İçerik değiştir

- - - - -

İzafiyet teorisi ispatlandı!

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 1 yanıt verildi

#1 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 18.04.2007 - 00:33

Einstein'ın relativite teorilerinden ilki ispatlanmış.

Kısaca analtmak gerekirse büyük kütleli cisimler uzayı bükerler.Uzay aslında mükemmel bir düzende değildir.Daha çok rastgele atılmış bir masa örtüsü gibi düşünülebilir.Ya da kıvrışmış bir parça kağıt olarak.Bu bükülmeyi sağlayan ise uzayda bulunan dev kütlelerdir.Bu deney de dünya bir dakika kadar bükme sağlamış ise güneş ( ki orta büyüklükte bir yıldızdır) ya da herhangi bir kara deliğin sağlayacağı bükme uzayı tam olarak kıvrışmış kağıt örneğine çevirir.

Bu bükülme ile uzayda iki nokta arasında ulaşım beklenenden daha kısa sürecektir.Eğer solucan deliklerinin varliği da ispatlanırsa - bir bakıma bu çekimle alakalı - iki delik arasında çok daha hızlı gitmek mümkün olabilecektir.

Şöyle bir örnek verilebilir( Değerlerin kesinliği yoktur.Fikir vermesi açısından belirtiyorum) ışığın hızı saniye de 300.000 km dir.bu delik içerisinde ise 20000 kat artabilir.)

http://ntvmsnbc.com/news/204931.asp

Haber de geçen jiroskopa fikir vermesi açısından wikipediadan alınmıştırGönderilen Resim

Bu mesaj kudI tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 18.04.2007 - 00:35

DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim

#2 _KajmeraN_

_KajmeraN_

...::: UFAKLIK :::...

• Üyeler
  • 5.365 Mesaj
  • İlgi Alanları:Şiir, edebiyat, müzik(rap),bilgisayar (yazılım, donanım)

Gönderim zamanı 20.04.2007 - 01:48

Haberi tv de izlemiştim, teşekkürler paylaşım için...

Yawf benim merak ettiğim Einstein ne manyak deliymiş kardeşim bunları teeee ne zaman önce nasıl bulmuş bu mannak... :P

...:::--------------------------------------------------------:::...
BİTTİ!

CAN_i
...:::--------------------------------------------------------:::...