İçerik değiştir

Kendinizi bunalımda hissedince ne yaparsınız?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 93 yanıt verildi

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 27.01.2005 - 12:10

Kişiler psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmedikleri dönemlerde, ''tanınma'' ve ''onaylanma'' isteği duyuyorlar. Bu amaçla zaman zaman fiziki görünüşlerinde değişiklik yapma yoluna gidiyorlar. Tahmin edeceğiniz gibi özellikle kadınlar bu yola başvuruyor. Yaptıkları en kolay değişim makyaj oluyor. Kadınlar, içinde bulundukları bunalımlı dönemden çıkabilmek için, çoğunlukla saçlarında bir takım değişiklikler yapma ihtiyacı hissediyor.
Bilinçaltında dikkat çekme isteği yatıyor
Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı ve Eğitimde Psikolojik Hizmetler Uzmanı Prof. Dr. Ömer Üre bu durumumu şöyle açıklıyor; ''Eğer kişinin gelir düzeyi yüksekse kitap yazmayı deneyebilir veya yeteneklerini bir filmde oynayarak göstermeyi amaçlayabilir. Böylelikle başkalarının takdirini kazanmış olacaktır. Saç kestirme, modelinde değişiklik yapma veya yeni bir renge boyatma tanınma, farkedilme, dikkat çekme ve takdir edilme ihtiyacından kaynaklanıyor. Kişi böyle yaptığı zaman, bilinç altında başkalarının dikkatini çekebileceğini düşünüyor.'' Ancak, farklı kültürlerde yaşayan kadınların aynı davranışı göstermelerinin mümkün olmadığını da kaydeden Üre, ''Köyde yaşayan bir kişi, alacağı tepkiler nedeniyle bu tür değişimleri kolaylıkla yapamayabilir'' diye konuştu.

İmaj değişikliği mutluluk veriyor...
Farkedilme ve tanınma isteği sadece kadınlara özgü bir durum değil... Erkeklerin ise otomobillerini, saatlerini veya cep telefonlarını değiştirerek aynı ihtiyacı karşıladıklarını belirten Üre, ''Yapılan araştırmalar, imaj yenileyen kişilerin beyinlerinde salgıladıkları (Serotonin) adlı mutluluk hormonunun yükseldiğini ortaya koyuyor'' dedi. Üre, kişilerin bazen farkında olmadan yapmak istedikleri bu değişimlerin gerekli olduğunu ve olumlu etkilerinin bulunduğunu belirterek, günlük hayatta yapılmak istenen bu değişikliklerin kişilerin beğenilerine göre belirlendiğini sözlerine ekledi.

alıntı email.

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 27.01.2005 - 14:10

Evdeki eşyaların yerini değiştiririm bunalıma girdiysem.Yazıdaki gibi saçımla çok oynarım.Ya kestiririm ya da rengini değiştiririm veee alışveriş kendimi kaybederim eve gidince de bi bakarım ihtiyacım olan olmayan birçok şey poşetlerde... ;)

#3 quStah

quStah

Camel Soft

• Yöneticiler
  • 5.617 Mesaj
  • İlgi Alanları:kandırmak..

Gönderim zamanı 28.01.2005 - 13:53

Bunalımdayken çıkmayı beklerim.Bendekiler gelip gidiyorlar. Nöbet misali:)

#4 inan

inan

tersceviroku

• Üyeler
  • 2.596 Mesaj

Gönderim zamanı 03.02.2005 - 21:59

kardelen rumuzlu arkadaşı çağırırım :lookaround:
Bîgâne-i mahabbetün olmaz gam-âşinâ
Ey dâğ-ı derdin eylemeyen merhem-âşina

#5 Aysegul

Aysegul

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Yeni Üyeler
  • 2 Mesaj

Gönderim zamanı 25.02.2005 - 19:22

Pratik ve basit bir çözüm buldum: Saf Gül suyu ile portakal çiçegi suyu aldim, küçü plastik sprey siselere doldurdum, evde her odada, arabada, çantamda bulunduruyorum. Biraz sinirlendigimi hissettigim an hemen fisfislaniyorum, aninda rahatliyorum :-). Ese dosta da dagitiyorum.
Dükkanlarda hazir satilan karisimlar saf olmayabilir, hem de pahali.. Bayagi ucuza geldi.

#6 inventorhb

inventorhb

• Üyeler
  • 13 Mesaj

Gönderim zamanı 14.03.2005 - 17:27

Başlıkla uyuşamayan bir açıklama.

#7 dora

dora

made by f"ebru"ary 8

• Cadı
  • 4.623 Mesaj
  • İlgi Alanları:ilgisiz alakasiz..

Gönderim zamanı 31.03.2005 - 13:49

burayi nasil olur da bu kadar gec okumusum .)

wildrose : Kişiler psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmedikleri dönemlerde, ''tanınma'' ve ''onaylanma'' isteği duyuyorlar. Bu amaçla zaman zaman fiziki görünüşlerinde değişiklik yapma yoluna gidiyorlar. Tahmin edeceğiniz gibi özellikle kadınlar bu yola başvuruyor. Yaptıkları en kolay değişim makyaj oluyor. Kadınlar, içinde bulundukları bunalımlı dönemden çıkabilmek için, çoğunlukla saçlarında bir takım değişiklikler yapma ihtiyacı hissediyor.
Bilinçaltında dikkat çekme isteği yatıyor
Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı ve Eğitimde Psikolojik Hizmetler Uzmanı Prof. Dr. Ömer Üre bu durumumu şöyle açıklıyor; ''Eğer kişinin gelir düzeyi yüksekse kitap yazmayı deneyebilir veya yeteneklerini bir filmde oynayarak göstermeyi amaçlayabilir.

ne kadar da dogru.. peki ama niye bu onaylanma ve taninma istegi? bu bizi psikolojik olarak ne kadar sure tatmin eder? halbuki yeni imaj da kisa bi sure sonra eskiyecek ayni bi onceki gibi..
ben yukarda yazilanlarin neredeyse hepsini yapiyorum ama hala mutlu degilim, bu durumda tekrar imaj degisikligi.. tekrar.. tekrar.. bunlarin ne kadar gereksiz oldugunu anlayana kadar.

bugunlerde kendimi bunalimda hissediyorum ki demek ki.. gunluk tutma istegim var.
internet uzerinde hic ama hic kimseyle paylasamayacagim sirlarimi, mutluluk ve huzunlerimi yazmak istiyorum. cok ilerde de gercekten kitap olabilcek kivamda olaylar yasarsam eger, gunce mi bi yazarla paylasmak istiyorum.

höff bunalimda oldugumu kabul etmek istemiyorum fekat .))
“Sen; onun sorduklarına cevap vermeye bile tenezzül etmezsin, o seni susturduğunu sanar. Hayat işte.”

#8 muhalefet

muhalefet

O'nun can kırıkları var!

• Üyeler
  • 158 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2005 - 16:00

Bunalımdayken odama çekilir yalnız bir şekilde yatağımda otururum. Ya da harabeye takılırım :)
Benim kendimle ufak bi' sorunum var(!)

#9 rengim

rengim

Reis-i Cumhur

• Üyeler
  • 605 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2005 - 16:08

uyurum deliksiz 12 saat! Uyanır yemek yer, herşey herkes yerli yerinde mi bakar ve bir 12 saat daha uyurum.
Muhalefet yazdıklarından yola çıkarak bu sıralar bunalımda olduğunu söyleyebilir miyiz?
Kilometreler ayıramaz insanı inan
Birleştirir telefon telleri gibi
Ama milimetrelerse ayıran
Bağışlanmaz bir yazgıdır bu
Beterin beteri...

#10 Bulutsuzluk

Bulutsuzluk

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.309 Mesaj
  • İlgi Alanları:Olmak istediği...

Gönderim zamanı 21.08.2005 - 16:10

Aynanın karşısına geçer. Aslımı türlü şekillere sokarım. En beğendiğim aganta-buruna-burunita'yı dinler,okurum. Rahatladın olum sen deyip kendimi kandırırım. Çogu zaman da kendimi kandırırım.

Çok kolay kanıyorum bugünlerde kahretsin!..
Asrın yeni bir umdesi var, hak kapanındır.
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Neyzen'im...

#11 Strider

Strider

• Üyeler
  • 83 Mesaj
  • İlgi Alanları:uyumak, okumak, bilgisayar, sinema, uyumak, oyun, uyku

Gönderim zamanı 21.08.2005 - 23:33

Oturup geçmesini beklerim :)

#12 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2005 - 23:35

10. kattan aşağı atmak isterim....

Değişiklikler Kaydedildi...

#13 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2005 - 23:40

arkadaşlarla toplanıp alkole veririm kendimi..
Gönderilen Resim

#14 MaryJane

MaryJane

Forum Şövalyesi

• Üyeler
  • 2.094 Mesaj
  • İlgi Alanları:F1, WRC , Eski Mısır , Gothic-Symphonic-Power Metal , Frp, Galatasaray..

Gönderim zamanı 24.08.2005 - 19:50

Kendimi kaybetmişçesine alışveriş yaparım ne aldığım ya da ne alacak olmam gerektiğini bile unuturum
Saçımla Oynarım
Param yoksa odamı yerle bir ederim.Ona buna sataşırım hiç yoktan kavga çıkarırım.Baktım o da karşılık veriyor bu iyiye işarettir,sopalarım rahatlarım..
''Orada olmayan bir şeyi görmezden gelemezsiniz çünkü 'görmezden gelme'nin anlamı bu değildir ''

Gönderilen Resim

#15 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2005 - 19:53

Ay ışıgında oturur gözümü de aya diker bakınırım öle salak gibi dolunay da olunca rahatlarım da olmayınca sessiz barma denemeleri yaparım enerjimi azlatırım öle gecer bayaa :D

smiley-sport036.gif  

#16 quStah

quStah

Camel Soft

• Yöneticiler
  • 5.617 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2005 - 20:04

Uyurum, düşünürüm, kendimle başbaşa kalırım sonra çıkar giderim..

#17 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj
  • İlgi Alanları:Futbol

Gönderim zamanı 24.08.2005 - 21:19

antalyadaysam eğer çok bunalmışsam deniz kenarına giderim denizi seyrederim istanbuldda böyle yapardım. geceelri sokakta yürümekte rahalatıyor beni. aşırı bunalıma girdiysem bişiler bulup bişiler içerim.
Sana Bitti Diyen Kim ? Ben Sadece Git Demiştim!!!

#18 mariahh

mariahh

Biricik Karde$

• Üyeler
  • 166 Mesaj

Gönderim zamanı 09.11.2005 - 18:27

uyurum, uyanırım tekrar uyurum sonra böyle bir döngü devam eder, günler geçer bunalım biter...
Gönderilen Resim

#19 quStah

quStah

Camel Soft

• Yöneticiler
  • 5.617 Mesaj

Gönderim zamanı 23.11.2005 - 12:09

tebrik ettim olayı çözmüşsün :D

#20 walkON

walkON

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 389 Mesaj
  • İlgi Alanları:şu aralar bavul hazırlamaktan başka bi ilgi alanım yok maaalesf

Gönderim zamanı 23.11.2005 - 19:29

ancak şangır foşur ağlarsam geçer :msn31:
sevipte söyleyemediğim şarkılar var
bir dizesini asla hatırlayamadığım şiirler
keşke , keşke o ben olsaydım dediğim hikaye kadınları
düşlerim var
uyandığımda yalnızca başını hatırladığım
ve asla sonuna kadar görmeyi beceremediğim
bir adam var düşümde
tam dokunacakkenuyandırıldığım
bir adam sonumuzun ne olacağını öğrenemediğim
düşümde bir adam var benim mi bilemediğim