İçerik değiştir

- - - - -

Eskişehir

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 427 yanıt verildi

#1 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj
  • İlgi Alanları:Futbol

Gönderim zamanı 11.12.2004 - 15:33

Eskişehir ciddi öğrenci kenti. ayrıca benim bir teorim var nereden gidersen git adalara çıkıo sanırım yollar. eskişehirliler genelde iyi insanlar. eğelnce yerleri pek iç açıcı değil hayal felam ii.
kuyubaşı mahallesi çok güzel :) orada geçen ilk muhabbetim
ben : ya ben elli milyon alıcaktım
kadın : 10 çıkı yani
ben : yok apla elli milyonluk işte
kadın : tamam 10 çıkı eder
ben : apla yanlış olmasın yanlış evemi geldim ne çıkısı
kadın : olum sen ne istion burda çıkıyla satılır senin istediğin
ben : ii apla o zaman on çıkı ver
çıkıları aldım çok güldüm :(
ben : apla güzel hizmet yanında çarşafta verionusmu ??
kadın : hadi olum git sen
hamamlar güzel. tranvayın geçtiği iyi olmuş. camiye giden yol felam süper olmuş bence kenete farklı bi hava katmış. soğuk ama eskişehirin soğukla daha güzel bir havası var.
garibime giden bir başka şeyde su olayı neden suyu belediye dağıtıo özel su şirketleri felam yok anlamadım. Birde heryer antalyalı sokakda adam başı tanıdık denk gelio garip.
Sana Bitti Diyen Kim ? Ben Sadece Git Demiştim!!!

#2 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 11.12.2004 - 22:07

Koç Grubundaki Tat, kalabak suyunu şişeleyip satma hakkını aldı uzun zaman önce...ayrıca dolum tesisleri belediyenin olmakla birlikte hat ücreti karşılığı dağıtımı şahıslar yapıyor
bir de birader ilginçtir herkes aynı teoride şehre gelen yabancılar(şehre yabancı olanlar) bütün yolların adalara çıktığı yolunda bi izlenime kapılıyolar,bence yanlış benim 20 senedir eskişehirde yaşadığımı kabul edersek(keza 2-3 senem dışarıda geçti) ben nereye gidersem gideyim benim yolum hep oturduğum kurtuluş mahallesine çıktı...
ayrıyetten sen antalyadan tanıdıklarını görmüşsün o da çok ilginç,sen bir antalyalı olarak eskişehirde tanıdıklarını görmüşsün ama drama bak ben bir eskişehirli olarak eskişehirde artık tanıdıklarımla karşılaşamıyorum şehir kalabalıklaştı iyice üniversite haricide çok göç alır olduk...eskiden de bi güzeldi bu şehir ama şimdi daha bi güzel
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#3 dora

dora

made by f"ebru"ary 8

• Cadı
  • 4.623 Mesaj
  • İlgi Alanları:ilgisiz alakasiz..

Gönderim zamanı 20.12.2004 - 15:39

sehri destan Dorylaion..

eski ve ortacagda Yunanca da Dorylaion, Latince de Dorylaeum ismi ile tanilirdi.
onemli yollarin kavsak noktasinda kaplicalari ile unlu, ticaret ile zenginlige kavusmus
bir frigya sehri olarak bilinir, sehrin kurucusu olarak Eretriali Doryleos gosterilirdi.

aralik 2004 itibariyle buyuksehir belediye baskanimiz yilmaz buyukersen sayesinde son 4 yilda tarihinde gorulmemis bir ilerleme gosterdi ve onumuzdeki 4 yilda da bu ilerlemenin devam edecegini umuyor ve goruyoruz.

eskisehir deyince akliniza : anadolu universitesi (ayrica osmangazi uni.), luletasi(beyaz altin), kalabak suyu, sifali kaplicalari, porsuk cayi, (yeni kurulan opera binasi) ve guzele yakin kizlari gelmelidir .))

ogrenci kenti diye ancak bu sehre denilebilir. ogrenciler sayesinde sehir canlanir. yaz aylarinda cevrede cok az yerli halk ve esnaf bulunur, dolmus ve otobusler, cafeler, barlar bosalir. kis aylarinda maddi yonden tekrar kendimize geliriz. sag olsun ogrenciler .)

kendimi bildim bileli kalabak suyu icerim. hatta farkli sehirlere gittigimde cesmeden su icmelerini garipserdim. sehrin cikisinda kalabak suyu deposu vardir ve belediye sakalarla hergun sokak sokak gidip damacana ile su satar. sagliklidir. hatta bazen abartip kalabak suyuna bile su aritmasi takan aileler vardir .)

luletasi ticareti cok gelismistir. ozellikle el yapimi pipolar ithal edilir. ya da almanci diye tabir edilen turistlerimizin gozdesidir. ama baksaniz hic bir eskisehirlinin evinde luletasi yoktur. (bkn : sekil 2 a)

farkli farkli sehirlerden su bizim sokaktaki hamamlara akin ederler. gelin gorun ki annemin egemenliginden kurtuldugumdan beri hic gitmemisimdir. sifali diyorlar ama halkin pek inandigini sanmiyorum. cunku bildim bileli bizim eskisehirliler de kutahya veya kuzuluk gibi sifali hamamlara akin ederler. zaten burdaki hamamlar da bi gariptir. dusunsenize.. carsinin ortasinda hamam ve orda yikanip islak saclarinizla hamamdan cikiyorsunuz. hiyaaa
ve
veee
veeee....
porsuk cayi..
iste gencligimin gectigi mekanlarin tam ortasindan (bu yil tertemiz ve bakimli hale getirilmis) gecen cay. cruise nin de dedigi gibi merkez sayilan adalar mevkiinin oldugu yerden porsuk gecer.
eskisehiri hic bilmeyenler icin : arkadaslar hayal edin..
cooook uzun ve duze yakin bir cadde, caddenin her iki tarafinda gozunuzun alabildigine cafe, bar, yemek salonlari, seyyar kitap satan kendini entellektuel sanan tipler ve yine cafe barlar .)
ben adalari cok severim. ogrencilerin %70 i istisnasiz buralardadir. adalarin arka tarafinda da kizilcikli ve doktorlar caddesi vardir ki, sehri bi anda ikiye ayirir sanki. hic sevmedigim mekandir bu caddeler. buralarda gezerken ilk goze carpan cok iyi giyinmis insanlar ve bunu gostermek icin yapilan komikliklerdir.
ve haller genclik merkezi, buda bar, doors, hayal kahvesi, ari sinemasi "pino" yine ayni cevrede eglence amacli kurulmus yerlerdir.

koprubasindan buraya kadar heryer heykellerle suslenmistir..

simdilik bu kadar anlatayim.. eksiklerimi veya yanlislarimi duzeltirsiniz umarim .)

turkiyenin en iyi universitelerin birinde okurken ayni zamanda yasamak da istiyorsaniz kesinlikle eskisehiri tercih edin derim. ustelik zengin olmaniza da gerek yok..
ama unutmamaniz gereken bisey daha var.. oyle sokak aralarindan ciktiginizda gozunuzun alabildigi mavi denizimiz yok .)
“Sen; onun sorduklarına cevap vermeye bile tenezzül etmezsin, o seni susturduğunu sanar. Hayat işte.”

#4 quStah

quStah

Camel Soft

• Yöneticiler
  • 5.617 Mesaj
  • İlgi Alanları:kandırmak..

Gönderim zamanı 22.12.2004 - 23:38

kesinlikle sizlere katılıyorum.hatta hayatımın bundan sonraki 4 senesinde çok büyük bir değişiklik olmassa sık sık yeniden katılmak için gelecegim:)

#5 dora

dora

made by f"ebru"ary 8

• Cadı
  • 4.623 Mesaj

Gönderim zamanı 23.12.2004 - 15:57

nicin her hafta eskisehire geliyosunuz?
werwolf ve cruise once bi aciklama yapin.. eskisehirden kiz mi aliyosunuz da biz bilmiyoruz ki? .)
werwolf niye onumuzdeki 4 yil buralarda olcaksin?

bu arada 24 aralik 2004 yani yarin tramwayimiz calismaya basliyor.
ama ben pahali buldum fiyatini boykot ediyorum ise yuruyerek gidip gelicem.
“Sen; onun sorduklarına cevap vermeye bile tenezzül etmezsin, o seni susturduğunu sanar. Hayat işte.”

#6 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 23.12.2004 - 16:02

yok benim en yakın arkadaşım var orda ;) eski sevdiğim kızda orda okuyor ama onunla alakası yok :D eskişehir-ankara-konya-antalya yapıcamda onun için gelicem yine eskişehire.

#7 inan

inan

tersceviroku

• Üyeler
  • 2.596 Mesaj

Gönderim zamanı 23.12.2004 - 21:08

eskişehire gelmem için bir neden söyleyin .
Bîgâne-i mahabbetün olmaz gam-âşinâ
Ey dâğ-ı derdin eylemeyen merhem-âşina

#8 quStah

quStah

Camel Soft

• Yöneticiler
  • 5.617 Mesaj
  • İlgi Alanları:kandırmak..

Gönderim zamanı 24.12.2004 - 21:01

aha sıram geldi cevaplayayım:)
Evet kız arkadaşım orda. bu arada o tramvay ın deneme sürüşlerinde 7 kişi ölmüş duyduguma göre?
Başladıgı zaman çok canlar yakacak anlaşılan:)
inan sen gelme porsukta bogarım seni

#9 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 24.12.2004 - 21:49

eskişehire gelmem için bir neden söyleyin .

Hıncal Uluçun Sabah gazetesindeki yazısı

Yepyeni bir Eskişehir!..

Eğer umutsuzluğa kapılmışsanız.. Eğer "Ne olacak bu ülkenin hali" diye efkarlanıyor ve yanıt bulamıyorsanız, benim yaptığımı yapın...
Eskişehir'e gidin..
Eskişehir mucizesini görün.. Böyle şey olmaz.. Bir kent bu kadar hızlı gelişmez..
Her gidişimde, yeni, yepyeni bir kent görüyorum..
Benim gidişlerim, sene üzerine periyodlu.. Bir genç üniversite öğrencisi "Sen ne diyorsun Hıncal ağbi, ben sömestr tatilinde memlekete gidince, döndüğümde tanıyamıyorum" dedi..
İnanın öylesine hızlı, öylesine güzel gelişiyor kent.. Ve bu hızlı gelişme diyor ki..
"İstenirse oluyor!.."
Eskişehir'de olursa, Türkiye'de de olur!.. Bu mucizenin arkasında bir Belediye Başkanı var..
Şehir ve Adam yani..
Yılmaz Büyükerşen.. Profesör.. Anadolu Üniversitesi'ni yaratan adam.. Türkiye'nin belki de en mükemmel kampusunu ve bu harika üniversiteyi kurduktan sonra ayrıldı. Siyasete atıldı.. Eskişehir Belediye Başkanı oldu.. Şimdi ülkenin abartmıyorum, "En mükemmel" kentini yaratıyor..
Ben Bedrettin Dalan'dan bu yana, böyle yaratıcı bir Belediye Başkanı görmedim.. Önce de görmedim ya..
Şimdi, Dalan ile Büyükerşen arasındaki tersine paralelliğe bakın..
Dalan harika bir İstanbul yarattı.. Siyaseti bıraktı, eğitime el attı.. Mükemmel bir üniversite kurdu.. Yeditepe..
Büyükerşen, mükemmel bir üniversite yarattı.. Ayrıldı, siyasete girdi. Şimdi harika bir Eskişehir'e imza atıyor..
Topu topu 24 saat kaldım.. Ayrılırken dedim ki içimden.. "Emekli olursam buraya yerleşirim.."
Kazım Baba'yı ve Ünal'ı da alıp, bizim düldülle gittik Eskişehir'e.. Kent sınırından içeri girdiğimiz andan itibaren büyülenmeye başladık..
Bu benim birkaç sene önce imza için geldiğim kent değil.. Yol boyu Eskişehir levhaları olmasa "Bre aman, biz nereye geldik" diye telaşa düşeceğim.. O kadar yani..
Sabah çıkmışız yola.. Dört buçuk saat, geze geze.. Acıkmışız..
Başkana "Aç ayı oynamaz" dedik, tur yapmadan önce yemek..
Bizi aldı, bir yere götürdü..
Eti bisküvileri var ya hani.. Onlar kurmuş.. İki kat.. Üst kat Çin.. Alt kat İtalyan..
"Çin" dedim ben..
Ahçı Çinli imiş.. Girdik.. Haldun Dormen de orda.. Festival var ya hani.. Folklorama'yı sahneye koyan o.. Biz de onun için geldik zaten..
Bir Çin yedik, olmaz böyle şey.. Dükkanı size anlatamam.. İndik aşağı İtalyan bölümünü de gezdik.. Muhteşem bahçesi ile..
İnanın İstanbul'da böylesi yok..
Başkan güldü.. "O lafı ziyan etmeyin.. Hele kenti gezelim, bakalım daha kaç defa edeceksiniz" dercesine..
Yiğit yattığı yerden önce, yediği yerden belli olur..
İki dükkanı da yöneten Firuz diye bir delikanlı.. "Hıncal ağabey, Eti bu dükkanı kazanmak için değil, şan olsun diye açtı" dedi..
Gerçekten öyle..
Böyle bir, pardon iki dükkan bir kentte varsa, o kentin kalitesini artık fazla düşünmezsiniz.. Oysa daha ne dükkanlar varmış Eskişehir'de..
İki üniversite.. 30 bin genç.. Yılmaz Büyükerşen bu dinamik nüfusun ne demek olduğunu, üniversiteyi kuran o, iyi biliyor..
Bu gençlikle, bu kenti ayni kaba koyunca, yeni, yepyeni Eskişehir şekillenmeye başlamış..
Anlatacağız.. Ertesi sabahın akşamı.. Hıncal dö jet set!..
Kahvaltı Eskişehir'de.. Öğle yemeği İstanbul'da.. Akşam yemeği Girne'de..
Bir günlük Eskişehir'in ardından üç gün kaçamak yaptığımız Kıbrıs'ı da anlatacağız..
Bana öyle geliyor ki, popomun üzerinde oturup yazdığım yazılardansa, böyle gidip, görüp anlattıklarım daha keyifli oluyor..
Bir yazı ne kadar keyifle yazılırsa, o kadar keyifle okunur.. Ben gördüklerimi anlatırken çok mutlu oluyorum.. Oralara gitme, görme imkanı olmayanlar da gitmiş gibi oluyorlar..
Yani anlarsınız ya.. Kendim için geziyorsam namerdim. Bu küçük kaçamaklar hep sizin için!..
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#10 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 24.12.2004 - 21:53

ve bugün ilk kez tramvayımız yürüdü ama maşaallah tozuda dumana kattı yazık ki biraz keşmekeşe döndü sabah ağzına kadar doldu taştı çoğu kimse binemedi bu sebeple işlerine okullarına geç kaldı aktarma noktalarını düzgün bir şekilde kullanamadı akıllı kartlarını ve biletlerini kullanmayı beceremedi ve aksaklığa zemin hazırlandı ama 1 2 ay içinde sağlıklı bir şekilde yürümeye devam eder
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#11 dora

dora

made by f"ebru"ary 8

• Cadı
  • 4.623 Mesaj

Gönderim zamanı 25.12.2004 - 12:21

inan : eskisehire gelmem için bir neden söyleyin .

bulamadim.
elimde olsa ben de izmir veya antalya da yasamak isterim.

sen neymissin tram"way"!
bugun kesinlikle atv, show, kanal d, ntv, cnnturk ana haber bultenlerine cikicaz.
-bi anda tum sehrin ulasim araclari kaldirildi ve 700 bin nufuslu kentin 450 bini isine okuluna maasini almak uzere bankalara gitmek uzere sabah yollara dustu. dehset bi gundu..
1- yasli insanlar tramwayda neredeyse eziliyordu (gencler de)
2- dolmusa binip taksi luksunu yasama hakkimiz elimizden alindi ve sadece tramwaya binme zorunlulugu getirildi.
3- bu nufusa 18 tramway tum sehri dolasmak zorunda kaldi
4- "zorunlu" tutuldugu icin estram bilet satislari 3 TRILYON a ulasti.
5- guvenlik gorevlileri saat basi yankesici yakaladi, tabi yakalanamayanlar isine devam etti.
6- eskisehrin yerel tvleri kanal 26 ve es tv tum gun tramwayla ilgili haberleri aktardi..gece saat 12 de hala OLAYLI yeni haberler geliyodu. (biz de izledik)

evim merkezde oldugu icin sukrettim. yilbasi sonrasi tek gidis 1.250 bin lira olacak olan tramwaya hala binmemekte israrliyim. madur durumda kalan insanlar icin inanilmaz uzulgum :)

herseye ragmen avrupai goruntumuz olustu.

bi de bizim mithat korler imiz var : siyahin yanina kirmizi koyduuuuuuk.. eskisehir sen bizim herseyimizsiiiiiiin .)

#12 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 02.01.2005 - 20:32

bakalım eskişehirde girdik yeni yıla uğurlu gelecekmi :thumbsup:

#13 kedimi_kim_yedi

kedimi_kim_yedi

Assassian

• Üyeler
  • 417 Mesaj

Gönderim zamanı 11.01.2005 - 15:23

Abicim bi şehir bu kadar mı acaipleşir :banghead: bi otobüse bineyim dedim Eskişşehir'in yarısını gesdim :sick1: dolmuşlar ona keza. Geldiğimin ilk sabahı ( sabahın köründe ) otobüs terminalinde insanlar doluşmuşlar örenciler felam... Nedir bu birilerini karşılamayamı geliyolarkine diye düşünürkene meğer millet otobüse binebilmek için otobüs terminaline geliyormuş.Sen kalk şehrin içinden şehrin dışlına çık.Sonra şehre dönmek için otobüs bekle.. :) Sanırım bu trenfay milleti bi yerlerde topluyo sona bırakıp kaçıyor :) sewmedim ben şimdiki Eskişehiri.. :)
Yağmurun yağması benim için romantik değildirr.ben sadece kurşunların yağmasını bilirim..ben bir deliyim benim tanrım yoktur bir çift göze bir gülerr yüZe taparımm.Ezbere bilirim yaşamayı.başlangıçların son bulduğu yere gidiyorumm....

#14 dora

dora

made by f"ebru"ary 8

• Cadı
  • 4.623 Mesaj

Gönderim zamanı 12.01.2005 - 13:58

insanlara eskisehiri anlatirken surekli ayni cumleyi kullanirdim
"merkezden her mahalleye en fazla uzaklik 20 dakika" diye
maalesef artik iki saat..

dun universiteye gitmek icin tam 1 saat 30 dakikami otobus aktarmalarinda gecirdim.
once bindigin yerden sehir disina gidiyosun, sonra tekrar merkeze, sonra gidecegin yere ulasabiliyosun.
istanbul olduk istanbul

#15 kedimi_kim_yedi

kedimi_kim_yedi

Assassian

• Üyeler
  • 417 Mesaj

Gönderim zamanı 16.01.2005 - 16:34

trenfaya binseydin :P baqın bişi anlatçam ama gülmek dalqa gecmek yok ya buraya geldiğimde i,lq defa bindim trenfaya Devlet hastanesinin orda isim wardı neyse duracak tusuna basıyon soona o kapının ordaqi zımbırtıya doqununca kapı açılıyomus ( durağa gelince ) ben tusa basmayı akıl etmiştim ama o zımbırtıya dokunulup dokunulmayacağı hakkında kuskularım wardı :) neyse sırF resil olurum korkusundan bi durak önce indim cünküm o durakta cok inecek wardı aralarına karıştım ya bu teknoloji beni sewmiyo ya bende medeni cesaret yok ya da ben bunlara alısamayacak kadar salağım :huh2: sewmedim ben trenfayı alın trenfayınısı geri werin belediye otopüslerimisiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :(
Yağmurun yağması benim için romantik değildirr.ben sadece kurşunların yağmasını bilirim..ben bir deliyim benim tanrım yoktur bir çift göze bir gülerr yüZe taparımm.Ezbere bilirim yaşamayı.başlangıçların son bulduğu yere gidiyorumm....

#16 dora

dora

made by f"ebru"ary 8

• Cadı
  • 4.623 Mesaj

Gönderim zamanı 10.02.2005 - 12:08

eyyyy her sabah savas caddesi uzerindeki belediyemiz tarafindan ince ince dizilmis kaldirim taslarina tukuren sevgili hemserim hanzo kul(lar)! sizden nefret ediyor sayenizde her sabah mide kramplari geciyorum. sen ki gunun birinde o kaldirimlarin uzerinde "kaldirima tukuren sen.. uzgunum ki bir hayvansin" diye seslenisimi okuyacaksin.

eskisehrin tasina topragina kalabak suyuna..

#17 kedimi_kim_yedi

kedimi_kim_yedi

Assassian

• Üyeler
  • 417 Mesaj

Gönderim zamanı 11.02.2005 - 19:11

Ya bende bi resim buldum..Wakti zamanında bi kış günü Atatürk Bulvarında ( eski H.Polatkan ) Liselerin olduğu yerde çekilmişiz üst geçidin orda..Üst geçidin camları varmışş ( resimde öle gözüküyor ) .Ama ben o üst geçitte hiç bi zaman cam görmedimkiii..Yani gördümde yarı yarıya kırık ya da tamamen kırık halini bende burdan o camları kıranlara sesleniyorum :P sanırım anlamıslardır :)

#18 MaryJane

MaryJane

Forum Şövalyesi

• Üyeler
  • 2.094 Mesaj
  • İlgi Alanları:F1, WRC , Eski Mısır , Gothic-Symphonic-Power Metal , Frp, Galatasaray..

Gönderim zamanı 23.02.2005 - 17:53

Tramwayından nefret ediyorum bir kere..Bilet bulmaya çalşırsın,yok biletler geçersiz,vıdı vıdı eder bodyguardçı tipler ...teknoloji düşmanıyım kardeşim ben gelemem öyle kasan teknolojiye

Yazın Arkabahçe kafenin orda dizilen tipleride sevmiyorum.kimin eli kimin cebinde..
''Orada olmayan bir şeyi görmezden gelemezsiniz çünkü 'görmezden gelme'nin anlamı bu değildir ''

Gönderilen Resim

#19 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 23.02.2005 - 18:03

ikamet adresimin adana olduğunu gören herkes adanalı mısın diye soruyo.. ısrarla eskişehirliyim diye belirtiyom..
Gönderilen Resim

#20 dora

dora

made by f"ebru"ary 8

• Cadı
  • 4.623 Mesaj

Gönderim zamanı 01.03.2005 - 16:41

- ikieylul caddemizin istiklal caddesine benzetilmeye calisildigina (ki kaldirim taslarina kadar ayni)
- istanbulun 150 tane eskisehirin birlesiminden meydana geldigine (bunu tekrar gorerek pekistirdim, yoksa bu bilinen bisi)
- asla memleketim insanlarinin yerini tutmadigina
- ve burayi cooookkkkk sevdigime karar verdim .)