karşıya olduğundan şüphen olmasın.

Not: Misyonerlik her zaman aleni şekilde yapılmaz. Satır aralarından daha etkilisi yapılır. "Aba altından sopa göstermek" deyimi, bu durumu çok güzel biçimde ifade eder. Özellikle çocuğun gelişme çağında, anne babanın, değişik vesilelerle İslam harici dinler konusunda yaptığı olumsuz yorumlar, çocuğa verilen tek yönlü ve İslam'ın doğruluğu konusundaki önyargılı din eğitimi, hatta ve hatta çocuğun kimliğine, çocuğun kendi rızası olmadan İslam dininin kaydettirilmesi, tipik ve etkili misyonerlik yöntemleridir.

Bu sefer sert kayaya çarptın azizim. Ailemde aksine bir tutum vardı. Daha önce yazmıştım. Ben annemin veya babamın bana şu ol bu ol diye bir misyonerliğini veya bir telkinini görmedim ve böyle bişey de hissetmedim. Kendi mi müslüman saymaya başladığımda da ortaokulu çoktan bitirmiştim. Bu da demektir ki aklım başıma gelmiş bir çağımdaymışım. Aynen senin soylediğin gibi "Şu anki hayat görüşümden kendi insiyatifim ve muhakemem sorumludur. Herhangi bir telkin sözkonusu değildir"

Bide bana oynatmaya çalıştığın şu mizansene gelelim. Şu hristiyan olmuş numarasına. Peki sen bu kandırmacayı (henüz ne olduğunu keşfedemediğim) çevrene yap bakalım sana ne diyecekler? Müslüman oldum namaza başladım de bakalım. Sana gelen tepkiler ne olacak. Sen hangi abanın altından hangi sopaları yiyeceksin? Bakalım hangimizin çevresi daha demokratik??

#63 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 09.01.2006 - 16:01

Peki sen bu kandırmacayı (henüz ne olduğunu keşfedemediğim) çevrene yap bakalım sana ne diyecekler? Müslüman oldum namaza başladım de bakalım. Sana gelen tepkiler ne olacak. Sen hangi abanın altından hangi sopaları yiyeceksin? Bakalım hangimizin çevresi daha demokratik??

Benim çevrem zaten çoğunlukla Müslümanlar'dan oluşuyor. Tek tük tek tanrılı diğer dinlerden insanlar da var. Benim gibi özgür düşünür yok denecek kadar az.

Ben asıl bu forumda paylaştığım düşünceleri hem ailemle hem çevremle paylaştığım zaman üstü kapalı veya aleni tepkiler alıyorum. Ama alıştım. Çevremde de benim söylediklerime alışanlar, hatta kendi içlerinde sessiz sessiz şimdiye kadar inandıkları dinlerle hesaplaşanlar da var. Bazıları konudan kaçınmayı tercih ediyor. Üstelemiyorum.

#64 faRuk

faRuk

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 124 Mesaj

Gönderim zamanı 09.01.2006 - 16:07

Peki sen neye inanıyorsun. İnançsızmısın?

#65 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 09.01.2006 - 16:13

Nesnel kanıtları olan savlara inanıyorum.

Hayali savlara inanmıyorum.

#66 faRuk

faRuk

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 124 Mesaj

Gönderim zamanı 09.01.2006 - 16:22

Hangi dine mensupsun. Dinsizmisin onu sormuştum!

#67 faRuk

faRuk

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 124 Mesaj

Gönderim zamanı 09.01.2006 - 17:08

Asıl kafası karışık olan, çelişkilerle ve tutarsızlıklarla dolu bir kitaba inanmaya çalışan Müslümanlar'dır. Gerçekten zor bir iş!

Dur bakalım bunun boyle olduğunu sen söylüyorsun ( söylüyor görünüyorsun). Herşeyin bir açıklaması var merak etme. B)

İslam'ın tutarsızlığını ve geçersizliğini kanıtladığım iletim, Kuran'daki tüm savların (anne babanın kutsallığı dahil olmak üzere) geçersizliğini bilahare kanıtlamaktadır. Tutarsız bir kaynağın hiçbir iddiasına güvenilemez. Dolayısı ile destekleyemeyeceğin bir savı ortaya atmakla ne başarabilirsin bilemiyorum.

Bunu sen mi yaptın. Kuran-ı Kerim binlerce yıldır dimdik ayakta duruyor. Bu söylediğini sen değil senin gibilerden bir ordu gelse yine yapamaz.

Buna mukabil olarak, anne babaların kutsal olduğuna, Kuran haricinde bir sebepten dolayı inanıyorsan bile, anne babaların hiç yanlış yapmadığına inanmaya hakkın yoktur. Anne babaların yaptığı yanlışlara, konumuz haricinde bile, sayısız örnek verilebilir.

Evet Kuranda anne babalara saygılı olmakla ilgili bir çok ayet var. Ama onlara kayıtsız şartsız itaat edin demiyor. Ben ailelerimiz kutsaldır derken onların bizler üzerindeki emeklerine saygı duymak anlamında söyledim. Ayrıca her insan gibi tabiki onlarda yanlış yapabilir.

#68 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 09.01.2006 - 23:32

Bu sorunu daha önceki iletimde zaten cevapladım.

Herhangi bir dine mensup değilim.

Dinler tanım gereği nesnel kanıt yeterliliğine sahip değildirler. Tanım gereği doğaüstü yani hayali ve masalsıdırlar.

Sen lafı kaynatmaya çalışmadan önce anne babana gidip Hıristiytan olduğunu söylemeni planlamıştık. Ne oldu? Cesaret edemedin değil mi?

#69 maviergün

maviergün

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 322 Mesaj

Gönderim zamanı 10.01.2006 - 12:58

Tartışmanın konunun yalnızca bir boyutu çevresinde yoğunlaşması
ve inatlaşmadan öte gidememesi üzücü. Örneğin benim din ile ilgili eleştirim
müslümanlık temelli değildir hatta tüm dinlerin birlite değerlendirilmesi
kaçınılmazır. Müslümanlığı eleştirecekseniz, hıristiyanlığı ve museviliği de eleştirmelisiniz, birbirleriyle bağıntılı oldukları unutulmamalıdır.
Kimseye nasıl düşüneceğini, davranacağını söylemeye hakkım yok elbette ama sparkplug'un diğer dinlerin eleştirilmesine cevap verecek kimse yok diye salt müslümanlığı eleştiriye tabi tutması da belli bir noktadan sonra tepki temelli bir
şüphe yaratacağı ortadadır.
Bu Dünyada Çok Güzel Yaşanabilir Yeterki İsteyelim

#70 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 10.01.2006 - 18:45

Ancak konu spesifik olarak İslamiyete yönelirse o zaman sadece tek bir din'e yönelik yazmalısın.

Türkiye'deki İslam misyonerliği, diğer dinlerin misyonerliğinden farklı şekilde, ilköğretimde tüm öğrencilere zorla İslam dininin öğretilmesi, yüksek düzeydeki kamu görevlerine azınlıkların alınmaması (bu konu hakkında bu durumu zorunlu kılan kanuni bir düzenleme olmamasına rağmen söz sahibi şahısların bu yönde davranması), devletin sözde laik olmasına rağmen İslamiyetle ilgili başbakanlığa bağlı bir başkanlığın olması, belediye hazinesinden cami inşaatlarına ödenek tahsis edilmesi fakat diğer dinlerin ibadethanelerinin inşasına ödenek tahsis edilmemesi vs. birçok metod aracılığı ile, sinsice ama etkili bir biçimde sürdürülmektedir.

Bu yüzden Türkiye'deki İslam misyonerliği bambaşka bir kategoride ve ciddiyettedir ve bu ciddiyete layık bir dikkate tabi olmalıdır.

#71 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 10.01.2006 - 18:51

İnansanda inanmasanda saygı duymalısın, hakaret etmemelisin.

Bu saygının açılımı nedir?

Yanlış gördüğüme (ve yanlışlığını kanıtlayabiidiğime) doğru mu diyeyim?

Tutarsız gördüğüme (ve tutarsızlığını kanıtlayabildiğime) tutarlı mı diyeyim?

Hakaret etmekten sözetmişsin. Kanıtlanabilen bir gerçek hakaret sayılmaz. Bunu daha önce de belirttim. Dünya üzerinde istediğin mahkemeye başvurabilirsin, aynı kararı vereceklerdir. Örneğin bir kadına hayat kadını dersen, ve kadının hayat kadını olduğu kanıtlanabiliyorsa, bu bir hakaret sayılmaz, çünkü kanıtlanabilir bir gerçektir. Kadın bu konuda dava açarsa dava düşer. İslam hakkında söylediklerim için de benzer bir durum geçerlidir.

#72 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 10.01.2006 - 18:53

Bunu sen mi yaptın. Kuran-ı Kerim binlerce yıldır dimdik ayakta duruyor. Bu söylediğini sen değil senin gibilerden bir ordu gelse yine yapamaz.

Ne anlamda ayakta duruyor?

Kuran'ın birçok çelişkisi tarih boyunca tekrar tekrar ifşa edildi. Ben de ettim. E dahası ne?

Bu çelişkileri görmezden gelen müminlerin varlığı Kuran'ın ayakta durması mı demek oluyor?

#73 forzalion

forzalion

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 9 Mesaj

Gönderim zamanı 14.01.2006 - 23:01

arkadaşlar konuyu bir başlık altında toplamalıyız müslüman olmak dan gurur duyuyormuyuz?

buna kimse evt demek zorunda değil zaten müslümalıkda bunu emrediyor.
Yani zorumluluk yok
Elhamdürillah müslümanım vecibelerinide elimden geldiği kadar yerine getirmeye çalışıyorum.
Fakat müslümanlığın en büyük problemi bizi ebeynlerimizin eğitmesi bu bilgilerde çoğu zaman kulakdan dolma oluyor.Tabı bu bir zamana kadar zorunlu fakat okuyup insanın kendi idrak etmesi gerekir.
Bence okuma kültürümüzün gelişmesi çok önemli bu kültür eğer gelişirse kimsenin
aklında müslümanlıkla ilgili soru işareti kalmıyacaktır. Ozaman Beyaz hoca gibilerde bir öğrenme merci olmakdan çıkar.
tşkrerm.

#74 Roland

Roland

I Love My Frog :)

• Üyeler
  • 4.729 Mesaj

Gönderim zamanı 15.01.2006 - 00:12

Zekeriya Beyaz' a laf yok !!! benden daha deli o aşmış adam, karizma insan önünde eğililesi şahıs kendisi

vuayt be adamım be
Gönderilen Resim
Kandırdım, kandırdıım, gemi memi yoktu

#75 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 15.01.2006 - 04:06

Ben annemin veya babamın  bana şu ol bu ol diye bir misyonerliğini veya bir telkinini görmedim ve böyle bişey de hissetmedim.

Bu iddianı izninle bir test edelim mi?

Anne babana bir uğra ve numaradan Hıristiyan olduğunu söyle. Ama ciddi bir tavır takın. Uzun uzun düşündüğünü, bu seçimin kendin için en doğru seçim olduğuna karar verdiğini belirt. Elbette saygıda kusur etme, ama kararında kesin görün. Hemen pes etme. Numarayı 5-10 dakika boyunca ciddi biçimde devam ettir. Anne babanın sana bu konuda vereceği tepki, sana gerçekten misyonerlik yapıp yapmadıklarının en güzel kanıtı olacaktır.

"Sana hakkımı helal etmem" "Bu evden defol git" "Seni evlatlıktan reddediyorum" gibi tepkiler alırsan (ki alacaksın) ödül ve tehdit unsurunu çift güdümlü olarak kullanan (tatlı-sert) İslam misyonerleriyle karşı karşıya olduğundan şüphen olmasın.

Not: Misyonerlik her zaman aleni şekilde yapılmaz. Satır aralarından daha etkilisi yapılır. "Aba altından sopa göstermek" deyimi, bu durumu çok güzel biçimde ifade eder. Özellikle çocuğun gelişme çağında, anne babanın, değişik vesilelerle İslam harici dinler konusunda yaptığı olumsuz yorumlar, çocuğa verilen tek yönlü ve İslam'ın doğruluğu konusundaki önyargılı din eğitimi, hatta ve hatta çocuğun kimliğine, çocuğun kendi rızası olmadan İslam dininin kaydettirilmesi, tipik ve etkili misyonerlik yöntemleridir.

faruk'a olan çağrımı yineliyorum.

Lafı kaynatmaya teşebbüs ederek ona önerdiğim deneyi yapmaktan kaçındı.

Ailesinin İslam misyoneri olmadığı konusundaki sözünün arkasında duramaması sözkonusu olabilir mi? Ailesine Hıristiyan olduğunu söylerse alacağı tepkiden çekiniyor, hatta korkuyor olabilir mi?

#76 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj
  • İlgi Alanları:Futbol

Gönderim zamanı 15.01.2006 - 11:19

spark sana ne milletin ailevi meselesinden:)
Sana Bitti Diyen Kim ? Ben Sadece Git Demiştim!!!

#77 faRuk

faRuk

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 124 Mesaj

Gönderim zamanı 17.01.2006 - 03:27

Bunu sen çelişki olarak görüyorsun. Ben çelişki olarak görmüyorum. Sen soylediğin için doğru olmak zorunda değil. Evet tekrarlıyorum. Kuran 1400 senedir dimdik ayakta durmaktadır ve duracaktırda. Daha çok sparkplug lar eskitecek.

Düzenleme: 'Yanıt Ekle' seçeneği yerine 'Alıntı' işlevinin gereksiz kullanımı.

Bu mesaj Mel G. tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 17.01.2006 - 10:55

#78 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 17.01.2006 - 12:50

Ben çelişki olarak görmüyorum. Sen soylediğin için doğru olmak zorunda değil.

Görmezden geliyorsun.

En basitinden miras öğretilerinin tutarsız olduğunu bir ilkokul çocuğu bile anlayabilir. Kesirler 1'e tamamlanmıyor, toplamları 1'i aşıyor. Bunun yoruma açık bir tarafı yoktur. Kuran yanlıştır.

#79 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 17.01.2006 - 16:18

Sürekli aynı şeyi zırvalamayı kes.!

Değişiklikler Kaydedildi...

#80 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 20.01.2006 - 01:43

Biri bana şaibeli bir iddia sunuyorsa bu iddayı teste tabi tutarak doğruluğunu veya yanlışlığını kanıtlamak hakkımdır.

faruk ailesinin İslam misyoneri olmadığını savunuyor. Ben bu iddiasına inanmıyorum. Sözünün arkasında duracak cesareti ve onuru varsa uygulaması gereken bir test sunuyorum. Bu testin sonucu iddiasının doğruluk değerini açıkça ortaya koyacaktır.

Yok eğer sözünün arkasında duracak cesareti ve onuru yoksa kendisi zaten baştan kaybetmiştir.