İçerik değiştir

* * * * * 1 Oylar

Atatürk ve Din

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 23 yanıt verildi

#1 babuna

babuna

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 341 Mesaj

Gönderim zamanı 09.04.2007 - 18:01

Yıl 1926.. Yer, Trabzon'un Kavaklı Meydanı Ortaokulu..

Birinci sınıfın kapısı açılır ve Atatürk görülür. Yanında ünlü din adamlarından Tevfik Hoca vardır. Hoca'ya ''Buyurunuz'' diye yol gösterir.

Hoca, ''Önce siz buyurunuz paşam'' diye saygıyla eğilir. Ama Atatürk kabul etmez. Etrafındakilerle birlikte girerler. Dersin konusu ''Sireti Nebi ve Kuran'' dır.

Atatürk bir öğrencinin Kuran okumasını ister. Bu görev de, daha sonra öğretmen olacak olan Hakkı Okan 'a düşer.. Atatürk dinler ve okunan suredeki ''Semiübasir'' sözcüğünün ''tecvit'' teki anlamını sorar.

Sonra dersi veren Vasıf Hoca 'ya döner. ''İnşirah Suresi'' ni okumasını ve yorumlamasını rica eder. Ama Hoca, sıra yoruma geldiğinde ezilip büzülür:

- Yanımda yorum kitabı yok.

Atatürk'ün kaşları çatılır.. ''Birkaç satırlık bir sureyi yorumlamak için, yorum kitabına ne gerek var'' der. Sureyi ''tecvit'' kurallarına uyarak kendisi okur. Herkesin anladığı Türkçe sözcüklerle yorumlar. Ve Vasıf Hoca'ya, bir yanlışlık yapıp yapmadığını sorar.

Hoca mutlu ve hayrandır:

- Siz Tanrı'nın ulusumuza armağan ettiği eşsiz bir öndersiniz...

Olay ilginç ve anlamlı!

Olayın anlatıldığı yazıyı yıllar öncesinde saklayan ve bana ileten Sayın Feridun Tokalp 'e teşekkür borçluyum..

Atatürk Kuran'ı da iyi biliyor, dinimizi de.. Gerçek din adamlarına saygı duyuyor. Onlarda da saygı uyandırıyor.

İlk Türkçe ''hutbe'' yi veren ve bu geleneği Anadolu'ya yerleştiren O.. İlk kez Kuran'ı Türkçeye çevirttiren ve şiir olarak çevrilmesi için çaba gösteren O.. Ezanın Türkçeleştirilmesini sağlayan gene O..

Yaşamının hiçbir anında dine ve dindarlara saygısızlık etmemiş.

Yukarıdaki olayı 17 Kasım 1984 tarihli Cumhuriyet'te aktarmış olan Emekli Öğretmen Mahmut Yağmur şöyle diyor:

''Atatürk laiklik ilkesini oluştururken çok duyarlı davrandı. Dinlerin, toprağın derinliğine kök salmış toplumsal kurumlar olduğunu gözönünde tuttu. Hz. Muhammed 'in 'İnsanlar, dokumacı tarağının dişleri gibi birbirine eşittirler. Beyaz, zenciden; Arap, Arap olmayandan daha üstün değildir. Bir insanı, bir başka insandan üstün yapan bilim ve eğitimdir' buyruğuna uydu...''

Ve Sayın Yağmur ekliyor:

''Atatürk, Tanrı'yla kul arasındaki yola dikilen usdışı engelleri yıktı.. Mezhep, inanç ayrılığından doğan düşmanlıkları ortadan kaldırıp ulusal bütünlüğümüzü sağladı.''

Doğru.. Ama son elli yılın aymazlıkları sonucu, bugün o düşmanlıkların yeniden filizlendiği de bir gerçek!

Geçenlerde başörtülü bir öğrenci sınıfta suçladı:

- Bir zamanlar Kuran, samanlıklarda gizli gizli okunurmuş...

Atatürk'ü ''din düşmanı'' gösterme, gerici çevrelerin her zaman kullandıkları bir silah oldu. Alçakça, adice bir silah.. Ama kendilerine ''solcu'' ya da ''ilerici'' diyen birtakım ''entel'' ler de onlara çanak tutmayı hep marifet bildiler.

Geçenlerde Ankara'daki devrim tarihi öğretmenlerine bir konferans vermiştim. Salondan çıkarken birisi yolumu kesti.

- Siz, Atatürk'ün ''dindar'' olduğunu yazmışsınız.. Doğru mu?

Dindar olduğunu değil, ''dine karşı olmadığını'' yazdığımı söyledim. Zamanım olsaydı, o sözlerime bir şeyi daha eklemek isterdim:

- Eğer Atatürk bugün yaşasaydı sadece laiklik düşmanlarıyla savaşmazdı.. Kanımca, tanrıtanımazlığı marifet sayan bir avuç entel bozuntusu ile de savaşırdı.. Yani, dindarlıkla dine karşı olmamayı bir sayacak kadar bağnazlaşmış ya da aymazlaşmış olanlarla da!

Cumhuriyet Gazetesi, 1998 arşivinden

#2 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 09.04.2007 - 21:53

Atatürk din adamlarına karşı değildi zaten.. Atatürk ün karşı olduğu Yobazlardı.. ülkeyi karanlıklara sürüklemek isteyenlerdi..

Atatürk din ve devlet işlerine bu yüzden ayırdı.. çünkü her fırsatta dini istismar edenler vardı.. ve hala da var..

samanlıklarda gizli gizli kuran okunurdu diyen bir başörtülü öğrenci varmış..

biraz abartıya kaçılmış.. unutulmamalıdır ki.. bu cumuhuriyet kurulmasaydı.. samanlıkta bile Kuran-ı Kerimi zor okurdunuz..

unutmayınız ki ... bizlerin isimleri ali veli ayşe değil.. corç, hasn vb.. isimlerden oluşabilirdi..

ve unutulmamalıdır ki.. dört tarafı cennet ülkemizde Ezan Sesleri duyuluyorsa.. özgürce yaşayabiliyorsak..

Bu ulu önder ATATÜRK ve Yüce Türk Halkının Eseridir...

Saçma sapan yorumlara da Aklı başında insanların tepkisi bellidir ..

#3 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 10.04.2007 - 14:38

Kimin daha çok dindar olduğunu mu tartışıcaz ?
Sürekli alıntı yazılarla birşeyi kanıtlama çabasında olmakta komik olmuş..

Atatürk çok şey kazandırdı bu ülkeye.
Allah rahmet eylesin onun sayesinde şu an herbirşeye sahibiz. Gerisi fasa fiso.

Değişiklikler Kaydedildi...

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 10.04.2007 - 15:44

Çok etkileyici bir yazı.
Bana göre kim daha çok dindar diye değil de; Müslümanız dediği halde, müslümanlıkla alakası olmıyan kafalarına göre yorumlar yapan, kurallar koyan, islamiyeti yobaz bir din olarak gösterip, Atatürk' ünde İslama karşı olduğunu düşünenlere bi cevap bu yazı.

#5 babuna

babuna

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 341 Mesaj

Gönderim zamanı 10.04.2007 - 22:58

Kimin daha çok dindar olduğunu mu tartışıcaz ?
Sürekli alıntı yazılarla birşeyi kanıtlama çabasında olmakta komik olmuş..

Atatürk çok şey kazandırdı bu ülkeye.
Allah rahmet eylesin onun sayesinde şu an herbirşeye sahibiz. Gerisi fasa fiso.

Yazıda Atatürk'ün dinimize yaklaşımı var. Onun daha çok dindar olduğu veya öbürünün dindar olduğu veya dinsizlerin yanında yer alıp almadığı gibi konularla beraber, günümüzdeki algılanış biçimlerini, düşünceleri ile beraber yansıtmış A. Taner Kışlalı...

Eğer ki bir şeye sahipseniz, onun kazandırdıklarını kabul ediyorsanız nasıl oluyorda gerisi fasa fiso oluyor? Ya hep fasa fiso olur ya da olmaz.

Neyse bunlar sizin sorununuz...

Ben bir şeyi tartışmıyorum. Atatürk bölümüne Atatürk'ün din anlayışını yansıtan bir yazı koydum.. Buradaki hemen hemen bütün yazılar veya görsellerde alıntıdır zaten..

Alıntının varlığı neden sizi rahatsız ediyor? Burada muhteşem yazılar mı yazılıyor ki alıntıya ihtiyaç duymuyorsunuz... bir konuyu alıntı ile yansıtmak veya alıntısız yazmak farkı nedir? Forumun benim bilmediğim kurallarından birisi de alıntı yapmadan konuşmak mı? Veya kişilerin yazım güçlerini artırmak gibi bir hedef mi var?

Dilerseniz bir konu açın; "alıntı yaparak mı yoksa doğrudan mı konuşmak" bunu da orada tartışalım.

Evet komik bir şeyler var ama ne?

#6 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 10.04.2007 - 23:25

Çok güzel bir yazı . Her geçen gün , Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü , daha iyi anlıyor ve daha çok seviyorum .

Umarım bir gün , asıl anlaması gerekenler de anlarlar ...

Ruhu şad , mekanı cennet olsun ...

#7 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 12.04.2007 - 11:02

babuna bazen boş konuşuyosun.
bu konuda ki en son mesajında buna örnek. ha bunun içinde iki saat mesaj yazma olur mu ? okumayacağım çünkü. :P

#8 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 12.04.2007 - 11:06

Benim dünya görüşüme göre hiç bir kul bir başka kulun dini, inancı ve imanını yargılayıp,hüküm vermek ve bunları yorumlama hakkına sahip değildir. Din, iman ve inanç insan ile Allah arasındadır. O nedenle zaten inancın en büyük temellerinden biri olan kul ile Allah arasına girilmemesi gerçeğini burada göremiyorum malesef.

Atatürk'ün dine olan inancı ve onun yaşamını tartışmak hiç kimsye düşmez bu kişi Atatürk için özel değil herkes için geçerli. Benim'de dine bakış açımı yorumlayıp eleştirmek kimseye düşmez mesela.
Sen benim herşeyimsin, hayatımın herşeyi sensin

Gönderilen Resim

#9 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 12.04.2007 - 11:23

Ufak bir hatırlatma :P

4-Allah (C.C.) İle Kul Arasına Girilmez.
ALLAH ile kul arasına girilmiyorsa Peygamberler niye geldi veya niye indi kitaplar??İman ile ALLAH arasına girilmez derseniz,Ona bi sözüm olmaz tabi.!

Ancak şu da olabilir..ALLAH ile kul arasına ibliste girebilir!Onun yolundan seni şaşırtarak ALLAH ile senin arana girmiş olabilir..!Bir günah işlendiğinde veya bir hata yapıldığında hemen kişi böbürlenir,ALLAH ile kul arasına girilmez der.Mesele hassas olunca, ALLAH deyince akan sular durunca, herkes keyfine uygun yaşayıp kendi davranışlarını baz alıp hüküm çıkarmakta da gecikmiyor

Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#10 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 12.04.2007 - 11:27

Peygamberler insanlara doğru yolu göstermek ve öğretmek amacı ile gönderilmiş seçilmiş elçilerdir . Peygamberlerin görevi insanları Allah'ın buyruklarını iletmektir. Br nevi Allah'ın sesidir onlar Allah insanlarla Peygamberleri vasıtası ile konuşur öğütler verir ama Peygamberimiz dahi derki dinde zorlama yoktur. Kişileri doğru yola davet edin ama zorlamayın baskı kurmayın eğer sizin yolunuza gelmiyorlarsa oradan gidin .. Bir hadisinde dediğini biliyorum buna benzer bir sözü.

Allah ile kul arasına girmek sadece seçilmiş Peygamberlere nasip olmuştur. Her hocayı, her imamı veya her yaşlı kişili Peygamberler ile eş tutmak ne kadar mantıklı..

Gönderilen Resim

#11 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 12.04.2007 - 11:35

Kim böyle bir şey yapmışki?ALLAH ile kul arasına peygamberler harıci Kuran'da girer,bazen maalesef şeytanda girer..Bu ağza sakız olan lafı yanlış bildiğinizi göstermekti amacım.

* * *

Susuyorum..

#12 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 12.04.2007 - 11:40

Sanırım ifadenin doğru açılımı şu şekilde olmalı. Allah ile kul arasına başka kul giremez diyelim ve ifadeyi düzeltelim.

Kur'an ve şeytan kul değildir. Ayrıca Kur'an ve Şeytan sadece ilham verir ve yön gösterir biri iyi biri kötü yolu tercih ve seçim insana kalmıştır. İnsanın inancını şeytan yargılamaz ama inancı bozmaya etki etmeye çalışır. Yargı gene yaradan Allah'ındır. Kişinin inançlı, iyi ve iman sahibi olduğunu veya günahkar , kötü bir kişi olduğunun hükmü sadece Allah tarafından verilir bu ne Kur'an nın kararı nede şeytan'ın kararıdır sadece Allah'ın hükmüdür.

O nedenle Atatürk'ün dini görüşünü , inancını ve iyi mi kötü mü olduğuna Allah hüküm verir ne ben, ne biz, ne onlar, nede Taner Kışlalı . Kişlerin din görüşlerini yorumlamak doğru bir yaklaşım değil diyorum ve çekiliyorum.

Gönderilen Resim

#13 babuna

babuna

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 341 Mesaj

Gönderim zamanı 12.04.2007 - 11:44

Tanrı ile kul arasına girilmiyor zaten bu yazıda...

Yazının içeriğini anlamıyorsunuz ya da işinize gelmiyor gibi..

Ayrıca Atatürkü anlamak demek "Atatürk ülkemizi kurtardı gerisi hikaye" demek te değildir.

Atatürkçü olmak Atatürk'ün yolunda olmaktır. Yolu da ancak onu ve onun yaptıklarından yola çıkarak tanımlayabilirsiniz.

Tabela Atatürkçülüğü Atatürkçülük değildir.

#14 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 12.04.2007 - 11:47

Zaten cümle düzeltilmiş..İman ile ALLAH arasına kimse giremez diye..

* * *

Susuyorum..

#15 vaudeville

vaudeville

Siyaset Yazarı

• Üyeler
  • 302 Mesaj

Gönderim zamanı 13.04.2007 - 03:05

Gazi Paşa'nın dindar olup olmaması,bunun da ötesinde inanıp inanmaması kimsenin meselesi olmamakla birlikte,bir takım zümrelerin bunu tartışmaya açması,Ayasofya'yı müze haline getirmesinin,dine aykırı olduğunu zannettikleri ve bir türlü anlayamadıkları laisizm yanlısı oluşunun getirdiği bir kuyruk acısı olup,rahmetli Kışlalı'nın karşı argüman sunma amaçlı kaleme aldığı bir yazı görüntüsü veriyor,doğal bir savunma refleksi..Hatta böyle bir sebep olmasa dahi,Mustafa Kemal'in dine bakışı üzerine makale yazılamaz,araştırma yapılamaz mı?Neden rahatsızlık duyulur ki böyle bir yazıdan..Bunun altında bir sebep yatıyor olmalı,masumane değil...

Ayrıca "Allah ile kul arasına kimse giremez" sözünden kasıt,İslamiyet inancına göre ruhban sınıfı olmamasıdır..Yani bir kul diğer kulun günahlarını affedemez..Peygamberlerin tebliği ayrı meseledir,araya girmekle açıklanmaz..

#16 cngztrn

cngztrn

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 5 Mesaj

Gönderim zamanı 01.02.2008 - 01:53

bana göre de cahilce bir yazı.Niçin mi?
" İlk Türkçe ''hutbe'' yi veren ve bu geleneği Anadolu'ya yerleştiren O.. İlk kez Kuran'ı Türkçeye çevirttiren ve şiir olarak çevrilmesi için çaba gösteren O.. Ezanın Türkçeleştirilmesini sağlayan gene O.. "
1-O dönemlerde topluluğa yapılan konuşmalara da "hutbe" denilirdi.Atatürk minbere çıkıp hutbe okumuş değildir.
2-Şiirsel Kur'an olamaz.Temenniler Atatürk'e mal edilmesin
3-türkçe ezan bir hataydı ileri görüşlülük değil.

#17 stifler88

stifler88

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 8 Mesaj

Gönderim zamanı 04.02.2008 - 16:24

atam gel bak naptılar cumhuriyetine *gla :D :P

#18 AtamÇepni

AtamÇepni

Türkiye Sevdalısı

• Üyeler
  • 5.693 Mesaj

Gönderim zamanı 04.07.2008 - 13:52

Atatürk'ün din anlayışı 4 Temmuz 2008

Atatürk, Kurtuluş Savaşı'nı zorluklara göğüs gererek, 3 kuruşa muhtaç bir halkın gayretiyle kazandı. Bu gayretin motor gücü, anti-emperyalist İslam’ın iman çocukları olan Müdafaa-i Hukukçuların, Gazi Mustafa Kemal’in ve Türk halkının zulme karşı direnci ve mücadele azmiydi.

Dine, Kur’an’ın isteği yönünde akılcı bir yaklaşım, toplumsal dirayet, bir tek Atatürk döneminde gerçekleşti. Ölümsüz Gazi, İslam dinini Elmalılı’nın tefsiri olarak önümüze koydu. TBMM’nin kararı ile yayınlanan o büyük tefsirin yayın harcamalarını da kendi kesesinden yaptı. Böylece dünyaya ve milletine gösterdi ki, o tefsirin vücut bulmasında onun gönlünün hasreti de pay sahibidir.

Bütün bunlar unutuldu, bütün bunları yapan lider ‘dine muhalif’ gösterilmeye başlandı. Halk, Haçlı emperyalistlerin fesat propagandalarıyla aldatıldı. Esas bağrına basması gereken önderine kuşku ile bakmaya zorlandı. Tarihin en büyük vicdansızlıklarından biri tam bu noktada işlendi.

Türk halkı, Haçlı emperyalizm tarafından kurulan tuzağa ne yazık ki düştü. Türkiye’de bugün halk, besmeleyi çekip bir çuval kömür verene teslim oluyor. Ciddî bir yozlaşma var. Türkiye’de toplumun temel mutsuzluk ve umutsuzluk sebebi işte bu sosyal kokuşmuşluk, bu nankörlük, bu vurdumduymazlıktır.

Ben, Türk halkının yıllardan beri ilk defa bu kadar mutsuz, umutsuz ve karamsar olduğunu görüyorum; araştırmalar da bunu doğruluyor. Ekonomi yine duraklamaya girdi. Firavun, Karun ruhlu kadrolar Atatürk’ün kurduğu demiryollarını yaymak yerine, çıkar ve oy uğruna, demiryollarını felce uğratıp karayollarına oluk gibi paralar akıttılar. Bütçemizin büyük kısmı işte bu yüzden petrol alımı için dışarı gidiyor.

En güzel sahillerimiz yıllarca kömür depolarıyla doluydu. İktidarlar, saltanatı meşrulaştırdı. Bu ülkenin halkına yaptıkları kötülükler kelimelerle ifade edilemez. Halk da maalesef bunlara alıştı, kabullendi, hesap sormadı, işin kolayına kaçtı.

Halk, şimdi, bu hatalarının faturalarını acı bir kahırla ödüyor.

Yaşar Nuri Öztürk

Alıntı (Siz alınmayın sözümüz meclisten dışarı !!)

Bu mesaj AtamÇepni tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 04.07.2008 - 13:53

AKP olmadan Dinimi,
MHP olmadan Ülkemi,
CHP olmadan ATATÜRK’Ü sevebilirim...

#19 Canan

Canan

diyalog değil,monolog..

• Üyeler
  • 5.591 Mesaj
  • İlgi Alanları:...

Gönderim zamanı 05.07.2008 - 11:25

- Eğer Atatürk bugün yaşasaydı sadece laiklik düşmanlarıyla savaşmazdı.. Kanımca, tanrıtanımazlığı marifet sayan bir avuç entel bozuntusu ile de savaşırdı.. Yani, dindarlıkla dine karşı olmamayı bir sayacak kadar bağnazlaşmış ya da aymazlaşmış olanlarla da!

Çok çok güzel söylemiş rahmetli Kışlalı.
2 metre bez
2 kürek kum
var mı ötesi?

#20 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 05.07.2008 - 12:02

atam gel bak naptılar cumhuriyetine :S *agla *ühü

N'ldu Cumhuriyet 'mi yıkıldı. Niye ağlıyorsun ? :blink: